Pocikávanie ako forma vzdoru. Stretli ste sa s tým?

miriam79
21. jan 2009

ahojte mamky . mam cikacie trampoty dcerka sa spontanne naucila chodit na nocnik cca ako 21 mesacna, a teraz sa zacala z nicoho nic popisiavat do gati . Upresnim: zacalo to pred troma tyzdnami ked sme boli na vylete a byvali v chladnejsom dome ako je nas byt tak som si to logicky spojila ze asi to je z chladu alebo zachladla... ale pokracovalo to doma sposobom ze ked som ju lakala na nocnik tak razne "netleba mi" a vzapeti usmiata ako leco pustila do gati s roznozenymi noskami...reagovala som zmetene kedze to bolo aj 6 krat za den,nechcela som opat zaviest plienky a nechcela som ju nutit stale je mala na to aby som to od nej na 100 percent ziadala , ale nezda sa mi to... zacali sme vseliakymi motivaciami a pochvalami za "dobre" cikanie zle viac menej ignorujem a doslo k trojdnovej super naprave a potom sla ku svokre a znova..postavi sa pred ncnik a pusti na tvari usmev a caka namoju reakciu ...stretli ste sa s tym,co robit ???? 😎

miriamkac
21. jan 2009

miriam79...ano nieco podobne sme aj my zazili. Ja som to riesila tak ako si pisala...motavacne...zistila som, ze ked sa jej pytam, ci nechce cikat tocila hlavou nie....tak som sa jej prestala pytat. Ked pustila do gati, vyjadrila som nespokojnost "ze som smutna z toho, ze sa pocikala, ale ziadne nadavky kriky...a pod. A ona sa postupne zacala sama pytat na nocnik....este skus jej ponuknut zachod namiesto nocnika. My sme to mali este o to horsie, ze mi to robila aj v skolke. Tak som mala obavu, ze sa jej tam nieco prihodilo. Ale postupom casu to same preslo a teraz ako dociahne na klucku, vyberie si nocnik sama a uz len krici, ze je vycikana. 😅 Takze ziadny vzdor, ale len nejake "obdobie" takze drzim palce 😅

mata2
23. jan 2009

Moj Jakub bol taky expert,ale on sa nikdy naschval nepocikal.On sa len vyhrazal 😅 .napr.ak sa tomasko hral s hrackou,ktoru chcel aj on,postavil sa predomna,rozkrocil nohy a povedal:ak mi nedas tu hracku,tak sa docikam 🙄 .Tak som mu odpovedala:skus,ale potom si ma nezelaj 😠 .a nepocikal sa 😔 .
Skusila si pouzit,/pokojne, ale dôrazne/nejaku vyhrazku?Napr. ze jej zakazes nieco oblubene?

lenka386
24. jan 2009

My sme mali podobne trampoty donedavna..Adamko sa zacal pytat uz v 1 roku, 1,5 rocny prestal a trvalo to az do 3 rokov aj par tyzdnov. Strasne ma to stvalo, lebo kedysi som tvrdila, ze je chyba matkinej vychovy, ked sa dieta v 2 rokoch nepyta. Tak som ho hresila, kricala nanho a pod. Parkrat dostal po zadku.. ale potom raz v damskom magazine o tom hovorili a v prvom rade doporucovali, aby sa rodicia psychicky zmierili s tym, ze sa ich 2-3 rocne dieta nepyta. Tak som tie tresty "vzdala" a naozaj sa to pomalicky zlepsovalo.. a keby som tak predtym nanho tak netlacila, tak by sa pytal aj skor..
Takze urcite to ichce iba cas a trpezlivost.. Ked sa pocika, len ju prezlec, v klude povedz ze ma chodit na nocnik, ale nic viac..Vysledky sa urcite dostavia..

