Poznávanie písmen a číslic v predškolskom veku. Podporovať ju?

kamajka
30. dec 2007

Ahojte žienky.
Dcerka dostala na Vianoce od svokry kreatívnu sadu takú tabulku magnetickú s písmenami a číslicami. Myslela som, že ju to absolutne nebude zaujímať, ale na môj podiv za dva dni sa naučila všetky písmená a číslice. Je to normálne? Mám ju v tom podporovať alebo mám tomu radšej nechať volný priebeh? A môže to byť aj dedičné? Ja som vedela čítať ako 5 ročná. Strašne mi to vadilo, lebo v škôlke vždy chceli aby som im čítala 😖 pamätám si to dodnes.
Vdaka za rady.

maca793
30. dec 2007

je to úplne normálne, možno aj dedičné 😵
mne tiež deti vedeli síce už v 3 rokoch písmenká a aj číslice. maťka dokonca pred začiatkom školy si vedela prečítať knižku. ja som tomu nechala voľný priebeh.

maca793
30. dec 2007

a ešte, v predškolskej príprave sa učia písmenká a aj číslice. pripravujú sa na kolektív školy, od polroka tam majú normálne režim školáka, tak to bolo u nás, pobede už nespávali ale hrali sa a učili.

certica
30. dec 2007

nas krpec poznal v roku a stvrt celu abecedu (ale len velke pismena) + cislice do 9. dostal take tie velke penove puzzle na zem a sam od seba mi zacal nosit jednotlive pismenka a cisla, nech mu poviem, co to je. tak som mu kazdy den vzdy pridala 3 nove pismena a na dalsi den sme si ich vecer vsetky vzdy zopakovali. do tyzdna uz ovladal vsetky. teraz vie precitat uz aj vsetky dvojciverne cisla (a to som ich tiez len napisala na tabulu, povedala a proste si ich zapamatal. vobec nebolo treba vynalozit nejaku namahu a ucit ho). teraz vzdy, ked ideme niekde po vonku, tak mi hlasi vsetky cisla domov, elektriciek, busov a pod. 😀
je uplne uzasne, co si taky detsky mozocek dokaze zapamat, niekedy nechapem. co je napriklad ale zaujimave, ze s farbami mame dodnes este trochu problem

kamajka
autor
30. dec 2007

Certica v roku a štvrť? Fuuuha, šikovný 🙂 . ja mám takmer 18mesačného syna a nepovie ani ň, aj ked rozumie takmer všetko. S farbami nemáme problém asi od 2,5 roka, ale myslela som si, že má ešte na písmenká času dosť.... Ale zas ked ju to baví, tak prečo nie? Ale v škôlke nemajú žiadne takéto "učenia", iba si kreslia a malujú a tak.

certica
30. dec 2007

ono je to zvlastne, lebo vo vetach mi zacal rozpravat az v dvoch rokoch aj nieco a na noc este stale nosime plienky 😅 , ale to je skor o zlozvyku, ze mi aj v noci pije...
kazde deco je v niecom inom sikovnejsie 😉

janazuza
30. dec 2007

ahoj, ja by som tomu nechala voľný priebeh, ale ak má zájem a pýta sa , tak určite podporiť 😀

lienocka235
30. dec 2007

nasa poznala pismena aj cislice tak v 15 mesiacoch... ale vtedy si to dieta len spaja ako obrazok s urcitym tvarom.. ucila sa to vlastne sama stale sa pytala co to je.. ake pismeno.. a tak. vedela rozpravat velmi skoro tak v roku a pol uz vedela vsetky pismena aj r.. co ja sama neviem doteraz.. 😀

monentalne pozna cislice do 100 aj napocita ja pozna naucila sa to na cenovkach a kosikoch v obchodaku... spocitava aj odpocitava do 20 uz bez prstov...
riesi rozne hlavolamy a tak.. aj pise ale len tlacenym...

citanie nastupuje az teraz... jej sesterka chodi do prvej a tak ju to chytilo.. a normalne zacala citat.. ale neslabikuje.. nejako si to v tej hlave pospaja.. necita vsetko.. ma taky stary slabikar.. tak neviem na ktorom je pismene musim pozriet lebo vacsinou s nou cita babka...

