Pocikávanie ako forma vzdoru. Stretli ste sa s tým?

miriam79
21. jan 2009

ahojte mamky . mam cikacie trampoty dcerka sa spontanne naucila chodit na nocnik cca ako 21 mesacna, a teraz sa zacala z nicoho nic popisiavat do gati . Upresnim: zacalo to pred troma tyzdnami ked sme boli na vylete a byvali v chladnejsom dome ako je nas byt tak som si to logicky spojila ze asi to je z chladu alebo zachladla... ale pokracovalo to doma sposobom ze ked som ju lakala na nocnik tak razne "netleba mi" a vzapeti usmiata ako leco pustila do gati s roznozenymi noskami...reagovala som zmetene kedze to bolo aj 6 krat za den,nechcela som opat zaviest plienky a nechcela som ju nutit stale je mala na to aby som to od nej na 100 percent ziadala , ale nezda sa mi to... zacali sme vseliakymi motivaciami a pochvalami za "dobre" cikanie zle viac menej ignorujem a doslo k trojdnovej super naprave a potom sla ku svokre a znova..postavi sa pred ncnik a pusti na tvari usmev a caka namoju reakciu ...stretli ste sa s tym,co robit ???? 😎

kozicka
28. nov 2012

Ahojte mamicky, su tu dost stare prispevky, tak by ma zaujimalo, ako to po case dopadlo? Vyrastli z toho deticky, alebo ste nasli nejaky figel? Ja mam podobny problem s 3 rocnou dcerou, uz by som jej dala aj znova plienku, lebo uz nevladzem stale prat a nemam to ani kde susit.. Len ona plienku nechce , ani na noc, si ju stale strhava, a ani to nie je dobre kvoli skolke, lebo tam plienku neakceptuju, tak neviem co mam robit, uz som bola aj odniest moc lekarke, boli sme aj u nefrologicky, a vsetky testy negativne, bola som aj u psychologicky,, ta povedala, ze nevsimat si to, nekomentovat, ale to sa neda, uz to trva pol roka, ...stale si ucvrkava do nohaviciek a v noci si strhne plienku a pocas spanku sa vycika do postele.

ivv
19. mar 2013

@kozicka ahoj
pohlo sa to u vas smerom k lepsiemu?
my prave riesime problem s malou.. pred kazdym cikanim, aj to ju posadim ja, sama sa prestala pytat, ma cvrknute..
pred chvilou mala mokre aj pancuchace a ked som sa pytala, ci ide cikat, tak vraj nie.. cakala som co bude a za chvilu mi uz volala, ze sa vycikala na zem.. 😖
minuly tyzden som na nu aj nakricala, aj na rit dostala.. ja viem, nema sa to.. ale ma tri aj tri mesiace a takto sa to vsetko pokazilo..
doma nic neriesime, dokonca je to teraz lepsie, lebo je s nami ocino, takze venujeme sa jej nonstop.. od pondelka chodi do skolky, zatial len adaptacia na hodinu, hodinu a pol. ale to sa tesi, dnes skoro aj plakala ze nechcela ist so mnou.. ale.. cvrkla si aj tam a riadne, lebo mi dali komplet vsetko pocikane v igelitke.. 🙄
nechapem co sa deje.. a neviem, ako na nu, lebo ona je typ tvrdohlaveho dietata, teraz to prezeniem, ale musela by som ju capat po zadku cely den, keby som chcela nieco dosiahnut len prikazmi.. vsetko sa snazime hravou cestou, odputavanim pozornosti, ak sa schyluje k burke.. nemam pocit, ze by bola nejako pod tlakom. je hrava, ukecana, roztomila.. ale skoro stale postata.. 🙄 🙄

