V 6. mesiaci sa nevie otáčať. Ako ju to naučiť?

majal
11. jan 2009

caute, moja malinka sa nevie v 6.mesiaci ešte otáčať na bruško a ani na brušku dlho nevydrží a hnevá sa. mate niektora podobnu skusenosť? snažim sa ju motivovať, otačať. .. ale nejako nam to nejde, myslite, ze to bude OK? dr.mi povedala, ze mame trenovat. mozno poznate nejaky cvik, poradte.

polana
11. jan 2009

Ahoj,moja dcerka bude mat 6 mesiacov a tiez sa este neotaca,mam 3 deti a myslim ze je to individualne.Neboj sa urcite sa otoci ked pride jej cas a ked zisti ze to potrebuje.Hraj sa s nou tak ze ju akoze gulaj z jednej strany na druhu drzim palce aby sa jej to coskoro podarilo 🙂

majal
autor
11. jan 2009

Dakujem polana, si ma potesila, aj ja dufam, ze sa nam to podari 🙂 lebo vsade pisu, ze v 6.mes. uz by sa mala otačat, tak som sa trochu bala.

monka88
11. jan 2009

ajoj maji,nas maly je uz tiez v siestom mesiaci a tiez sa neotaca.Na bok ano,ale na brusko sa mu akosi nechce.Ale co narobime,gulame ho,gulame a nic. Na brusku vydrzi dost dlho,potom zacne nervacit,tak ho musime otocit,on sa sam zatial neotoci. Hovori sa,ze kazde dieta je individualne.Mam kamaratku,ktorej mala zacala chodit ked mala rok a pol a nic si z toho nerobila. Tak snad aj tie nase lenivciatka sa to raz naucia 🙂

mbrazd
11. jan 2009

ahoj, nasa mala ma 6. mesiacov, tocit na brusko sa naucila tak mesiac a pol dozadu, ale posledne dva tyzdne nic... Uplny lenivec, ani na brusko, a uz vobec nie z bruska na chrbatik a este k tomu ani nechce byt na brusku a len sa nervaci. Ked je na brusku, rozplesti ruky a place. Na poradnu ideme vo februari, tak uvidim

rohacka
11. jan 2009

Majal a ostatne - my sme sa s tym otacanim riadne natrapili, tak som nakukla do tejto temy. Zhanala som informacie kade-tade, co mame robit, my sme sice trochu komplikovani, lebo sme predcasniaci a okrem toho mame znizene svalove napatie, ale cvicili sme ostosest. Takze moje rady-
1. co najviac davat na brusko - posilni to svaly na chrbatiku a brusku, ktore musia byt pevne, aby sa dietatko zacalo otacat. Vacsinou sa neskoro otacaju deti, ktore su neradi na brusku. Aspon ja mam ten pocit.
2. Kupit zaujimavu blikajucu, svietiacu, hrajucu hracku a davat ju na hranie len pri nacvicovani otacania, teda polozit vedla dietatka, zapnut a snazit sa nalakat dieta, nech sa otoci.
3. dietatko dat na makku podlozku na chrbatik, prelozit nozicky ako keby v clenkoch cez seba a pomaly, plynuje prevratit dietatko na brusko, otocit naspat a znova - na druhu stranu. A tak stale dokola.
4. my sme to skusali aj tak, ze sme maleho dali na "sikmu plochu" - t.j. matrac z jednej strany podlozeny niecim, aby bol vyssie - a pomahali sme mu otacat sa tak, pomahala mu aj zemska pritazlivost, kedze sme ho otacali smerom na nizsiu stranu.
5. niekolkokrat denne som ho len tak vytacala s nozkami zo strany na stranu, spievali sme si - gulame sa, gulame, dolava a doprava, gulame sa, gulame, je to velka zabava.
Az kym sa konecne v 7. mesiaci neotocil 🙂 . Potom prestal na 6 tyzdnov a v 9. mesiacov sa valal jedna radost. Tak snad si v tom niekto nieco najde.

macaeliska
11. jan 2009

rohacka, to je super.
Naša malá sa tiež pred cca 3 týždňami pekne sama prevaľovala z bruška na chrbátik, ale teraz nič. Opäť sa jej nechce. Každý deň ju ale provokujem a dúfam, že zase začne.

