Výchova ročného dieťaťa. Mám mu už dať po zadku?

bobulka34
17. sep 2008

Neviem aký prístup zvolit pri 13 mesacnom dietati, ci uz treba aj potrestat, alebo dat aj po zadku. Lebo niekedy mam pocit, ze dieta vie, ze robi nieco zle.
Neviem ci je lepsie sa s nim cely den hrat , alebo ho nechat aj same hrat napr. v ohradke, alebo v stolicke.
Neviete mi poradit prakticke rady , dakujem

mirkakopky
17. sep 2008

myslim,ze rocne dieta uz vie,ze nieco robi zle,.....napr.nas adam zacne buchat po pocitaci,povieme mu,ze to nesmie,tak prestane,ale o chvilku pride opat k pocitacu,popozera sa,ci sa na neho pozerame a aj tak buchne a caka co mu povieme.takze myslim,ze uz si uvedomuje,ze nieco co robi,nieje spravne.a po zadku sem tam dostane,ale na neho skor platia ine finty....poviem mu,ze ak bude zly a nebude pocuvat,tak mu odlozim vsetky hracky(a urobili sme tak uz zopar krat) a v tej sekunde je ako cukrik.myslim,ze treba byt dosledny a dodrziavat to,co sa povie.je to niekedy strasne tazke,ale da sa to.ja som zastankyna nazoru ze.....VYCHOVA MA BYT PRISNA,ALE LASKAVA! to je moj nazor

mirkakopky
17. sep 2008

...a s tym hranim... 😒 ...no je to vselijake.ked som s nim sama,tak sa dokaze hrat aj bezomna,ale len kym vidi,ze nieco robim(varim, a pod),ale akonahle si sadnem,alebo je doma aj manzel,tak koniec.vtedy sa sam nedokaze hrat,vyzaduje si neustalu pozornost.do ohradky by som ho nedala,on by tam asi aj tak iba trpel,potrebuje behat,skakat.ale poznam deti,ktore sa dokazu v ohradke pekne zahrat,takze vyskusaj a uvidis.kazde dieta je ine. 😉

wali
17. sep 2008

tiez si myslim, ze takto stare dieta si uz pomaly zacina uvedomovat, ked sa povie nie a ked robi nieco zle. mozno to este nevie presne, ale uz sa uci, takze asi fakt treba doslednost, aby v tom potom nemalo zmatok, ze nieco sa raz moze a potom zase nemoze.
co sa tyka hrania - ja sa s drobcom cely den nehram, to on by bol sice najradsej, ale potom by som nemala vobec cas na nic, takze sa snazim to tak striedat. chvilu sa pohrame, potom idem nieco robit, potom sa zase pohrame a tak. ale do ohradky som ho nikdy nedavala, nechavam ho behat volne po dome tak, aby som ho aspom videla - nastastie nemame schody a dokopy su to 4 izby, takze da sa to ustriehnut. aj tak je vacsinou pri mne - ze si prinesie hracku do kuchyne napr.

lienka55
18. sep 2008

tak u nas je to tak ze ked poviem nie nesmies alebo nechaj to,nechytaj to, tak on zacne este viac.hrozne sa zacne jedovat. 😠
a s hranim je to tiez asi aj u nas tak ako u wali ked je cas tak si k nemu sadnem a pohrame sa chvilku a potom si idem porobit.do ohradky ho nedavam lebo mi tam nechce byt.
a co sa tyka toho trestania tak ja mu uz dam sem tam jemne po zadku alebo po rucickach nech vie ze to nesmie .

tanja61
19. sep 2008

no moj maly s uvedomuje ze nieco robi zle a neskutocne sa na tom zabava az kym mu danu vec nezoberiem alebo ho neokriknem potom je neskutocny plac 😅 s hranim je to asi tak ze sameho ho nemozem nechat lebo este nevie sam chodit a vsetko ho zaujima tak som opatrna 😉 sem tam dostane po plienke ale inak ked tak na neho skriknem

