Vedomosti o prírode. Aké dať deťom? Máte tip?

zitaje
8. aug 2009

Ahojte vsetci 🙂 ,
nedavno sme boli niekolko dni na chate, chodili sme na tury po okoli a mna napadlo, ze viem zalostne malo o prirode. A pritom by bolo take dobre odovzdat nejake mudrosti svojim detom aj o prirode - skoda ze skoro ziadne nemam v zasobe. ☹ Je mi jasne, ze najlepsie by bolo chodit do lesa castejsie a este k tomu cosi aj systematicky studovat, ale mozno by bolo prinosne zhromazdit aj take obycajne veci, ako napr. ze brezova kora hori aj ked je vlhka, alebo ze ked lezies na strom ci po skalach, treba mat vzdy tri pevne body (tri koncatiny zaistene a stvrtou sa clovek hybe). Myslela som presne taketo obycajne veci, ktore mozno aj poznam, len ma to nenapadne dcere povedat, a pritom by ju to mohlo zaujat a istotne by to aj ocenila.
Vdaka za kazdy dobry tip!

krasuliak
8. aug 2009

kto sa boji, nech nechodi do lesa 😀 😀

moze byt na zaciatok 😅

elise
8. aug 2009

určenie svetových strán napríklad podľa mraveniska 😉 prípadne nočná obloha-severka 😉 určiť čas pomocou slnečných hodín(zapichnutá palica a tien ukazuje počet hodín) - toto ma teraz napadlo. 😉

zitaje
autor
8. aug 2009

No super, vdaka, a elise, daj aj podrobny navod prosim, ako sa urcuju svetove strany podla mraveniska? Cosi sa mi mari, ze mi to v detstve ktosi hovoril, ale si to nepamatam - no proste som trapne mestsky clovek, co uz. Ale rada sa poucim. 🙂

elise
8. aug 2009

zitaje vyššia strana mraveniska určuje sever 😉

krasuliak
8. aug 2009

svetova strana sa urci podla machu na kameni tam kde rastie je sever 😉

elise
8. aug 2009

ešte ma napadlo robenie žabiek okruhliakmi vo vode 😉 vždy tvoria kruh pri dopade na vodu 🙂

lucia375
8. aug 2009

A zbieranie liecivých rastlín

etuska
8. aug 2009

super tema 😀
no vela veci sa uci clovek priamo " v terene" 😀

zitaje
autor
8. aug 2009

Lucia, no to hej, ale ako ktoru konkretne spoznam, podla coho, nejake bezpecne tipy. Ja spoznam par - zihlavu 😎 , materinu dusku, medovku - ta tapr. vonia citronovo, ked posucham medzi prstami, taketo info som myslela... Ved aj huby by som rada zbierala, ale spoznam len dubak a kuriatka, takze nic moc. 😅
Este ma napada - ked je burka, nie je dobre sa schovat pod osamoteny strom 😉. Taketo vcelku bezne pikosky nemate?

etuska
8. aug 2009

Lucia-to ja milujem 😀
Prave susim u nasich materinnu dusku,matu a repik 😅

Zitaje-na zaciatok pomoze vreckovy atlas-existuje aj na liecive bylinky 😉

etuska
8. aug 2009

http://www.mojakniha.sk/index.php?page=6&cat=275

mozno posluzia niektore z tychto publikacii-este som ich sice ncitala,ale mozu byt zaujimave 🙂

lucia375
8. aug 2009

Presne tak, niektoré byliny sa daju spoznat aj podla albumu. Ani ja nepoznam vela ale take zakladné stacia. A na jesen šípky. Niet nad cistu prirodu.

Pikoska: ked sa porezeme na tráve - tak to je zarucene Reznačka laločnatá.

eriqe
8. aug 2009

mna napada este urcit svetovu stranu podla pnika a letokruhov, kde su na husto je sever

lucia375
8. aug 2009

Este ma napadlo: vzdy ked idem do prirody tak si nasprejujem nohy repelentom proti kliestom lebo klieste sedia na tráve a nelezu ani nepadaju zo stromov co sa dost casto hovori.

bambusko
8. aug 2009

Príroda bohužiaľ nevie, že človek je jej priateľom. 😒

a este ine zaujimave vyroky

http://www.kstsl.sk/vyroky-o-prirode/

angelik
11. aug 2009

s detmi tiez radi chodime do prirody, a zacali sme tym, ze sme ich stisili, aby poculi vtaky, hmyz, aj to sa im pacilo, potom sme hladali napr. zaujimave stromy, tvary...
a pridali nejake bylinky, stromy- druhy, kupili sme nejake knizky, kde si mohli porovnavat napr. http://www.slovart.sk/buxus/generate_page.php?p...

