Poraďte pri dvojjazyčnej výchove

niika21
9. feb 2015

Baby prosim poradte,na maleho od narodenia hovorim po anglicky aj ked nie som native a zvysok rodiny po slovensky,moju slovencinu pocuje v komunikacii s ostatnymi a samozrejme s manzelom. Maly rozumie aj v anglictine aj v slovencine vsetko co sa od neho chce, ale s rozpravanim je to tazsie, sice uz zacina kombinovat napr ze dog spi, ball je dole,pod up...cize anglicko slovenske slova zacina mixovat,ine veci pomenuva co mu je lahsie v aj alebo v sj....maly ma 2r4m,viem, ze by sa nemalo porovnavat s inymi detmi, ale aj tak mi to neda, ked uz jeho rovesnici rozpravaju vo velkom a on zatial len takto, aj to si uvedomujem, ze samozrejme je to pre dieta narocnejsie ked vnima dve reci....co myslite mam pokracovat dalej alebo zacat na neho hovorit v slovencine aby sa mu rozsirila slovna zasoba a len pocas dna si vymedzit hodinku,dve a vtedy pouzivat anglictinu v podobe cd,dvd,kniziek a spolocnej komunikacii...vopred thanks za postrehy a rady pripadne vlastne skusenosti 🙂

bonaqa2013
9. feb 2015

@niika21 brat mal podobné problémy. On s dcérou rozprával po sk, manž. a celá jej rodina po maďarsky. V 3 rokoch ešte nerozprávala, lekár sa vyjadril že dôvod je dvojjazyčná komunikácia. V súčasnosti je už bratova dcéra dospelá, ovláda maď, angl. a tal. Je prekladateľka. Myslím, že to v detstve s tými jazykmi mala taký štart do života. vždy brat rozprával že on nevie prečo sa ona tak ľahko učí jazyky. Určite by som pokračovala v kom. aj naďalej, dieťa sa rozhovorí.

jul11
9. feb 2015

@niika21 nemyslim,ze je to v dvojjazycnej vychove.sice moze,ale nemusi byt.dvojrovne deti malokedy rozpravaju,vacsinou mamicky prehanaju. chlapci su i tak pomalsi,rozpravaju zvacsa neskor ako dievcatka. v mojom okli sa chlapci rozrozpravali az okolo 3veku zivota a bolo na niach rozpravane iba jednym jazykom. moja dcera vychovavane dvojjazycne rozprava od 15mesiacov,az nas hlava boli.myslim,ze postupuje uplne normalne.rozprva jednym aj druhym jazykom,kombinuje si slovcika.on si to potom uprace a bude vediet,kedy pouzit AJ a kedy SJ.nasa hovori v poslednom case len po SJ,ale vsetko rozumie,len odpoveda po SJ.chodi do skolky,tak jej ej to prirodzene. a neboj,ked maly nabehne do skolky,bude mat este viac SJ v okoli,vsetky basnicky,pesnicky,rozrozprava sa.

miadi
9. feb 2015

asi by som to stou anglinou az tak neprehanala..je to sice dobre bude vediet slova skor ale ked nie si native tak sa nauci aj akcent a ten slovensky je proste nezbavitelny niekto ho ma horsi niekto lepsi ale nikdy to nie je uplne ono+aku anglinu pouzivas americku alebo anglicku?Zila si v zahranici? to co ucia na skolach na sk je vacsinou europsky akcent ucitelia maju zly akcent..a posuvaju ho dalej
talian madar chorvat nemec ti bude rozumiet a anglican sa bude hrat na neviem ci retardovaneho alebo snoba a nebude ti rozumiet ked nechce..
sa opytas pri Temzi "Hi can you tell me where is Waterloo bridge? Anglicanka na teba bude cumiet a po chvili povie "Oh you mean Woooterrloooou?a ten blby most stoji rovno pred nou...
mozno by bolo jednoduchsie ho ucit anglicky ked uz bude vediet viac slov alebo skladat vety po slovensky..