bubba
19. sep 2008

bobulka my sme to riesili takto:ked sa hrala sama nechala som ju a ked sa hrala sama a zacala byt podrazdena,pridala som sa.ked bola nerzovzna a mala sklon k neposlusnosti automaticky sme sa obliekli sadli do auta a isli na preliezky,do MC,na bazenik alebo co.vzdy nejaka sportova varianta.a netreba nic riesit mala ma dva roky a je velmi slusna samozrejem v medziach svojich moznosti :poprosi,pozdravi,dakuje atdatd...zvlastne je ze pc sa ani ona nesmie chytat ked je sama a ani to nerobi vobec ju nelaka ma provokovat(zatial 😀 )

zade
19. sep 2008

Suhlasim s nazorom mikrykopky - deticka treba vychovavat razne, no s laskou a pochopenim.
Moja ma 14 mes. a tiez sa jej snazim vsetko pekne vysvetlit a je uzasne, ak vidim, ze tomu porozumela.
A ak trucuje? Vtedy ju pevne chytim a vravim jej ako ju velmi lubim a preco toto nesmie, lebo by si napr. ublizila. Potom ju pustim a fungujeme dalej akoby nic.

dadis
20. sep 2008

tu na konikovi, vo fore babatka, je linka na stiahnutie knizky Kazde dieta sa vie naucit pravidlam, este ju sice nema sama precitamu, ale pocas dlhych zimnych vecerov tak urcite spravim..tema sa vola rovnako ako knizka

dididi30
20. sep 2008

baby ja mam 5 rocnu dceru , od malicka sme jej do malej havicky vtlkali, ked sa dohras, hracky si treba odlozit, potom ked prides s vonku, treba si umyt rucicky a to aj pred papanim aj po, tiez po vecku.....dalej , ze sa treba prezliekat do pyzamka, teplackou, peknych satociek,.....hm a stale ju na to upozornujeme a vobec sa neviem naucit ziadnym zvykom, stale to iste dookola nie a nie sa to naucit vzdy natruc, fakt skusame ako sa len da, za nejakou zamienkou, prosime ju, slubujeme jej a viete co??? ma nas v pazi!! 😠 😠 😠 aj ak si robi po svojim, proste to ma v sebe 😖 ,
moja kamoska ma dceru, ta sa zle uci a tak s nou isla k psychologovi a on sa jej opytal, ako robi prasiato a ona hav, hav 😀 a psycholog na to,ze ona je nadpriemerne inteligentna 😕 proste jej tie otazky pripadali primitivne a preto ona vsetko robila opacne 😉.......zeby bola moja dcera genius? 😀

eva4444
20. sep 2008

ahojte
no ja som tu knihu citala, skusim zhrnut:
1. dietatu opakovat dookola stale co nemoze, max. vsak 3x
ak nefunguje
2. dat pocitit nasledok. tento sa musi byt bezprostredne zluceny s konanim dietata a ma prebehnut okamzite

napr. dieta bije varechou po skrini:
3x povedat poloz varechu, dieta tlcie dalej hlava nehlava tak proste varechu zobrat. dieta pochopilo a je kludneco je ten lepsii priklad, v opacnom pripade sa hodi na zem a robi divadlo, tak si ho nevsimat a povedat mu ze ked sa ukludni budeme sa hrat dalej.

samozrejme su pripady ked dieta napr. taha mladsie surodenca za vlasy, alebo podobne napr. hovori skaredo atd. kde je tazko najst adekvatny prostriedok co by fungoval ked nepomaha dohovaranie. vtedy treba dieta 'vylucit z hry'. malicke deti 1-2r dat do rohu miestnost a nevsimat si ich 1-2 minuty, vascie deti mozno uz na 2-3-4 minuty zavriet do vedlajsej izby. dieta sa zacne nudit a radsej bude 'dobre'.

samozrejme ta teoria je dlhsia. este podstatna vec. nehovorit s dietatom vetami: toto nerob, nevylievaj, netahaj, netrieskaj, bud taky laskavy a nenandavaj.. miesto toho treba pouzivat 'pozitivne formulovane prikazy' napr. chod prec od schodov miesto nelez na schody
pusti klucku na dverach miesto neotvaraj dvere atd..
vrat sestricke macika miesto neber sestricke macika

🙂

michalka12
21. sep 2008

no to s tym hranim je u nas opacne. Maly sa mi celkom aj sam zahra na chvilu, ale vzdy ked chcem ist umyvat riady alebo varit, tak uz mi vysi na nohe a mamamama. Alebo ked idem varit, tak v jednej ruke varecha a v druhej maly, aby sa popozeral, co to robim a potom je uz dobre.