kozicka
19. mar 2013

Ahoj,
musim povedat ze pohlo sa to k lepsiemu, klop-klop 🙂 to denne pocikavanie uz bolo take ze Ninka sa sama chodila prezliekat, dala si pocikane do kosa na pradlo a isla si vybrat zo skrine nove, tak ze za hodinu nemala v skrini nic, ... ale zlom v tomto ucvrkavani nastal ked jej raz rano pred skolkou moj muz brutalne vynadal 🙂) sposobom ze ty sproste postate decko, hrozne na nu krical a este aj po riti dostala, lebo len kym sa vychystala do skolky, uz bola 2 krat pocikana a prezlecena...A v ten den si v skolke vobec necvrkla, a od vtedy sa to zlepsilo. Akokeby ju to otriaslo a si uvedomila, ze rodicia su fakt v koncoch. Ale fakt ze riesili to s nou vsetci, ucitelky v skolke, babky jej slubovali odmeny , vyhrazali sa ze nepridu ked sa bude pocikavat...
Teraz este riesime pocikavanie cez spanok, poobedny aj v noci, ale to uz je ina story, ...

kozicka
19. mar 2013

... ale bolo to uz ozaj neunosne, nemohli sme ani nikam chodit, a ked tak s plnou igelitkou nahradnych veci na prezlecenie, vecne smrdela jak bezdomovec, dva krat sme niesli moc k doktorke , ale nic v nom nenasli, bola aj na sono obliciek a u nefrologa dostala knizku, kde si ma znacit slniecka a mraciky podla toho ci ma suche alebo mokre dni, ale za chvilku bola knizka niekde hodena, proste ziadna motivacia nepomohla, bola to urcite forma vzdoru, ked pomohol len krik. Inac ked si prestala ucvrkavat, zacala sa urazat a papulovat 🙂) ale pri tom aspon nemusime tak vela prat 🙂

nefertiti7
24. mar 2013

juj, patríme sem....všade chodíme s plnými taškami, Adam sa odplienkoval neskoro, mal asi 2,4mesiaca a aj to som mu nariadila ja a on s tým nesúhlasil prestal piť, kakať a po týždni sme sa vrátili k plienke, bol spokojný a o mesiac to pochopil sám, všetko bolo ok a teraz má 3,5 roka skoro a zasa máme už 2 mesiac problém s pocikávaním. Domácnosť je normálna, pohodička. Neviem kde je problém, skúšala som hroziť varechou, aj dostal po zadku, aj som mu hračky zobrala, zakázala rozprávky, milo mu to vysvetlila, že všetci cikáme na wc a on niekedy super, niekedy sa 6x za den prezliekame, do školky ide v septembri....čo robiť neviem.....všeobecne sa trochu zmenil, dost neposlúcha, nechce upratovať, stále verím, že to pochopi, inak nemožem robiť nič ☹

peterek414
14. apr 2013

dobry den...chcela by som sa poradit a spytat mam dcerku ma 3 roky aj 7 mesiacov zacala sa pocikavat napriklad ide na zachodik a nestihne tak sa pocika alebo sa hra a pocika sa a nic nepovie a je to coraz castejsie aj 4x za den....co mam robit aby to nerobila dakujem

kacena4
14. apr 2013

@peterek414 teraz bolo chladnejsie pocasie stale sa menilo teplo zima 😒 mozno je to tym, nech nesedi na parketach, na chladnej zimi, mozno nejaka zmena v skolke v rodine... chce to len trpezlivost ak by to pretrvavalo dlhsie napr. mesiace tak vyskusajte lekara, da vam rezim popr. docasne lieky drzim palce

peterek414
14. apr 2013

dakujem za radu u nej to trva uz cca 2 mesiace a do skolky zatial nechody este len od septembra pojde a pytala som sa lekarky a ze sa jej mam len castejsie pytat ci chce cikat ale ani to nepomaha a nemoze to byt aj vrodene aj ja ked som bola mala tak som mala take problemi......

peterek414
14. apr 2013

@kacena4 dakujem za radu u nej to trva uz cca 2 mesiace a do skolky zatial nechody este len od septembra pojde a pytala som sa lekarky a ze sa jej mam len castejsie pytat ci chce cikat ale ani to nepomaha a nemoze to byt aj vrodene aj ja ked som bola mala tak som mala take problemi......

