5 mesačný syn po odstavení papá dávky ako novoredenec

pizik
30. jún 2013

Ahojte mamičky. Môj malý má 5 mesiacov. Minulý týždeň bol hospitalizovaný v nemocnici, nakoľko mi týždeň predtým nechcel jesť ani piť (podotýkam v tých najväčších horúčavách). Už som bola z toho nešťastná, nevedela som akým spôsobom ho nachovať či dostať do neho nejaké tekutiny. Malý skončil v nemocnici na infúziách, kde ho nastavili na Nutrilon. Dovtedy bol plne dojčený, ale nakoľko ma do nemocnice nezobrali s ním (nechcem rozoberať dôvody prečo), tak ho naučili na fľašu a UM. Prvé 2 dni vôbec nechcel papať, čo spapal to vyzvracal. Potom sa pomaly chytil, ale pil na svoj vek veľmi malé dávky UM. Teraz ako sme 3 dni doma, tak sa ho snažím chovať každé 3 hodinky. Dávam mu dávku 170 ml UM, ale vypije mi len 100 ml UM. V noci však 2 krát vypije celú dávku 170ml. Chcem sa opýtať či ste sa niektorá nestretli s podobným problémom a či sa Vám detičky postupne rozjedli. Viem že by som mu už mohla dávať príkrmy, čo aj chcem skúsiť, len mám strach čo budem robiť ako mu nebudú chutiť. Ďakujem.

moonglow
30. jún 2013

@pizik 100ml predsa nie je novorodenecka davka... ono to asi bude chvilu trvat, kym si jeho zaludok zvykne na umele mlieko ...

a na prsnik sa neprisaje? skusala si odstriekat mliecko? za tyzden si mlieko nemohla stratit, este by sa mohla rozbehnut laktacia

pizik
autor
30. jún 2013

Ešte by som sa chcela opýtať či je možné miešať materské mlieko s umelým...nakoľko si ešte nejaké mliečko odsajem....

pizik
autor
30. jún 2013

@moonglow ja viem, ze to nie je konkretne novorodenecka davka...myslela som to v tom zmysle ze papa ako malinke babatko...pritom on by mal vypit aspon 180 ml mlieka. Okrem toho nechce ziadnu vodu ani caj. Som z neho zufala. Ku kojeniu sa uz nevratim, aj ked som kojit velmi chcela. Co sa tyka kojenia som si toho uz zazila dost, boli sme v nemocnici ked mal 5 tyzdnov s tym istym problemom. Vtedy bol ale chory tak to pripisovali tomu. Z prsnika si tahal velmi malo, tak ho nasili dokrmovali flasou. Po navrate domov nechcel ani flasu ani prsnik. Laktacna poradkyna zhodnotila, ze ide o dojcensky strajk. 4 mesiace som bojovala za to aby sme ostali pri kojeni, raz bol ochotny jest v spanku, potom pred spanim, potom zas po spani. Prechadzky len okolo domu a po zobudeni rychlo utekat domov na prsnik. Vylety, navstevy ziadne lebo som mala strach ako to dieta nachovam. A ked sa to na chvilu nejak ustalilo tak zas pride studena sprcha a zas hospitalizacia v nemocnici. Uz nemam sili znovu zacinat....som psychicky na dne a aj ked s tym ze nekojim nie som vnutorne vysporiadana.....

aristka
30. jún 2013

@pizik môžeš miešať,len moja skúsenosť je že detičky mi zapchávalo....a inak kojaca matka má byť hospitalizovaná s dieťaťom,nato musia mať miesto....a ak sa ti malý nezdá kúp si cebion multi a on sa ti rozje.... 😉

moonglow
30. jún 2013

@pizik chapem, ze je to narocne a chapem aj to, ze si z toho uz vycerpana ... ale, aj v tom moze byt problem... ked ty nie si v pohode, nie je v pohode ani dieta, bohuzial ...

hlavne je teraz asi to, ze vobec pije... vypije tolko,kolko potrebuje... ja by som skusila odsat aspon 1 davku materskeho denne, ale ak nema problem s UM a ak to ma byt pre teba len dalsi stres, tak sa na to vykasli ... pomaly mozes zacat s prikrmami... a ponukaj aj vodicku z flase, casom sa urcite chyti

malinkaaninka
30. jún 2013

@pizik na dojčenie je momentálne dosť velký tlak.viem,aká som bola ja,keď sa mi nedarilo.snaž sa s tým zmieriť,malý cíti s tebou tvoje rozpoloženie.skús vyskúšať iný cumel na flaške-je ich dosť vela,možno mu nesedí ten,čo máte.ak sa ti zdá,že vypije málo,ponúkaj mu častejšie.a váhovo sa drží?alebo mu možno nesedí mlieko.moja doktorka má pár vzoriek v ambulancii,skús vyskúšať opýtať sa u tvojej,alebo v lekárni.možno mu zachutí iné.

