V 6. mesiaci sa nevie otáčať. Ako ju to naučiť?

majal
11. jan 2009

caute, moja malinka sa nevie v 6.mesiaci ešte otáčať na bruško a ani na brušku dlho nevydrží a hnevá sa. mate niektora podobnu skusenosť? snažim sa ju motivovať, otačať. .. ale nejako nam to nejde, myslite, ze to bude OK? dr.mi povedala, ze mame trenovat. mozno poznate nejaky cvik, poradte.

mukky
19. jan 2009

jankajs ty si chybu neurobila nikde,aj my cvicime Vojtu,ak chces napis mi IP

rejocka
19. jan 2009

🙂 ja si myslím,že všetko má svoj čas a každé dieťatko je iné 😉 ak aj teraz v niečom máličko zaostáva-o chvíľku bude v inom napredovať 🙂

elenita
19. jan 2009

jankajs, hm, zvlastne, mne sa to este nezda na vojtovku.....mne sa moj syncek plazi tiez len dozadu a dcerka sa neplazi vobec....pretacala sa od 6,5 mesiaca, teraz jej to zsa neslo, len na bok, ale par dni to uz tusim zasa vieme 😅 . Ved aj na neurologii sa k tomu vyjadria. my ideme tiez vo stvrtok, na kontrolu. Chodime tam od 3 mesiacov, lebo sme nedonoseni.

jeliska
19. jan 2009

🙂 ahojte no my cvicime cvicime ale zatial sa nam Eli na brusko nepretaca akurat z brusku na chrbat.No dufam ,ze ked pojdeme na 8 mesacnu kontrolu nas neposlu na neurologiu 😠

nika.r
19. jan 2009

ahojte

my sme boli v utorok na neurologii a Dr. skonštatovala, že malý je šikovný, spokojný a vôbec nevadí, že sa ešte poriadne nepretáča. Povedala mi, že príliš veľa čítam a stresujem tým seba aj dieťa, lebo už od 5. mesiaca sledujem, že kedy sa začne pretáčať. 😝 Každé dieťatko je iné a záleží veľa aj od jeho temperamnetu - sú detičky, ktoré neobsedia na jednom mieste a vkuse sa pohybujú a sú aj pokojnejšie typy, ktoré radi sledujú okolie z jednej pozície - tak ako aj dospelý človek, takže naozaj, ako už myslím, mukky spomínala, hlavne, že je dieťatko usmiate a spokojné

jeliska, aj náš synček je na chrbátiku rád, keď mu odtiahnem hračku, aby som ho motivovala otočiť, vykašle sa na ňu a nájde si niečo lepšie v okolí, hoci aj plachtu z postele

a ešte nám Dr. poradila jeden cvik na podoporenie otáčania - dáte bábo na chrbátik, dvihnetemu nožičky a spojíte ich chodidla k sebe a jemne zatlačíte na bruško - jednou rukou držíte nožičky a druhou mu k nožičkám pritiahnete rúčky, aby si ich chytil - v takomto klbku ho potom prevaľujete z jednej strany na druhú

jeliska
19. jan 2009

ahoj nika no my sme boli na 6 kontrole a dr. mala vela pacientov tak sa nam moc ani nevenovala iba mi povedala ze sa co chvila Eli pretoci. 😖 no uz to bude mesiac o ona nic 😢 niekedy ked jej dam hracku a potom jej ju zoberiem tak mi ide na bok ale na brusko ani za svet .Neratam nejake 3-4 krat to hej ale nic moc.Ale ked ju dam na chrbat tak to sa jej nepacilo uz od narodenia a vzdy mi pritom plakala ale teraz uz mi neplace a rychlo sa da na brusko 😀

lenka_da
19. jan 2009

Ani nasa sa neotaca, o tyzden mame 6 mesiacov... Ked je na brusku, robi mostik, lekarka nas poslala na rehabilitacie, maju nam tam ukazat nejake cviky, objednali nas na buduci tyzden, tak uvidime...

