Poznáte cvičenie na otočenie bábätka?

haneska
25. feb 2007

Nemáte niekto skúsenosti s cvičeniami, ktoré môžu bábätku pomôcť otočiť sa? Ak ste niečo o takýchto cvičeniach počuli, alebo ich máte aj odskúšané, poraďte. Naše bábo je zatiaľ stále dole zadočkom a už je načase otočiť sa ☹ Ak je to nejako možné rada mu pomôžem. 🙂

dagina
24. júl 2008

Ahojky, zrovna včera nám na plavání říkali, že pro otočení mimča do správné polohy je tzv. kočičí hřbet na všech čtyřech 😵, záda vyhrbit a zase se mírně protáhnout, prý tento pohyb nemají mimča rádi, tudíš dochází k jejich otočení.

jadviga
24. júl 2008

ahojky, taky bude muset cvičit -alespoň to zkusím. V pondělí jsme byli u Dr. a taky nejsme otočení 😠 , ale říkala, že má ještě čas.
A nevíte, to se vždycky dělá císař,když není otočený hlavičkou dolů?? 😲

zelva
24. júl 2008

A má se prohnout v zádech nebo mít záda rovná? Teď nevím...
jadviga: ono jak v jaké porodnici. např. já budu rodit v Chomutově a chodím na předporodní kurz a říkali nám, že když je obráceně (nožičkama dolů), tak se normálně rodí, jenom když mi samy nebudeme chtít a budeme se toho bát, tak máme jako udělat trochu scénu, že to jako nezvládneme a že se bojíme a tak a teprve potom prý přistoupí k císařskému řezu.. 😅

jadviga
24. júl 2008

no tak budeme doufat,že se prckové obrátí jak mají, protože by to byl asi masakr - ten porod. I když to bude asi i tak 😀 😀 😀

zelva
24. júl 2008

to jo, každopádně to bude zajímavý 😀

cipin
24. júl 2008

Ahoj holky, asi vás moc nepotěším, my už to máme za pár, na středu dokonce naplánovaný cíšař - právě z důvodu KP... Poctivě jsem cvičila asi měsíc, pak jsem na dva týdny vypustila, pže jsme se stěhovali a nebyl čas,teď zase cvičím, ale furt to nějak nezabíra☹ Pořád doufám, ale mimouš je prý nějak větší než by měl být a prý je tam nějak blbě zaklíněný, tak nevím, nevím, jestli se mi ho přeci jen podaří překecat...
Budu rodit ve Šternberku, jsem prvorodička, tak mě berou preventivně na císaře ani se se mnou o normálním porodu nebavili... A já bych přitom chtěla ☹

luckahr
24. júl 2008

Ahoj holky, já měla malýho taky ještě ve 32. týdnu (myslim) otočenýho hlavičkou nahoru a ve 35. už byl hlavičkou dolu. Žádný cviky jsem nedělala, jelikož můj pan doktor mi to zrovna dvakrát nedoporučoval. Názory jsou na to různý, ale to určitě víte, někdo říká, že maj ty děti nějakej důvod, proč se neotočily (třeba krátká pupeční šňůra). Jinak znám ty cviky, co píšete výše 😉 . Kamarádka cvičila a malej se otočil (jestli díky cvikům se neví).
Tak Všem držím moc palečky, ať je porod rychlý a Vy i miminka jste v pořádku 🙂

zelva
24. júl 2008

cipin: tak to jsi nás fakt moc nepotěšila. 🙄 🙂 Přeji ať porod proběhne v pořádku a ať jste zdraví!
Já jdu k doktorovi příští týden, tak se ho na to zeptám na ty cviky.

cipin
24. júl 2008

Zelva, většinou tu máte všechny ještě dost času na to, aby se mimoušové otočili, takže žádný stresy, určitě si dají říct... U nás v srpnu nás bylo bylo myslím pět KP a teď jsme už jen dvě...😉

Jak píše Luckahr, někdy si taky myslím, že má mimouš důvod proč se nechce otočit, uvidíme, třeba to zjistí, až udělají toho císaře...

dukie
24. júl 2008

Zdravím všechny. 🙂

Tak nevím, já slyšela několik rad, vesměs ty, co už tu byly řečeny. Nicméně stejně tak jsem četla názory některých lékařů, že přemlouvat mimi nemá kdovíjaký smysl, že miminko ví, proč se neotáčí... Jedna známá např. chtěla zkusit "lékařské" hmaty a chvaty na bříško na otočení mimi. Výsledem bylo, že prcek zůstal KP a akorát ji z toho bolel pupík. Tak šla na císaře. A zjistilo se, že malej měl otočenou pupeční šňůru kolem krčku. Asi proto se nechtěl otočit, neměl jak... My jsme taky KP, ale těžkou hlavu si s tím nedělám. Buďto se otočí nebo ne. Věřím prckovi, že udělá to, co pro něj bude nejlepší. 🙂

zelva
24. júl 2008

tak to jo 😉 To je fakt, prostě když se neotočí, tak se neotočí. Dneska to není zase takový problém.