raffaella
9. feb 2015

tak aby som to zamiesala este viac, tak nasa dcera je trojjazycna 😀 obaja sme Slovaci, ale muz hovori so starsou (a teraz uz aj s mladsou) dcerkou odmalicka po nemecky. Resp. asi 75% hovori nemecky a zvysok slovensky. Nasa dcerka tiez zacala rozpravat neskor, az ked mala nieco vyse dvoch rokov a teraz sa jej usta nezastavia, hovori pekne plynulo. Zo zaciatku tiez hovorila tak, ze ktore slovo sa jej povedalo lahsie, to pouzila. Napr. doteraz miesto mesiaca hovori "mond", lebo jej to je lepsie nemecky, ale pritom uz dobre rozoznava, co patri nemecky a co slovensky. Ona odmalicka dokonca vobec nepozera slovenske rozpravky, tie zacala obcas (napr. na Vianoce) az teraz, odmalicka pozerava nemecke programy, rozpravky, pesnicky, vsetko. Aby toho nebolo malo, od roka a tristvrte navstevuje bilingvalnu SK-EN skolku, cize pridal sa jej dalsi jazyk. My sme to konzultovali so zastupkynami skolky, tie nam vraveli ze bezne su take male deti aj trojjazycne a nemaju z toho neskor gulas. MOja dcera uz teraz pekne odlisuje vsetky tri jazyky, sama rozlisuje kto akou recou hovori. A uz odpoveda a niekedy aj sama od seba zacne hovorit nemecky alebo anglicky (samozrejme niekedy aj s chybami). Za nou chodi do skolky aj logopedicka, uz cca 2 roky, lebo sme mali problem so zajakavanim a teraz hovori velmi pekne a plynulo, akurat robia pripravne cvicenia na "R", ale to ma cas.

raffaella
9. feb 2015

@niika21 este sa teda pytas, ze ako a kedy mate hovorit spolu anglicky. No my sme dostali radu jedinu, a to nepliest spolu dva jazyky. Cize ked sa muz s nou rozprava nemecky, nepletie do toho slovencinu, len ked napr. mala nechape ked vysvetluje nemecky. Takze vtedy jej to povie slovensky a vzapati nemecky. Alebo ked pozera rozpravky a nerozumie, aj vtedy jej to vysvetli nemekcy a az ked nerozumie tak slovensky. To iste plati pri vecernom citani. A napr. ja nehovorim nemecky, ale viem anglicky. Cize ona ked niekedy je taka nastartovana zo skolky a chce sa so mnou anglicky bavit, tak tiez nepletiem a odpovedam jej anglicky. Urcite su dobre aj knihy, filmy, riekanky a pod. v anglictine.

mimikas
9. feb 2015

@niika21 moj maly je dvojjazycny a bolo to u nas rovnako, rozpraval trosku neskor a vyjadroval sa tazsie, teraz ma 3r. a uz chape ze su dva jazyky, na mna ide po slovensky a na muzo po anglicky, dokonca ked mu poviem rozpravaj po slovensky tak zacne 🙂, daj tomu cas, ak budete dodrziavat zaklady tak o par mesiacov bude komunikovat v oboch jazykoch bez problemov. Inak ber to tak ze tvoje dieta musi vediet vsetko 2x, cize ono ma velku slovnu zasobu lenze je v dvoch reciach tak sa ti to moze zdat ze rozprava menej ako ostatne deti 🙂. Inak moj maly este ako 2 a pol rocny spojil maximalne 2 slova a teraz ako 3r. dokaze viest monolog o nicom aj 15 min 😀

ikke
9. feb 2015

moje deti su typicky dvojjazycne a v 2r a 6m este len zacinali rozpravat 😀 a az v takmer 3,5 roku zacal rozpravat naozaj v oboch jazykoch, dnes v takmer 5 rokoch ma stale jeden jazyk dominantny, druhym dokaze zrozumitelne, no nie gramaticky spravne rozpravat a kedze 2 roky pozerava v TV anglicky kanal CBeeBies, detskej anglictine ako tretiemu jazyku rozumie takmer 100% 😀
mne sa toto nasilne ucenie anglictiny, kde matka dietatu prejavuje lasku v nematerinskom jazyku, zda za vlasy pritiahnute 😝 na naucenie sa anglictiny bude mat cely zivot, urcite sa jej nevyhne a toto "rozpravanie od narodenia" mu nic extra neprinesie.

mimikas
9. feb 2015

@ikke prinesie velmi vela, praveze tu cudziu rec co si sa naucila v utlom veku nezabudnes a to co sa ucis v neskorsom veku je ucenie a nikdy to nebudes vediet tak dobre ako svoj jazyk. Moj maly je bilinguǎny a anglictinu vie uz teraz lepsie ako ja a jeho ucitelka v skolke.

ichbinich
9. feb 2015

Drz sa dalej zasady OPOL = One Person One Language. Nemiesaj.

