Prvé slovko. Kedy prišlo u vás?

ervotoc
15. aug 2006

napadlo ma to dnes,ked drobček ma nove skomoleninky 😀 baby kedy prišlo to prvé,skutočne slovko,take ,kde si drobec aj uvedomuje 😀 ze niečo švitori 😀 nie take tie náhody,ako ked nahodou pri spominani svokrika povie netvor 😀 😀 mam na mysli ozajstne slovko,kedy prichadza?viem ze je to rozné,ako všetko,čo sa deti tyka,ale približne kedy si musime začať davať zvyšeny bacha na to čo povieme?hm?expertka kde si? 🙂

emjee
15. aug 2006

podla mna si treba davat pozor na veci vyslovene stale - dokonca aj ked je potomok este len fazulkou v brusku 😉

ervotoc
autor
15. aug 2006

no ja som myslela skor slova typu ježiši,čil,čuleky,to mu ťažko vysvetlim,vyznam hehehe

zuzula
15. aug 2006

čuleky?? to by si musela vysvetlit aj mne... 😀

emjee
15. aug 2006

čuleky je asi fčil 😀 teraz

zuzula
15. aug 2006

danke schon, zasa som mudrejsia🙂)

ervotoc
autor
16. aug 2006

a co tie slovká????

gabriella2
16. aug 2006

moja malá má rok a hovorí mama, tata, baba, babo, ale to ešte nie že by nás oslovovala to čo kedy ako sa jej podarí. A samoška všelijaké skomoleniny čomu rozumie len ona sama. A hlavne keď má v ruke knižku. Šak číta nie? 😀

ervotoc
autor
16. aug 2006

😀 dakujem za odpoved,tak to som chcela vediet 😉 musi to byt zlate,ked vam čita 😉 🙂

elesa
17. aug 2006

moja mala ma 10 mesiacov prec a myslim, ze prve slovko si zacala uvedomovat cca pred niekolkymi tyzdnami a to cica🙂 mame macku na skrini, ukazovala som jej ju, ze hovori mnau a pod...zrazu ked ju zbada povie "cica" a ukazuje prstikom🙂 Aj na zvieratka v knizke ukazuje, vie, ze krava robi "muuu"🙂
Ked jej poviem, ze ideme vonku pa..ona opakuje pa pa...
Myslim, ze treba s babatkom veeeeela ROZPRAVAT. Svojho casu som jej citala aj z novin, pozerala na mna a spulila pusinku🙂 Nie je pravda, ze ked este nerozprava, tak nerozumie, babatko rozumie velmi dobre co od neho chceme, hlavne ked to opakujeme. Vie, ked sa jej opytam "kde je lopta gol?" okamzite sa k nej odplazi. Vie ukazat oko, nos, ucho. Vie, ze nesmi tahat za snuru pri TV. Ked sa k nej priblizuje obzera sa a caka, kedy zareagujem. Poviem jej "no no, toto nesmies" a ona sa sice s nevolou, ale otoci a ide prec.
Len cakam na vytuzene "mama"🙂

ervotoc
autor
17. aug 2006

jeee ved mozno si pre nu cica 😉 🙂 diiiky za odpoved,aj ja si myslim,nas reaguje na meno dlho,,,aj na ton hlasu,ked ho mam iny,skuša vsetko mozne uz,,,jasne ze mama baba tata papáá si este neuvedomuje vyznam,tak sa tesim ked to pride musi to byt podarene asi 🙂

expertka8
17. aug 2006

V druhom polroku deti počúvajú rytmické a melodické zvukové podnety.
V dojčenskom období hovoríme o prípravnom období vo vývine reči a tzv. predrečovom období. Utvárajú sa predpoklady vývinu artikulovanej reči, vyvíja sa potreba dorozumieť sa, dieťa si osvojuje rečové prvky, vokalizuje, v 3. mesiaci sa učí vyslovovať jednotlivé hlásky –hrkúta, v 5. mesiaci vyslovuje slabiky – džavotá. V druhom polroku napodobňuje jednoduché slová po dospelom a začína chápať význam niekoľkých slov.

