Vývoj reči u batoliat

adri27
17. feb 2009

Ahojte, neviem či je tu už takáto téma, len by som sa chcela spýtať na váš názor. Náš malý má 16 mesiacov a minulý týždeň sme boli na kontrole u neurologičky a ona sa nás spýtala, či náš malý už spája slová do viet ? to akože už takýto drobci vedia tak rozprávať 😲 . lebo ten náš si zatiaľ hovorí to svoje mama, baba, tata a proste len také základné slová. ovláda nejakých 12-15 slov. poraďte

fifinna
19. feb 2009

tak u nas od 14 mesiacov maly pouziva slovicko daj to je jeho najhlavnejsie, pamäta si ho aj v noci, ked sa zobudi na kojenie, tak krici daj. Potom druhe najhlavnejsie je baba. Asi pred dvoma mesiacmi ma oslovoval mama, ale uz ho to asi nebavi, lebo prestal. Vedel hovorit aj tata, ani to uz nehovori. Vedel na kravicku povedat, ze robi múú, ale ked som ho naucila ako robi konik, tak sa mu to zalubilo a priraduje to vsetkym zvieratkam. Neviem ci to robi naschval, alebo je z toho domotany. V knizke je , ze 18 mesacne dieta pouziva 6 az 20 slov. Slovna zasoba sa po jednom roku rozsiruje o dve - tri slova mesacne a do dvoch rokov sa pravdepodobne nauci spojit dve slova. Takze sa nemusime - te bat. 😉

lienka79
19. feb 2009

no urcite ze vedia taketo deti rozpravat,ale na druhej strane aj 3-4 rocnw deti este nevedia vsetky rozpravat.....
Priklad...nas syn plynule rozpraba od 13 mesiacov..hovori suveria,pouziva minuly,buduci cas,farby,pozna cisla... atd..a kamoskin 3,5 rocny syn ma zasobu asi 10 slov..takze tak
Urcite by som si s tym nerobila starosti a nelamala si tym hlavu a hlavne nerporovnavala..Kazde dieta ma svoje tempo 😀

diddi
19. feb 2009

to mas ake genialne dieta, ked uz od 13m.casuje 😨 To snad ani nie je mozne!

lena27
19. feb 2009

můj švagr když byl malý, prý v 9 měsících mluvil jak dospělý, čistě říkal r a normálně se bavil

lienka79
19. feb 2009

diddy..netvrdim,ze mam genialne dieta,ale sikovny je 😉 jasne,ze nacasoval od 13.....vtady zACAL OPAKOVAT [PLNE VSETKY SLOVA, AJ 4 SLABICNE..ALE OD 14-15 UZ POuzival casy....co sa tyka reci...je naozaj ovela popredu oproti rovesnikom...ale genius je prisilne slovo 😀

smisela
20. feb 2009

Ahojte,tak naša mala ma 21 mesiacov a skoro nič nerozpráva,povie iba papa,baba,ham,mňam,gaj(čaj) a potom svoju hatlaninu ako gia,gej...g je obľúbená spoluhláska a keď niečo chce,tak hmká.
Dnes som bola u pediatričky,pýtala som sa na rozvoj reči a ubezpečila ma,že má čas do 2 rokov a potom sa uvidí...už aby sa rozkecala,stačil by mi len náznak,že sa to posúva dopredu.

rohacka
21. feb 2009

Odporucam kupit Knihu o detskej reci - od troch slovenskych logopediciek, nam velmi pomohla, obidve deti zacali velmi skoro rozpravat, Kubko ma teraz 22 mesiacov, hovori 3-slovne vety, sklonuje, sepka, opakuje uplne vsetko, aj ked nie uplne cisto. Casto som s nim rozpravala podla rad tejto knihy - zoci -voci - t.j. ked sa rozpravame s dietatkom, znizime sa na jeho uroven a upozornime ho na to, aby pozeralo na nase usta, nech vidi, ako rozpravame. Ked sa s dietatom rozpravame z vysky alebo poza chrbat popri praci, tak sa tak lahko rozpravat nenauci. Je tam viac dobrych rad, aj napady na hry, ake knihy v tom-ktorom obdobi citat.