dari
24. jan 2009

maly mal tiez obdobie, ked sa prisiel "pochvalit" ze sa pocikal , najlepsie riesenie je kludne a nerobit z toho velke halo....ani neviem ako a preslo ho to....
a dnes akurat prisiel za mnou, ze sa pocikal s komentarom ako babatko 🙂 .. to bol asi prejav ziarlivosti na malu

caruzo19
24. jan 2009

no my sme mali taketo regresie 2,jedna trvala asi 3 dni,to sa len pocikavala,ale potom zrazu prestala a teraz asi pred 2 tyzdnami sa zrazu zacala pocikavat aj pokakavat do gatiek,pocikavanie ju po 1 dni preslo,zacala znova chodit na kakac,alebo na wc,ale pokakava sa neomylne do gati.moja mama jej teda zhruba kazdych 10minut zacala pripominat ze keby chcela kakat,treba ist na zachod,len sa to zhorsilo,zadrzala stolicu 2 dni... tak jej teraz davame pokoj a dufame ze to prejde

miriam79
autor
26. jan 2009

dik maminky za povzbudenia , nazory, zatial zotrvavam v pozitivnej taktike..zabera to aj ked tak raz za dva dni "ujde " do gati...som pokojnejsia nakolko vidim ze sa to stava detom v jej veku ..a beriem to v pohode.. verim ze to prejde.. dakujem , krasne dni s vasimi ratolestami 😎

veverica
5. okt 2009

Ahojte, moj syn sa sice cielene nepyta cikat, ale boli sme uz v tom stadiu, ze ked si trosicku cvrkol tak to zadrzal a povedal cikaaat. No a teraz neviem co sa stalo, ale zacal sa vazne pocikavat. Chodi do jasli a uz aj v jasliach maju obavy a nevedia si s nim dat rady. Aj ked ho daju vycikat tak sa vycika a o pat minut je docikany tak ako keby vypil galon vody ☹. Doma to nerobieval resp. som ho ustriehla a davala ho aj priebezne lebo ked som sa ho opytala ci chce cikat tak jasne, ze povedal nie.
Snazime sa to riesit v klude, ale par krat som sa neovladla.
Myslite, ze to robi vedome?

cibulkas
25. aug 2010

Dievcata som zufala. Nasa mala sa pytala na zachodik urcity cas. Trvalo jej to dlhsie, ale naucila sa. Chvalila som ju ake je velke dievcatko a bla bla.... A z nicoho nic sa mi prestala pytat. Len tak ju to prestalo bavit. Zase sme v tom stadiu, ze to musim vystihnut ja a ona sa aj vycika aj vykaka. Proste len sa na mna pozera a tecie jej pipi medzi nohami. Som z toho zufala. Vyskusala som asi uz vsetky mozne techniky a nic... mala ma na haku
Dokonca mi dnes jedna mamicka povedala, ze ona ma to iste so svojim synom.
Nechcem nieco pokaslat. Je to delikatne... dat naspat plienku alebo vydrzat to cikanie do gati a davat pravidelne na WC?

mam4
8. sep 2010

@cibulkas vyriesila si uz to cikanie ?? u nas to zacalo asi pred tyzdnom 😒 cele leto sa pekne pytal, pocikal sa len sem tam ked bol zaujaty hrou ale teraz sa pocika aj 7x za den, ale pri tom sa aj pyta ale nie zakazdym co mu treba... na vonku mu uz zase davam plienku lebo sa bojim aby mokry neprechladol a neviem ako dalej ☹ hresit ho ?? ignorovat ?? vysvetlovat ?? skusam vsetko ale bez zlepsenia ...

zuza.m
8. sep 2010

baby ja by osm už plienku nedala.je to horšie že je teras zima a hrozi nachladnutie ale ked sa vam deti vycikaju a vykakaju tak by om ich len posadzovala a čakala že sa zase dostanu do štadia že sa budu pytat.ale určite nie plienku.a tak von by osm išla až ked sa vycika a snažila by som tam byt max.hodinu a potom rychlo domov cikat.ja to mam odsledovane že moj maly vydžal max.hodinu ..no a ani nie hrešenie ale troška im to možete zneprijemnit a pofujkat to nikdy neuškodi.a aj pomotivovat ako takym štilom že ked sa pocikaš pojdeme domov a podobne.chce to pevne nervy ale taketo štadia byvaju ...