Deti mam dvojjazycne (odo mna slovencinu, od manzela a okolia nemcinu). Syn tiez zacal rozpravat neskor, ine deti uz spajali 2-3 slova do viet a syn len mama, papa, brm-brm. Ale dohnal ich (mozno uz aj predbehol😉 😀 Ja chcem MUTE gombik niekedy...)
Synovi sa rozplietol jazyk az po 4 mesiacoch v jasliach, to mal vyse 2 rokov. Rozumel vzdy obom jazykom. Slovencinu dlho ignoroval, nerozpraval, ale teraz uz zacne skor, ked sme na Slovensku, alebo dokonca komunikuje z casti so mnou, a najma s dcerou, po slovensky... (Teraz ma 5 rokov.)
Dcera ma necele 2 roky a rozumie obom jazykom, opakuje slova viac po nemecky, ale to je logicke, vsetci okrem mna s nou komunikuju po nemecky.

Hovori sa, ze dvoj- a viacjazycne deti maju inak "propojeny" mozog a ovela ryhclejsie a lahsie, sa ucia nove jazyky. To dufam aj pre moje deti 😉

mimikas
9. feb 2015

@ichbinich inak to je zvlastne, mi zijeme na slovensku cize maly pocuje slovencinu odvsadial, manzel rozprava po anglicky a doma sa rozpravame sice viac po anglicky (moj muz po slovensky vie malo) a ja na maleho rozpravam po slovensky a aj napriek tomu viac inklinuje k anglictine, tam rozprava uplne plynule zatial co v slovencine ma problemy viac a teda sice roprava plynule ale slovosled mu az tak nejde. Ale celkovo vie obe reci velmi dobre. Tiez rozmyslam ze mu v 5r. pridam este neaky jazyk hravou formou, kedze v skole sa na povinnej anglictine bude asi velmi nudit 🙂

diusik
9. feb 2015

@niika21 z toho si nic nerob,ked to miesa a tak,ja poznam deti,na ktore hovoria len jednym jazykom a do troch rokov ani necekli,aj my sme dvojjazycni,madarsko - slov. Ja po slovensky s detmi, a teda niekedy mam pocit ze slovak by ich nepochopil,lebo pol vety povedia po slovensky a pol po madarsky 🙂
inak u tychto deti byva vraj vzdy jeden jazyk dominantnejsi.Aj my sme to tak doma mali,otec bol madar,mama slovenka,takze som tiez vyrastala takto dvojjazycne.Ako to tu uz niekto pisal,hlavne by sa malo dodrat to,ze jeden clovek jeden jazyk.
Inak ja si to neviem predstavit,hovorit na moje dieta jazykom,ktory nie je moj materinsky,ty ovladas anglictinu na takej urovni,ze ti je az tak prirodzena?V kazdej minute a situacii tak hovoris s dietatom?Ako to planujes v buducnosti,napr ked pojde do skoly,aj potom budete komunikovat v anglictine?Alebo zijete v zahranici?

ervenka
9. feb 2015

@ikke a to si sa ale v CB nepriznala, ze ditku pustas ENG. tv, ci ano? Tu by asi dr. z CB skocila z mosta- ze 3jazycne ditko... 😀 😀 😀

yanni
9. feb 2015

@mimikas ono to nie je nic zvlastne, anglictina je ovela lahsia ako slovencina.