pizik
autor
30. jún 2013

Áno máte pravdu, keď nie som v pohode ja, nie je v pohode ani drobec. Práve preto ma nechceli s ním hospitalizovať, že si mám oddýchnuť a nemám sa o neho báť. V takom stave v akom som bola som sa pravdupovediac tomu ani nebránila, za čo ma možno niektoré odsúdia. Nie je nič horšie ako dieťa niekde nechať samé, ale sama som cítila, že to tak bude lepšie, pretože môj psychický stav malému určite neprospieval.
Čo sa týka tých dávok UM, tak momentálne som vďačná aj za tých 100 ml ktoré vypije, pretože ten kritický týždeň bolo do neho niečo dostať niečo neskutočné. Chodila ho chovať sestra, pretože ja som už nevládala, ale nedarilo 100-vku mlieka sme do neho dostali striekačkou za hodinu až hodinu a pol....no proste hrôza. Teraz pekne papá z fľaše, len nie toľko koľko by vo svojom veku mal. Uvidím, snáď sa rozpapá. Tiež sa bojím meniť iný druh UM, pretože to je možno veľa aj na malého, za jeden týždeň prejsť z prsníka na fľašu a UM. Zatiaľ mu Nutrilom nerobí nejaký problém aj keď kamarátky ktoré majú s UM skúsenosti tvrdia, že Nutrilon je chuťovo najhorší. Uvidím či sa mi malý chytí aj na tie príkrmy, snáď áno, aby som mala dušu na mieste. Najhoršie je to ale s tými tekutinami, žiadne čajíky nezaberajú....neviem čo by mu zachutilo.

aristka
30. jún 2013

@pizik nevymýšľaj a nemeň mliečko,zas si ho pokazíš,vydrž,nasaď si magnézium na nervičky a venuj sa len malinkému a muž nech ti pomáha a daj si zastaviť mliečko...už bude dobre a dostanete sa do dobrých koľají...a ak to bolo tak s tou hospitalizáciou ,mali pravdu a nie je hanba ,že si to nezvládala,bol tam strach ,stres a celé sa to zviezlo, to neznamená ,že si zlá matka....a čajíky mu dávaj pomaličky aj striekačkou po troškách ,zvyká si na nové chute ,preto to hneď tak perfektne nepije....drž sa ... 😉

pizik
autor
30. jún 2013

@aristka dakujem za povzbudive slova. Velmi dobre to cloveku padne hlavne ked pocuvas ako by ine matkz za ziadnych okolnosti dieta v nemocnici same nenechali...este raz dakujem

malinkaaninka
30. jún 2013

@pizik rob niečo,čo ti robí radosť.ak máš kde malého nechávať na pár hodín týždenne,urob tak.dve tri hodinky na káve s kamoškou,alebo si chod zaplávať.hlavne nemaj výčitky svedomia,sama vieš najlepšie,že robíš všetko najlepšie ako vieš.umelé mlieko nie je žiadna prehra,veď je to jedlo,buďme radi,že existuje.držím palce,nech sa drobec rozpapá,nech mu chutí 🙂

zumasi
30. jún 2013

@pizik snaz sa s tym zmierit.. robis pre svoje dietatko najlepsie co vies, spravila si co si mohla 🙂 co sa tyka davok mliecka, ak sa riadis tymi na obale z mlieka, mne moj papal vzdy menej, a to je dobry papkac. takze nech papa kolko chce, pokial prospieva je to ok 🙂 a hlavne nech je spokojny- aj on aj ty, to je najdolezitejsie. a dobra je aj rada s vyskusanim ineho cumla na flasu. mliecko by som nemenila, alebo sa poradila s doktorkou.

pizik
autor
30. jún 2013

@malinkaaninka, @zumasi dievčatá ďakujem za podporu.... 😉

moonglow
30. jún 2013

@pizik skus cistu vodu namiesto caju... mozno mu cajik nechuti... voda je chutovo neutralna a ak bude citit smad, tak si z nej casom da ... ponukaj, nenut, musi sa chytit... drzim palce 🙂

jadinka
9. júl 2013

@pizik každé dieťa je pri papaní individálne, neznamená, že ked na Nutrilone na krabici je napísane, že 5 mesačné dieťa by malo vypiť 180 ml, tak ich aj musí vypiť...neriaď sa krabicou..môj malý má tiež 5 mesiacov a vypije tak 130-160 ml, niekedy len 100, inokedy aj 180..hlavné je, že dieťa prospieva..ked su teplé dni, niekedy sa stane, že malý si mliečko "vypýta" aj po 4-5 hodinách, inokedy papá aj po 2 a pol hodine..čo sa týka ostatných tekutín, vyskúšaj časjí Hipp jablko s medovkou, ten nášmu chutí 🙂

uhnakova
9. júl 2013

Nas mal pil 5 mesacny cez den maximalne 120 ml a vydrzalo mu to uz nastalo. Vecer a 1 az 2 x v noci vypil 150 ml. Okrem mliecka pil okolo 30 ml caju za cely den, viac nechcel. Neriesila som to, bol spokojny, priberal vyborne. Neboj, vsetko je v poriadku, udaje na krabiciach su orientacne, kazde babo nepapa rovnako vela, ako aj kazdy dospely clovek neje rovnako 🙂

mimik07
12. júl 2013

@jadinka Presne ako moja 6 mes.dcera,presne tak isto papame aj my🙂 230ml davku mlieka vypije tak raz za 2-3dni,inak papa presne ako vas🙂. Pozdravujem