mam4
9. sep 2010

@zuza.m ja som tiez uz nechcela davat plienku ale po vycikani do nocnika alebo vonku do travy sa pocika uz po 15.minutach 😒 nie je to uplne pocikanie, len si cvrkne a docika to potom tam kde treba ... neviem, myslis ze moze byt prechladeny ?? aj ja sa ho snazim motivovat a stale mu opakujem ze sa treba pytat ze ani tatik (jeho idol) necika do gati ale aj ked povie ano budem ca pytat tak to potom neurobi 😒

zuza.m
9. sep 2010

no cvrknutie nemožeš brat ako pocikanie.je to to že mu treba a spameta sa až ked mu trošku ide.mojmu tiež ujde ale nerobim z toho žiadnu vedu ved to nieje nakomplet dočuranie.tak že to si vobec nevšimam.inak aj mne sa zda že ke dje chladnejšie tak cika častejšie to je asi normalne nie??tak si myslim že ekd uvidiš cvrknute tak ho daj vycikat a vychval.

mam4
10. sep 2010

@zuza.m tak len dufam ze to uz dlho nepotrva, v januari ho chcem dat do skolky a to by som sa chcela zbavit aj nocnej plienky dovtdety ...
kazde cikanie je samozrejme s pochvalou a pusou a maly cely ziari, vie ze tak to ma byt, tak je to spravne preto som z toho taka vedla ze sa zacal pocikavat, ale asi to suvisi aj s pocasim... doma ked mame vykurene tak ho necham behat "dole bez" a vtedy mu neujde ani kvapka, krasne ide sam na nocnik, tak snad prechladnuty nebude ...
vy ste bez plienky aj v noci ?? davas syncekovi pred spanim pit cajik alebo mlieko ??

maminae
10. sep 2010

ahojte maminy, my už 4 dni riešime podobný problém ako vy. Dcerka sa nam dva mesiace pýtala na nočník, samozrejme boli dni ked mala aj male nehody. Ale možem povedat, že je už dva mesiace bez plienky cez den aj v noci. Skor je verim že sa nepocika v spánku ako cez deň. Posledné štyri dni sa mi pociká aj 4-krát za deň, no ráno sa budí suchá. Najprv sa nočník aj pýtala, ale nestihli sme to. Tak som si to vysvetlovala tak, že je chladnejšie a takto reaguje. Pridala som jej aj jednu vrstvu oblečenia navyše, ale ciká dole nohami stále. Už sa prestala aj pýtat. Napadlo ma, či to nesúvisí so vzdorom, lebo sa u nej prejavuju prvé priznaky. Bojím sa len, že budeme musiet prejst naspat k plienkam a to by ma vážne mrzelo. Som trpezlivá, z času na čas ju na nočník posadím aj sa pekne vyciká vykaká ale sama od seba to jej nejak nejde. Potom samozrejme nasleduje obrovská pochvala, ona celá vytešená. Hovoríme spolu o tom, ako má povedat ked chce cikat, ukáže kam pojde cikat a potom mokrá nehoda... Poradte prosím alebo napíšte vlastnú skusenost. Dakujem

mam4
12. sep 2010

dufam ze to nezarieknem ale vcera a zatial aj dnes sme bez "nehody" 🙂 maly sa uz pekne pyta na kazde cikanie ... mozno je to aj tym oteplenim ale snad pri dalsom ochladeni uz nebudeme zase menit slipy kazdu pol hodinu 😒