jeliska
19. jan 2009

No nasa dr. nam nikam neposiela no dufam, ze sa mala rozbehne ale s nou cvicim ja sama ale som len laik 😒

mukky
20. jan 2009

nika r ahoj 🙂 ,ano ako som uz povedala ,to spokojne a usmiate babo je dolezite 🙂 ,medzi mojim malym a sestrinou malou je 12 dni rozdiel,no sestra porodila trochu skor takze prakticky 3 tyzdne,a vidim ze sestra sa absolutne nestresuje tym co este nerobi a moj ano..no ano je vzdy vo vsetkom popredu,no tesi ju co maly vzdy prvy urobi a ona ho potom naozaj za par tyzdnov dohana 🙂 🙂 takze budte spokojne,vsetko chce len cas,a nie su to ziadne anomalie maminy 🙂

ada11
20. jan 2009

jankajs, ja som cvičila Vojtovku rok so staršou dcérkou, lebo bola predčasná. Všetko dobehla, nám to fakt pomohlo. 🙂

garronne
29. jan 2009

ahoj. mam dve deticky a ani jedno nebolo rado na brusku. maly ma teraz 7 mesiacov a o otacani nemoze byt ani rec. len z boka na bok. vobec to nevadi, inak je aktivny az az. asi si to kazde dietatko reguluje same, co potrebuje

bubinko83
29. jan 2009

ja si myslim,že každe dietatko je ine a jedno sa to nauči skor ine neskor.Aj moj Filipko sa neotača,je sice skor narodeny ale poznam aj detičky čo su na termin narodene a tiež sa nepretačaju.Naš maly je dost aktivny a je to len otazka času kedy sa pretoči takže si nad tym hlavu ani nelamem. 🙂

duracelko
29. jan 2009

moja bianka ma tiez vyse 8mesiacov. a pretačanie sme u nej nezazili. od mala neznaša byt na bruchu, mali sme reflux mozno aj tym to bolo. vie sa ale sikovne pretocit z brucha na chrbat. pretaca sa na boky, keby chcela tak sa na brucho urcite pretočí. myslim si ze to je uz o tom ked dieta nechce a je tvrdohlave tak sa nepretočí. ale tak ako pise niektore mamky cvičit treba - aj ked sa dieta zlostí a plače. niektore detičky vraj preskočia lozenie a stavaju sa hned na nozky. takze to bude asi aj nas pripad.

bubinko83
29. jan 2009

naš maly tiež nechce byt na brušku a ked ho tak aj dam tak sa jeduje kope nožkamy a zadoček ma cely hore vo vzduchu vypučeny.A mne sa zda ,že nema moc pevny chrbatik a preto tak nechce byt.Hlavku držal dost zavčasu pekne a napriklad on nechce byt moc ani v sede on sa mi už stavia na nohy.Aj ked nechcem aby to robil 😝

jankajs
29. jan 2009

Ahojte dievčatá, malý sa doteraz odmieta pretočiť z bruška na chrbát, minule to skúšal v postieľke a udrel sa, tak asi preto. Naučil sa však zdvihnúť sa z bruška do sedu, tak to teraz praktizuje jedna radosť. Plazí a lezie zatiaľ len dozadu, z chrbátika na bruško sa pretočí po dobrej chvíli, keď vidí, že odmietam na jeho mrnčanie priskočiť a pomôcť mu. Asi som si ho zhýčkala. Teraz musím napáchané škody naprávať nepríjemnou Vojtovkou. Zatiaľ sme cvičili len jeden cvik, ktorý hypotonické svaly posilňuje a hypertonické zas uvolňuje. Včera nám pridali ďalší na lezenie smerom vpred. To si odplače teda statočne. 😝 Chúďa drobec. Tak sa držte maminy a pevné nervy. Dúfam, že malý nebude neskôr neurotik. ☹

pastuska
29. jan 2009

Ahojte, môj malý má skoro 7 mesiacov, otáča sa jedna radosť, ale to zo dňa na deň začal, oboma smermi..dovtedy asi mesiac a pol sa len na bok dával...ale ja som zas taká, že ho "nemotivujem" ani nič, nechávam to na ňom, nech sa vyvíja, ako uzná za vhodné. Ale od tretieho mesiaca sa mi stavia na nožičky, proste od tretieho mesiaca vždy cez deň musel niekoľko krát stáť a postáť si, inak chytal nervy, ortopéd nemal nič proti, že to mu neublíži. Už sedká sám, ešte sa niekedy zvalí, ale príliš nie. Tiež sa plazí, ale nebaví ho to, lebo nevidí pritom, čo sa deje.