teraz ju ale chytila mania ze korculovat.. tak ju to strasne bavi.. a je v tom dobra /to nema po mne/..

tu na SVK su skoly pre mimoriadne nadane deti aj nas tam poslali od doktorky.. robia aj take poradne.. ale nejako to zanedbavame posledny rok..

ono to neni vzdy med lizat... ked si spomeniem na tie stavy tak v dvoch troch rokoch.. 😲 okrem toho ju treba stale povzbudzovat... a podporovat jej sebavedomie.. a moc nezapadala dmedzi deti v MC a v skolke..

neviem ci je to dedicne.. ja som citala pred nastupom do skoly uz som aj do kniznice chodlia mal asom vlastny citatelsky preukaz.. a muz tiez zevraj cital este pred skolou..

mamiska
31. dec 2007

wouv, tak to mate riadne nadane deticky, ja som si dodnes myslela, ze nasa mala je rychla v uceni, ale asi sa mylim. My sme tiez dostali abecedu z puzzle a naucili sme sa ju do tyzdna, pozname vsak len velke pismenka.To mala Bianka prave 2. narodeniny.Na zaciatku decembra oslavovala svoje 3.rocky a teraz nas caka skôlka, tak sa moc tesime 😉 co vsetko nas caka...

junovka
31. dec 2007

ja si myslim, ze dnes sa sikovne deti uz kazde jedno rodi 😉 Moja Timka tiez, ked mala 3 roky, tak poznala celu abecedu a pismena a vedela do 10 ratat po anglicky.Co som mala robit...ked to sama chcela 😵 , len podporovat.Teraz chodi do prvej triedy skoro uz polroka a Nelke, svojej sestricke uz cita rozpravky a pocita priklady do 20 😵 Jej triedna povedala, ze velmi dlho sa nestretla s takou sikovnou triedou ako ma teraz, nakolko kazde jedno dieta uz poznalo celu tlacenu abecedu na zaciatku roka.

sasulienqa
12. apr 2008

Deti su od prirody zvedave a velmi rychlo sa ucia. Prejavuju zaujem o vsetko, co je v ich okoli, a samozrejme aj o pismenka a cisla. Poznat pismenka a cisla potrebuje kazdy a prave preto je len a len dobre, ak to vedia uz male deticky. Moja dcerka pozna pismena uz viac ako rok a zacali sme uz aj citat - velmi ju bavi skladat nove slovicka alebo citat rozpravky. Jednoduchsie slova a vety cita uz teraz bez problemov.

maca793
12. apr 2008

baby je to normálne, malá bude mať len 2 roky a vie sama narátať do 5? 😨

esci
13. apr 2008

...ja som kdesi citala, ze ak ludstvo dosiahne urcitu uroven, ovplyvni to dalsiu generaciu a rodia sa zase deti sikovnejsie, mudrejsie ako predtym. Akoby to ovplyvnilo cely svet. Neviem, ci som to zrozumitelne napisala...ale tusim takto nejako to bolo vysvetlene..neviem, ci je to pravda...ale...mozno pred 20imi rokmi by nebolo bezne , ze 2 rocne dieta pozna vsetky pismena a cislice mozno i v 2 jazykoch,vsetky farby atd...

dari
13. apr 2008

nasho Kajka zas fascinuju pocitacove hry. Ked mal 2,5roka vedel uplne sam ovladat menu hry a dnes sa uplne sam obsluzi: od zapnutia pocitaca, pustenia hry, hrania a vypnutie pocitaca. Aj ked si pusti hru, ktoru nikdy nevidel vie sa pohybovat v menu atd... Najkrajsie je ked nam vazne rozprava, ze to sa nacitava a pockaj dam si pauzu 😀