zuza.m
14. sep 2010

mam4 no to je dobre že už to pomaly ustupuje.ja som tiež čitala že to take obdobie proste dojde aked človek vydži zase to prejde.len dufam že my sa tomu vyhneme neviem či budem mat tolko trpezlivost.posledny tyžden ostal otrasny umrnčany a vzdorovy od kedy som ho vychvalila že taky neni sa uplne zmeni la mne už vlasy stoja dupkom. 😠
ešte stale mu plienku davam na noc ale poslednu dobu je sucha a vykrikuje že je čistučka hned rano 😵 .len s abojim že ak by si nahodou cvrkol v noci že kao to človek ma riešit ,mokreho ho nemožem nechat a zase na druhej strane sa mi ani plachta a všetko ostatne nebude chcet prezliekat.tak že preto mu ju ešte nechavam.inak on mlieko nempije vobec ale vodu si pyta ešte aj v noci.ak s amoc hniezdi tak ho dam v noci vycikat niekedy aj dva krat podla potreby.
tak ja už len dufam že stym novym vzdorom nedojde aj zdorovanie s nočnikom 🙄 to by ma asi velmi mrzelo.

mam4
14. sep 2010

@zuza.m aj u nas uz prislo obdobie vzdoru, sice len take light ale ked mam blby den tak to ma ide porazit, vela krat neviem ako reagovat, dohovaranie a presviedcanie nefunguje, to sa len zacne hadat 😠
moj maly sa budi stale s plnou plienkou takze ja vobec nemam odvahu ju na spanie "odlozit", neviem si predstavit ze by spal v mokrom alebo sa budil 5x za noc a vymienala by som plachty do zblaznenia 😕
mna by tiez zaujimalo ako mu vysvetlit ze uz ho na rukach nosit nebudem bez toho aby sa urazil alebo plakal a tahal ma za nohavice 🙄
obcas mam pocit ze k svojmu dietatu potrebujem navod 😅

zuza.m
14. sep 2010

no my sme mali obdobie ked prestal cez den s plienkou a aj v noci maval suche plienky.ale potom ked bolo v noci horko a pil v noci aj 3dcl vody mal plienku plnu.akurat asi pred 2tyž sommu povedala aby sa aj v noci vypytal a rano mal suchu plienku.tak som ho pochvalila a povedala že plienka je čistučka(to slovo sa mu strašne pači).od vtedy každe rano hlasi že plienka je čistučka ale tak schomolene 😵 ale je rad .ale tak ratam stym ež sa niekedy pocika a tak preto mam zabrany mu ju odložit.vobec neviem či davat alebo už nedavat ked je sucha.
s nosenim nemam problem.skor stym ked niečo nedostane ako napriklad rad vari a s vodu prelieva a tak. cez leto som mu to enchala nech sa na dvore hra ale teras to už nechcem a to drankanie je hrozne.
alebo rano sa pytam čo bude chlebik vybral si syrovy a zrazu dva krat odhryzol a že on chce parok.ani mi ten chleba nezjedol.ale nerobila som mu druhe. vobec neveim ako reagovat či som urobila spravne či mu urobit po voly ale ho nechat hladneho.fakt by sa navod zišiel aj mne. 😅

mam4
14. sep 2010

@zuza.m moj v noci nepije iba pred spanim(kakvko) a aj ked sa predtym 2x vypiska tak stale je ta plienka rano mokra, lenze on spi tvrdo a mokre mu vobec nevadi, ked mu pretahovali predkozku tak spaval bez plienky a to sa vzdy docikal a nic, ani sa nezobudil ani neprevalil, v tom spal 😝
tak s vodou sme aj my mali boje, nas zase polieval v lete "kvety" a ked zacalo chladne obdobie tak tiez par dni plakal ze chce polievat ale potom ho to preslo a nasiel si inu zabavku, doniesli sme mu piesok 🙂 teraz ho mame po celej zahrade 😀
s jedlom tiez vela krat vymysla, na ranajky vyje syr, sunku, zlize dzem a chlebika sa ledva dotkne ale uz to ani nekomentujem, o hodinku mu dam nejake ovocie aby nebol hladny a chlieb dojeda nas pes 😉 raz som ho nutila dojest vsetko a potom grckal 😕