danuskam
11. jan 2009

majal-tak ako by som čítala o našej malej. Cvičíme ako ďábli, a zatiaľ stále nič. Presne tak- stále treba trénovať.
rohacka-presne súhlasím- deti čo nechcú byť na brušku sa logicky nebudú na brucho ani otáčať keď sa im to nepáči..to je len stále rev a plač.
My ešte cvičíme aj na fitlopte-tam udrží hlavičku dlhšie ako na rovnej podložke. Ale prevaľovanie robíme na podložke. ten nápad so šikmou plochou sa mi páči-vyskúšam. Podľa mňa sily má dosť, ale jej sa to jednoducho nepáči a tak to robiť nebude a hotovo.Tak držím našim lenivcom palce..

elenita
11. jan 2009

Ahojte, my sme na tom tak isto. Ja mam dvojicky o mesiac skor narodene. Syncek sa otacal na brusko aj spat od 4 mesiacov, ale dcerka stale nic. Ked mala 6,5 mesiaca, 1.krat sa pretocila z chrbatika na brusko, odvtedy asi tyzden jej to islo krasne a teraz uz zasa tyzden nic........tak ja neviem...ale vidim, ze zasa na to ide nespravnou technikou, zaklana hlavicku dozadu a potom jej to tak samozrejme nejde. Tiez nevedela drzat hlavicku na brusku, takze snazime sa byt co najviac na brusku - zakazdym sa jej rozletia rucky, ako lietadielku, ale okamzite ich vie dat spat a uz hlavicku krasne drzi, aj 30 min. A to este pred 2 mesiacmi to bol krik.......takze zrejme to chce len trpezlivost a acvicit....
inak my ideme o tyzden na kontrolu na neurologiu, tak som zvedava, co nam na to povie dr.

kvietocek7
11. jan 2009

aj jaaaj maja ani nasa mala sa nevedela v 6mes otocit.Tusim, ze prvi krat sa otocila az v 8mes. Takze nic moc sa hadam nedeje. Ani nam na brusku nechcela byt-take male trapenicko (mala plakala ze az a mna to az ulutostilo), ale po case som pochopila, ze to velmi pomohlo-osvedcilo sa. Teda NA BRUSKO aj ked POMENEJ ALE CASTEJSIE. Mozete sa hrat pokial sa neznudi 🙂 Tiez je vyborne plavanie a ako sa spomina aj tu cvicenie na fit lopte. A dobre hovori aj rohacka.tak vela zabavy a trpezlivosti 🙂

sirinka
11. jan 2009

klarka sa prvykrat otocila ako osemmesacna a v roku zacala chodit. narodila sa o necely mesiac skor, neviem, ci to malo na to nejaky vplyv.

lenusiatko
11. jan 2009

Majal, v obdobi 6. mesiaca je pre dietatko dolezite aby vysoko zdvihalo hlavicku, opieralo sa o rozovrete dlane, malo natiahnute prsty a paze bez vnutornej rotacie v ramennych klboch. V tejto polohe ma byt dostatocne stabilne a pevne. Dieta si ma siahat po tele a dociahnut vsetky konce svojho tela (hlava, ruky, nohy). Ked je vleze na chrbte, malo by zdvihat hlavicku od podlozky. Opacne svalove skupiny zase precvicuje tak za zatlaca hlavicku do podlozky a ritku zdviha vysoko do mostiku. Ked zvlada tieto schopnosti, moze sa zacat pretacat z chrbta na brusko. Otocenie vedie hlavicka a vrchna ruka. Ide az do polohy na lakte a vrchnou nozickou si dociahne podlozku. Nemusi to ale nutne byt v siestom mesiaci, moze to byt v 7.-8. mesiaci, nastane to akosi zlomovo, treba mu pomahat, cvicit to s nim, pride cas, ked mu chrbatik zacne "liezt na nervy" a bude chciet vnimat svet z ineho pohladu. Toto prve pretocenie moze byt sprevadzane aj zlaknutim sa az placom, nakolko ide pre dieta o zavratnu vec. Ak mas fitloptu, skus troska s nim pocvicit na nej, prehod si plienku, daj ho na brusko a pogulaj ho a takisto na bok. CNS mu mozes potrenovat tak, ze ho chytis za trup v zvislej polohe tak, aby bol chrbatikom k tebe a budes po prevracat zo strany na stranu. Takto chyti aj orientaciu v priestore a trosku sa osmeli k pohybu.

