V 6. mesiaci sa nevie otáčať. Ako ju to naučiť?

majal
11. jan 2009

caute, moja malinka sa nevie v 6.mesiaci ešte otáčať na bruško a ani na brušku dlho nevydrží a hnevá sa. mate niektora podobnu skusenosť? snažim sa ju motivovať, otačať. .. ale nejako nam to nejde, myslite, ze to bude OK? dr.mi povedala, ze mame trenovat. mozno poznate nejaky cvik, poradte.

alusha
12. jan 2009

ahojte, nas maly sa zacal otacat na brusko asi v 4. mesiaci, ale naopak nie a nie na to prist... z bruska na chrbat sa tiez naucil otacat az po 6.mesiaci... teraz ma 9 mesiacov, vsetky babatka v jeho veku v okoli uz lozia po styroch a on doteraz nie a nie sa pohnut 😀 a dnes ma prekvapil, presiel rano asi meter po styroch a odvtedy skusa a skusa, tak som stastna ako blcha 🙂 takze maminky, netrapme sa, ti nasi drobci na vsetko pridu 😀 ved vsetci sme sa to naucili nie 😀 ?

stvura
12. jan 2009

Elenita, co som pisala malo i pokracovanie, no len mi ho bohuzial neodoslalo, takze este raz:

Kazde dietatko je ine, tak sa neznepokojujte, treba ale dieta vela stimulovat, hrackami, hudbou. Ja s malym dost vela i cvicim a masirujem ho. Myslim ze to pomaha.
Jasne ze silne dietatko si nebude cmulat nozky...a ak je doma naobliekane tak uz vobec nie. Dobre je ked sa rano zobudzate dat si ho zadockom do lona aby malo telo na stehnach a hlavku pri kolienkach a pomalicky ho stimulovat do sadania, ono to potom bude robit i v lehu (aspon nas maly to robil, ako keby brusakoval).
Drzim paste a vela uspechov.

mukky
14. jan 2009

ahojte,no tak my sme sa dnes pretocili na brusko 🙂 🙂 😀 bol iba v plienke,boli sme po cviceni a zbadal telku ze je zapnuta,a tak sa za nou tocil ze ju chcel vidiet,az sa pretocil 😀 ,no prvy to zbadal manzel,a ja az druhy a treti pokus 😒 🙂 😀 a tu rucku spod seba horko tazko vytahoval,no predsa 🙂

miroslava72
15. jan 2009

Dobre ranko.
Mala bude mat presne 6 mesiacov v nedelu a vie sa tiez pretacat len z bruska na chrbatik,opacne jej to zatial este samej nejde len ked jej pomozem alebo sa dostane len na bok.V utorok sme mali poradnu a mudr.sa pytala ci sa uz pretacame,povedala som jej ako to je a povedala ,ze je vsetko v poriadku,ze nic sa nedeje.
Sledovala ju,ci si vie sama vziat hracky do ruky,ci pouziva obe rucky,ci si vie hracky prehodit z jednej do druhej,ci ich uchopuje medzi palec a ostatne prstiky a tiez,ci uz vie sediet.Mala sedi bez opory,tiez si cmula prsteky na nohach....mudr.bola spokojna.

Ved kazde dietatko je ine.Nebojte sa,vsetko pride vtedy,ked ma.

Napr.moj starsi syn mi vobec nestvornozkoval,zacal chodit ked mal 10 mesiacov a ked spadol na zem,tak ostal sediet,lebo sa vobec sam nevedel postavit.

skalnicka
15. jan 2009

nas maly je tiez zive babatko, celkom vysoko dviha napriklad lavicku, pasie konicky..ale len ked sa mu chce..podla tabuliek ma este cas...lenze...ked mal asi 5 dni, este sme boli v nemocnici, lebo sme mali novorodenecke krce, tak ma jedna pediatricka riadne nalakala a odvetdy som z toho dost rozhodena...vtedy ho chytala za rucky a tahala hore do sedu a jemu hlavka padala dozadu..a ona na to, ze:"je nejaky chaby s tou hlavou..."
😖 odvtedy na to stale myslim, medzitym sme boli uz aj u neurologicky, ta nic take nespominala a nasa detska na poradni ho len kukne, len sa opyta ci davam na brusko a to je vsetko...ja ho obcas skusim chytit za rucky a centimetrik nadvihnut - v ziadnom pripade nie vysoko...no tu hlavku stale nedviha...viem, ze to nie je o otacani, ale aj tak myslim, ze vyroky o tom, co ma dieta dokazat v tom ktorom mesiaci ci tyzdni su dost neobjektivne...podla mna ak by nieco nebolo v poho, tak nas snad pediatricky niekam poslu...