Naozaj vidim rozdiel v dnesnych detoch, su akesi vyspelejsie, mozno je to aj tou dobou ako pise esci... ja som zas citala nazora psychologa, ze k nadanym detom by sa malo pristupovat uplne "obycajne" asi v tom zmysle, aby neskor neboli mimo reality....alebo ako pise kamajka, ze napriek tomu ze si vedela citat ti to strasne vadilo a nemas na to dobre spomienky dodnes....

livka299
13. apr 2008

Ahojte, ja som si myslela, ze je to hyperaktivitou mojho dietata, pretoze vela deticiek v rodine alebo blizkom okoli tolko nevie ako on, sice vela toho nenarozprava, ale pomenuje v rodine kazdeho, na elektronickych sipkach u babky ukaze na kazde cisielko ktore mu povieme, a ako dari pise vie si zapnut pocitac, dat tam rozpravku, ktoru mu ja len kliknem..... 😉

vivien742
16. apr 2008

nebráňte deťom v poznaní, kašlite na názor okolia, keď majú vaše ratolesti túžbu niečo nové sa naučiť, atk im to umožnite

felixa
17. apr 2008

livka299, tvoje dieta je velmi velmi sikovne, ked vela vie, ale urcite to nie je hyperaktivitou. Hyperaktivita u dietata nie je nic pozitivne, to je diagnoza (obycajne ju maju deticky v roznom stupni s AD alebo ADHD syndromom), i ked samozrejme ani u nich to nevylucuje vysoku inteligenciu.

rinuska
24. apr 2008

Môj Jerguš poznával písmená ked mal 1,5 roka - najprv na značkách aut 🙂

mechurik
25. apr 2008

teda baby, nechcem nic vraviet, ze deti su coraz viac inteligentne. preco potom v amerike pchaju deti do mikrovlniek hehe 🙂

majtika
12. máj 2008

Moj syn ma dva roky....a vie napocitat do styroch, a niekedy aj do piatich....suvisle....ale pozna cislice do deviatky....Isty cas, asi tak pol roka si stale hovoril, ze ma viacej rokov, ako v skutocnosti ma, hrozne sme sa na tom bavili, ale teraz to uz vie povedat spravne...Raz mal 6, raz 8, raz 5, proste podla nalady a toho, co ho napadlo....ale konecne povie pekne, ze ma 2. Cisielka miluje....ma taku zvukovu hru, s cisielkami, tvarmi a farbami...+ tabulkou na kreslenie...Miluje tu hru, ale cisla ovlada uz dlhsie...Zpozorovali sme to, ked nemal este ani 2 roky....Najlepsie sa to naucil vo vytahu....tam pocital, ako besny...len problem...na pismeno P, ako prizemie hovori NULA....ma to trocha popletene....Myslim, ze je to OK, ked deti sa v predskolskom veku zaujimaju o pisanie a citanie a urcite ich treba v tom nechat a podporovat, oni si v skole uz poradia....a budme radi, ze su tie nase detvaky mudre, mozno nie dokonale a urcite ich nepovazujme, za nadpriemerne inteligentne a neobycajne, ale su to nase mudre a mile deti, ktore bazia po vedomostiach a ako rodicia, mozeme byt na ne iba pyšní...Ja urcite som...aj za tie jeho blabotance.... 😀

maca793
17. máj 2008

baby opravujem info vyššie, rátame do 12 samé, bez pomoci a vieme aj všetky samohlásky a to máme 2 roky, je to normálne alebo sa potvrdzuje informácia a štúdia,kde sa vraví,že deti, ktoré nemajú otca sú viac nadané? 😉

lenka386
28. máj 2008

Ahojte!
My mame doma tiez takeho maleho "inteligenta" - strasne rad pozerava Keno 10 a podobne stavkove hry, kde davaju ciselka, takze ked ideme po ulici, tak cisla do 100 mu nerobia problemy.. A dopracovali sme sa k tomu, ze uz pozna asi 10 pismen abecedy.. Az mam niekedy strach, co bude v skolke a skole..
ale na take obycajne veci ako pytat sa na nocnik cas nema..