bibianka
11. jan 2009

Lenusiatko, to je zaujímavé, čo píšeš. Moji sa tiež nepretáčajú z chrbátika na bruško. Narodení sú síce o 7 týždňov skôr, ale aj tak by sa už patrilo. Malý sa okolo Vianoc začal pretáčať z bruška na chrbátik, robí to už pravidelne, ale naopak to urobil len raz. Nemajú túto polohu radi 😒 A nevšimla som si, že by v ľahu na chrbte zdvíhali hlavičku od podložky, akurát že malý posledné dni dvíha riťku a robí ten mostík. Nožky si strká do pusy už dosť dlho, ale dcérka nie. Mám pocit, že jej v tom bránia telesné dispozície (je trochu "bacuľatá" 😉 ) Keď sú na brušku, snažia sa dať pod seba kolienka, synčekovi to ide, aj sa tak dokáže trochu posúvať za hračkami, ale dcérka s tým má problém, faldíkové stehienka jej bránia dostatočne ohnúť nôžky v kolienkach. Štve ma, že ako predčasne narodení cvičíme snáď od troch týždňov (VM - reflexné otáčanie a plazenie) a dcérka má evidetne zlú techniku, ktorým sa o to pretáčanie pokúša (zakloní hlavičku a prehne sa do luku) Nechápem, ako je to možné 😠 Úprimne, mám dojem, že to cvičenie nám nijako nepomáha a len dúfam, že neškodí. Možno by sa nám viac hodila nejaku iná metóda. Alebo nič - deti majú takého pohybu možno plné zuby ☹

sirinka
11. jan 2009

bibianka aj ja som nase oneskorenie pripisovala aj klarkinym proporciam 😀 ktovie, ale necvicila som s nou nic specialne. v 5. mesiaci mi doporucoval ortoped navstivit neurologa, kedze sa malej este nechcelo hybat, ale moja dr. sa len zasmiala, ze je to zive dieta so zdravymi reflexami a ze kazdy ma svoj cas. aj mm sa vraj zacal otacat az okolo 8. mesiaca...

mukky
11. jan 2009

Ahojte....my mame 6 mesiacov a 3dni a tiez sa nepretacame,,no pani dokt.povedala ye budeme tak do troch tyzdnov....cvicime Vojtu.Dievcata,deticky sa nemaju motivovat na pretacanie to my povedala aj rehabil.sestra a najprv sa ma pretocit z chrbatika na brusko.............z bruska na chrbatik je nespravne,to je len prepad.Mozog dietatku sam napovie ako sa pretocit,my mu mozme pomoct nespravne aj ked to ako dobre vyzera...doleyite je v tomto mesiaci ci si dietatko chyta nozky a dava aj do ustociek 😲 😲 😀 😀

mukky
11. jan 2009

najlepsie by bolo keby babo bolo nahe len v plienke,bez latkovej plienky...tak sa pretoci skor..s tou nasiroko a naobliekane tazsie.... 😝

martija
11. jan 2009

mukky to je cudne,s tymi nozickami,to som nevedela...nas malinky sa pretaca,ale tiez z chrbatika na brusko,spat tiez,ale to ma utlm a radsej sa rozplace,ked uz sa mu nechce byt na bursku,ale to s tymi nozickami zacal praktikovat az teraz...

inak mna uz stvalo,ze preco sa nechce s bruska na chrbatik....a presne ako tu mnohe pisete,zvladne nieco,ide mu to a potom ma utlm niekolko dni...hmm...kazde babo je ine.Minule som tuto v albume nasla chlapceka jednej maminky ma 7 mes a stoji!!!!! a druhou rucickou este aj nieco ine drzi,takze da sa povedat,ze sa len pridrza.... 😲

bibianka
11. jan 2009

mukky, ja viem, že z bruška na chrbátik je to prepad z nerovnováhy - keď to malý urobil ako 2-3 mesačný, nebrala som to ako pretáčanie. Ale teraz je to celkom iné, on sa o to cielene snaží, je to vidieť. Vyzerá to inak, ako to prekoprcnutie z nerovnováhy. A snaží sa, kým sa mu to nepodarí. Aj som to niekoľkokrát natočila na video, ebo užn vidím, kdy to ide robiť. Má zrejme svoju vlastnú techniku (asi len dočasnú, ale funguje mu to). Skloní hlávku, dvihne zadok, trochu sa prevráti na bok a odtlačí sa hornou nožkou.

martija
11. jan 2009

bibianka aj nasmu malemu,ked sa to podari,tak touto technikou...zdvihne zadocek hore a sup na bok......

