Ako prejsť z umelého na kravské mlieko?

u2jana
5. sep 2010

Potrebujem poradiť, dcérka ma dva roky, doteraz pila Nutrilon, ale už by som jej rada, začala dávať obyčajné mlieko.
Len neviem, ako naň prejsť. Malá je taký nutrilovový závislák, pije vždy pred spaním z flaše okolo 200 ml a v noci polovičnú dávku.
Mám jej rovno dať do flaše obyčajné mlieko? Alebo skúsiť granko?
Ako ste vy prešli na kravské mlieko.
Dakujem

bianca
5. sep 2010

nasa pije tiez UM ale zatial sa nechystam prechadzat do 3 rokov.Ja osobne by som skusila najprvm len ciste i ked pochybujem ze bude mat uspech.Ma uplne inu chut.Uz teraz sa bojim ako budeme bojovat mi

bibione
5. sep 2010

kludne jej daj do flasky,je uz velka...skus ale najprv len 100ml,co to snou urobi a ked nenastane ziadna reakcia,tak smelo aj tych 200ml
ale ako pisala bianca,radsej najprv ciste prave kravske,nie tie z obchodu,,,ak mas samozrejme moznost si take mliecko zadovazit

alca85
5. sep 2010

ahoj, ja som už malej dala kravské mlieko. Sem tam vymením jednu poobednú dávku za plnotučné kravské, ktoré prevarím. Ani si nevšimla, žeby pila niečo iné. A raz som dala aj granko, ale len veľmi málo. 🙂

junovka
5. sep 2010

ja som prechadzala postupne, napr.: ked papala Nutrak 180 ml, tak som jej dala 170 ml Nutrak a 10 ml KM, a postupne som znizovala davky Nutraku a zvysovala davky KM, lebo som sa tiez bala ci mi bude chciet pit KM 😉

quaxi
5. sep 2010

Mozes skusit dat rovno plnu flasu cisteho kravskeho, mozno budes prekvapena a bude chutit, ak nie, tak dalsi krat trosku dochutis, ale nedochucuj nicim sladkym v noci - pokazili by sa jej zuby, navyse ak si nocne mlieko zrusi, vobec to nevadi. Alebo mozes zacat tym nocnym - taka rozospata si mozno nevsimne inu chut.
Tiez sa niektorym osvedcilo davat najprv tretinu kravskeho a zvysok UM, potom po par dnoch polku KM a polku UM, potom 2/3 KM a nakoniec UM zrusit uplne - takto postupne si to dieta tazsie vsimne, ze sa zmenila chut.
Cez den mozes skusit ponuknut tie 250ml krabicky so slamkou - deti maju tie balenia radi, ale nevyhodou je, ze su iba polotucne. Su aj ochutene, aj neochutene, a mozno s tym neochutenym by si postupne zvykla na chut KM a potom by jej nevadilo ani vecer z flasky.

tajinkaa
5. sep 2010

my sme dali rovno flašu čistého nesladeného kravského mlieka, mala hned pila nemala s ním problémy pije ho stále bez granka a cukru a ešte jedna poznámka krabičkové mlieko sa už neprevára ono už je pasterizované dalším varením prichádza o vitamíny a bielkoviny, prevára sa mlieko z automatu, ktoré nie je upravované

julka81
5. sep 2010

malu som dojcila 13mesiacov,asi 2mesiace mala sunar. skusila som jej dat potom polotucne kravske,prevarene. stale sa tak tesi,ked zbada flasu,ze nezaznamenala rozdiel. chcela som potom zistit ako ho bude znasat,kedze v pohode,tak sme dopili krabicku sunaru,ale uz striedavo s kravskym.bolo jedno,co to je,hlavne,ze to je biele. odvtedy len kavske,granko,ani ziane ine prichute som neskusala,zatial mam obavy,mozno coskoro pominu... 😅

