Výchova bábätka od útleho veku. Ako na to?

marelica
2. okt 2009

Ahojte maminky, uvedomujem si, že pri dieťatku do 1 roka sa o výchove veľa hovoriť nedá, pretože väčšinou sa snažíme uspokojiť ich fyziologické potreby: jedlo, spánok, hygiena... V poslednej dobe (od kedy dcérka začala chodiť) sa mi však zdá, že jej neustále robím "dozorcu"... ako vychovávať, aby to nebolo len samé: no-no!, nechaj, nepapaj, nestrkaj rúčky do zásuvky, nelez po schodoch apod. Dosť ma trápi, že začínam používať samé zákazy a príkazy... aj keď sa veľa hráme, "čítame" si, učíme sa, cvičíme.... stále je viac vecí, ktoré malá skúša, ja jej to nemôžem dovoliť, ona sa načertí a ja neviem, ako reagovať.... Ďakujem za všetky príspevky...

wiwienne
2. okt 2009

Ahoj, asi ti velmi neporadim, kedze mam este malickeho krpceka, ale asi hlavne dozri na to, aby v zasuvkach neboli nebezpecne veci, preorganizuj si to, ked tam mala najde nieco z palstu, moze sa s tym hrat, neublizi jej to a ty sa nebudes citit ako policajt..a tiez jej nieco aj dovol, samozrejme, nie nieco nebezpecne, ale zaujimave..ej, je to tazke, ani z voza ani na voz, uz sa na to tesim 🙄 😉 skus pohladat na fore, ci o tom nebola niekde rec, pripadne mozes kontaktovat mamicky, ktore maju dietky v tomto veku..vela sil a trpezlivosti🙂

zuza.m
2. okt 2009

marelica presne tak sa citim aj ja.maly hlada zabavku a väčinou si najde taku ktoru nesmie a potom je to naozaj len nono fuj fuj nesmieš.až mi ho minule bolo luto všetkeho čosa chytil bolo zle.začala som to riešit tak že ho mu jednoducho zavadzam aby sa k niečomu ani nedostal alebo mu to zoberiem čo nemože mat.bez zakazu,a z toho zavadzania si vieme urobit dobru zabavku začne ma obchadzat a jašit sa z toho,väčinou ked už je taky unudeny alebo otukany tak ho beriem von na ine miesto to tiež pomože.je to tažke lebo maly si teras začal dožadovat svoje.dnes sme boli v spoločnosti kde si behal hral sa a ako nahle nedostal svoje začal straaaašne zjapat,uplne na hanbu.no hadam z toho vyrastie.

dididi30
2. okt 2009

som za vychovu od utleho veku 😉
nase maminy vravia, ved oni z toho vyrastu....ale to nemusi byt stale pravda, vidim to v rodine, od malicka museli mat vsetko a uz maju 10rokov a stale maju vsetko
dalej ked sa moja dcera narodila, narodil sa aj synovec, on bol o nieco starsi a chlap 😠 tak musel mat vsetko, jej sa zobralo z ruky , lebo on chcel....a ona to ma v hlavicke zafixovane,ze tak to ma byt a to ma 6 rokov, nevie bojovat o svoje veci 🙄 ale uz sa lepsi, ze konecne 😵
syn je ,,chlap,, tiez potrebuje vsetko, ale stale mu vravim, aj tebe aj tamarke a on pocuva, ale ked ho to omrzi aj tak ide po hracku k tamce 😒 ale ona mu akoze pozicia a uz je dobre 😎
je to problematicke, vlastne ako taka hra, hrat a hrat a hrat.. 😀
vela stastia 😉

marelica
autor
2. okt 2009

Presne o to mi ide: vychovávať, ale nebrzdiť ani sa nesnažiť prevychovať na svoj obraz, alebo na svoju predstavu o ideálnom dieťati... proste vychovávať s akceptovaním už takej malilinkatej osobnosti - ale naučiť slušnosti, charakteru a asertivite - preto sa mi nepáči stále to no-no, fuj-fuj... a tak... hovorím si, že jej to môžem vysvetľovať ako "dospeláčke", že ona to pochopí... napr. Katka, mamka Ti to nedovolí, pretože je to nebezpečné a mohla by si si ublížiť, ale zároveň dôrazný zákaz.... ale už som po celodennom "zápase" unavená... deti vydržia viac ako my 😉

