Strach z plávania pod vodou resp. z kolektívu. Čo robiť?

anickaajanko
17. máj 2009

Zacali sme s malym plavat od 5 mesiacov, prvy kurz t.j. 8 lekcii bolo vsetko super, tesil sa ked sme spievali, tancovali, oblievali sa hrncekom, dokonca uz ked aj zanarali ale od druheho kurzu obrat o 360 stupnov. Zacal velmi revat pri kazdom zanoreni a to sme dosli az na obratku pod vodou o 360 stuponov, ked vojdeme do bazena velmi sa tesi, hra sa, tapka po hladine. Lenze hned ako pride instruktorka a zacneme spievat otocim ho k detickam a neuveritelny plac. Vydrzi celu polhodinu revat s tym ze sa mi tak hodi okolo krku po kazdej hre, po kazdom vynoreni ze az stipe co ma stiska, a velmi vzlyka, neskutocny plac. Trva to uz cca 10 lekcii. Instruktorky aj niektore maminy ma presviedcali ze to chce cas, ze to prejde, ze su to zuby (mame uz 4) ale nepreslo. Teraz mi uz niektore maminy povedali ze oni by ho tak netrapili.

Teraz zacina novy kurz a mam sa rozhodnut ci pokracovat, instruktorka nas nahovara ze hej, ze to prejde ale to tvrdi davno. Co by ste poradili, mali ste podobnu skusenost, prestat s kurzom? 😒

potapko
17. máj 2009

Anicka, sice osobnu skusenost s takymto plavanim nemam, ale myslim si, ze by si s tym mala chvilku pockat. Mozes mu tymto len vybudovat strach z vody. Taketo veci musia ist velmi nenasilnou formou. Ved sa vsade hovori, ze netreba dietatko do nicoho nutit. Vsetko musi prist pomaly samo. Mozno pockaj nejaky ten mesiac a az potom pokracuj. A mimochodom, instruktorka ta nahovarat bude, ma z toho predsa peniazky 😉

cairka
17. máj 2009

anička, to on takto zle reaguje na ponor a inštruktorka sa tvári, ako že nič? U nás to bolo podobné, mohli sme jej vyliať aj vedro vody na hlavu a v pohode zadržala dych a spokojná, ale akonáhle šla pod vodu presne ako píšeš. Len s tým rozdielom, že teda naša inštruktorka na nič netlačila a zatiaľ čo ostatné deti z kurzu už dávno zvládali pod vodou, my sme liali vodu z hrnčeka - priebežne sme skúšali ponor, vždy s rovnakým výsledkom. po troch mesiacoch som to vzdala, skončili sme z kurzom. možno sa skúste dohodnúť s inštruktorokou ešte jeden kurz, že budete len liať na hlávku a netrápiť ho ponorom a po pár hodinách kurzu skúsiť ponor "nanovo"

anickaajanko
autor
17. máj 2009

zacal sa mi strhavat aj zo spanku bojim sa ci sa mu uz aj o tom nesniva
ja som ho na kurze teda na kazdej lekcii zanorila max. 3 krat ked reval dost
aj ked ona mi vravela ze mam ale som odmietla

potapko to je pravda

cairka
17. máj 2009

anička, to sa mi moc nepáči 😒 asi si radšej dajte pauzu, pani inštruktorka moc asi neberie ohľad na individualitu deti 🙄 takto mu fakt len nejaký blok spravíte. aby nezabudol signál mu môžte vždy pri kúpkaní vo vani skúsiť naliať na hlávku a ked tak o nejaký čas skúsiť zasa kurzy.

sue
17. máj 2009

...to mi skôr príde ako týranie 😕 ja by som to určite už dávno nechala 😔 na tieto kurzy sa chodí preto,aby mali decká dobrý vzťah k vode od malička, ale toto mi skôr pripadá ako vytrvalé budovanie odporu...a pani inštruktorku by som slušne poslala kade ľahšie..asi nemá deti,že?

mamutka
17. máj 2009

my sa na plavanie este len chystame ale velmi ma prekvapuje ze instruktorka tvrdi ze je to ok a nepovie ti ze mas nechat tak a obdalec robit s malym to co mu vyhovuje, nech ostatni napreduju tym tempom, ale on proste ma nejaky problem. Ved ozaj bude mat strach z vody takto cochvila...ja by som ho netrapila, ked som za kurz zaplatila, nech ma nechaju robit s malickym co sa mu paci a nie povinne dajake tempo drzat, ved sa tam chodi koli babatku a jeho radosti z vody, nie koli diplomu ze som super potapac....