benne
5. sep 2010

Ja som dala rovno krabičkové. Nevšimla si rozdiel. A ked nebude chutiť a veľmi sa bude vzpierať, ja som za granko. Lepšie je piť osladené mlieko ako žiadne. Moja od 18 mesiacov v noci neje, takže zuby si večer umyje a hoci stále je na granku, nemá ich pokazené. Poznámka, polotučné mlieko je zdravšie než plnotučné. Najmä pre už 2-ročné, neviem už presne prečo, ale tie zdravé látky z mlieka sa tuším lepšie vstrebávajú, či čo. Alebo jej povedz, že máš pre nu nový, špeciálny Nutrilon pre deti od dvoch rokov 😉

janka_pn
5. sep 2010

nasej dokonca, mam dojem, chuti km viac ako um 😉 davam rano 200km polotucneho s jednou odmerkou um a vecer 200 um, po jej 2 rokoch prejdem na rano km, vecer um a uvidim ako bude dalej... ale granko urcite zatial nedam, je to uplne zbytocne, kedze ciste neodmieta. inak nemyslim si, ze je lepsie grankove ako ziadne v pripade, ze papa dieta syry, jogurty, omacky....... 🙂

megi93
5. sep 2010

my sme na kravské mlieko prešli keď mala dcérka pol roka a dali sme jej rovno do flaše kravské neprevarené plnotučné mlieko a chutilo jej viac ako nutrilon 🙂

zucha
5. sep 2010

nam lekarka doporucila davat UM do troch rokov. Uz som starsej skusila dat odpit s kravskeho, ale uplne ho odmieta. Takze to vidim tak, ze ked uz s UM skoncime, bude to postupny prechod - budem miesat kravske s umelym. Ale tiez to vidim na dlhy boj

andika10
5. sep 2010

ja im dávam kravské od 15m a mne vypili hocičo som im dala do flašky, mne ho bezproblémov zobrali, ešte aj teraz im dam občas UM a v pohode vypijú, ale nikdy som neouchucovala

amadora
5. sep 2010

my sme mali Bebu a keď mal 9 mesiacom som mu dávala ráno a večer fľašu a cez deň som mu začala dávať po malých dávkach (100ml) prevarené kravské mlieko a myslím že mu to chutilo oveľa viac. pár dní som skúšala a keď nemal z neho hnačku ani nič podobné tak som mu začala normálne dávať miesto UM. a teraz pijeme tak že ráno fľašu čistého mlieka a večer kakao 😉

wewka7
5. sep 2010

Ahojte, ja som tu nova tiež chcem napisat nieco o mlieku, ja mam 2.5 rocneho syna a my už nepijeme žiadne mlieko, prestalo mu chutit už dávnejšie, pil Nutrilon a ked som presla na kravske krabickove tak to bola katastrofa, vyhadzal sa mi, hlavne na ciciku a to zapekanie nemalo konca kraja. Tak kupujem v automate cerstve, prevarim ho a papame v nom cerealie, krupicovu kasu, zemiakovu a pod. Ked mu nechuti same tak ho papame v inej forme. Len chcem povedat že krabicove by som už nikdy nedala, su to same konzervanty, chemicky dost osetrene a na malom som videla co v tom mlieku je a to na mlieko alergiu nema, mam to na papieri. Proste je dost citlivy na umele veci od malicka, takže ked mu nieco dam umele a s konzervantami tak to hned na nom vidim. Ale z automatu mlieko je dobre, vidno že je cerstve, staci ho prevarit. Cakame teraz druhe babo a isto viem že krabicove u nas nepojde....

kaktusik007
6. sep 2010

ja KM drobcovi dam asi az za dobrych par rokov..... ale je to o tom, ze viem, ze ma nabeh na alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka... no a vdaka tomu som si citala rozne info o KM a prisla som k zaveru, ze pre deti do 3 rokov je KM absolutne nevhodne...

ale robte ako uznate za vhodne, avsak 6 mesacnemu babatku davat KM je uz podla mna sila... 😖

luppita
6. sep 2010

moj je zase na sunare, rano a na noc (240ml), tak to ranne som zmenila za KM a moc mu chutilo 🙂 inak krupicu s KM, polievka mliecna z KM a uplna pohoda. Mame v meste automat a to je najlepsie (zamozrejme prevarene). 🙂

ginger_fox
8. sep 2010

Mne sa asi 2 tyzdne pred synovymi prvymi narodeninami stala vecer nehoda a podarilo sa mi rozsypat skatulu s mliekom do drezu. Po ruke nebolo nic ine ako krabicove KM z chladnicky... Takto neplanovane sa u nas zacalo pit KM. Synovi chuti a podotykam, ze ho pije studene, teda nie uplne ladove, ale proste teple mu nechuti. Vypije ho 3dcl vecer a 3dcl rano.