mouse
24. júl 2008

Zelva, daj potom vediet, co Ti poradil lekar. Ja cvicim poctivo, ale tiez mam obcas obavu, aby som babatku neublizila... Fakt je, ze mame este cas.

zelva
24. júl 2008

mouse, určitě dám vědět.

zelva
31. júl 2008

Ahoj holky,
tak co, otočili už se vám miminka? 🙂 Mně teda ne, pořád je tam příčně. Dneska jsem byla objednaná na pravidelnou prohlídku a přišla tam jen sestra, že lékař má dovolenou a jako že ho nikdo nezastupuje. Dobrý co? Tak mi jen změřila tlak, zvážila apod. a poslechla srdíčko mimča. Zeptala jsem se jí jestli je jako ještě O.K. že tam to mimčo máme příčně a že není ještě otočeno a ona mě teda dorazila s odpovědí, že prý je tam asi tak proto, že už je dost velký a nemůže se otočit a že holt by to bylo na císaře. No co si o tom myslíte? Já myslim, že to je blbina, ne? Vždyť miminka se otáčí klidně i den před porodem.... 😅

mouse
31. júl 2008

Zelva, jednej znamej sa otocilo babatko na porodnej sale. Takze stale je sanca, ze nasi drobci otocia 🙂

zelva
31. júl 2008

mouse: také si myslím, akorát mě ta sestra zbytečně děsí. Jo jinak teď jsem tak různě pátrala na internetu a našla jsem někde přímo dotaz na lékaře jestli se dá určitými cviky docílit otočení miminka a ten doktor odpověděl, že žádnými cviky se toho nedocílí, že to prostě záleží na tom mimi jestli se otočí 😅

bibianna
1. aug 2008

Mnohé mamičky určite trápi, že pôrod je tu čo nevidieť a dieťatko sa stále ešte neotočilo, kľudne si pláva v brušku hlavičkou hore. Preto sú tu rady ako môžete pomôcť dieťatku do tej správnej polohy.

1. Ľahnite si na chrbát, panvu si podložte tak, aby bola asi o 30 cm vyššie ako hlava. Zotrvajte takto aspoň 5 minút, najlepšie 10 minút. Pozor, nie však viac ako 15 minút! Opakujte tento cvik dvakrát denne. Ak ste pocítili, že dieťatko sa otočilo, vstaňte, urobte podrep s nohami roztiahnutými čo najviac od seba. To umožní hlavičke bábätka zostúpiť do panvovej dutiny. Je dobré, ak nemáte pri tomto cviku prázdny žalúdok. Tieto cviky sú odporúčané od 32.týždňa.

2. Snažte sa dieťatko prehovoriť, aby sa otočilo. Poproste partnera, aby sa s ním rozprával a to smerom dole k panve, aby bábätko nasledovalo jeho hlas.

3. Svieťte v tme baterkou na bruško, tiež smerom dole k panve. Deti v brušku vnímajú svetlo a je možné, že sa za ním zo zvedavosti otočia.

4. Relaxácia: zaujmite pozíciu na všetkých štyroch. Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite a sústreďte sa na vaše dieťatko. Predstavujte si ho, ako pláva v brušku a pomaličky sa otáča do správnej polohy.

5. Ak chodievate plávať a máte dosť odvahy, vyskúšajte stojku vo vode – chvíľka plávania, potom päťkrát stojka.

6. Pôrodné asistentky možno ovládajú akupunktúru, hypnózu či iné metódy na otočenie bábätka. Skúste sa na to opýtať na vašom predpôrodnom kurze, či u gynekológa.

7. Lekári dokážu dieťatko otočiť pomocou hmatov cez bruško. Úspešnosť hmatov je vraj okolo 65 % (úspešnosti napomáha, ak ide už o vaše druhé tehotenstvo). Nevykonáva sa ak žena má (alebo mala): vaginálne krvácenie, placentu, ktorá prekrýva alebo je blízko vaginálneho čípku, veľmi maličké dieťatko alebo dvojčatá, predčasné prasknutie plodového vaku, abnormální puls bábätka.
Táto metóda má aj svoje riziká (predčasný pôrod alebo prasknutie plodovej vody, malá strata krvi matky alebo dieťatka, tieseň dieťatka vedúca k pôrodu cisárskym rezom, opätovné otočenie bábätka do polohy koncom panvovým), a preto ju niektorí lekári neodporúčajú.

A napokon, nezúfajte, ak sa vám dieťatko nepodarí otočiť. Je možné, že sa umúdri až počas prvej dobry pôrodnej, keď vám ešte neodtiekla plodová voda a malé bábätko(ktoré má dosť miesta na svoj kotrmelec) stimulujú kontrakcie.

zelva
1. aug 2008

bibianna: díky za příspěvek 🙂 Od 32 tt budu zkoušet! Ty máš mimi správně nebo se malý také ne a ne otočit?