mywiel
15. jan 2009

My sa otacame z chrbatika na brusko, ale naspat zatial nevieme. Vieme sa posuvat dozadu, ked sme na chrbatiku. Zdvihame sa do sedu ale uplne si sadnut este sami nevieme. Niektoré deti v jej veku uz vraj sedia a otacaju sa aj z chrbatika na brusko aj z bruska na chrbatik a davaju si nozicky do ust, my zatial len rucicky, asi kazdé dieta je iné.

zuzka1.
15. jan 2009

baby neuro poradila na pretacanie. nozicku prehodit cez bok, rucicku na ktorej si lezinatiahnut a pojde to drobcom lahsie, u nas sme to robili od 2,5 mesiaca, behom tyzdna sa otacal!!treba cvicit a bruskovat a nech cvicia a posiluju chrbatik. krasne sa spevni. ked s ajeduje na brusku, aspon 5-6x za den aspon pokial vydrzi 🙂
drzim palce

mukky
15. jan 2009

skalnicka ahoj..my sme mali presn e to iste co popisujes ty.hlavka padala doyadu no uz asi mesiac nepada 🙂 museme cvicit Vojtu,cely sa vytacal do pismena C a hlavka bola velmi v zaklone..ak sa chces na nieco opytat napis mi IP ahoj

jarka007
15. jan 2009

Ak mas pocit, ze jej nieco vadi a je to v jej tele, odporucam navstivit osteopata. Zaobera sa pokial viem, aj takymito problemami.

maurizia
15. jan 2009

skalnicka to ti fakt tak s prepacenim sprosto povedala? no nasa bola s niektorymi vecami popredu oproti tabulkam, uz ma 7mes a z chrbatika na brusko sa na polceste vzdy vrati..ja sa kvoli tomu nestresujem, cvicime a kazdu chvilu sa to urcite podari 😅

zuzka1.
15. jan 2009

skalnicka ved alex je este malinky, aby dokazoval zazraky a keby nieco nie je v poriadku videla by to aj pediatricka, ziadne strachy, polohujte, brusko brusko brusko a budes vidiet, spevni chrbatik!!!!ve dje to nejaky chlapisko, on jej etse ukaze!!!!!

skalnicka
15. jan 2009

maurizia, zuzka1, dakujem velmi za povzbudive slova..a veru ano, pediatri niekedy nevedia ako cloveka "potesit", ale ja to pripisujem profesionalnej deformacii, pre nich su nase deticky len zive tvory s ktorymi pracuju...samozrejme, cest vynimkam! jedma skvela doktorka si nemyslela, ze mam vidiny, ked som na trojdnovom babatku spozorovala rytmicke zasklby ruciciek i napriek tomu, ze sestricky na novorodeneckom si dobreze neklopkali po cele, ked som ich uz tretikrat otravovala s tym istym a oni uz nic nevideli, kedze zachvat trval max.10 sekund 😒 a moj syn si spokojne odfukoval kym som stihla po cisarskom "dobehnut" na izbu sestier nech sa na neho pozru, ze ma krce...chvalabohu vsetko dobre dopadlo, sme v sledovani neurologa, malicky sa ma k svetu a ako som uz spomenula, snad ak by nebol, tak ma na to ako jeho matku niekto upozorni...
zuzka1 . Samko sa narodil v piatok trinasteho? 🙂 pre teba urcite najstastnejsi piatok trinasteho v zivote, xi!

maurizia
15. jan 2009

skalnicka, obzvlast pediater by mal mat k detickam cit, podla mna je to pri tomto povolani velmi dolezite!..aj pre rodicov deticiek..a kedze kazdy lekar je predsa len clovek, ja by som si v pripade pochybnosti nechala poradit od viacerych..okrem toho, neviem presne, aky ste mali problem, ale novorodeniatku treba preto podkladat hlavicku, lebo si ju samo nevie drzat.. 😕 no tak sa drzte..

dzanka3
15. jan 2009

skalnicka no to bola ako to slusne napisat - riadna koza...5 dnove babetko a ona mu nepodoprie hlavicku!!!!a este sprosto okomentuje!!!!
a ako baby pisu - pediatricka popozera dieta - a ked sa jej nezda posle na rehabilitacie....

