Trilingválna výchova. Máte s tým skúsenosti?

jaja0110
16. sep 2008

Ahojte, vela sa tu pise o bilingvalnej vychove, ale o trilingvizme som tu nic nenasla, preto som zalozila tuto temu.
S mojou rodinou zijem v Anglicku. Ja som slovenka, manzel je bulhar. Ja na deti hovorim po slovensky, on po bulharsky. Z coho usudzujem ze neskor aj ony na nas budu vypravat v dvoch jazykoch. Len sa trocha obavam, od koho sa naucia anglictinu? My sa medzi sebou sice rozpravame po anglicky, ale nieje to pravidlo. Vacsinou je to slovensko-anglicky.

Mate niekto skusenost s trilingvizmom, ako to zobrali ine deti, ako sa s tym vysporiadali, kedy zacali vypravat....? Bojim sa aby sa napriklad nezasekli ked raz pridu do angl. kolektivu...
Vopred dakujem za vsetky prispevky 😉

tosa
2. jún 2009

Ahojte baby, my sme podobny pomiesany par, manzel francuz, ale rozpravame sa anglicky a zijeme v taliansku.. kde budeme zit za rok-dva nevieme... Vsade som citala, ze jeden jazyk jeden clovek, ako to ale riesite, ked mama rozprava na dieta po slovensky, otec v jeho reci a mezdi sebou anglicky? potom dieta pocuje anglinu aj odomna aj od manzela... ako rozozna sk, fr a aj?? a v akom jazyku bude odpovedat? ak budeme vsetci traja pri stole a mala mi odpovie po sk, manzel bude mimo, pripadne ja ak bude rozpravat po fr.. a bude rozumiet po aj? (a to skolku v krajine kde zijeme ani nespomynam) mozte mi, ktora mate podobnu situaciu napisat ako to je u vas doma? my cakame babo koncom jula ale uz teraz som z toho trosku nervozna ako to bude u nas pri stole 😀

tosa
10. jún 2009

AHojte baby, nikto nic?

zuzu1980
10. jún 2009

tosa, ja mam podobny problem. Manzel z tuniska (arabcina francuzstina), doma po anglicky a kedze zijeme v Montreali tak hlavny jazyk je francuzstina. ja sa chcem s malym rospravat po slovensky, vsetci spolu budeme po anglicky, do skolky (uz od 1 roka) musi ist do francuzskej, inac sa neda, a mm stale govori ze aj arabcinu ho nauci. No chaos. Ved maly hadam ani nezacne rozpravat.

Inac tu v Quebecu je bezna 3-lingualna vychova, lebo Aj-FR zvladaju vsetci a kedze vacsina su pristahovalci tak este +1 jazyk doma... Takze deticky bezne pletu 3 jazyky dokopy. Ale styri????

zuzu1980
10. jún 2009

boooze, mi skacu pismenka na klavesnici, haha ze govori, 😀 hovori tam malo byt, uz ani tu slovencinu neovladam!

zuzik_p
11. jún 2009

Holky, ja se take pridavam do party, ja ceska, manzel egyptan, na dcerku budeme mluvit kazdy svym, ale mezi sebou se vetsinou dorozumivame anglicky.

zuzu1980
11. jún 2009

zuzik, a kde zijete?

zuzik_p
11. jún 2009

Zuzu, v egypte, ale v blizke budoucnosti se chystame do cr 🙂

zuzu1980
12. jún 2009

zuzik, my sme boli 2 roky v tunisku, teraz sme v canade. chcela som sa opytat, ako sa rozpravas s malou? po cesky? alebo cesky a angl? A tvoj muz? Ja si neviem dost dobre predstavit ako to budeme riesit...

zuzik_p
12. jún 2009

Zuzu, na malou mluvim jen cesky a manzel arabsky. Anglictinou ji zatim zatezovat nebudu. Vy mate 4 jazyky, ale obecne se doporucuje, aby kazdy rodic mluvil na dite svym jazykem a ten 3 pak pozdeji, treba v te skolce. Ten 4 uz tam nejak nezapada 🙂
A jak se Vam zije v kanade? A proc jste vlastne sli tak daleko?