mukky
12. jan 2009

martija dolezite je ye to uz robii 🙂 😀

mukky
12. jan 2009

bibianka no musi byt pri tom zlaty 🙂

bibianka
12. jan 2009

martija, no aspoň v tom nie je sám 🙂

mukky, je zlatý 🙂

miriamka
12. jan 2009

Majal....nas maly sa zacal otacat v 7 mesiaci,a teraz sa toci tak ze ani sekundu nevydrzi na chrbe a uz je na brucku,aj pri spanku sa toci stale...takze poviem Ti,zlate casy ked sa neotacal 🙂

gianni
12. jan 2009

mne sa malý pretočil len pár krát aj to mal ešte rúčku pod sebou a len raz tak ukážkovo aj to ked videl peňaženku 🙂 ,možno je len lenivý,možno treba viac motivácie,teraz sa chce skôr dvíhať lebo ked chce ísť hore tak dvíha hlávku,na brušku dlho nevydrží ,potom už plače,ale nechávam to na neho,zatiaľ

elenita
12. jan 2009

inak moja mala tiez robi taky ten mostik, ked je na chrbatiku..... 😲
ale nozicky do pusinky si obaja strkaju uz taky ten mesiac a hlavicku zvihaju, ked su na chrbte - akoby isli robit brusaky, tiez uz cca od 6 mesiacov.

alishia
12. jan 2009

ahoj, my cvicili na gymnastickem mici pred zrcadlem, takhle sem maleho naucila, aby byl rad na brisku. ted je na nem porad.

stvura
12. jan 2009

No vsetky tu pisete ze sa vam deticky neotacaju, mi mame iny problem = otacame sa az velmi vela. Mam strasne temperamentne babatko, je to maly divoch, ziaden priestor mu nie je dost velky, sameho ho nemozem nechat ani na minutu

elenita
12. jan 2009

stvura, nechapem.......mamicky sa tu trapia, ze ich deticky este nerobia to, co by asi uz mali vediet, a Ty napises nieco taketo? To nas ma akoze utesit?
Bud rada, ze mas sikovne babatko.

majal
autor
12. jan 2009

dakujem za kopec rad, mala je tiez buclata, ale to ma prekvapilo zeby mala davat nozky do ust, lebo to vobec nerobi ☹ . skusim to aj s tou fit loptou. hlavicku dviha ked lezi ,ale zadocek moc nie - akoze mostik, tak neviem. ale vidim ze viacere babatka sa otocili neskor, tak to hadam zvladneme aj my. ona sa skor chce dvihat do sedu a ked je v sede tak sa dviha na nozky.

lenusiatko
12. jan 2009

Podla toho, co tu pisete by sa asi mali prehodnotit vekove hranice na jednotlive ukony, na dvihanie zadocku mu skuste podrzat chodidla na zemi s ohnutymi kolienkami, to by malo vyvolat reflex na dvihnutie ritky, mozete to povzbudit nejakou slovnou hrackou, nasa reaguje na hopi-hop a vtedy ide.

nika.r
12. jan 2009

ahojte 🙂
veľmi ste ma upokojili touto témou, náš lenivček sa doteraz otočil len párkrát, aj to len tak, ako písala gianni, že mal podloženú rúčku. Na brušku sa mu ale páči, tak nechápem, prečo sa naňho nechce pretočiť. my chodíme aj k neurologičke, lebo je predčasne narodený, naposledy sme boli pred mesiacom a skonštatovala, že malý je šikovný a v pohode. Zajtra ideme opäť, tak som zvedavá, ako dopadneme.
Tiež robil ten mostík - neurologička nám prikázala odnaučiť ho od toho čo najskôr - dávali sme do klbka a nemohla som ho ani chviľku nechať samého na posteli, aby to nerobil...asi po mesiaci sa to upravilo a už ho nerobí. Iba keď je veľmi zlostný.
Az bruška na chrbátik s atiež pretáča tak, že skloní hlávku, dvihne zadoček a odpichne sa nožkou - ale tá nešťastná rúčka musí byť podložená, ináč sa to nepodarí.

stvura 😀 skús založiť tému - veľmi sa pretáča - možno Ti niekto pomôže ...ale to si uťahujem..neber v zlom 😉 buď rada, že máš v pohode bábo a nemusíš nič riešiť - myslím, že to je to najmenej, dávať naňho pozor - ja by som bola šťastná ako blcha na Tvojom mieste