..ervotoc... 😀

expertka8
17. aug 2006

OBDOBIE BATOLATA
Toto obdobie trvá od 1 roku až po 3 rok.
1.rok = hovorí, samo pre seba si rozpráva, samo si odpovedá, pýta sa, objavujú sa gestá – ukazuje.
Vie si uvedomit, to co ono a tak sa rozvíja rec.
Dieta dokáže už pomáhat pri obliekaní, má sa vediet najest lyžickou, zaobchádzat s hrncekom, ucí
sa dodržiavat osobnú cistotu.
2.rok = chápe symbolický význam slov, rozumie väcšiemu poctu slov, dokáže používat už aj vety
/200-300 slov pozná/. Dieta vie, že každá vec má svoje meno a preto sa pýta „co je to“. Zacína už
slová spájat. Koncom tohto roku by sa malo samo pýtat na wc. Horšie je, ked sa nie pri hre pocurá.
Dieta sa zdokonaluje pri stolovaní. Má vediet, že si má pred jedlom umyt ruky, cistit zuby, cesat sa...
Tu nastáva vývin.
3.rok = používa 1.osobu /ja/, ale vývin reci je individuálny. Niekedy dieta ešte nehovorí o sebe, ale
preto, že ked robí, tak rodicia hovoria /pozri co on robí/, a tak si tiež niekedy hovorí aj v 3.osobe.

ervotoc
autor
17. aug 2006

Exi ale to som aj ja čitala,tusim aj v mama a ja,ale mna zaujima vsetko okolo toho,ake slovko tebe povedalo tvoje experčiatko,pri akej priležitosti a taaak?take to slovko ktore si uz uvedomilo hm?ja sa uz tešim,no je tam toho,slovko,ale ja sa tešim,hmmmmm 😠 😉 😀

expertka8
17. aug 2006

..ervotoc...my zatiaľ len gajkáme...a keďže najčastejšie používame *Dajko*..minule sa mu nááááhodou??????..podarilo povedať *Ajko* 🙂

ervotoc
autor
17. aug 2006

a Kristinka ti este nic nepovedala? 😀 😀

expertka8
17. aug 2006

... 😀 😀 😀 ..pri Kristínke mám niekedy 1 zbožné želanie...a to...aby bola aspoň na 5 minút TIXO 😅 😀 😀 😀

ervotoc
autor
17. aug 2006

no a čo to slovko... 😀 😀

digysa
26. feb 2008

Nase prve slovo bolo tak v 7-mom mesiaci: dada a v 9-tom mesiaci : tato 🤐 (mama sa mu nejako nechcelo...)

rainbow
26. feb 2008

u nás bolo 1. ma-ma ked mal 6

digysa
26. feb 2008

rainbow....a ty si uz hore? dobre skoro ta ten maly budi 😅 😀 😉

zuzkafuny
26. feb 2008

u nás je asi týždeň... kostrbaté "ham" 🙂 a inak sa mu nechce 😒 🙂

zuz11
7. jún 2009

nikinka008 • 1d • Dnes o 13:24
Kedy vase babatko vyslovilo prve slovo,ako ma-ma,ta-ta atd...?A kedy uz zacalo samo sediet,a trebars uz stvornozkovat? 🙂 Ja sa uz tak strasne na to tesim aj ked moja dcerka ma este len 2 mesiace,ale bude mi to aj vsetko chybat co je teraz,aka je teraz ☹

reynocek • 1d • Dnes o 13:34
ahoj, lezt nam maly zacal tak pred mesicem (8,5 mesice), predtim se spis plazil dozadu 🙂 a ted tak tyden (9,5 mesice) zacal rikat mama, tata ...