sipcek
21. feb 2009

rohacka,dakujem za napad,urcite ju kupim,do malej hustim mama tata baba atd,no vie len zvieratka ako rybicka,konik,na opicku sa tapka ruckami po brusku,na slonika dvihne rucku akoze ma velky nos,havka vie najlepsie-brese nam pod oknom hlavne ked spi,aj teraz 😠

rohacka
21. feb 2009

Mozete vyskusat aj sadnut si k dietatku na zem, nech vam vidi do tvare a pytat sa - kto som ja? som tvoja mama. Povedz mama. Pozri mi na pusu, ako sa hovori mama. Ma-ma, ma-ma. Skus povedat - ma-ma. Casto som zobrala aj nejaku manusku a skrze neho sa rozpravala - to je kto? To je tvoja mama? Povedz, ako sa vola? Povedz - mama.
A tak furt dokola. Prve slovka isli tazko, ale potom opakoval aj to co nemusel 😀 .

nnika
23. feb 2009

rohačka, díky za info, už som si knižočku objednala 🙂

sisstin
23. feb 2009

tak nám je čerstvě 16m a neřekne ani ň 😕 slabikuje mamama..tatatata..dadadada..ale žádnej význam to nemá 😕

bajnokova
23. feb 2009

Ahojte tak mi máme 18 měsicu a taky teda vubec nemluví říká jen čaj,děda,pálí,ahoj,haf a to je všechno na všechno si ukáže všude nas dovede co chce něky teda pěkně huláká ale mluvit se jí nechce,pamatuju si že moje starší dcera už v tomto věku povídala ale prej je to v pohodě že do 2 let se to nějak neřeší.

poupe
23. feb 2009

ja teda nevim,nam je za mesic 2roky a nikdo nas nikam nezve,kontrolu mame az ve 3 letech,takze nevim kdo by resil,ze poradne nemluvi?

bajnokova
23. feb 2009

To asi musíme mamky sami jít k doktorovi a on to posoudí

poupe
23. feb 2009

ja myslim,ze do tri let se rozkecaj 🙂

adri27
autor
25. feb 2009

hovorí sa, že dievčatá začnú rozprávať trošku skôr, ale ako sa tu pozerám tak je to asi v podstate jedno, či chlapček alebo dievčatko, proste sa rozkecajú keď sa im bude chcieť 😎 😀 a my si musíme na to počkať 🙄

listicka20
25. feb 2009

holky, hlavně se nedejte znervóznit řečma, že jsou vaše děti míň chytrý nebo že na ně dostatečně nemluvíte. Ta řeč je o schopnosti artikulace, což je vlastně mechanická záležitost, která se vyvíjí individuálně. Důležitý je, že vám drobečkové rozuměj.
Já teď taky poslouchám udivený A to ještě nemluví? (16 a půl měsíce), ale mně stačí, že komunikuje neverbálně, o všechno si "řekne" ukázáním, naznačením, táhne mě, kam potřebuje, a tohle období mi připadá kouzelný právě v tom, že člověk nepotřebuje slova, aby se domluvil. 😉

sylvar
25. feb 2009

Tak Sofi taky moc nemluví,ale všemu roozumí, co potřebuje, na to ukáže nebo nás dovede,ale od včera opakuje celkem, tak snad už 😉
a mamka mi říká, že já v jejích letech 😀 už krásně mluvila, neměla plíny, no jo, no a co já s tím 😅

sirinka
25. feb 2009

klarka ma 19 mesiacov, slova pouziva iba najzakladnejsie, ale rozprava vela po filipinsky...
ale citala som, ze rozhodujuci faktor, co si treba vsimat, je, ze ci dieta hovorenej reci v tomto veku uz rozumie a nie, ci ju vie pouzivat.

michaelar
27. feb 2009

Adamko ma 16 mesiacov a usta sa mu cely den nezavru. ma svoje slovicka ktorym nerozumiem ale inak opakuje vsetko co pocuje. dokaze si aj spojit slova. niektore rozprava po slabikach alebo ich skomoli ale niektore krasne vyslovi..... napr. mama, baba.dede,chlapec, dievca, teta, ujo, papucka, havo, kost, papat, hacat, spat, osa, maco, ...... je toho vela na to ze dlho nechcel povedat ani slovko. mama vie povedat tak od 13 mesiacov

lindulak
2. mar 2009

No to ma tesi, ze som nasla tuto temu 🙂 Moja mala ma skoro 17 mesiacov a tiez v porovnani s detmi okolo nas malo rozprava, len zopar slov a niektore hovori tak, ze povie iba prvu slabiku - napr. maco je ma, tani tani povie len ta ta. Tiez ma vsetci uistuju, ze ma cas, no ked vidite ako jej rovesnici stebocu a vsetko opakuju a ona nic, tak vam nie je vsetko jedno 😉 A tiez na vsetko ukazuje prstikom a hovori eee... ako mihab pise 😀 Ale zase rozumie velmi dobre, az sa niekdy s manzelom cudujeme.