zuza.m
14. sep 2010

už vam pretahovali kožku??nie až po 3rokov??to je dobre že spi tvrdo to my sa prehadzujeme hladame dudu pijeme vodu hladame vankuš mamu a ja neviem čo všetko že je hore skoro každu hodinu po pol noci.tiež nič moc.no ja osmmu nedalaplienku len raz v noci a to sa poštal zrovna tu prvu tvrdu čast spanku a myslim že s ana to aj zobudil a plakal.a ako toje cez den spi ti s plienkou??a teras sauž pyta?,

cibulkas
14. sep 2010

@mam4
Ahojky, prepac, ze pisem az teraz, ale akosi nestiham. Mala sa mi potom zacala pytat z nicoho nic sama. A taka som z toho, bola stastna, ze dovidenia. No a kratko na to nastupila do skolky a tam sa to pocikavanie naspat vratilo. Prediskutovala som to s uckou aj s riaditelkou a ta mi poradila doniest vela veci na prezlecenie, ale ze plienku naspat nedat. Ze to by bolo skoda. A dnes je na tom tak, ze obcas si sadne uplne sama (ked je doma) na nocnik, obcas sa pocika a zase inokedy ju dam sama, uz ked viem, ze je cas ist. Ale vydrzi uz coraz viac. Este prednedavnom to bola hodinka, teraz 2 apol hodky aj tri hodky.
Takze vidim pokrok ale este to nie je ono.
a vy?

cibulkas
14. sep 2010

dievcata, ja robim v skolke a konzultovala som toto pocikavanie aj s kolegynou a ta ma uistila, ze takyto regres je uuuuplne bezny u takychto malych deti. Moze to byt zapricinene hocicim a mamicky si to nemusia ani vsimnut a potom nechapu, ze co sa dje.
Moze to byt psychicka nepohoda, nieco co dieta zmiatlo (a pre dospeleho to vobec nemusi byt podstatne)
Predzvest nejakej choroby, hoci aj prechladnutia, nemusi to hned byt urologicke
A ze medzi 2 a 3 rokom to nemusime riesit nejako ambulatne
Len mi odporucila vydrzat a prezliekat a nekricat .... no to sa jej lahko hovori 😅
pekny vecer

mam4
14. sep 2010

@cibulkas ja mam pocit ze ked sa mu pocas dna vela venujem a som dobre naladena 😅 tak sa krasne pyta, chvali sa ze ma suche slipy a neujde ani kvapka ... 2 dni po tom cikacok tyzdni boli ukazkove, teraz sa uz znova asi 3x pocikal, ale ma taky pocit ze po tom ako som na neho koli niecomu nakricala... dnes ked som mu nedovolila jednu hracku tak potrhal knizku 😕 myslim ze je to u neho sucast vzdoroveho obdobia a dufam ze z toho rychlo vyrastie lebo vo februari cakame dalsi prirastok a nerada by som okrem novorodenoiatka riesila aj jeho nalady 😝

cibulkas
21. sep 2010

No dievcata, musim povedat, ze sme zaznamenali pokrok a to aj vdaka skolke a trpelzivym ucitelkam. Mala sa sice este nepyta, ale uz sa aspon nepocika a to je u nas velky uspech. Dufam, ze to vydrzi. Uz mam plné zuby prania ☹ Este chvilocky a uz bude v pohodicke, ale je to riadny boj u nas 😖
Drzte palce, aby to islo dalej uz len lepsie

cibulkas
27. sep 2010

No a sme naspat na zaciatku, v nedelu naspat pocikavanie. Kazdu hodinu pocikane gate. Som zufala, normalne rozmyslam, ze zavolam detskej a opytam sa jej na to. Ci nahodou nema nejaku infekciu alebo co... uz neviem ako na nu. Ale musim vydrzat a hadam sa to znova dostane, tam kde sme boli este minuly tyzden 😅

cilka27
2. okt 2010

ahojte . . . . my mame zas taky problem . . . . Petka sice zahlasi ze cika . . . . no akonahle jej poviem ze o.k. ideme na zachod otoci sa a uteka predomnou do izby. . .. buchne sa na postel a ani za svet na zachod.. . . . nepomaha ani po dobrotky a ani po zlom . . . . neviem co s tym . . . . . ☹

zuzula46
27. okt 2010

ahojte, mame taky isty problem, syn sa v lete oducil od pilenky behom tyzdna, mal vtedy 18 mesiacov, teraz bude mat 22 m a vcera sa zacal pocikavat, obcas sa vypyta cikat, ale skor nie ako ano, predtym sa krasne pytal vsade, boli smecele dni bez plienky, len ked isiel spinkat. Som zufala, na nervy nechcem mu dat naspat plienky, ale on si ich sam pyta, prosim co mam robit?