bubba
21. sep 2008

michalka presne ako u nas.pokial sedim na zemi pri nej tak sa hra ani nevie ze som tam.akonahle zmiznem,uz mi visi na teplakoch a ....maminkaaaaaaaaaaa polubkaaaaaaaaaat 😅 😅 ale zasa to nevidim ako daky velky problem 🙂

michalka12
21. sep 2008

Vsak jasne, ze to nie je problem. Len niekedy mam este riady poobede z rana 🙂
Ale niak strasne mi to neprekaza.

kili
21. sep 2008

ja napomeniem, že nono, obvikle to čo robí aj prestane (zatiaľ len Samko), ale kôš, umývačka riadu a otvorená chladnička, tak to si môžem hovoriť čo chcem, idú za tým hlava nehlava, takže to niekedy stratím nervy a dám po paprčkách, ale nie silno, ani neplačú, je to skôr také upozornenie. Alebo ich furt odnášam preč. Adamko vie čo je nono, ale sere na mňa pri všetkom.
čo sa týka hrania, tak oni sa hrajú väčšinou sami a som teda za, aby skúmali deti sami, aj keď sa im môže niečo stať, pokiaľ ich to "nezabije", tak nech sa aj udrú, na budúce budú vedieť 🙂

kili
21. sep 2008

a aby ste si nemysleli, že sú furt modrý, tak modrín majú fakt minimálne, myslím, že menej ako iné deti 😎

evaka
25. sep 2008

Bobulka, deti su rozne, musis sama zistit co u vas zabera- ci len chvaly alebo aj vyhanbenie, aky je zly.... Urcite to uz chape a zacina skusat ake ma hranice a co dovolis. Je to len na tebe, kolko povolis.
Kili, po paprckach 🙂 sa vraj nema ale neviem preco, ked uz tak po zadku. Aj moja mala uz schytala na zadok, ale bohuzial to na nu neplati, ona je skor ten pozitivny typ. Ale su deticky co si zapamataju hned na 1x, ze sa to nema lebo dostanu po zadku, takze tu taka vychovna urcite nezaskodi.

miriamkac
25. sep 2008

Cafte iiiha....vychova....no dobra tema....nasim chlapcom ked dam po zadku tak pre nich to je ooohromna zabava, na nicom sa tak nesmeju ako na tom ked dostane jeden po zadku...a druhy pride, urobi to iste, aby dostal po zadku aj ten.... 😒 Uz ma to nebavi.... ☹ , aj to je ten dovod, ze ked uz maju dostat vychovnu, tak aby to malo "ucinok" takze davame tiez po prackach....
A aplikujeme take nieco ako kili: pod si skusit, alebo :no sprav, uvidis, co sa stane. Podla mna je lepsie napr. :pozor to pali....a ked neda pokoj, tak: pod si chytit....alebo: nelez tam, spadnes....radsej no pod vylez a budes vediet aj zliezt???...nech si skusia, to je pre nich najlepsie poucenie...aspon u nas to tak funguje, lebo ked sa povie "nerob, nechod" to pre nich znamena "sprav a pod rychlo" 😀

marorlinko
27. sep 2008

moj maly trpi priliz velkou aktivitou uz od malicka,takze krik nepomaha vobec, praveze ked kricim, on to robi este viac,lebo sa zlosti,lebo ja kricim, ignorujem to a nepozeram, ked vidi,ze mi to nevadi tak to necha, to co ma stve tak to robi naschval,takze u nas funguje toto.ked sa rozculuje a zacne hadzat veci o zem len pozriem a poviem mu,ze ked sa ukludni nech pridem ale s usmevom,nech vidi,ze to co robi mna nerozhadze, potom prestane prituli sa kumne a pozerame rozpravku, to aj u nas bolo, ked maly dostal po zadku, tak sa smial este mi nastavil ,nech este mu dam, takze to nemalo zmysel ziadny, manzel mu da niekedy po prstoch tak slabo amaly zacne plakat a my sa smejeme,ze taky velky a place, maly stichne a smeje sa s nami. krikom len dieta dozenieme este k vacsej zurivosti.