alexandra33
26. máj 2013

ahojte mamicky
poradte aj mne, maleho som zacala priblizne od tych 20 mesiacov davat na nocnik, aj ked velmi nechcel, ked som ho nejak prehovorila tak sa vycikal, po polroku to bolo lepsie. Ja chodim do prace a on je s babkou doma, vacsinou jej uz teraz aj povie cez den ze pisat, sem tam sa pocika. Ale sme si povedali s mamou, ze mu nebudeme davat plienku, posledny mesiac sa podari aj pocas poobedneho spanku ze sa vypita na cikanie. Ale neviem mne sa zase ked som s nim ja doma, castejsie cez den pocika, na kakanie vacsinou zakrici, ale cikanie sa mu castejsie stava ze sa pocika.
Posledne tri dni je to otrasne, vkuse len perem kazdy den sa aspon tri krat za den pocika, neviem si rady, vacsinou stratim nervy, dam mu na zadok a nakricim na neho, neviem si rady. Manzel mi nevie poradit teda hovori ze mu mam dat plienku.
Poradte mi, bojim sa ze ked mu zacnem davat plienku, zpohodlnie a uz vobec sa nebude pytat.?
o tri mesiace ide do skolky, mna ide porazit, ze co ked ho kvoli tomu nevezmu ked sa bude pocikavat ?
mate niekto podobny problem, od babiek pocuvam trpezlivost, za tri mesiace sa nauci no ja nevime ☹ ☹ ☹
som nestastna z toho a pripadam si neschopna

alexandra33
26. máj 2013

@nefertiti7
mam uplne ten isty problem s malym, sice este nikdy necikal uplne tak ze sa cely den vycikal do nocnika ci na zachod, ale bolo to lepsie, ani ma vobec nepocuva, a ma ma v pazi, ked na neho neskriknem, citim sa ale zle ked na neho kricim, ale bojim sa ze do skolky nebude moct s pocikavanim ist 😒

xlucia
26. máj 2013

@alexandra33 babky radia spravne. po ranajkach, po obede a po veceri na dve minuty povinne na serbel, mimo toho ho dat ked pije.
nezdrzovat ho tam nadlho, minutu max. dve a postavit...

nefertiti7
26. máj 2013

@alexandra33 sme na tom lepšie...som zatiaľ spokojná, každý deň som mu to milo vysvetľovala, nebila ho po zadku a nekričala na neho, proste som si povedala, čo už a on vycítil, že sa nič nedeje aj keď sa pociká a prestalo to..pekne sa začal pýtať, dokonca, chodí aj sám nie na záchod, lebo tam ani so stupienkom nie je v bezpečí ale na nočník áno, pomáham mu len si upraviť slipky a tepláky. Všeobecne za tento mesiac urobil veľké zmeny. Ale my sme mali od decembra aj problém s kakaním a tak keď sa zlepšilo to, začal sa aj pekne pýtať cikať, takže asi to spolu súviselo, že nechcel na záchod, lebo sa bál, že bude aj kakať. Treba mať pevné nervy a byť milá, vysvetľovať. partner, to nezvláda a kričí a vždy keď bol s ním, tak sa pocikal, prezliekol ho a pocikal sa naschváľ...a cikať chcel ísť len so mnou, takže krik určite nepomáha 🙂

spuntikmathiasko
12. aug 2013

Aka som statsna, ze som nasla tuto diskusiu. Malinky sa mi krbasne ako 21 mesacny pytal cikat. 3 tyzdne si ani len necvrkol do slipkov a potom zrnazu si cvrkol 2 krat za den, potom si cvrkol 1krat tak riadne a dalsi den sa mi pocikal. Ked sa pytam, ci chce ist cikat tak v ziadnom pripade nie a nasledne si cvrkne. Ako tak citam tak len bozsku trpezlivost mi treba a vydrzat. Budem teda postupovat tak, ze ked sa pocika poviem, ze sa mohol pytat a ked sa krasne vypyta budem chvalit do nebies 🙂