Inak, teraz sa vie normálne postaviť. Keď ležím, tak mňa má ako oporu, ľahne si hlavou a bruškom na mňa, a nohami sa normálne postaví...drobec jeden, hlavne, že ešte poriadne nesedí...

Takže vidíte, každé dieťa je iné, to moje až príliš živé, neobsedí teda vôbec.

jano11
26. jún 2010

@mukky Ahoj. Chcem sa opýtať, lebo máme asi taký istý resp. podobný prípad s malým, že mu chlavička prepadáva dozadu a tiež sa niekedy našpanuje do tvaru C, či okrem Vojtu ste robili aj niečo iné. My chodíme aj do bazéna a Vojtu cvičíme 4 denne. Ako ste to odstránili? Ďakujem za radu. Ostávam s pozdravom.

mukky
26. jún 2010

@jano11 už nič iné sme nepraktizovali,okrem toho,že sme malého nesmeli dávať na bruško a nosiť na rukách, ale neviem aku vy máte diagnozu
my sme mali oslabené chrbtové svalstvo

ivkaivka
27. jún 2010

moja sa pretočila na 7 mesiacov. Teraz ma 10 este ani nelezie, len sa pretaca. BOli sme aj na neurologii, vraj je mala o.k. len veeeeelmi leniva. Cvicime aj Vojtovku, no mam pocit, ze nam velmi nepomaha. Urcite je potrebne dat babo vysetrit a ak je vsetko o.k. treba len vyckat. Susedina dcera zacala lozit po 4 az ked mala viac ako 1 rok. Teraz ma tusim nejakych 15 mes. a zacina chodit

jennyka
14. aug 2012

moj drobec ma 3a pol mesiaca a ucime sa pretacat na penovych kockach. poradte mi ako mu mam dat rucicky ked ho chcem pretocit? z chrbatika na brusko mu ich pokrcim v laktoch ale z bruska na chrbatik???

kkl82
14. aug 2012

@jennyka pri 3,5 mesiacoch ma este casu, nesil to... ak sam nezacne do 5. mesiaca, potom ho mozes trochu potrenovat. hlavne je, aby teraz denne travil nejaky cas na brusku a tym posilnoval chrbatik. takze ho len poloz na brusko, podopri lakte (mozes aj hrud uteracikom) a ukazuj mu nejaku zaujimavu hracku, aby dvihal hlavicku. kym nebude mat pevny chrbat, tak nim budes darmo tocit, on sa otocit este nedokaze.
moj 5,5 mesacny sa krasne pretoci na brusko uz mesiac a pol, ale este uplne nedokaze otocit z bruska na chrbatik. obcas sa mu to podari, ale viac-menej nahodne. neurologicka (chodime k nej kvoli uzatvorenej fontanelke) povedala, ze je to ok, ze vraj sa to babo uci ovela neskor ako z chrbatika na brusko.
a inak, k tvojej povodnej otazke, z bruska na chrbatik by mal mat jednu rucku pred sebou alebo pod sebou a tou druhou sa odtlacit tak, aby dvihol trup do strany - co vsak predpoklada, ze sa vie dvihnut na rucky (ako pri stvornozkovani). toto ale vedia az starsie deticky (cca od 5-6 mesiacov), takze preto pisem, ze mas este dost casu. vsetky ostatne polohy ruk su pre otocku neprirodzene, takze pozor, aby si mu nevyklbila pliecka...

jennyka
15. aug 2012

@kkl82 oki tak dakujem neham ho teda sameho nech to spravy ked bude chciet. kamaratkin maluch sa sam otocil ked mal dva mesiace. leo dviha hlavicku uz od narodenia.no na brusku sa mu nepaci nech robim cokolvek. vydrzi dve minuty ak mam stastie a potom sa zacne nervacit. hravame sa na penovych kockach. citala som ze je dobre aby ol na tvrdom aby sa mohol zapriet

maslenka47
15. aug 2012

@jennyka nepises, ci si na brusku v pohode sam udrzi hlavicku nad zemou. Lebo ak nie, je prirodzene, ze sa mu ta pohola nepaci. No a potom dieta netreba ucit otacat sa, sediet ani chodit. On to vsetko vie uz od narodenia a ma prirodzenu potrebu to skusat. Ked mu to nejde rozculuje sa. Ale nejde mu to nie kvoli tomu, zeby bol blby, ale preto, ze nema dostatocne silne svaly a jeho mozog este nie celom presne vie, ktory "gombik" hybe ktorym svalom. Na to vsetko musi prist sam a ked sam nechce (lebo mu to nejde), treba ho k tomu motivovat.