mousunek • 1d • Dnes o 14:41
Ahoj, tak u nas prvni co malej rika je baba a dede ale sotva si to uz ted spojuje s lidma ale se zvatlanim zacal v sesti mesicich...lezt zacal dopredu ted 4.5 pred tim od 6mesice plazenim couval a sam se posadiod konce kvetna

fifinna • 1d • Dnes o 14:59
môj zacal prve slovo vypravat v siedmom mesiaci a to bolo ababa, baba, ale vôbec nevedel co hovori, bola to len nahoda z jeho ust. Slovo mama povedal v deviatich mesiacoch, ale vôbec ho nepriradoval ku mne, az po jednom roku zacal priradovat mama, baba, tata a pod. k osobam. Ked mal styri mesiace, tak sa naucil prevalovat. V piatich mesiacoch zacal plazit po zemi. V siestich mesiacoch sa vedel o nieco pevne postavit. Ked mal sedem mesiacov tak sa naucil kolenackovat, vedel sa po sediacky hrat a prvy krok spravil, ked mal 9,5 mesiaca.

niki, veru si malu uzivaj taku malicku, lebo vyrastie ani nebudes vediet ako. Ja mam pocit, ze som si maleho vôbec neuzila, lebo stale som len chcela, nech sa nieco nove nauci. Dalsie babo si urcite viac vychutnam, ak bude kedy.

marinka • 1d, 16tt • Dnes o 15:01
Anička řekla první vědomé táta někdy kolem 11 měsíce. Do té doby to bylo to klasické mama, baba, ale nevěděla, co to je 😉
Pořádně mluvit začíná až teď, že po nás opakuje a je to super 😵

lienka79 • 1d • Dnes o 22:10
ahoj
Nas syn sa 1x postavil,ked mal 7 mes..v tom case uz aj sedel, lpzot zacak ako 9 mes 😀 ,ale hned na to,zacal chodit aj za ruku,cca o 2 tyzPrve slovo bolo tata, ked mal 8 mes a chodit zacal ako 13 mes 😀
Rozpravat zacal ako 13mes

asitka
8. jún 2009

tak naše prvé slovo, ktoré si malá aj uvedomuje....je havo....kde vidí psíka vykrikuje havo....a niekedy sa jej podarí aj mama....ale to skôr mamamama....

no a synovo to si pamatám....babka keď sa jedovala tak hovorila teremtete....tak keď videl babku...bola "tete"... 😀

spalka
6. mar 2010

😀 ten havo je asi oblubeny, je to tiez prve pochopene slovo mojej Elky, ideme po ulici uvidi psa a uz si hovori, have, havo, hav, hav, alebo pocuje od susedov stekat, tak tiez hav, hav, have 😀

zuza.m
7. mar 2010

spalka my mame psa ajdu a tak ked vidi psa aj na ulici aj počuje zaštekat tak kriči ajda aja. 😅
inak ma rok a pol a teras začina napodobnovat slova ked niečo viac krat zopakujem.napr.som jeho volala a on krasne opakoval atko. no to p zabuda. 😅

diddi
7. mar 2010

"lejo"...nas pes Leo...ziadne take, ze mama, tata....a to obe prvykrat povedali "lejo"

spalka
7. mar 2010

😀 tak ti psici vazne vedu, to je sranda

lenka1smejka
7. mar 2010

Unas bolo prve BABA 😒 nie MAMA 😠 a potom tata,dedo,Mato,papa,mnam a nakoniec Mama 🙂

luppita
7. mar 2010

moj drobcek vcera ked zbadal ze idem s jeho tanierikom, zacal kricat ham ham ham a aj ked papa tak si pri tom tak degustuje a mrmle ze,, haaaaaaaam, mlask mlask mlask haaaaaaam,,.

janetty
7. mar 2010

prevé slovo povedal môj drobec v 7 mes. a to mama, o pár dni baba, papa a neskôr tata. Asi mesiac hovorí na psíka hava hav-hav, na kávu ava, keď počuje buchnutie dverí tak povie paa, hovorí aj mňam, ham, jeho obľúbeným "slovíčkom" je oooooo 😀 a take jeho žvastlaninky 😀 😀 😀