Aká je pravda o umelom mlieku?

nina88
17. máj 2011

Dobry den, viem isto,alebo citim,ze umele mlieko nemoze byt take super,ako je ospevovane, ak to tak neni, prosim o fakty. Moc rada by som mala pravdive informacie o tom ako to naozaj je. Lebo len tazko najdem nieco na nete, kedze ide o biznis, podobne ako s ockovanim. Chcem mat istotu,ze sa nemylim, lebo ak sa mylim, rada sa dozviem opak a prijmem to...
Dakujem za kazdy nazor.

maryanna
17. máj 2011

to by zaujímalo aj mňa.
ja mám názor že jednoznačne je najlepšie materské mlieko, ak to však nejde tak potom treba siahať podľa mňa po umelom , keďže kravské obsahuje silnú laktózu a kopec látok ktoré malé dieťa nevie spracovať a len mu zaťažuje obličky, a taktiež z neho dieťa nič nemá, keďže využiteľnosť železa je len pár percent, taktiež iných látok.
PO roku je podľa mňa na kravské skoro, predsa sú to malé obličky, zvytočne ich zaťažovať, a aj keď dieťa má pestrú stravu, tak proste mlieko mu stále musí dávať podstatnú časť živín, ktoré kravské neposkytuje.
Umelé je obohatené o vitamíny, o probiotické látky, na podporu imunity a podobne.....nie som zástanca že umelé mlieko do 3 rokov, ale po roku je na kravské podľa mňa veľmi skoro
a keď tu čítam že mamky dávajú kravské oka, ale že dávajú trvanlivé krabicové ktoré vydrží 5 mesiacov mimo chladničky, tak ako prepáčte ale taký sajrajt by som svojmu dieťaťu nedala......ja sama cítim rozdiel medzi trvanlivým ,čerstvým a z automatu........

aliza
17. máj 2011

mam podobny nazor ako maryanna. Tiez by ma zaujimalo, odkial maju matky nazory, ze UM je najvacsie 'zlo' a kravske mlieko je super zdraviu prospesne. Vsetko je biznis, to je pravda, ale deti na UM su normalne, zdrave, nic im nechyba, takze taky humus to asi nemoze byt. Dokonca byvaju zdravsie ako kojene deti. Ale je dokazane, ze kravske mlieko je zataz na detsky organizmus a ziadne ziviny v sebe nema, takze suhlasim s tym, ze aj v roku je skoro zacat pit mlieko. Ja osobne si dokonca myslim, ze dieta ho v tej klasickej forme ani nepotrebuje.

martincca
17. máj 2011

plne súhlasím s názormi alizy aj marianny - nenahraditeľné vitamíny, minerály...stačí si prečítať zloženie na balení, umelé mlieko je prispôsobené nevyvinutému tráviacemu traktu dieťatka (kraské mlieko je prispôsobené teliatkam 😝 ) podľa mňa
viem že chceš fakty....ale aké? tých je na nete kopec, samozrejme od výrobcov umelých mliek, veď od koho iného?
skôr by som sa zariadila podľa intuície, vieš predsa najlepšie čo je pre tvoje deti to naj, nie?
a na záver moja osobná skúsenosť
syn, teraz má skoro 15 mesiacov, na um cca od 2.mesiaca, krásne prospieva, má "tabulkové miery" pediatrička mala radosť na poradniach, ja samozrejme tiež 😉
žiadne choroby na rozdiel od niektorých plne dojčených detí kamarátok a známych (to zas netvrdím že je zásluhou UM)
po 1.roku na odporúčanie pediatričky sme začali pridávať kravské do umelého, kedže my, rodičia nie sme alergici.. - po 3.dňoch sme skončili na kožnom, s atopickou dermatitídou, 2 mesiace, krémovania, kúpeľov a diéty pozostávajúcej z nealergénnych potravín - mrkva, ryža, zemiak, brokolica
malý mi už aj odmital jesť stále to isté dookola
posledný mesiac je všetko o.k. už papá všetko, aj jogurty, syry, večer pije umelé mlieko
pri druhom nebudem riskovať a skúšať na vlastnom dieťati
a argumenty typu ...že veď ja som dávala a v pohode, a že my sme pili kravské aj milióny detí..veď iné nebolo, u mňa neobstoja lebo umelé mlieka sú skutočnou náhradou a približujú sa zložením najviac k materskému mlieku a boli tu aj pred 20, 30, 40 rokmi - sunar a pepta sa tuším volali a aj tu vždy budú