hanam
2. okt 2009

skuste si precitat knizku respektovat a byt respektovan...velmi pomoze 😉

miluska.h
2. okt 2009

marelica, deticky do jedneho roka sa nedaju vychovavat. maju velmi kratku pamat, takze ked dcerke povies no no, fuj, atd., nezapamata si to. dokonca sa taketo male deticky nedaju ani rozmaznat 😉 vsetko ma svoj cas, takze neboj, nic nezmeskas, ani tu vychovu 🙂

tictactoe
2. okt 2009

no neviem ci deticky maju az taku kratku pamat... ked si pamataju take malickosti co ich ucime ako "tap tap tapusky.... aky velky narasties... kde je lampa... poslat pusu... alebo pa pa..." a pod. je pravda ze toto si pamata, ale to ze mu poviem aby neobtrhal kvety, nepchal si metlu do ust, nelozil do smetneho kosa... to si nepamata vobec! 😠 asi na to treba len trpezlivost a nekonecne vysvetlovanie.

anlu
2. okt 2009

deticky si pamataju az velmi dobre 😉 ano je to na nervy ale naozaj treba stale opakovat to iste a stat si za tym, ak raz polavite, ak raz dovolite co je zakazane mozte zacat odznova. Mam to overene v praxi. Ja som sa s Claire stale rozpravala a vysvetlovala jej akoby bola velka, niekedy trebalo viac krat ale pomohlo to. Zalezi to od povahy a temperamentu dietata ako casto treba opakovat. Odporucam vsetky knihy o vychove od spisovatelov Dobson a Dr. Ross Campbell. Su naozaj skvele a vela krat mi pomohli 😉

tym ze znova a znova robia to co sme zakazali, len si overuju ci to naozaj plati 🙂

bibi78
3. okt 2009

ako pise tictactoe, detom treba donekonecna veci opakovat a postupne sa to na ne nalepi. ani tak nejde o konkretny zakaz alebo poucenie, ale skor o vseobecnu vychovu dietata a uceniu ho, ze "you can´t always get what you want" (tuto pesnicku vzdy spieval moj znamy detom ako vysvetlenie, tak som si teraz na nu spomenula 😀) . je uplne spravne nenechat dieta, aby rozhodovalo a stanovovalo pravidla, aj za cenu toho, ze sa niekde na verejnosti buchne o zem alebo rozkrici tak, ze by sa clovek radsej do mysacej diery strcil. dolezite je byt konzistentny, inak sa vsetka predosla snaha vytrati. niekedy fakt staci raz povolit a vsetka doterajsia snaha sa musi zacat budovat odznova, a to nestoji za to.
marelica, mozno sa ti zda, ze si ako dozorca, ale "bohuzial", tak to byva, ak chces vychovat zodpovedneho a slusneho cloviecika. ale kedze by sme mali mat viac rozumu, ako nase deti 😀 ... pri niektorych situaciach ju mozes "prekabatit", ze jej das na vyber niekolko alternativ a ona bude mat pocit, ze ma volnost. napr. urcite zacne mat obdobie, ze si bude chciet vyberat sama oblecenie a v zime si vyberie suknicku a tricko a v lete alebo si na seba bude chciet dat katastrofalne kombinacie a ani za svet nebude chciet to, co jej vyberies ty. treba jej ponuknut 3 moznosti a dat jej moznost vyberu. alebo ak sa chce hrat s vecami, ktore neschvalujes, daj pred nu niekolko moznosti a tvar sa, ze je vsetko uplne na jej rozhodnuti. mozno to zatial nebude fungovat, lebo je este malicka, ale neskor k tomu pride. a ako pise anlu, je kopec pristupnej literatury, ktora riesi vychovu deti, najlepsie su tie, ktore su zamerane na konkretne vekove obdobie. pripadne pozri internetove stranky na tuto temu... a hlavne, vela trpezlivosti!! 😉

anlu
3. okt 2009

ano ten system ze dat na vyber je super, aj nam sa osvedcil ale treba dat iba dve moznosti, inak zacne spekulovat 😉