lindulak
2. mar 2009

A este som zabudla, ze mala aj znakuje - znakov vie urcite viac ako slov ale uz ju dalsie neucim, aby radsej rozpravala. Znaky si vymysla aj sama, predsa je to len lahsie ako rozpravat 🙂

digysa
12. mar 2009

Ja si prave teraz porovnavam dceru so synom. Bilingualne deti vraj v klude nemusia rozpravat az do 2-heho roku. Tak som sa ani nestresovala. Ale syn zacal hovorit velmi skoro. Na jeho prve narodeniny uz dokazal povedat : nos, oko, mama, tato, dudka.....asi zo 20 slov (10 slovenskych a 10 anglickych) A to nam stacilo, lebo sme si mysleli, ze bude rozpravat neskor....

Dcera prave dovrsila prvy rok a povie iba: mama, tato, teta, bye-bye a vydava emocionalne zvuky ako: jeeej a wooow.
Podla mna u nas je rozdiel preto, lebo synovi sme viac citali a viac sa mu venovali a cibrili slovnu zasobu. Na dcerku nemame az tak vela casu a ked ho mam, tak ich nechcem vyrusovat, ked sa hraju spolu.
Ale tiez ma to nejako netrapi, ze este vela nerozprava....aj mne sa to paci,ked na vsetko ukazuje s prstekom.

aljaska
20. mar 2009

Lienka 79, moj prvý syn hovoril od 7 mesiacov.
prvé slovo bolo kvety, r od začiatku čisto 9 mesačný nás už ohováral u babičky a prababičky. Vôbec nehovoril "detsky". Volal nás mamička babička muža Marek...Mali sme psa Sultána tak aj toho.
Zato Druhý má 15 mesiacov a nepovie ani slovo. Teda na požiadani vôbec nie, ivak v krízovej situácii mama a tata.A kacka. NIč viac. AK sa mu prihováram tak sa otočí a ide preč. Pri jedle a pred spaním si ma "vypočuje" a bodka.

alon111
20. mar 2009

tak moja najstarsia ledva pusu otvorila do troch rokov.klasicke mama,tata,baba atd to ano ale inac nic.v troch rokov sa jej pusa nezatvorila vedela krasne skadat vety .z nicoho nic proste zacala.syn zacal krasne rozpravat v roku a pol cele vety a najmladsia zacina pekne rozpravat uz teraz a ma rok.ucia sa jeden od druheho. 😉

blau
20. mar 2009

Ahoj ani mi nerozpravame len ukazujeme ani napodobnovat moc nevie len par veci. A vobec sa tym netrapim. Tiez mi bolo povedane ako hovori digysa , ze bilingualne deti zacnu neskor. Nebojim sa, ze sa nenauci rozpravat.

tomaskokat
20. mar 2009

my tiež toho moc nenakecáme ale hlané je že vieme povedať mňam, aby sme nezomreli od hladu. A ak sa to naše dieťa podá na svojich ročiv tak budeme niekedy radi ked nič nepovie.......... že blau? 😀 😀 😀

blau
21. mar 2009

Ano suhlas 😀

erikasadek
21. mar 2009

ahoj blau aj ja som si to myslela a le u pata to, naozaj neprislo.. az teraz.. len boh vie ako sa natrapim.. aby bol na rovnakej urovni ako jeho rovesnici..

josh vyzera byt ovela; zhovorsivejsi.. zatial.. 😉

blau
22. mar 2009

Neboj sa eri, ak si ty jeho maminka( 😉 ), tak rozpravat bude pekne, len neskor. U vas je to ine ty slovenka manzel z egypta a zijete vo Francuzsku. Je to nanho asi moc zatial. Drzim palce a vobec nemam strach lebo ty to zvladnes super ako vsetko 🙂