kaja73
17. máj 2011

pri mojom druhom synovi to skončilo takto-kojeny 7 a pol m od 3m prikrmovany-od narodenia siel z nadchy do nadchy,so 40horučok do 40 horučok,v 2m bol v nemocnici so zapalom pluc,od 7 a pol m je len na UM-hydrolyzovanom pre alergikov- a jeho zdrav stav je omnoho lepsi.Neviem, ci to s tym suvisi,alebo je to len casova zhoda.No takto to bolo u nas.V každom pripade mu UM neuškodilo. 😉

bosoriak
17. máj 2011

@nina88 Pravdu nenajdes ani na nete ani nikde inde (uz vidim firmy, ako davaju k dispozicii hocikomu udaje o vyhodnosti UM oproti povedzme kojeniu alebo kravskemu mlieku 😀 ).
Riad sa zdravym rozumom.
Kojenie je prirodzene, preto aj najlepsie - bez ohladu na to, ci je dietatko alergicke alebo nie. Myslim, ze ziadna normalna mama vedome nezacne davat dietatu UM len z rozmaru.
Ak zena nemoze alebo nechce kojit, tak samozrejme treba dietatu davat UM, nenechas ho predsa vyhladovat. Ak je dieta alergik alebo ma nejake traviace problemy, su UM specialne pripravene na to. Ak je to tento pripad, nenavyberas si, proste niekedy je UM jedina alternativa bez ohladu na jeho zlozenie alebo informacie o nom.

sante81
17. máj 2011

čítam si dokola otázku a neviem či si stojím na kábli alebo je už veľa hodín, ale nejako nedokázem pochopiť jej obsah. UM podavané od prvého mesiaca života ? UM ako náhrada miesto kojenia po prvom roku? Pravdivé informácie o čom? UM nemôže byť také super ako je ospevované, a kto ho ospevuje? ja som nikdy nesudila mamičky ktoré sa rozhodli prejsť na UM, ani mamičky ktoré koja do 3 rokov, je to každého osobná vec a ani ma nikdy nezaujmalo čo si kto myslí o UM. Kojila som presne 8mesiacov a potom sme bez problémov prešli na flašku s UM, drobec bude mať 2 roky a stále pije Hami, kravské mlieko som ponukala veľa krát a nechce, nechutí mu. Netreba deti tabulkovať, čo sa môže a čo sa nemôže, ja som toho názoru, že aj moja generácia vyrastala na chodítku, na bavlnenych plienkach, na kravskom mlieku, a tu som a žijem.

peepka
18. máj 2011

precitaj si knihu od jacka newmana the ultimate breastfeeding book of answers.

m.i.r.i
18. máj 2011

tiez suhlasim s nazormi, ze na kravske je od 1 roku prilis skoro. My sme mali MM do 6 mesiacov, 1 mesiac vylucne, od 2 mesiaca zial uz s prikrmovanim UM..trosku trvalo kym sme nasli to najvhodnejsie pre maleho, ale tiez mame 15 mesacne zdrave dieta, uzasne prospievajuce.....UM budem urcite davat do 2 rokov, to bez debaty a potom uvidim, mozno aj do 3..
Ja si tiez myslim,ze kravske mlieko nie je urcene pre ludi a pre deti nema ziadne vyzivnne latky, pricom UM ma pridane probiotika, vitaminy, velmi sa priblizujuce MM. Ja mam niekedy pocit, ze vela maminiek obhajuje kravske mlieko, lebo su bud pod tlakom okolia ovplyvnene presne takymi recami, ze ved aj my sme pili kravske a zijeme, hlavne maminy a svokry to vedia dobre..a tiez casto je to aj o financiach, nie kazdy ma pocit ze si UM moze dovolit, lebo ved predsa len vyjde drahsie ako kravske.. Potom to mnohe maminky tiez odsudzuju, ze to je len reklama a biznis...Ja osobne som ale toho nazoru, ze radsej si ja odopriem a nejdem na dovolenku alebo nechodim ku kadernikovi a podobne, pripadne malemu kupim oblecenie lacnejsie a nosene..ale co sa tyka stravovania, aby mi dieta prosperovalo co najlepsie, na tom setrit nebudem a na to UM sa peniazky vzdy musia najst.