babaka
24. okt 2013

@kozicka ahoj, nasla som tvoj prispevok,aj ked viem ze je uz rok stary ... presne si napisala co mame aj problem .... ako si to nakoniec vyriesila?????? ja som uz z toho na nervy .... dakujem za odpoved

kozicka
24. okt 2013

ahoj @babaka takze mala chodi druhy rok do skolky a to pocikavanie cez den uz pomaly mizne, je to uz len skor ucvrkavanie. Aj ked to je hrozne lebo mala po celom dni v skolke smrdi jak bezdomovec🙂 Oni ju tam sice niekedy prezlecu, ale to cvrknutie si casto krat nevsimnu a tak jej to tam uschne, no vies si to predstavit. Obcas sa pocika pocas poobedneho spanku v skolke, ale to len obcas, ucitelky su uz natrenovane, ze jej nedavaju pred spanim pit a hned ako sa zobudi ju daju vycikat. Nocne pocikavanie u nas stale trva, ma 4 roky a plienku jej uz davno nedavam, to by ani nechcela.
Pomaha jedine, ze ju zhruba 2 hodiny po zaspati dame vycikat, potom uz vydrzi do rana. Vacsinou to ale nestihneme.
Pytala som sa jej, ci si uvedomuje ze cika v spanku, ale hovori ze absolutne nie. Nemoze teda za to. Inak vsimla som si, ze vzdy v lete je to ovela lepsie, tak neviem ci to nesuvisi s chladom, je fakt ze stale ju zakryvam a aj tak sa 100 krat za noc odkope. Cez den sa snazim aby nosila doma papuce a teplo ju obliekat.
Dalsia vec, podla mna to suvisi s posilovanim mocoveho mechura, lebo niektore deti vydrzia aj 8 hodin necikat, no ona musi chodit ovela castejsie, preto ani celu noc nevydrzi. Nasla som jeden clanok o tom, posielam link.

http://www.lienka-lomnica.sk/documents/rodicia/...

kozicka
24. okt 2013

ale v zasade poradim, to denne pocikavanie nijako nekomentovat. Radila to aj psychologicka, ze ak je to vzdor, tak nekomentovat a prestane ju to bavit. Ked sa cez den pocikala, povedala som len, ze sa prezlecieme, niic viac.

babaka
25. okt 2013

@kozicka moja mala ma 3 rocky a tiez chodi 2 rok do skolky, ale presne co si pisala sa deje aj u nas .... takze len vydrzat, dakujem krasne ze si mi odpisala 🙂 velmi si to vazim a prajem pevne nervy papa

evulienka300
24. nov 2013

@miriamkac ahoj chcela by som sa vas opitat mam 2a pol rocneho chlapceka cez noc nenosime vobec plienku pekne vydrzi a ani cez den 🙂 len boli sme na navsteve a tam ho jeden nastrasil 😠 a po nikolkych dni sa mi na slipov cvrkne najprav som si mylsela ze nestihol na zachod ze mu trosku uslo ale ono sa to opakuje a co raz viac pri hre alebo ked aj kuka telku tak sa mi pocika ale uz aj dost neviem co mam robit ci to moze byt stoho ze sa zlakol ale zas noci stale vydrzi nepocika sa mi len cez den aj dnes uz 3krad uz som stoho chora ze ci nahodov neni prechladnuti ale to by povedal ze ho nieco boli ☹ neviem ako mu mam pomoc ked sa mi vobec nepocikal teraz je to normalne dakujem za radu 😉