Inak z vlastnej skusenosti, nikdy by som takto neucila deti cudzi jazyk, keby som nebola native speaker. Ano, to co sa clovek nauci v detstve nezabudne. Ale tak isto to plati aj o chybach, nespravnom slovoslede a prizvuku. Ja som tu v De mala ucitelku franzuzstiny, native Francuzka, muza mala Rakusana, zili 30 rokov obaja v DE a vzdy rada spominala historku ako nieco vravela synovi po nemecky, pritom si neuvedomila, ze chybne, a chlapec, a to uz mal davno cez 20 rokov, stale v podobnej vete a v tom slove robil chybu. Nokdy sa to neodnaucil aj ked vedel, ze to je nespravne. Jednoducho to ma v hlave tak zakodovane od malicka a tazko sa to odnauca. Hlavne ked v prude reci nedas pozor. A kto uz dava cielene pozor na gramatiku atd. ked oboma jazykmi hovori planule a nieco rychlo rozprava.

mamjka
9. feb 2015

moja ma 2 roky a 7 mesiacov a nerozprava suvisle...dr. vravela že rozumie všetkému a rozpravať sa naučí...nikam sa neponáhľať...kamarátka žije s manželom v anglicku ona rozprava slovensky on poľsky a škôlku teraz už školu ma anglicku...rozpráva plynule šetkými jazykmi.....najprv to mixoval ale už vie triediť...🙂 ja by som vytrvala....🙂

mimikas
9. feb 2015

@yanni tak ale to mozes povedat aj o nareciach a tiez o prizvukoch anglictiny. Ved ked si vezmes Brita Z juhu anglicka a napr. mojho muza z manchestru tak mas pocit ze obnaja rozpravaju inou recou 😀 , pritom moj muz vie prepnut aj na normalnu "spisovnu" anglictinu a ked je v kruhu svojich znamych tak zas rozprava recou ktorej ja nerozmumiem 🙂, to iste je ked ides na vychod slovenska a zacnu na teba rozpravat narecim tiez nevies o com tocia 🙂 (aspon ja teda) a zase ked dojde vychodniar na Myjavu tak tiez si nerozumeju ale pritom vsetci vieme aj spisovnu slovencinu a aj nase naresie. Je jasne ze native speaker rozprava inak, ale zase ked sa ucis jazyk od 6r. nikdy sa ho nenaucis o nic lepsie ako ten co sa ucil od utleho detstva, lebo ten to ma aspon ako prirodzeny jazyk, zatial co ten v skole si to musel vydriet. Jasne ale zase netreba deti ucit uplne bludy a davat pozor na to co ich ucime. Inak pripad odomna: Kamoskyn syn, tiez z Britskej rodiny na mna nieco hovoril po anglicky tak ja som mu aj odpovedala, az na to ze on mne nerozumel a sa mi smial ze to ako rozpravam 😀

tominko2612
9. feb 2015

dieta sa nauci aj 4 jazyky. z vlastnej skusenosti, myslim, ze sa nauci skor - bez miesania, ak jeden rodic hovori len jednym a druhy len druhym jazykom. Aj miesaju obaja rodicia dva jazyky, raz hovori na dieta jednym, raz druhym, bude v zaciatkoch miesat. Casom sa ale aj to upravi. Viem anglicky velmi dobre, ale neviem si predstavit hovorit na dieta tymto jazykom, pokial zijem na SK. Bolo by to pre mna velmi neprirodzene.
Pokial sa v tom ale citis dobre, je to pre Teba prirodzene, pokracuj. Maly sa isto rozhovori. 🙂

niika21
autor
9. feb 2015

dakujem dievcata za nazory,kedze som sa rozhodla rozpravat so svojim dietatom po anglicky od narodenia a dat mu urcitu devizu do zivota som si plne vedoma od zaciatku co to vsetko obnasa, ked nie som native, ale anglictina je intenzivnou sucastou mojho zivota od 2 rokov mojho zivota, takze som si vedoma svojej znalosti tohto jazyka a vsetkeho co k cudziemu jazyku prinalezi 🙂 inak by som nemala odvahu pustat sa do niecoho takeho,no ja som na maleho neprehovorila po slovensky od jeho narodenia,cize princip OPOL plne dodrziavam 🙂