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kilian
18. máj 2011

@nina88 ja som tvoju otazku pochopila,tak ze chces poradit ktore UM je najlepsie....
ja si myslim,ze velky rozdiel medzi nimi nieje.ci Milumil,Hipp,Aptamil,Beba.rozdiel je len v cene velky...
ja som pri kazdom mojom dietati pouzila inu znacku.okrem aptamilu a hipp.tie nemam odskusane. 🙂 🙂

stvura
18. máj 2011

Som rada ze su tu viacere mamicky co nepochopili co si otazkou mienila. Rozhodujes sa nad tym ci dat alebo nedat UM svojmu dietatku, ci sa len tak informativne pytas? Podla mna UM ako UM...moje deti piju obe MM, su spokojne, zdrave...proste pohoda. Kravske ee, presne ako pisala piacere...moj syncek prvy krat pil kravske mlieko /ako kakao/ v 2,5 roku a pije ho velmi obcasne, mozno 0,5-1dc za tyzden.

bihan
18. máj 2011

Tiež nechápem, o aké pravdy sa tu jedná, ale vychádzajme z princípu:

kravské mlieko je to ideálne pre teliatka - UM je tvorené z kravského mlieka, je k nemu priadaný sójový lecitín, rybý olej, palmový olej a pár iných chuťoviek.. ale je upravené čo sa týka množstva bielkovín a oligoelementov...

materské mlieko je ideálne pre ľudské mláďa.

No a ešte pravda o UM je asi taká, že nikto neviem, čím sú tie kravy, z ktorých sa UM vyrába, živené, či vôbec niekedy v živote videli slnečné svetlo, či náhodou neboli v čase odberu na antibiotickej liečbe kvôli zápalu, či sú tlačené hormónmi, aby produkovali ešte viac mlieka nech je pre ne zdravé.

Alebo ťa zaujímajú nejaké iné pravdy? 🙂

happy8051
19. máj 2011

moj skromny nazor: UM vnimam ako riesenie vtedy, ked dojcenie nie je mozne, ale nikdy ho nebudem povazovat za rovnocenne MM. aj ked su pokusy ako sa mu co najviac priblizit. toto je moja mienka v pripade, ze hovorime o novorodencovi.

ako pokracovacie mlieko po ukonceni dojcenia vidim UM ako lepsiu cestu v porovnani s kravskym mliekom. ked dokojim, zvolim UM aspon do dvoch rokov.

sumar teda: UM u mna (pokial je to mozne), len ako pokracovacie namiesto kravskeho.

macekovam
19. máj 2011

ahoj..ja som mohla kojit len mesiac...potom som mala n..rilon...bol drahy a maleho velmi zapekal...potom sme dali H.mi a bolo uz sice lepsie a tak ho aj pili asi do 3 mesiacov...a potom raz prisiel muz a doniesol S...r na ktorom som aj vyrastala a vraj ma zapekal...a ten im sadol ako r.ť na serbel....obom...a potom od 1 roku davam prevarene kravske a normalnu stravu a tiez ziju a nic im nie je...nie vzdy je to najdrahsie to najlepsie...treba vyskusat a najst si to ktore vam bude najlepsie vyhovovat...a dieta bude pekne p;rospievat..nebude ho boliet brusko..,nebude mat kolikua bude po nom aj pokojne spat 🙂