mamutka
17. máj 2009

ta instruktorka je riadna krava inac, ani psa nesmies nutit nasilu do vody, lebo sa bude bat a ona toto kaze robit s babatkom co place od strachu.....mali by jej zobrat papiere, ocividne nevie nic o detoch a robi tomuto oboru len hanbu. Mne je nanic aj ked pocujem babatko od susedov plakat, ze co s nim je, nie este aby nejaka chudera chcela aby som malickeho ked sa boji znasilnovala. By som ju na mieste poriesila 😖

zelmirka1
17. máj 2009

ahoj
uz davno si mala prestat ho zanarat...ved to je jasny signal ze sa mu to nepaci.
Ja chodim tiez s malym na druhy kurz a aj ked ostatne deticky sa uz zanaraju tak moj maly nie, lebo
citim ze nie je na to pripraveny, slabo reaguje aj na poharik a celkove ho velmi sledujem vo vodicke a robime
len to co sa mu paci a ked sa mu niaka poloha alebo hra nepaci tak ju proste nerobim. Do jedneho roka treba
velmi opatrne s detmi vo vode lebo moze ziskat traumu ktora sa prejavi omnoho neskor. Nevidim problem
chodit na kurz ale robit len to co sa mu paci a hlavne si vybrat inu instruktorku.

anickaajanko
autor
17. máj 2009

dakujem babenky

aby ste si o mne nemysleli ze ho tyram
ja som vzdy len skusila na zaciatku aj to nie pod vodu dole ako ostatne ale len tak na ruke
smejkal sa ale potom uz pri dalsom plac potom aj z deti aj ked sme sa viac nezanarali

rozhodnute KONIEC KURZU

ika00
17. máj 2009

Aj my chodime plavat. Mala reaguje podobne ako Branko, ale nie pri vsetkych pesnickych. Instruktok mi jasne zakazal zanarat, povedal, ze budeme iba polievat hlavicku ... pricom ine deti su uz ovela dalej. Je mi to luto, lebo mala ako prva reakcie - oci, dych ... Mozno zacitila strach zo mna, ked sme zacali ponarat, islo to silne z podvedomia. Ked s nou bol plavat manzel, bolo to lepsie, ale nemoze s nami chdit vzdy. Takze este teraz dokoncim kurz a skoncime. Pride leto a hrat sa budeme vo vode doma na dvore 🙂

anickaajanko
autor
17. máj 2009

ika aj my

trixi
17. máj 2009

ahoj anicka, ja plavam s malym od 4 mesiacov a sme v osmom kurze. Aj ja som si presla protestom nasho Mateja a mali sme a mame v kurze chlapca, ktoreho mamina to uz chcela vzdat. A same sa to prelomilo. Je pravda, ze ked protestoval, tak instruktorka ho nechala, nech sa ukludni, jeho mamina sa s nim niekolko hodin po sebe len hravala a vzdy na zaver sa mu osobitne instruktorka venovala. Ten chlapec maval silne zachvaty, aj jeho mamina si myslela ze ho trapi, ale trpezlivostou a laskavym pristupom instruktorky a maminy pokracuje dalej a uz si nepamata ako vyvadzal. Nas Matej mal silne protesty asi ked mal 14 mesiacov. Nerobil mu problem zanorit sa, ale robit to co ostatne deti. Jemu sa pacilo skakat z okraja bazena do vody a nic viac. A tak isto, instruktorka mu dala cas a vsetko sme dobehli a pokracujeme dalej.
Ako tu pisu ostatne maminy, rob s nim na plavani len to co sa mu paci. Ak sa nechce zanarat, par lekcii ho nezanaraj, hraj sa s nim a uvidis, ci sa to zlomi. Chce to len trpezlivost a ziadne nasile. Drzim palce.

zzz
17. máj 2009

ahojte no my podobne akurat po roku...tiez od 5 mesiacoch sme chodili na plavanie...teraz ma rok a pol...a pred mesiacom zrazu sek...a kazde ponorenia zacal plac....akurat ze on uz je velky, a robil to relativne dlho v pohodicke...tak neviem co s tym...ale instruktorka tiez nariadila uplne neponaranie...tak uvidim, co bude dalej...