ikke
9. feb 2015

@ervenka jasne, ze to v CB vedia, aj ucitelky v skole to vedia. ved prave v CB ma chvalili, ze s nim hovorim slovensky. no a tu anglictinu mu mam zakazat? 😀 ked moje deti chcu pozerat telku akurat vtedy, ked uz kro kindertijd nie je a ostatne kanaly su strasne sprostosti alebo agresivne rozpravky atd. 😝 😉

yanni
9. feb 2015

@mimikas nemozes porovnavat narecia, ktore su pre toho nim hovoriaceho normalne a a cudzinca, ktory sa ucil tenk ktory jazyk neviem kedy a ako a teraz sa kce ten jazyk ucit dieta. Sam neovlada ten jazyk perfektne a bezchybne a snazi sa ho podat ako native. V zivote to dieta nebude hovorit ako native. Robit chaby do smrti. Vies, ja som tu zazila za tie roky vselico. Ako si vela slovakov myslelo, ze ako perfektne hovoria nemecky, len preto, ze sa jazyk ucili neviem kolko rokov a par rokov boli vonku. Su tu cudzinci aj 30 rokov a hovoria strasne ak vobec, podobne ich deti. A to ziju v krajine, kde sa tym jazykom hovori. Deti zo zmiesanych rodin, kde jeden rodic je native Nemec nemozes porovnavat s detmi z rodin, kde su obaja rodicia cudzinci a ten cudzi jazyk sa tiez naucili len v skole ci za pochodu. Akurat, ze taketo deti zijuce v cudzine maju vyhodu v tom, ze sa ten jazyk ucia od narodenia z okolia ci chcu alebo nechcu.
Ono je to presne ako tu uz niekto pisal, deti neskor vzdy budu preferovat jeden jazyk. A to ten, ktory castejsie pouzivaju. Darmo ja som slovenka v mojom dome rozpravam slovensky, ked muz hovori nemecky a v skole, skolke, kruzky, sport atd, vsade v okoli musia pouzivat nemcinu, lebo by im nik nerozumel. Slovenske komunity nevyhladavame. Samozrejem, keby sme sa teraz prestahovali na SK tak po case by zacali preferovat slovencinu, lebo nou hovori cele okolie. Ono deti sa rychlo ucia a prisposobia.
ale ucit takto v krajine, kde sa tym jazykom bezne nehovori a este ako nenative, tak to moze byt neskor na skdu ako na osoh.

ikke
9. feb 2015

@mimikas mne to proste pride velmi nasilne, ked matka rozprava s vlastnym dietatom inou, ako jej materinskou recou. a aj male deti sa naucia rychlo hravou formou a hlavne PRIRODZENE cudzi jazyk, aj ked nim nehovori ani mama ani otec, ako vidis. stojim si za tym, ze rozpravanie s dietatom "od narodenia" inou recou ako materinskou daneho rodica, dietatu nic extra neprinesie. kludne sa v 2-3 rokoch nauci rovnako dobre jazyk pozeranim rozpravok

danieli
9. feb 2015

Držím palce, rodičia co žijú s deťmi v zahraničí to maju podobne a presne takto hovoria ich detičky, mixuju jazyky, neskôr v ďalšej etape vývinu reči uz začnú odlišovať jazyky a pôjde to, je to úžasná devíza do života, teraz naberá slovka, buduje si zásobu a neskor ju potriedi

traffic
10. feb 2015

@niika21 ak si uz zacala s nim po anglicky, tak by som uz do slovenciny neskakala, dieta si zvyklo na to, ze ty s nim rozpravas po anglicky, pre neho je to len plus do zivota, pretoze kym ine deti budu musiet anglictinu vlkat do hlav prostrednictovm knih tvoje bude za vodou

bajana
10. feb 2015

ako lektorka AJ nedoporucujem hovorit na dieta na SVK v inom jazyku ako materinskom, pokial sa ten iny jazyk nepriblizuje urovni native speaker...tu nejde len o spravny prizvuk, ale aj slovosled, stavbu vety, frazeologiu, atd....ako lektorka AJ vidim stale sa opakujuce primitivne chyby aj u vybornych studentov (nespravne pouzivanie resp. ignoracia predprit.casu, vazby there is, may/might, atd.)...ak sa toto dieta nauci zle a zla znalost sa bude rokmi len prehlbovat, bude velmi tazke resp. nemozne ho to oducit