zuzka1.
16. jan 2009

skalnicka najstastnejsi aky len mohol byt!!!!

vanilka32
16. jan 2009

Majal, mne sa dcerka pretocila prvykrat z chrbatika na brusko vcera, a dnes to stale opakuje dokola, mame 6,5mes. takze nezufaj, ono to pride a coskoro 🙂 ja ani moja pediatricka sme to neriesili, takze mna nikto nestresoval ze je neskoro...o to viac sa z toho teraz vsetci tesime 😅

quika
16. jan 2009

v 6 mesiacoch sa este nemusi otacat, nic sa nedeje. mne sa tiez neotacal, a ked som ho skusala kadejako "motivovat", tak to bolo skor kontraproduktivne, lebo len na mna pozeral a nic. najviac sa snazil paradoxne vtedy, ked sa nudil sam v izbe a nikde nikto 😅 kamoske sa v 7m netocil a na poradni jej povedali ze ked do 8m nezacne, tak nech zavola, ze ju pre istotu niekam poslu, takze na paniku casu dost 😀
a este mala rada, nedajte sa znepokojit recami mnohych mamiciek o tom ako sa ich deti otacali uz v 3-4m, lebo dost vela z toho su len nahodne pretocenia (prevazenie sa), to sa vobec nerata, len mamicky to nevedia. tych deti co sa do 6m neotacaju je oooovela viac ako by sa na prvy pohlad zdalo 😉 ved 6m je uvadzany ako priemer, to znamena ze priblizne polka deti sa otoci skor, polka neskor 😎

maurizia
16. jan 2009

ahojte, my sme boli dnes na poradni a teda mame 7mes a par dni, ako som spominala, z chrbatika spat sa nam este nepodarilo..ale som bez obav a pediatricka zdiela moj nazor, ze sa urcite kazdu chvilku pretocime a ze ani s cvicenim to netreba prehanat..

jeliska
16. jan 2009

ahojte
🙂 musime sa k vam pridat ani my sa estze stale neotacame .Eli nechce byt vobec na brusko vzdy sa otoci na chrbat ale naopak nie.To uz niektore deti v okoli v nasom veku uz aj lezu.No my ani este nesedime najradsej ma polohu chrbtika ked moze sa hrat . 😒

saska.t
16. jan 2009

vanilka sa priprav teraz sa bude pretacat cele noci. Elli sa pretacala asi v polovici 5 mes. a celu noc som bola hore, lebo sa pretocila na brucho a nevedela spät a nervacila, co nevie este dodnes ale uz vie ovladat ci sa chce pretocit alebo nie.... 😉

vanilka32
16. jan 2009

saska mas pravdu 😀 dala som malu spinkat poobede do postielky a ona ti tam pasla kone ako zerava 😀

jeliska
16. jan 2009

My akurat cvicime na brusku a Eli sa to zatial paci a ked nie tak sa okamzite prevrati ale nie naopak . 😅

mukky
16. jan 2009

ahojte,dolezite je ze deti su zdrave a usmievave,kazde je ine,jedno robi to ci ono skor ci neskor..moja pedietricka mala teraz v poradni 7 mesacne dievcatko a to samo stalo 😀 ,vraj sa s tym v svojej praxi nestretla .. 🙂 hlavne svoje deti nedavajte sediet,pokial same nesedia,to je velmi nespravne!Hlavne nase mamy mali a pouzivali stere praktiky,posadzovali nas pomaly v 3 mesiacoch a vystielali vankusmi kociare,len aby sme sedeli..a ja ze preco mam krivu chrbticu a ploche nohy..a o strave vtedy ani nehovorim,nam davali polievky aj v troch mesiacoch 😠 ..no taka bola doba...Dietatko sa ma najprv pretocit na brusko,opacne je len prepad z nerovnovahy...potom ist na kolienka a az tak si sadnut,vtedy uz moze sediet samo...jasne ze na chvilu sa posadit moze,napr,si ho chceme rychlo odfotit ci dat mu napit...ale nema takto stravit cas.ahojte

bibianka
17. jan 2009

mukky, náš malý sa 100% nepretáča na chrbátik z nerovnováhy. Myslím, že je to tým, že ho furt dávam na bruško a tú polohu nemá veľmi v láske. Teraz mu to ide už veľmi šikovne, ale na začiatku si mala vidieť, ako sa usilovne odltáčal nožičkou, kým sa mu nepodarilo dostať sa z bruška na chrbát. Už ho teraz radšej nechávam dlhšie na chrbátiku, aby mal šancu si nacvičiť aj pretáčanie na bruško, ale zatiaľ to urobil len raz a vôbec ho to teda nenadchlo.