zuzu1980
13. jún 2009

zuzik,ale ked medzi sebou sa budeme s manzelom rozpravat po anglicky aj pred malym, takze ho nemozeme izolovat nech nepocuva 😀 Uz som pocula aj to, ze napriklad mama moze hovorit aj dvoma jazykmi ale vzdy vsetko co povie zopakovat v 2 reciach aj niekolko krat... A ta francuzska skolka, no neviem, keby sa mi podarilo zohnat anglicku aspon na prvy rok, budem rada. Ale kym pojde do skoly tak musi ovladat francuzstinu, lebo skola je povinna vo francuzstine. Do anglickej skoly mozu ist len deti ktorych aspon 1 rodic studoval v anglictine (takze nehrozi)

My sme uz od zaciatku chceli ist obaja do kanady, este ked sme sa ani nepoznali 😀 Tak nam to vyslo. V tunisku sme boli len kym sme cakali na papiere a viza.

A tvoj muz vie po Cesky? Ci sa uci? Co bude robit v CR?

binki
13. jún 2009

tak, ve školce náš čeká taky 3 a 4 jazyk, mimochodem, už jste zjištovaly, kolik měsíčně cca vás bude stát školka?
u nás mezinárodní školky stojí cca 1000 usd měsíčně 🙄

deni80
13. jún 2009

Ahojte. My sa doma rozpravame po japonsky a mala hovori na kazdeho toho jeho recou, teda na mna po slovensky a na manzela portugalsky. Sem tam sice opakuje po nas, ale to len opakuje...nevie co to znamena, tak si to nezapamata. Je dolezite, aby kazdy roapraval tym svojim jazykom a dietatko si to v tej sikovnej hlavicke usporiada. 😉

zuzik_p
13. jún 2009

Zuzu, jak pise deni, take si myslim, ze je dulezite aby se kazdy rodic drzel jednoho sveho jazyka, 3 jazyky najednou uz by bylo moc (jak pises, ze maminka muze hovorit 2 a vzdy to zopakovat, to by bylo narocne i pro tebe).
A nemuzete se s manzelem mezi sebou pak bavit francouzsky? Ve skolce se na neho takhle bude mluvit a on si to pak s vami muze doma procvicovat, motat mu hlavu jeste anglictinou my bylo uz velmi narocne, tedy muj nazor. Tu prece pak bude mit az ve skole.
Muj manzel cesky neumi temer nic 🙂 Chceme se spolu ucit, aby neco umel, nez se prestehujeme. Co bude delat v cr, zatim nevime. Napada nas spousta veci, ale problem je cestina. Ja v praze zit nechci a sance, ze sezene neco dobreho bez znalosti cestiny je asi jen tam.
Binki, to je palka, co? Muzete si to dovolit nebo pujde amirek do klasicke skolky. Tady v eg jsou take silene sumy za skolne, jesteze planujeme v cr, myslim totiz, ze bychom si to dovolit nemohli.

zuzu1980
13. jún 2009

zuzik, povodne sme planovali ze sa doma budeme rozpravat po francuzsky, a je mozne ze to este prehodnotime, urcite by to bolo jednoduchsie. Ale ked nam to uz nejako nejde uz 5 rokov sa bavime anglicky a ja som sa francuzstinu naucila len nedavno. Nemyslim ze je vhodne ked sa matka rozprava s dietatom v jazyku v ktorom sa nevyjadruje spravne a nemam dostatocnu slovnu zasobu hlavne taku "detsku". V robote ok, ale s babom radsej neriskujem.