sue
11. aug 2009

My sme celé detstvo strávili na túrach, ale nikdy som sa nenaučila rozoznávať stromy a vtáky 😅 to by som strašne chcela vedieť... rozoznať vtáčikov podľa čvirikania 🙂

angelik
11. aug 2009

vtaky nepoznam ani ja, akurat kukucku, ale pre panelakove deti, ked stichnu v lese, skratka su tam ine zvuky, a to sa im paci 🙂
a stromy, len par zakladnych a k tomu staci knizka, v tretom si jeden zo synov museli robit taky herbar,ale zo stromov, tak som sa priucila 😀
a z kazdeho vyletu nam pribudli kamene a sem-tam palice 😀

bay
11. aug 2009

A ked sa stratite, tak treba vzdy ist smerom dole (z kopca) a popri potoku (ak tam nejaky je). Najvacsia sanca najst civilizaciu.

zitaje
autor
13. aug 2009

Vdaka za postrehy. Mate este niekto nejaky naapad?
To ticho v lese je inak super, potrebujem nejake realne zaujimavosti, lebo moj dcera este donedavna hladala pod kazym pnikom skriatkov, jej vlastne fantazie ju zaujimali neporovnatelne viac ako priroda samotna, co teda nepovazujem za nejaky hrozny problem, ale zas taky les je aj sam o sebe bez prikraslovania fantaziou dost zaujimavy. 😉

bets
14. aug 2009

moj 6 rocny syn hlta vsetky informacie a pomaly zistujem, ze uz mu na jeho zaujmy nestacim. mna zvieratka nezaujimali a nikdy som si blizsie nepozerala knihy o zvieratach. dovod je ten, ze mam fobiu z hadov a nemozem ich ani na obrazku a samozrejme v kazdej zvieratkovej knihe su hady a ked taku knihu nahodou otvorim, zasadne otvorim na strane hadov.
takze zvierata som nechala na manzela. niekedy sa cudujem, co on vsetko vie napr. o rychlosti zvierat, kde konkretne ziju, co lovia, co je koho predator a podobne.
ale ostatne temy, co syna zaujimaju sa snazim rozvijat. neostava mi nic ine ako kupovat knizky a vzdelavat sa spolu so synom. minule som kupila nalepkovu knihu - stromy, kvety, vtaky. syn mal nalepovat nalepky na spravne miesto a zaroven aj si nieco precital. zobral si to do auta a zacal na okolite stromy ukazovat a snazit sa podla knihy rozoznat o aky strom ide. bolo to zabavne a poucne pre celu rodinu - z dialky podla vysky, tvaru koruny a kmena najst ten dany strom v knizke. hned sme si povedali aj ake su plody najznamejsich nasich stromov. naucil sa napr. ze najvacsi strom na svete je sekvoja.
potom ked sme v lese, tak si hovorime, ake zvierata by sme mohli stretnut, ako ziju medvede, vlci, lisky. ked vidime jastericu, tak doplnime, ze je to plaz a vyzveme deti, nech vymenuju dalsie plazy (mne vtedy nie je vsetko jedno, ale nechcem aby mali moju fobiu).
napr. ked ideme na chranene uzemie, zastavime sa pri tabuli, precitame detom zaujimavosti, ucime ich co sa v chranenej oblasti smie a co nie.
ked vidime potocik, snazime sa vypatrat, kam sa asi vlieva (potom nam pomoze mapa), potom zase dana rieka do akeho mora sa vlieva.
dalej deti zaujimaju sopky a v kazdej skale vidia sopku, snazime sa im nieco vysvetlit o sopecnej cinnosti, hlavne mladsia dcera ma strach zo sopiek, ze niekde vybuchneme.
a ked mi nestacia moje vedomosti, hladam na nete (alebo hladame spolu).
hocikedy ma syn zarazi otazkou ake je najvacsie jazero na svete a podobne - to jazero som musela veru googlit.

zuzu31
18. júl 2013

pocuvajte zvuky, blizko daleko a hovorte si stale co pocujete, stavajte rozne "stavby" z materialu, ktory v lese najdete...kora, sisky, konariky, mach, kamienky .... hladajte semienka v suskach a roznych inych plodoch, rozpravaj mu ako sa dostanu do zeme a ako rastu ... potom si mozte doma ukazat napr na fazulke, ktoru date na namocenu vatu ako klici semienko a ako rastu listocky

a este ma napadlo ... potravinovy retazec .. ake zviera sa cim zivi, kolobeh v prirode od narodenia az po smrt ... 🙂

moju dceru tiez vsetko zaujima .. minule prisli v skolke z prechadzky a pani ucitelka mi vravela ze jej dala prednasku o zemskom jadre 😀 lebo tatino jej den pred tym o tom rozpraval .. mala vtedy 3 roky tak to bolo take vtipne

zuzu31
18. júl 2013

a este moju dceru napr zaujalo, ze jastericka pusti chvostik, ked ju za neho chytis a novy jej dorastie .. a este ze had zvlieka kožu ked mu je "mala"