mukky
17. jan 2009

bibianka 🙂 to nebolo myslene na kazde dietatko,ale kazda mamka vie posudit ci je to z nerovnovahy ci nie,maly to robil z nerovnovahy no teraz je uz stabilny 🙂...vtedy sa kymacal z jednej strany na druhu,nozky sa zdvihal velmi do hora ked bol na brusku..no proste to este nebolo vtedy ono..ahoj 🙂

zuzka55
17. jan 2009

ahojte dievčatá asi ozaj je každé dieťa je iné.....lebo môj miško má 6,5 mesiaca...vôbec sa nevie pretáčať ale zato lezie po štyroch....nie že plazí ale ozaj capká ruka-noha dookola okolo stola apo koberci cez celú choddbu....dúfam žš sa aj pretáčať tak dobre naučí.....no je to zvláštne....ale ono je od narodenia na brušku miluje tú polohu hrával sa v nej až sa naučil štvornožkovať🙂))).....takže asi ozaj.......oni tie deti sa to raz naučia všetky ale každé ako bude chcieť.....majte sa pekne....pa

amarelka
17. jan 2009

ahojte, náš Davidko sa začal pretáčať až ku koncu 6. m., čakala som kedy to už príde, či je v poriadku a zdravý, 😎 všetko je ok, nič sme nezmeškali. Prvýkrát sa pretočil v spánku a potom to už išlo rýchlo, teraz sa mu to velmi páči, tak do dookola robí, ked ho pretočím na chrbátik, pretočísa na bruško a hombá sa na štyroch. Od kedy to robí, budím sa v noci na to, ako poctivo trénuje.. 😎 prebalenie plienky trvá aj 5 minút, lebo sa vždy rýchlo otočí..plazil sa iba dozadu a konečne prichádza na to, ako sa posunúť aj do predu a ešte robí také niečo, že ked je na 4, napne celé nožky a stojí na špičkách, ručky na podložke..a zatial sa dvíha rukami do stoja, ale len kolienkami..trochu divne to znie, ale snad chápete, ako to myslím

mukky
17. jan 2009

zuzka..amarelka..to su su ale sikovnici 😀 😀 😀

majal
autor
18. jan 2009

Cauko mamicky. chcela som len napisat, ze s malou trenujeme, skusame a zda sa mi ze uz vydrzi aspon dlhsie na brusku, tak hadam to pojde 🙂 inak asi je to aj moja vina, lebo som ju nedavala moc na brusko kvoly grckaniu, tak mozno preto nam to dlhsie trva. ale som rada, ze nie sme sami.

jankajs
18. jan 2009

ahojte, no náš drobec sa oboma smermi začal otáčať, až keď ukončil 7. mesiac. V 8. mes. akoby uťalo, keď je na brušku a má toho už dosť, spustí rev, ale nepretočí sa. Už som ho párkrát nechala tak, veď keď to vieš, tak si poraď, ale nezabralo - roztiahol ruky ako lietadlo a spustil. Vo svojom veku sa ešte sám neposadí a keď ho posadím ja, ohne chrbátik do C-čka, takže nás pediatrička poslala na rehabku, nevie sa plaziť dopredu, len vzad a teraz pár dní dozadu sa dvíha na kolienka. Tam ho ešte doktorka povyšetrovala a nakoniec doporučila Vojtovku. Že vraj sa vyvíja akosi chaoticky, a ešte nám doporučila ísť na neurológiu. Som z toho trochu nešťastná, Peťulo je donosený chlapec, narodený v termíne, v podstate sa vyvíjal správne a teraz toto. Kde som urobila chybu? Vojtovka mi bola opísaná ako zázračný všeliek, ktorý podporí správny vývoj psychomotoriky. Keby to bolo na jeho prospech, nejako ten plač pri cvičení vydržím, ale je to záber. Obdivujem maminy, ktoré takto cvičia od narodenia. Ale otáčať sa ešte nezačal ako kedysi. Dúfam, že čas tomu pomôže. Zázraky na počkanie a nemožné do troch dní 😵