netusim kolko nas bude stat skolka, ale urcite dost. Hlavne sukromna anglicka... Asi si do 2 rokov este zaobstarame druhe babo a zase budem rok doma s oboma 😀

zuzu1980
13. jún 2009

inac si myslim ze mm nebude mat tu vydrz na babo rozpravat arabsky, arabcinu sa nauci ked ho posleme ku svokrovcom na par mesiacov na prazdniny, hovorova arabcina je strasne jednoducha, ziadne casy a sklonovanie... A v tunisku sa v pohode dohovori aj s francuzstinou. Takze 1 jazyk zatial odpada 🙂

zuzik_p
13. jún 2009

Zuzu, nez se maly narodi a zacne mluvit, to jeste nejakou dobu potrva 🙂 a za tu dobu se urcite ve fr zdokonalis. A uvidis, ze hodne pochytis od manzela , kdyz bude na maleho mluvit (myslim tu "detskou" slovni zasobu).

zuzu1980
13. jún 2009

zuzik, minule sme sa o tom bavili s mm, lebo on tiez nema detsku slovnu zasobu vo fr, ved detstvo mal v arabcine a potom az skolu vo francuzstine. Ale urcite vie viac ako ja. Kazdopadne to bude vesele. A ty ako? Po arabsky uz vies? Na mna sa to tam rychlo nalepilo. Isla som sa tam ucit francuzstinu ale do mesiaca som hovorila arabsky a potom uz francuzstinu nebolo treba 😀 😀 😀 Ked ja tu francuzstinu straaaaasne nemam rada, nemozem si pomoct 😖

zuzu1980
13. jún 2009

deni80 - po japonsky? to je supeeer, aj ja chceeeem 😀 A tvoja mala sa chyta na japoncinu?

ja som teda uz vsetky mozne jazyky studovala, a obaja s mm sme rovnaki, vsetko sa na nas rychlo nalepi, ale francuzstinu ani za svet, brrrrrrr. V robote musim, inac sa neda, ale doma ani nahodou 😝 Radsej sa tu japoncinu zacnem ucit 😀 😀 😀

zuzik_p
14. jún 2009

zuzu, tak to jsi velky talent, ja jsem tu temer 3.5 roku, ale ze umim arabsky si rict netroufam. vetsinu rozumim, domluvim se co potrebuji. problem je ten, ze kolem me je jen sama anglictina, jedine misto, kde si muzu praktikvoat konverzaci je rodina manzela v Kahire a tam se tak casto nedostaneme. hodne jsem se naucila z knizky, kterou uz jsem vsak dost dlouho neotevrela, chystam se na to 🙂
Jinak je tady tema v regionech - francie, a tam se jednou diskutovalo o "detske" francouzstine, jedna dlouhodobe zijici holcina tam psala docela hodne vyrazu.

zuzu1980
14. jún 2009

dik zuzik, idem pozriet...

Rodina v T zo zaciatku hovorila na mna po francuzsky, ale ked vela som vtedy nevedela, tak po case zistili ze zacinam rozumiet arabcine a odvtedy uz len po arabsky 😀 Z kniziek sa mi tazko uci, lebo oni ine pisu a ine hovoria, takze formalna arabcina mi nepomoze 😒

briketa
14. jún 2009

Binki, Amir je velmi pekne meno!
My to mame trosku tazsie so slovenciou, moj manzel je Brit (preto ja briketa 😀 ) a hovorim s nim po anglicky, okolie anglicky (zijeme v Kalifornii) a ja so synom na tvrdo po slovensky bez ohladu na to ci mi ini rozumeju, alebo nie. Manzel si uz zvykol, podporuje ma. Aspon chyta slovicka aj on.
V skolke prdusik hovori iba francuzsky, samozrejme, ze deti si medzi sebou vykrikuju anglicky, ale od ucitelky anglicke slovo nepocuju, tak jej automaticky odpovedaju francuzsky. Akonahle sa ja opytam cosi vo francuzstine, tak ma odignoruje, odpoveda mi ako normalne zvykne anglicko-slovenskou schomoleninou.
Na cisto slovenske odpovede pokial teda to nie su len jednoslovne, sme sa este nezmohli.
Automaticky mu ide ta anglictina, aj ked ja ziadam stale aby po mne opakoval slovensky. Potom chomoli - I bojim, Mami, that`s nevadi... a pod. 🙂
Ako zacne chodit do skoly tak idem pripojit nemcinu k ostatnym predmetom, lebo chodievame do Svajciarska za mojimi priatelmi, manzelov najlepsi kamarat je v Luxembursku, tak sa mu to zide. Ja nastastie s nemcinou problem nemam,takze ho mozem drezurovat. Vzdy mi to pride take zmysluplnejsie ako hrat amercky futbal 🙄
Deti si to pekne automaticky pozaraduju v tej hlavke a maju to bez tej namahy co sme sa mi drilovali uz ako dorastenci.