skalnicka
2. nov 2009

ahoj maminky...neviem, ci moj prispevok bude k veci, ale nechcela som zacinat novu temu...ide viacmenej aj o vychovu, i ked...zohrava v tom ulohu aj charakter mojho drobca...ide o to...o dva tyzdne mame jeden rok a...nechceme robit ziadne tap tap, tapusky, papa ani za ten cely svet, ziadne tani tani...skratka robi vsetko podla seba, nikdy nic, pokial ho motivujem aby to urobil...velmi dobre rozumie slovu nie, aj ho s oblubou a s krutenim hlavicky opakuje ked nieco nechce, na ham ham pristvornozkuje, lebo vie, ze sa ide papat a jedine, co dobrovolne ukaze prstekom je "kde je lampa..."
uprimne..uz si zacinam robit starosti, ci je to OK...nevedeli by ste mi prosim poradit, ako ho mam "ucit", aby tapkal ako ostatne deticky? inak je velmi bystry, rad trieska mistickami o seba, pozoruje okolie, zaujima sa...alebo...mate aj vy taketo svojske dietky, ktore nic neurobia na poziadanie? dakujem

zuzikmeduzik
2. nov 2009

skalnicka, nas maly je tiez taky tvrdohlavec a vsetko robi len podla seba...ked mu chcem ukazat, ako sa nieco robi a chytim mu pri tom rucicky, hned ich zacne zlostne odtahovat a jedovat sa. tiez nechce tapkat, ani nic ukazovat..skratka dava mi jasne najavo, ze nie je cvicena opicka 🙂 ked sa spytam kde je lampa, pozrie sa na nu, aj na niektore ine predmety, ale rucickami nechce robit nic...casti nereaguje ani na oslovenie menom a uz vobec nechce ukazat, kde je mama...
podla mna je to OK, niektore deti su asi svojhlavejsie
a som rada, ze nie som sama 🙂
tak sa teda drzte..papa 🙂

lyongirl
2. nov 2009

skalnička, ja som sa začala trošku zaujímať o znakovanie s bábatkam a v podstate som sa dozvedela asi toľko, že niektoré deti, s ktorými rodičia znakujú aj napr. 3 mesiace, tak znak nepoužijú, pritom ho poznajú, vedia, čo znamená, ale ukážu až vtedy, keď budú chcieť ony. To znamená, že kľudne rodič môže ukazovať znak aj od 5 mes. veku dieťaťa, ale dieťa ho ukáže ak ono uzná za vhodné, kľudne aj po roku... Takže na tvojom mieste by som to až tak tragicky nebrala, viem, že by ťa potešilo, keby Alex konečne niečo ukázal a viem, že budeš skákať od šťastia, keď to urobí, ale asi to chce len čas a čakať.
Držíme palce 😉

sirinka
2. nov 2009

marelica skus namiesto zakazu a zaporov pouzivat ine slova....napr. nepovedz toto nesmies, ale toto ked budes robit, mozes si velmi ublizit. lepsie bude, ak urobis toto....bla, bla, bla...
alebo juj, teraz maminka bude smutna, ked toto rozbijes....bla, bla, bla....

mizulienka
3. nov 2009

skalnicka - podla mna to ani nie je o tvrdohlavosti babatka, ale mozno aj o tom, ze kedy je ono same pripravene...neviem, iba tipujem 🙂 moj maly je podobny pripad, aj ked asi nie je velmi tvrdohlavy 🙂
my sme od malinkata mala ucili tap tap, papa, posli pusu a nic...ostatne deticky uz na povel kyvali, napodobnovali zvieratka a my furt nic....tiez som si davala otazky, ze preco misko nie...az prisla jeho hodina 🙂 a zacal aj on...po roku sa to z neho zacalo rynut a ja zasnem, co vsetko si zapamatal a aky je vnimavy 🙂
takze znova som sa presvedcila, netreba porovnavat s inymi detickami, jedny vedia to, druhe zase ono....to nase je proste nase a treba ho brat takeho aky je...samozrejme aj s tymi malymi nedostatkami, ktore uz teraz maju 🙂
ved ich lubime takych aki su 🙂