paola.o1
14. jan 2010

Ahojte, potrebujem radu. Neviem ako mam postupovat, ked moj krpec opakovane robi nieco co vie ze nemoze. Napriklad stale strka ruky do akvaria, najprv mu poviem ze to nie, ale on sa debilne usmeje a uz je tam znovu, tak poviem bude baci baci, dostane po paprciach a o par sekund je zase v akvarku, tak ho vynesiem z izby a zavriem, ale akonahle sa dostane dnu zas je tam. To je len priklad, takto je to so vsetkym, nie len s akvarkom.... ako by ste postupovali?

jaaty
14. jan 2010

V prvom rade, keď to robí opakovane, skús mu vysvetliť, prečo to nemôže robiť- Že má špinavé ručičky, a keď ich strčí do akvária, zašpiní vodu, rybičky budú choré, alebo musíme potom vodu vymeniť a nebudem sa môcť s tebou hrať, atď...... Samotný zákaz nestačí ak dieťa nevie, prečo je to nesprávne. Uvidíš, keď bude väčší, tak sa stále bude pýtať PREČO - aj keď mu niečo zakážeš. My to už máme na dennom poriadku, tak ho predbehni a vysvetľuj. 😉

paola.o1
14. jan 2010

dikes, oddnes sa pustam do vysvetlovania, to mi doteraz nenapadlo, kedze este maly asi nerozumie co mu hovorim, ale vyskusam.

jaaty
14. jan 2010

Neboj, určite ti porozumie 😀

vodnarky
14. jan 2010

paola-u nas to bolo presne tak isto..vsetko,co sme jej len zakazali,tak naschval to opakovane robila zas a zas a este sa pri tom aj smiala a brala to jak hru..ked sme zvysili na nu hlas,tak len pozrela,zvaznela a od nervou(uz bez smiechu)to znova zopakovala..tak sme tiez presli na metodu"vysvetlovania" a mozem ti povedat,ze to zabralo perfektne.. 😉 😀 ..tiez si myslim,ze ti urcite porozumie.. 🙂 ..drzim palce a zelam vela trpezlivosti.. 😉

jankapiknova
14. jan 2010

nas maly je taky isty,ked poviem no no tak on este viac a chodi a co uz vie ze mu zakazujem tak najskor zacne hovorit no no a este aj pozera na mna a s usmevom tto zas urobi,tak uz ani no no sa mi neoplati hovorit 😕
tiez budem musiet niejak rozumne zacat vysvetlovat 😉

zuza.m
14. jan 2010

no my vysvetlujeme a zakazujeme a stale dokola.ale už sme postupili že ked poviem prisne nono tak prestane.napriklad už sa nehrabe v zachode,nevytahuje z koša,vie že sa nesnie buchat na sklo.a aj ked buchne tak slabšie a pozera čo na to.musime stale dodržiavat to iste.nesmie sa to menit napriklad dnes nie a na dalši den už zase ano.to je pre dieta chaos.teras mame obdobie že nas bije.aj ked vie že sa to nesmie a že budem plakat .tak buchne a vzapeti sa prituli aby osm neplakala.uplne je vynaliezavi a ja niekedy žasnem kde sa to vnom bere.tak že oni dobre vedia a rozumeju.len skušaju kedy mamička povoli.ale viem že aj my by sme mali s akvariom problem.on vodu miluje tak že by vnom bol určite stale namočeny.ja si mylsim že je to dobrypostup ked dvere zavreš a jednoducho tam nesmie a hotovo.

sportpark
14. feb 2012

uz tu dlho nebol ale trapi ma ze sa prichytim ze na malu zvysim hlas..strasne ma to trapi.....neviem ci to mozem alebo nie..

micula123
11. jan 2014

tak ja mam 15 a vzdy ked nieco spravim dostanem po riti a ked som tyzden nebola doma a vobec som nedala vediet a zacala som fajcit tak som dostala s varechou ale rodicom som vdacna a si myslim ze ked mamka obcas skrikne tak je to pre mna horsie ako capnutie po zadku

maykaaa1122
12. mar 2016

Ahojte, ako ste riešili, keď sa dieťa ako jedináčik nevie podeliť s hračkami?.. 😒 😒 😒

jajka257
12. mar 2016

@maykaaa1122 a s kym sa ma delit?

roamers
12. mar 2016

A Tebe by sa pacilo, keby Ta niekto mlatil? Vsak to je preboha Tvoje dieta!!!!!!