mnohe tento sposob obhajujete a pisete, ze dieta nezabudne to, co sa od mala nauci - velky omyl, zabudne....pokial sa jeho znalost jazyka nebude systematicky udrzovat a prehlbovat (tzn. matka aspon do puberty na dieta inak ako AJ neprehovori), je uplne nanic, ze na neho hovori matka od narodenia AJ...poznam jeden pripad z okolia, kedy sa mama po navrate z UK snazila na maleho syna hovorit v AJ, po case ju to prestalo bavit a jej dieta preslo do SJ a teraz po rokoch si uz AJ nepamata...

a co sa tyka tej "devizy" do zivota...to si myslite, ze tomu dietatu tak vela v zivote ujde resp. bude to mat o tolko lahsie, ked v utlom detstve (ne)ovlada anglictinu? ....oberate dieta o moznost komunikovat s matkou v jej materinskom jazyku, ktory ovlada so vsetkymi nuansami - a to je podla mna to prirodzene a samozrejme, o co dieta ukracujete....

prego81
10. feb 2015

@niika21
rozumiem spravne ze zijes na SVK a rozpravas anglicky?
Nie som odbornik ale myslim si ze je to zbytocne. Dovod?: nie si native speaker, nemas ten spravny prizvuk a tak ako ho "naucis" anglicky ty, tak sa ine dieta nauci za par mesiacov v skole. To by som radsej nasla native speaker cloveka vo vasom okoli a vystavila dieta od malicka anglictine tymto sposobom. Hned aj vysvetlim preco. My mame doma 3-4 jazyky, takze mam co-to nastudovane: ja hovorim na syna v mojom rodnom jazyku, muz v jeho rodnom jazyku a okolie a skola je v anglictine. Nie som na 100% presvedcena ze syn bude rozpravat vsetkymi jazykmi (teraz ma 17m), ALE, bude mat kvalitny zaklad ostatnych jazykov a nebude mat prizvuk. Hoci aj obmedzenu slovnu zasobu, ale tu novu naberie rychlejsie a hlavne bez prizvuku. Preto si myslim, ze v tvojom pripade sa sice syn nauci anglicky ale bude to ta tvoja anglictina, nie skutocna, bez prizvuku. DOkonca som minule pocula v radiu odhadovany vek, dokedy treba zacat s jazykom aby bol bez prizvuku a tusim to bolo 5-6 rokov. Ale to bola len zase jedna zo studii....takych tu uz bolo 😀
Inak, k tvojej otazke, bilingvalne deti zacinaju rozpravat neskor. Myslim ze to tvoj maly coskoro dobehne 🙂

prego81
10. feb 2015

@niika21
az teraz som si precitala prispevok od @bajana . Teda to ma vobec nenapadlo, ale ma pravdu: hovorit s vlastnym dietatom v rodnom jazyku je pre mna dolezite.
Kazdopadne som ta nechcela kritizovat, len ma to naozaj zarazilo. Drzim palce.

leatea
10. feb 2015

podla zahranicnych studii sa deti dokazu naucit az 7 cudzich jazykov do 7. rokov 🙂
to,ze zacnu rozpravat neskor je mozno dan za tu sikovnost. urcite jeden clovek,jeden jazyk. nepliest deti. kludne pridat dalsi,ale s inou osobou,nech sa dieta nauci rozlisovat a automaticky reagovat. ku tvari/hlasu si pripradi ten spravny jazyk. pre take deti su vhodne skoly,kde sa uci bilingvalne,alebo aspon metodikou clil,ktora sa vyuziva vo viacerych predmetoch 🙂
ak sa na to clovek da,musi pocitat,ze je to dlhodoba zalezitost,ak ma nejake medzery v jazyku,ru zone online kurzy,knizky, kurzy,kde je moznost sa zdokonalit. a akcent,ten je velmi dolezity,lebo aj ked to vieme spisovne vyslovit,neznamena,ze nam cudzinec porozumie. vela zahranicnych filmov/rozpravok sledovat. taktiez uz na zaciatku si urcit,ktoru anglictinu bude pouzivat, britsku alebo americku. britska je blizsia v europe,ale mnohe rozpravky a filmy su robene v americkej,co neskor bude treba dietatu aj vysvetlit 🙂
reagovat v danom jazyku treba 24/7,bez akejkolvek pauzy 😉