mata77sima
11. jan 2014

Synček má tri roky a začal chodiť do škôlky teraz od januára. Bol tam zatiaľ len tri dni. Vôbec sa nepýtal na záchod, dokonca sa bráni, keď ho vyzliekajú... Pocikal sa viackrát za deň, potom už aj pokakal. Urobil aj takú vec, že keď ho dali na záchod, tak nič nepustil. Potom o chvíľu prišiel do stredu triedy a pocikal sa.
Prešiel víkend a začal mi to robiť aj doma. Dnes sa mi dokonca vysmial do tváre, keď sa mi prišiel ukázať mokrý. Pýtal sa už viac ako dva mesiace, úplne v pohode, veľmi sa tešil, tlieskali sme vždy spolu a splachoval si aj WC sám. Medzi deti sa tešil, chodil so mnou každý deň odprevadiť staršiu sestru do tej istej škôlky a bol problém ho odtiaľ dostať. Som zúfalá, ak sa nezačne pýtať čím skôr, vylúčia ho.

alabama0011
11. jan 2014

@mata77sima ahoj, nasa to tiez robila, trvalo to asi 2 tyzdne, potom to preslo.. Najlepsie zabralo iba prezliect a povedat, ze nabuduce do serblika radsej ..

mata77sima
13. jan 2014

@alabama0011 V škôlke sa pri mne pristavili dve mamičky, že ich deti pri nástupe robili to isté. Trochu ma to upokojilo. Museli sme sa ale vrátiť na nočník, záchod nechce ani vidieť.

alabama0011
14. jan 2014

@mata77sima hlavne, ze ste sa nemuseli vratit uz plienockam 🙂 to prejde.. niektore deticky su asi citlivejsie na zmeny ..

mata77sima
14. jan 2014

K plienkam sa určite nevrátime, lebo to by bol veľký krok späť, bez plienok je od dvoch rokov. Musím ho ale zase dávať cikať ja. Lenže trucuje neskutočne 🙄 , vyciká sa až vtedy, keď to uzná za vhodné on.

manunka
25. mar 2014

ahoj.ja mam dceru ktora bude mat 3roky a nosi plienky stale.aj skusame na nocnik ale nechce.tak sa pocika do gati.a vtedy povie ze ide cikat aj s kakanim to tak mame.pytam sa jej stale aj ked povie ze sa jej neda aj tak ju posadim na nocnik.bola aj na prehliadke a doktor nam povedal aby sme skusili psychologa.ale neviem preco ved kazde dieta je ine a ona ma psychyku dobru a neboji sa.neviem ako na nu ale nekricim ani ju netrestam ked sa pocika.syn sa taktiez do 3rokov zacal pytat a neriesila som to doktormi ani nutenim. 😅

kozicka
7. apr 2014

@manunka ak este len bude mat 3 roky, tak ma este na plienky narok, treba ju ucit pomaly a postupne, a ona na to z nicoho-nic pride, tak ze sa od plienok uplne oduci za tyzden. Mozno budete uspesni v lete, ked bude moct cikat do travy. Podla mna je na psychologa priskoro, iba by ju to vystresovalo. Viacere maminky z okolia mi hovorili, ze oducili deti od plienok posledne letne prazdniny pred nastupom do skolky. Hlavne je, ze z pohladu dietata tomu nesmies prikladat velky vyznam, teda netlacit na nu a nekomentovat ked sa pocika.

ylanee
24. sep 2015

ahojte žienky, máme taký zvláštny problém... moja malá sa naschvál pociká do postielky v škôlke... (chodí tam od septembra, najprv takýto problém nebol, až tento týždeň) nechce tam spať a nechce ani ležať, pred spaním ju dajú vycikať (ona sa nevyciká) a o 3 minúty im už oznamuje z postieľky že je pocikaná... a oni ju prezliekajú, prezliekajú aj postieľku, vie že sa minie čas... poraďte mi niečo, aby to prestala robiť, pretože "personál" v škôlke má len jedno "super riešenie" že mi ju budú dávať na obed už domov... :( myslím si, že to nie je vôbec žiadne riešenie, malá iba dosiahne čo chcela a ja sa nemôžem vrátiť do zamestnania... ak máte s týmto niekto skúsenosť, prosím Vás o radu, doma s ňou takéto problémy nemám, v noci vyspí 8 hodín a nepociká sa, robí im to naschvál 😔
Ďakujem