cipin
4. aug 2008

Holky, tak jen pro info, už máme za sebou porod a nakonec teda císař kvůli KP, ale vám ostatním to určitě dopasdne jinak 😉

kalo
4. aug 2008

Já cvičila poctivě 5xdenně od 35tt a neotočila se mi....Vždy se max.zpříčila a dál nemohla. Pak zase jak na gumičce otočka zpátky do KP...Ale radím opatrně!!! I když to člověk neovlivní...Moje malinká byla přidušená a s největší pravděpodobností z toho cvičení, že měla omotanou šňůru a dolů prostě nemohla. Tak jestli to nejde samo, tak to dítě k tomu má určitě důvod, proč je v této poloze.... 🤐

zelva
5. aug 2008

cipin: gratuluji k narození holčičky 🙂 Hlavně že to dobře dopadlo!
No já jsem si řekla, že zatím nic cvičit nebudu a prostě se zeptám lékaře. Jdu příští pondělí na velký UTZ, tak se optám. Mám ten pocit, že malý se otočil. Do teď byl příčně a teď mám podezření, že je KP, že si tam dole jako sedí (zadeček s nožičkami má dole) a hlavičku nahoře. 😠

mouse
5. aug 2008

Ja cvicim len macaci chrbat, to by nemalo nijako ublizit a dalej to nechavam na babatku, ak sa mu bude dat, urcite sa otoci. Ak mu v otoceni brani napr. kratka alebo omotana pupocna snura, nech radsej ostane v polohe aka je neho bezpecna.

vejinka
6. aug 2008

ahojte kocky..aj my sme otoceny KP a doktor nam velke sance nedava povedal ze na 99% sa uz neotoci lebo nema kde..chudatko je tam vraj poriadne stlacene..takze budem sa musiet asi psychicky pripravit na cisara 😒

jadviga
6. aug 2008

Ahoj, tak mi taky ještě nic, včera jsem vysávala barák a lezla přitom po čtyřech, tak mám akorát otlačený kolena 😀 😀, domlouvání taky nepomáhá 😀 , takže uvidíme. Zase si říkám, když pujde malá císařem,tak alespoň budu přesně vědět kdy tu bude s námi 😎
Mám strach z té omotané pupeční šňůry ☹

hary
6. aug 2008

Holky mám dotázek. Máte všechny miminka zadečkem dolů nebo někdo máte mimi příčně?? Mně na posledním UTZ doktor řekl, že je příčně, prý tam je trochu natěsno, ale asi mu to tak vyhovuje 😀 . Jenže mě míň, strašně se roztahuje do stran a bolí to. Prý čas na otočení máme, ale z této polohy se prý miminkům někdy nechce. Pomohly někomu z vás cviky na miminko s příčnou polohou???? 🙂

zelva
7. aug 2008

hary: já mám mimíse také příčně 😠 Už se těším, že jdu v pondělí na veliký UTZ, protože mám pořád obavy, jestli tam není nějaký zamotaný nebo co, je takhle už pěkně dlouho a fakt se zdá, že mu to náramně vyhovuje. Asi tahle poloha opravdu není moc obvyklá, protože včera na předporodním kurzu se asistentka hrozně divila, že je příčně. Já radši žádné cviky necvičím až dokud se nezeptám toho doktora zda je to bezpečné a smysluplné. Mně se tam taky furt roztahuje do stran a když si lehnu na záda, tak mám místo bříška pěknou šišku nebo dvě veliký boule, jak je tam narvaný....... 😠

hary
7. aug 2008

Zelva, no mě to cvičení kočičí hřbety doporučil doktor, ale spíš mi připadlo, že se tím jen baví a řekl mi, ať to zkouším, ale culil se u toho 😀 . Ono nejspíš to bude tak, že buď se mimi bude chtít otočit nebo ne 😒 . Je ale fakt, že jak se roztahuje do stran, pěkně to už bolí. Kamarádka měla holku taky příčně a nakonec se neumoudřila a šla beztak na císaře. Tak se uvidí. Do poradny jdu za týden, tak se uvidí, ale UTZ si myslím že nebude, tak se asi definitivní polohu dítka dozvím asi až před samotným porodem 🙄

zelva
7. aug 2008

hary: já teda fakt vůbec nechápu jak tam ty mimina můžou být narvaný příčně, jak se tam vejdou, když ta děloha je uzpůsobená aby tam byli opačně. Ach joo. Jsem z toho trochu dneska otrávená, nějak mi tam i tlačí na žaludek, je mi blivno a teď se mi tam pěkně šmrdlá. 😖 😅 Z toho císaře bych teda radost neměla, ale holt jestli se neumoudří, tak se nebude dát nic dělat.....

hary
7. aug 2008

Zelva, já už to nechávám osudu. Sice ty cviky občas udělám, ale nehrotím to. Doufám, že se prostě otočí a když ne, tak ven se taky nějak dostane. I když si říkám, že přirozený porod je možná lepší, neumím si představit být kuchlá 😅 , ale co, zvládli to ostatní, zvládneme to taky. Tak pak dej vědět, jak jsi dopadla, třeba se mimi umoudří. Držím palce

zelva
7. aug 2008

Joo, taky to nechám osudu. Právě, ten císař je náročnej v tom, že jsi pak úplně nepoužitelná a dost tě to prý bolí. Dám vědět a ty dej taky, ju? Také držím palce, pa pa