Správna výslovnosť. Ako ju to mám naučiť?

kamajka
13. aug 2007

Zdravím.

Moja takmer štvorročná dcérka rozpráva ako keby mala dva roky.
Rozprávať začala už ako 1,5 ročná, jednoduché slová a vety. Lenže tak ako rozprávala vtedy - čiže hatlaninou, rozpráva doteraz. Snažím sa ju motivovať, čítame rozprávky, dbám na výrazné a pomalé vyjadrovanie, problémy jej robia L,R a spoluhlásky s mäkčeňom.
Snažíme sa najviac ako sa dá, ale ona nie a nie rozprávať normálne, aj keď niekedy keď má náladu, tak celkom pekne to L vysloví. Lenže ona nechce jednoducho, nevidí v tom žiadny zmysel, my doma sa s ňou tak nerozprávame, neviem čo je taká maznavá.
Viete mi nejako poradiť? Ako ju mám učiť atď..... A čo logopedička? Nie je to priskoro? Nieekde som čítala že k logopédovi sa nemá chodiť do 5 rokov, a že aj to najprv má byť konzultácia s psychológom a až potom logopédia...... Tak neviem...
Za všetky rady vopred ďakujem.

bauerka
13. aug 2007

kamajka ahojky můj dvou a půl letý klučina krásně mluví akorát neumí dělat věty. Takže to jak tvoje holčička mluví bych vůbec neřešila. mě doktorka řekla, že hlavní je, že rozumí aže si umí říct, že chce na záchod atd., a začne mluvit až to sama bude potřebovat. Prostě mluvit nebude, protože se jí nechce. to je celé. Martina

kamajka
autor
13. aug 2007

bauerka ona rozprávať vie všetkoa a aj rozpráva s tým nie je problém ale problém je v tom, že rozpráva tak ako malé dieťa myslím tú výslovnosť..... Že maminka ja cem kojácik (koláčik) tjeba mi cikať, boji sme u Jenatky (Renatky), mami nejozpjávaj tak doma máme styji jybicky.... atď. A to ma hnevá najviac že ani to š,č,ž, nevie vysloviť.... Keby aspoň povedala jybičky ale ona povie JYBICKY... 😖

bauerka
13. aug 2007

tak to nech být, ona se to ve školce naučí a ty paní učitelky tam podle mého jsou odtoho, aby jí pořádně naučili mluvit a ne, aby ty si se doma nervovala, že holka nemluví. Já bych si z toho takovou hlavu nedělala. Já myslím se jedině zeptat doktorky jestli s malou máš někam chodit nebo ne. ale určitě si kvůli tomu nedělej těžkou hlavu. 🙂

mikca
13. aug 2007

ahoj mé dceři budou letos 4 roky a už jsme u logopedičky byly, takže si nemyslim že je brzo. neměli jsme tedy přímo problém z výslovností, ale mimo jiné, tak logopedička malou naučila správně vyslovovat spousty obtížných písmenek. jinak žádné konzultace jsem neměla jen u dětské doktorky jsem si vyzvedla doporučení
na ta motivace, u naší malé pomáhalo, když četla ona mě. a to tak že mi ukazovala obrázky a povídala co na nich je, dávala sem pozor, aby vyslovovala správně a opravovala jí. nešlo to hned, ale naučila se, ted nám nejde jen R.
asi být tebou bych zašla na logopedii, malou to tam bude bavit a dá ti spoustu tipů jak na to. tak držím palce

bauerka
13. aug 2007

no tak já to mam lehčí v tom, že jsem studovala pedagickou školu (VŠ), takže tak nějak vím co s dětma, takže já bych s malým nikam nešla, ale třeba to je fakt dobré. My zatím s povídáním problémy nemáme, taknevím

mracik
14. aug 2007

no náš Maťko už hovorí gramaticky takmer čisto, ale tá výslovnosť 😖
r ešte neriešime, to je ešte priskoro, ale namiesto c hovorí č ,čo je celkom sranda, keď nám v meste povie, že chce ísť na pizzu a ľudia sa na nás kukajú, že čo to vraví, alebo keď povie, že delfín je čičaveč
ďalej namiesto š hovorí s a ešte má problém vysloviť v slove viac spoluhlások pokope... teraz nastupuje do škôlky, tak som zvedavá, či sa to tam zlepší alebo zhorší...

bubca
14. aug 2007

ahoj,ja chodím k logopedičke s deťmi už niekoľko rokov...s Dominkou som začala chodiť,keď mala 4r.,s Davidkom dokonca od 3r. a myslím si,že čakať do piatich rokov je zbytočné,čím skôr začnete cvičiť,tým skôr bude po probléme.A ako napísala mikca,aj nám stačilo doporučenie od pediatra,takže smelo do toho 😉 🙂

martina.in
24. aug 2007

zdravim všechny pisatelky,
věřím, že můj problém souvisí s uvedeným tématem. Můj syn 2 a 3/4 roku mluví velmi hezky asi od 1,5 roku, slovní zásobu má bohatou. V posledních 14 dnech se ale začal zakoktávat, např. kokokokolik, Dododominik atd. Nevím, jestli bychom měli zajit k doktorce, nebo počkat, jestli se to spraví samo. Pokud budete mít některá podobné zkušenosti, ráda uvítám rady.
Díky 😵 😅

bubca
24. aug 2007

martina:s tímhletím zkušenost nemám,ale pokud to bude trvat dýl,raději bys k doktorce zajít měla,koktání muže být zpusobeno spoustou duvodu a konzultace s odborníkem určitě neuškodí.