Motivovat neznamena tahat ho za ruky a za nohy a robit pohyby zanho. Najlepsie pomoze poloha na brusku. Alebo na boku. Akurat na boku ti lezat nebude, musis ho drzat - najlepsie vramci hry. A potom, aj ked ho nosis, skus ho nosit tak, ze ti bude lezat bruskom na ruke, s hlavou polozenou v tvojom lakti. Asi tak ako tu: https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/spravne-drzanie-babatiek-2/ (s tym ze mozno nebude mat zdvihnutu hlavu, ale ked hej je to len dobre). Mozes ho hladkat druhou rukou po chrbate, deti to zvycajne maju radi.

jennyka
16. aug 2012

@maslenka47 ano vie krasne drzat hlavicku uz od narodenia. hned ako som ho prvy krat dala na brusko vedel ju otocit do lava aj do prava. ok nebudem ho otacat nasilu dufam ze to pride samo 🙂 len nepaci sa mu na tom brusku. ma 3a pol mesiaca 67cm a 7kg. myslim ze ho tlaci brusko ked je na brusku 😉 lebo je velky na to ze je este taky malicky. vsetci sa az zarazia ked poviem kolko ma mesiacov. si myslia ze minimalne pol roka 🙂 zachvilku sa mi nezmesti do kocika. (vanicky) mozem ho potom dat tak ked bude mat 4mesiace do sportoveho???? neublizim mu?

maslenka47
16. aug 2012

@jennyka do sportoveho idealne az ked bude vediet sam sediet. Moj maly mal v 4mesiacoch 7.4kila a 65cm. Teraz ma 10 a pol mesiaca a 11kilo :D Otacat sa zacal tiez dost neskoro, potom sa zrazu nejako sam posadil (7.5m) a odvtedy to islo strasne rychlo. Teraz uz ruckuje popri nabytku ako drak. Vobec mu nevadi, ze je "vacsi" 🙂 Ja mu v tom pohybe nijako nepomaham, ziadne vodenie za ruky, ziadne choditka.. ked chce, musi sam ;)

jennyka
16. aug 2012

@maslenka47 ved ale jemu ta vanicka bude o chvilku mala. velmi rychlo rastie. ty si ho kedy dala do sportoveho?

vvia
11. jún 2013

ozvivuje temu. mala sa mi taha do sedu no nepretaca sa a obcas vytvori poziciu C. proste nerovnovaha, alebo co neviem. neuro, ze zatial nemam robit paniku. jedine co zvladne je na bok a aj to iba ked sa jej chce.

andrejusa
12. dec 2013

ahojte, chcem sa spýtať,,, moja mala ma 5 mesiačikov a týždeň a ešte sa neotáča, aj ked jjej to ukazujem a robim všetko možne, vidim že tu mnohe maminky píšu že sa im detičky začali pretáčať až v 6 mesiaci a aj neskor, no nieje to už neskoro a potom budu tým pádom aj same neskor loziť a sedkať? ake mate skusenosti? lebo som čitala že babo sa ma posadiť až same, netreba ho davať sedieť ked sa nevie same posadiť. Takže asi mam všetko čakať oneskorene? a ešte jedna otázka,,, čo všetko by už malo vedieť babo v 5 -6 mesiaci? ukazujete mu už veci a pomenuvvavate ich a potom ich dieťa same vyhlada ked poviete to slovo?ja to robim a podari sa jej najsť, ale čo ešte,,, čitate obrázkove knižky alebo niečo?

lubinkas
9. dec 2015

Mile maminky, chceli by ste sa dozvediet akymi fazami vyvoja prechadza vase dietatko v prvom roku svojho zivota? Mate otazky, ktore by ste sa radi spytali, pripadne problem s ktorym si ste sa radi s niekym poradili? Je tu moznost stravit prijemny vikend v krasnom prostredi, venovany vasim babatkam. Pre viac informacii kliknite na link http://www.bublinka.org/bublivikendy/psychomoto....