briketa
14. jún 2009

prepacte preklepy, natvrdo ma byt spolu a my s ypsylonom

binki
14. jún 2009

briketa: jméno, co máš vybrané pro holčičku se mi taky moc líbí. necháte si říct pohlaví? takový klasický dotaz, viď 😀

zuzik_p: no, nevím, je to MOC, chci zase začít pracovat

briketa
15. jún 2009

Binki, nie celkom urcite nechcem vediet dopredu co cakame. Milujem to prekvapenie. Ani pri prvom sme nevedeli. Aj tak na tom nic clovek nezmeni 🙂 tak naco dopredu. Dnes uz je v zivote tolko veci predvidavych, ze toto jedno prekvapko si nechcem nechat ujst...

kvetinka7
17. dec 2009

Ahoj holky,
mohly byste mi doporucit nejakou knihu na tema trilingualni vychova? nebo i bilingualni.. i kdyz u nas doma se mluvi 3 jazyky 🙂

meleri
18. dec 2009

Briketo,

tak to mi dodává naději že to snad taky zvládnem! budem rádi když malý bude mluvit francouzsky a česky! možná k tomu i angličtinu, kterou dodnes spolu mluvíme ale nevím no jestli to už není fakt moc!

kvetinko
tak to nevím kde sehnat takovou knihu! sama to dělám jak píše Briketa, prostě mluvím česky a manžel francouzsky, nikdy nemluvím francouzsky, a´t si okolí myslí co chce. ale my mám eještě malé mimčo teda už má rok ale moc toho nenamluví, spíš opakuje slova. někdy řekne krteček někdy řekne merci. protože to slyší že to někdo říká. jinak je všecko tata nebo ještě kaka (když se vykadí). 🙂

vroni
18. dec 2009

My sme na dobrej ceste. Malá síce nehovorí úplne perfektne, ale konečne celé vety, gramatika sa stále zlepšuje (v tomto bode si treba odmyslieť, že v nemčine tvorí minulý čas podľa slovenskej gramatiky a v slovenčine podľa nemeckej - čiže ja mám spievala namiesto ja som spievala, ale zato ich bin gesungen 😲 ) Francúzsky hovorí bez chýb (by ma zaujímalo prečo 😠 )

cuttysark
18. dec 2009

ahojky tiez budeme mat cesko slovensko anglickeho trilingvacka, to som zvedava

meleri
19. dec 2009

Vroni,
je tak v třech letech to je krása, že už tak pěkně mluví no a chyby se určitě časem spraví..no jsem zvědavá jak se to vyvine u nás..🙂

kvetinka7
19. dec 2009

Ja mam u nas nejvetsi strach z toho,ze na maleho s manzou budeme mluvit kazdy jinak a spolu pak taky jinak.. tenhle 3.jazyk bude mit jen pasivne,pujde jen tak kolem nej,nebude mu rozumet.. bude tedy vyrazen z rozhovoru ,co si my dva povidame..aby ho to nejak negativne nepoznamenalo... ☹ navic jsem si cetla,ze dva jazyky dite zvladne v pohode,3.jazyk uz jen chytrejsi dite,mene inteligentnimu by se mohl zpomalit vyvoj ve vice smerech..
Myslela jsem si,ze jsou nejake knihy o tom,jak vychovavat 3-jazycne .. 😕