simonka99
1. nov 2010

my mame tiez podobny problem..sice nie s pocikavanim ale s ucikavanim....maly sa zacal pytat na nocnik,ked mal 2 roky a 3 mesiace a bolo to ukazkove...mala som z toho radost.No a zZhruba po 2 mesiacovh si zacal ucikavat do slipov.V noci uz nema plienku,pekne vydrzi do rana suchy a nerobi mu to rpoblem.Len cez ten den-v kazdych slipoch mokry flak...tiez to zatial nejak extra neriesim,aj ked to uz trva dlho....Dokonca aj ked mu dam plienku(na take prehriatie) tak sa pekne pyta a vtedy dokonca si ani necikne do plienky.Len ked ma tie slipy,tak mu skoro vzdy ubehne...Snad to prejde...

onlika
14. nov 2010

Ahojte, pridavam sa aj ja, tiez mame rovnaky problem. Maly sa mi v lete oducil od plienky, asi za 2 tydzne, mal uzasne obdobie bez jedinej nehody, dokonca aj von sme chodili bez plienky a pytal sa. Potom nastupil do minijasli a zacalo sa obdobie pocikavania a dokonca aj pokakavania. Kakat sa pri tom pytal uz ovela skor, okolo roka 😖.
Ciastocne je to moja chyba, lebo do jasliciek som ho dala s plienkou, vedela som, ze tam bude vzdorovat a nebude sa pytat a tak aj je. Raz bol bez plienky, ale pocikal sa, tak ho zas zabalili do plienky. Doma ho nechavam bez plienky, len na spanie a teraz uz aj von nosi plienku. Minuly tyzden mal obodobie, ze uz sa zas nepocikaval a teraz od zaciatku, nerobim uz 2 dni nic ine, len prezliekam a utieram mlacky ☹. Tiez som uz skusala vselico, hresila, kricala, nevsimala si, ale nic nezabera, proste to robi naschval, dnes sa tomu dokonca zacal smiat ☹. A to od 1.12. nastupuje do normal jasli a mal by byt bez plienky. Vobec neviem, co s nim, ci cakat, kedy ho to zas prejde alebo co. Evidentne to u nas suvisi s prechodom do jasli, ale ja chodim do prace a on proste do jasliciek musi 😒
Mate este nejake typy, ako nanho???

florans
16. júl 2011

Ahojte, vsetky vas tu zdravím. Som rada, že som tu našla túto tému, ktorú som si zbežne prečítala, lebo som aj ja na pokraji zúfalstva. Ako som sa tu dočítala, zrejme neriešim len ja ten problém, že sa mi začal malý pocikavať. Teda cvrkne mu. Velmi ma to hneva a neviem ako si s tým dať rady. Ked sa ho pýtam, či ideme cikať, tak mi zakaždým povie nie, pýtam sa ho to dokola a on stale ze nie, nie. Pritom vidim, že si drží pipíka, mokré už až tepláky a nadskakuje, čo už nevydrží a on stále že nie. Mňa už z toho poráža, neviem ako mu to mám už vysvetliť. Všade kam ideme, musím ho ja sledovať , či sa mu chce cikať, už sa ani nepýta. A hlavne nosiť kooopec čistých slíp a gati. Teraz v lete mi to prezliekanie až tak nevadí, ale bojím sa jesene, že prechladne. K tomu mi ho vzali do škôlky od septembra a viem, že učitelky tam majú na starosti aj iné deti, ako riešiť naše cvrkanie. Ďakujem