geegee
28. máj 2008

u nas zatial rata maly do 3 a s istotou pozna 17 pismeniek...bola som z toho vyplasena - ako skolsky psycholog som nechcela aby sa zaradil medzi "nadpriemerne inteligentne deti"...potom som hladala info a mnoho deti z toho vyrastlo...tak spavam kludnejsie 🙂

ukana
28. máj 2008

tak mi uz scitame a odcitame do 20,naratat vie do sto ( sem tam s chybami 😅 ), ale pismenka len samohlasky. sestrin maly ma 5 apol a uz vsetko precita, do skoly ide az o rok 😅

Zato co sa pisania tyka, to su chlapci lenivi, ledva nejake A zvladnu 😠

ella1
29. máj 2008

podľa mňa je to normálne a nič výnimočné ked dieťa vie v dvoch rokoch čísla a písmená.....dnes je to bežné a snád ani nepoznám dieťa čo to nevie.......hádam teda nejaké fakt možno z rodiny kde rodičia kašlú na deti a ani trošku sa im nevenujú(napr. naši spoluobčania)

lomnicka
1. jún 2008

ahojte...

nasa dcerka nemala este ani tri a uz citala...neucili sme ju, ked sme jej citali tak pozerala do kniziek a ziadala si, aby sme jej ukazovali, kde prave citame...cita celkom plynule, pomalsie to ide s dlhsimi slovami typu "prefabrikovaný"...presedí pri knižkách hodiny...v komunikacii pouziva slova, o ktorych som ani ako starsie dieta nemala ponatia...dokaze si mailovat s babkou...pred par dnami som s nou bola navstivit svoju detsku lekarku, ku ktorej som ako dieta chodila...ked jej zacala citat, tak mi lekarka povedala, ze ju mam zaviest k psychologovi na testy...

tak sa chcem spytat, ci ste niektora uz take nieco absolvovali a ci by ste vobec take nieco absolvovali, kedze si tiez myslim, ze deti su cim dalej tym sikovnejsie, aj ked napr. v skolke, alebo v okoli ziadne podobne nie je...nerada by som ju brzdila v napredovani...

dakujem...

renca3
1. jún 2008

gratulujem k sikovnym detickam.

ella...neda mi nezareagovat na tvoj prispevok. poznam plllno 2-rocnych deticiek, co este nepoznaju cisla ci pismena a nie je to iba tym, ze ne rodicia kaslu. proste niektore su sikovnejsie na nieco ine.

ukana
2. jún 2008

renca, suhlas 😉

i ked to ,ze dieta vie citat v dvoch rokoch, este nic naznamena. Nemusi v konecnom dosledku byt ani nadpriemerne inteligentne ( iked si to ako rodicia zelame), nemusi to byt znak toho, ze v patnastich bude mat absolvovanu uz aj strednu skolu a v dvadsiatke doktorat 🙂

Psychologicka mi vravela, ze pokial dieta vie citat, malo by vediet aj adekvatne pisat ( teda tolko, kolko vie precitat). Ak nevie, rozvija sa len jednostranne, a na tej druhej cinnosti treba o to intenzivnejsie potom pracovat.

Takze treba vsetko v detoch rozvijat, nielen tu cinnost, ktora im ide najlepsie, ale aj to v com zasa zaostavaju. 🙂

ella1
4. jún 2008

netvrdím,že každé dieťa to musí v dvoch rokoch vedieť,len to,že väčšina detí to vie a z generácie na generáciu sú deti inteligentnejšie a vedia veci,o ktorých sme my v ich veku nemali ani poňatie.

lomnicka-my sme boli na takom teste predtým ako dcéru prijali na školu pre nadané deti.a musím povedať,že to,čo nám psych. hovorila sa 100% potvrdzuje.to dobré aj to zlé.

teda,ja som sa svojej dcére dosť venovala,ale nie preto,že ja som to chcela,ale ona to chcela,bola zvedavá,kládla otázky.....tiež som si myslela,že je výnimočná,ale teraz mi to nepríde,lebo ked si všímam,veľa malých detičiek už vie toľko vecí,že ma to priviedlo k názoru,že to naozaj už nie je nič výnimočné.