mamutka
19. máj 2011

tiez nerozumiem o co ide, keby ti niekto napisal, ze sa vyraba z ufonov, ale zaroven je to to najlepsie co mozes dat ( vzhladom k zlozeniu a vyzivovej hodnote), ked uz nemas materske, tak zacnes davat kravske?
je to jednoduche, kto nemoze kojit, dava UM, snad nie kravske malickym detom- kravy maju velmi mizerny zivot, od hnijucich paznechtov na nohach az po vypichnute oci ( to som nevidela vo filme, ale pocas studia na beznych slovenskych druzstvach) tak take mlieko ja nepijem, moje dieta ho nedostava, ale UM je velmi velmi upravena vec ktora z kravskeho vznika, navyse zostava nam len verit, ze kravy vo vyspelejsich krajinach (odkial UM pochadza) sa maju zvacsa trochu lepsie ako tie nase v tejto prdeli plnej primitovov co robia so zvieratami len preto aby si mali do koho udriet...
Co sa tyka zlozenia, kravske mlieko ma zlozky, ktore podporuju hlavne rast priecne pruhovaneho svalstva = teliatko musi rychlo rast, ludske mlieko zlozenim podporuje hlavne rast mozgu, ludske mlada do roka nenarastie takmer do velkosti dospelaka, kravske ano! u ludi ide o mozog! takze ked nie je materske, treba dat UM, to je o dolez.latky obohatene, kravske az ovela neskor, ked ho dieta samo chce, lebo je to len mizerna biela voda, kopec vapnika a pod zistas kvalitnou vyzivou ( nie slovenskou kuchynou typu buchty, rezne ) ale nie nalievanim sa krav.mliekom. Moj maly ma rad jogurty, syry, doprajem mu, ale kedze bol vyse 2 roky kojeny, nemam obavy, ze by mu daco mliecne chybalo, ...
no na nepresnu otazku som odpovedala snad dost obsirne 😀

angua27
20. máj 2011

ahojte,
pridávam sa ku skupina, ktorá moc otázku nepochopila. 🙂 ja si myslím, že sa asi autorka pýtala na značku UM a prečo konkrétna značka. možno...
ja som kojila do 13 mesiacov, mala som to šťastie. od 11 mesiaca sme začali skúšať UM, ktoré bude malému najviac vyhovovať. zdravotné dôvody mi nedovolovali dlhšie kojiť a tak sme postupne prechádzali na UM. moje MM bolo sladké a vedela som, že väčšina UM sú horké. tak sme hladali a hladali. nakoniec sme skončili na H.pp UM. kvalitou sa UM veľmi, veľmi podobajú, tam nejaké značné rozdiely nevidím. odlišné sú naozaj hlavne hypoalergénne a pod. ostatné UM sú podľa mňa o tom, ktoré dieťaťu najviac chutí, nerobí mu ťažkosti v brušku a pod.
keď mal malý 2 roky a 8 mesiacov ochutnal prvýkrát kravské mlieko plnotučné. odvtedy UM nechcel a fičíme na kravskom. vypije 0,5l až 1l - samozrejme rozložený na celý deň. je to jeho najobľúbenejšia potravina.

atrami
20. máj 2011

Tiež nechápem otázku. Ale v skratke. Najvhodnejšie je MM, ak nieje možné kojiť, tak UM, do veku pokiaľ dieťa neje vyváženú plnohodnotnú stravu- ovocie, zelenina, mäso, mliečne výrobky. Vitamíny by malo dieťa získavať zo stravy, nie z mlieka alebo vitamínových doplnkov. A vitamíny rozpustné v tukoch -A,D,E,K získa z mlieka.
Tak nerozumiem o aké vitamíny by mohlo byť obohatené UM. Jediné čo som najšla, tak bola probiotická kultúra, to radšej dám dieťaťu jogurt.
UM by som dávala maximálne do 1,5 roka, teda pokiaľ je to zdravé dieťa.