mikca
24. aug 2007

ahoj martinas, já byla právě s tímto problémem u logopedičky, určitě tam zajděte, naše malá měla vadu malou a cvičením jí to uplně zmizelo, ale logopedička mi říkala, že jsme udělali moc dobře že jsme přišli brzo, protože potom už se tím dá těžko co dělat.
takže pokud ti můžu poradit, z vlastní zkušenosti, tam zajdi, tím nic nezkazíš, dostanete cvičení na řeč a určo se to spraví 😀 , musíš nejprv k vaší mudře at vám dá doporučení 🙂

kamajka
autor
1. sep 2007

Martina.in ahoj, naša malá sa začala zakoktávať keď sa jej narodil braček, alebo keď chcela niečo veľmi rýchlo povedať. Porozmýšľaj, či sa neudiala v rodine nejaká zmena, sťahovanie, úmrtie a pod. Vtedy to deti zvyknú robiť, je to v poriadku. Ale ak by to trvalo dlhšie treba navštíviť lekára, na doma radím dieťa neopravovať, nechať ho, nech sa "vykokce", nenaliehať na neho napr.: Veď to už povedz!, veľa sa spolu rozprávajte a hlavne pomaly. Chce to trochu trpezlivosti a pozronosti, ale určite to pomôže. Máme odskúšané. 🙂

ela.masa
12. sep 2007

ahoj kamajka syn mal ten isty problem skoro zacal rozpravat a asi do 3,5 roka super a potom skracoval slova a zacal suslat a detsky rozpravat.zobrala som ho na skusku k logopedke a div sa svete museli sme sa uci jednotlive pismenka lebo mal lenivy jazyk.teraz trenujeme "r"velmi som spokojna

adriana111
12. sep 2007

ahoj kamajka 🙂
ja som mala podobný problém. mali sme doma rapotadlo, ale tiež jej robili problém presne tie hlásky, čo píšeš - l, r, č, š, ž. Boli sme u logopedičky, keď mala 4 roky a tá nám povedala, že má krátku uzdičku pod jazykom a či doteraz na to nik neprišiel a hneď nám dala odporúčanie k lekárovi, čo "nastrihuje" jazyk. Samozrejme, že sme tam išli, aj sme to absolvovali, malá uronila jedinú slzičku, ja podstatne viac. Potom, keď sa jazýček zahojil, sme začali pravidelne chodiť k logopedičke a po 1,5 roku rozprávala perfektne. Teraz je už prváčka a je na seba pyšná, že sa to naučila.
Ja ti odporúčam, nech sa na ňu logopéd aspoň pozrie a ten ti povie, čo ďalej. Kým pôjde do školy, nech už pekne rozpráva. 🙂

dvojka
2. júl 2009

Ahoj holky
Naši dcerce (4,5 roku)stále nejdou vyslovovat písmena R,Ř,Š,Č.Začala mluvit ve větách celkem pozdě(3 roky) a proto prosim,neznáte nějaké procvičování při kterým by jí tyto písmena šly říkat aniž by jsme musely zajet na logopedii.

felixa
3. júl 2009

Dvojka, ja by som doporucovala radsej toho logopeda. Predsa, je to odbornik a kazde dieta je ine. Mala ma uz dost rokov, tak nech ide do skoly so spravnou vyslovnostou. Okrem toho, logoped zvykne davat materialy na domov. A hradi ho poistovna.

felixa
3. júl 2009

kamajka, to ked tvoje dieta rozprava od 1,5 roku doteraz, ked ma skoro 4 r. "hatlaninou" ako pises, moze znamenat aj, ze nema zrely fonematicky sluch a to patri do ruk odbornika - logopeda. Len pozor pri vybere logopeda. Niektori ti starsi logopedi tento problem obycajne neriesia u deti, lebo o nom ani nevedia (zeby sa dalej nevzdelavali?). Ja by som rozhodne navstevu u logopeda neodkladala. Do siedmich rokov sa krasne stimuluje recove centrum u dietata, potom sa to da tazsie. Len dieta uz moze mat problemy v skole, kedze ma problemy so svojou recou a ma zbytocne zly start v skole.

bobsove
2. aug 2010

@dvojka ahoj, my se R naučili, když jezdil s traktůrkem - drrrrrrn. 🙂 Nezabralo by to u vás?

daducha
4. aug 2010

kamajka,

navstivit logopeda v 4 rokoch je uplne v pohode.Uz davno neplati ze sa zacina az od 5-tich rokov.Cim vyraznejsi sa zda problem, tym skôr treba ist.Aj my sme zacali v styroch,maly nevedel L,R,S,C,Z,Š,Č,Ž.R na cvici ako posledne,kym dieta nevie vyslovovat hlasky kde je jazyk hore, tak sa R nenauci.Ku psychologovi sa nechodi standardne,skôr pri probleme ked sa dieta zajakava a pod.Kym ide iby o dyslaliu - cize nespravnu vyslovnost hlasok,tak tam psycholog nie je potrebny.
dvojka - myslim ze bez logopeda to nepôjde 😉

babulina
4. aug 2010

my mame sice len dva stvrt roka, rozpravat zacala len sice nedavno, ale mame taky problem ze bud prehadzuje slabiky v slovach alebo ich zdvojuje najma na konci, dokedy je to v pohode a kedy hladat pomoc logopeda?

dvojka
5. aug 2010

daducha-jojo,už tam chodíme a naučily jsme se doposud vše krom R,Ř...To cvičíme ted...Myslela jsem že to bude tragedie,ale celkem to všechno šlo...Nejhorší bylo asi měkčení 😀
Navíc je to už rok co jsem to tady psala 😀 to mi připomíná jak moc ten šas letí

patkaza
30. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

prinúti ju prostredie v škôlke aby začala pekne rozprávať .. dajte jej ešte čas http://akoapreco.com/ako-naucit-dieta-hovorit/