m_i_s_k_a
10. feb 2015

@niika21 nemaj na maleho velke naroky on ma svoj cas a ved ma len 2r4mes ... moj prvy syncek rozpravat zacal az ked mal 3r teraz sme sa prestahovali do zahranicia a pomalinky zacina rozumiet ja na tvojom mieste by som neprestavala s dvojjazycnou vychovou takto v detstve sa rec deti lahsie a rychlejsie naucia .... nam napr v skolke povedali, ze ked od rana do 16 sa v skolke rozprava len po nemecky doma mame po slovensky .... drzim palce a pokracuj v tom co si zacala je to len velke plus pre maleho

sisaka
10. feb 2015

@bajana uplny suhlas. Rodic ma hovorit na dieta jeho rodnou recou a nie recou, ktoru sa naucil, dietatu sa to zafixuje aj s chybami a je to potom velmi tazke sa odnaucit.

Este dodam, ze niektori ludia su absolutne nekriticki a neuvedomuju si, ze ich uroven jazyka nie je na urovni native speaker aj ked hovoria tou recou dennodenne 20 rokov. Poznam kopec ludi, ktori si myslia, ze dobre hovoria a robia gramaticke chyby az usi trha, takisto velmi oblubene je pouzivanie slovenskej vetne skladby, doslovne preklady a vyslovnost je zvacsa cista katastrofa .... ludia sa fakt asi nepocuju .... nakoniec cely tento batoh chyb a obmedzenej slovnej zasoby s hrdostou predaju dietatu mysliac si, ako fajne bilingvalne vychovavaju ....
Zakladatelku temy nepoznam, takze som pisala len vseobecne z vlastnych skusenosti.

sushizienka
13. feb 2015

@niika21 ja na syna 2r.6m. rozpravam anglicky od narodenia,povolila som len v stresovych situaciach,kedy som automaticky reagovala slovensky.syn sa rozrozpraval hlavne vdaka skolke do kt.chodi od 18.mesiaca.mame taky mix napr.mami pozri,its raining alebo: co robis?i help you! raz povie,mami pod sem a za minutu mummy come here. Ale neboj,pride to urcite...len to ak by si hovorila len hodinu /dve anglicky by si mu podla mna viac poskodila ako pomohla,potom skor skus naviazat ten bilingvizmus na situaciu,proste rozprav.slovensky len napr.vsetky knihy citate v angline a pod...tzv.situacny biling.drzim palce

roxi
13. feb 2015

nedá mi nenapísať tým, ktoré tu stále kritizujú, ak rodič rozpráva na dieťa iným ako svojím materinským jazykom a zdôvodňujú to tým, že sa naučí zlý prízvuk, prípadne bude rozprávať s gram. chybami.

A to si myslíte, že v škole budú mať deti možnosť naučiť sa cudzí jazyk so správnym prízvukom?
V koľkých ZŠ dnes učia cudzí jazyk native speakers? Myslíte, že všetci učitelia ovládajú ang. bezchybne?

Ja som z tých podľa vás bláznivých rodičov, čo rozpráva na deti anglicky od narodenia. Nemáme problém ak ideme na dovolenku do zahraničia, deti si rýchlo nájdu kamarátov, nemajú problém sa dohovoriť.
Môžu pozerať rozprávky v ang. a nemusia čakať kým budú preložené do slovenčiny. Dcérka mala možnosť práve vďaka tomu, že anglicky rozpráva, ísť na školu, kde majú vyučovanie v ang. a kde vyučujúci sú aj native speakers a jazyk si ďalej rozvíja a zlepšuje.
Môj prízvuk nikdy nebol dobrý a tým, že som už dlho mimo Anglicka je desný, ale stále vidím veľké plus v tom, že som sa rozhodla na deti hovoriť anglicky a ak by som sa mala rozhodnúť zas, išla by som rovnakou cestou.