Začiatky rozprávania a problémy s tým súvisiace

janetka
6. feb 2008

ahojte, chcela som sa vas spytat na nazor, moj dva a polrocny jakubko zacal vypravat cele vety, vratane spojok, atd. A teraz mam pocit, ze ked ide povedat zlozitu vetu, tak sa zacne na zaciatku zajakavat pri prvom slove, akokeby uz rozmyslal nad koncom vety a na zaciatku sa zakokce. POtom napr. tri hodiny vyprava pekne a potom ho to zasa "chyti". doteraz to nerobil. Nemate s tym skusenosti?

janazuza
6. feb 2008

Ahoj mam s tým skúsenosť, robí toaj môj malý. Pýtala som sa na to aj logopedičky, tak mi povedala, aby som mu v tedy pomohla čo chce povedať, po prípade išla s ním k tej veci o ktorej chce hovoriť( ak si domyslím). Je to spôsopbené návalom informácií, ktoré chce dieťa rýchlo povedať. 😉

graziela
9. feb 2008

Ahojte,
logopedicka, ktr. pravidelne navstevu skolku, kde chodi nasa 5-rocna dcerka, nam odporucila,
aby sme jej dali chir. upravit jazycek na krcnom odd. kvoli nespravnej vyslovnosti pismena "r".
My sme si doteraz ziadnu odchylku nevsimli, dcerka sa naucila vysl. "r", ked mala 3 roky, zacala rozpravat ako 1-roc. a na svoj vek ma velmi bohatu slovnu zasobu, velmi vela a rada rozprava, pusa sa jej zastavi len v noci, ked spi. Ja viem, ze to s tym "r" nijako nesuvisi. Hladam len co najviac informacii, lebo neviem vobec, o aky zakrok sa jedna, dostali sme to len ako odporucanie prostrednictvom ucitelky v skolke.
Dakujem za vsetky prispevky.

karthur
9. feb 2008

Moja kamoska ma dceru a ta kokce, chodi k psychologicke aj logopedicke a cvicia to tak, ze ked sa mala zakokce, tak jej povedia, prosim? Nerozumela som, povedz este raz pekne...

mracik
10. feb 2008

ahoj janetka, náš Matej sa začal zajakávať presne v tom istom veku. Trvalo to asi 3-4 mesiace a potom to zo dňa na deň prestalo. Je to pravdepodobne len vývinové zajakávanie, ktoré je normálne, ale pre istotu by som asi kontaktovala aj logopedičku, aj my sme za ňou boli. 😉

janetka
autor
11. feb 2008

tak pozorovanim som zistila, ze napr. cely den ked je v klude, tak pekne vyprava cele vety, akonahle dojde tatik z prace a chce mu to vsetko vyrozpravat, tak sa zajakava na zaciatku tych viet..tak dufam, ze to bude ok. pravdupovediac nechcem ho teraz este stresovat s logopedickou, ak by to nepreslo po par mesiacoch, tak potom by sme mozno zasli