cicimotinka
10. sep 2010

Náš malý cca v desiatich mesiacoch prestal piť bebu zo dňa na deň, proste koniec...skúsili sme sunar, nutrilon, francúzske, nechytil sa na nič...boli sme 2 mesiace len na jogurtoch a syroch...keď mal rok, tak som mu skúsila dať plnotučné krabicové, zachutilo a odvtedy pijeme také...večer stiahne 300ml na jeden šup...chutí mu aj bez granka...občas, keď cez deň menej papá, na večer mu doňho pridám trošku instantnej kaše 😅 .

kala33
10. sep 2010

No my sme začali s UM nedávno a nakoľko máme alergickú záťaž v rodine pijeme HA UM tak mi odporúčila detská lekárka. V šoku som ale bola ked som si bola u alergologičky pre potvrdenie na UM a tá mi dala neskutočnú prednášku ako absolútne nemám dieťa nastavovať na HA mlieko ale podľa nejakej novej štúdie si dieťa buduje imunitu od 6m a preto si má postupne po 1lyžičke zvykať na KM. Neizolovať ho ale ho postupne pripravovať . Ona vraj pre vnučku, ktorá má od 3m atopický ekzém urobí čo najviac, aby mohla normálne do budúcna existovať. Po úvahe som došla k záveru , že bude na tom niečo pravdy. Nedávať mu 1-2 roky KM a potom dostane bombu v podobe KM. Tak mu dávam do večerných dávok UM 2-3 lyžičky kravského , alebo občas pridám do varenia pre drobca 1/2 až 1dc KM a zatiaľ nemáme problém, a to aj napriek tomu že od narodenia bol citlivý na to čo mama zjedla hneď mal fliačik na líčku a tiež keď sme začali s príkrmami , ale už také 2m je v pohode. Tak teraz si vyberte.....Koho počúvať. 😒

saeda
22. jan 2011

Ahojte, vraciam sa ku tejto teme, nakolko ma sa ma prave dotyka.... chcela by som prejst na KM, ale mojmu synovi nechuti... hoci mu ho zmiesam s UM, hned to spozna a krici, ze to nie je dobre mliecko a on ho nechce...on chce svoje...skusali sme aj granko, ale ani to nezabera.... no je to uplny boj.... skusala som aj plnotucne, aj polotucne, no nic nezabera.... mozno mate nejake nove skusenosti, tak sem s nimi 😀

bibko2
26. jan 2011

ahoj aj moj maly prechadzal z nutrilonu na mlieko ako 1,5rocny doktor mi poradil ze mam najprv prejst na Sunar ten uz ma vzlozeni susene kravske mlieko, a trochu aj tak chuti tak sme nan presli a asi po 2 mesiacoch nato sme postupne zacali davat plnotucne a este aj prevarene kravske mlieko menej trvanlive Levmilk cervene a zatial je vsetko v poriadku maly bude mat 3 roky a kakavko mu dodnes chuti. Vela uspechov zelam je to len o trpezlivosti papa

adka12
26. jan 2011

Mojej malej tiež ešte dávam Nutrilon, ale ja jej proste dám do flaše normálne mlieko a hotovo. Neboj, bude jej chutiť, však kravské mlieko je chuťovo lepšie, nemusíš dávať ani granko. Inak ja ho dám sem tam aj do Nutrilonu na oživenie.
A ešte jedna vec. Dcérka je dosť veľká nato, aby ešte v noci pila mlieko. Mala by prespať noc a jesť až ráno....

katren
26. jan 2011

rovno som jej do flase dala plnotucne kravske mlieko.....bez granka a cukru.....teraz davam sem-tam aj granko, aby nemala stale to iste a na noc niekedy s troskou medu....
ale nedavam trvanlive, to je plne chemie, davam plnotucne cestrve mlieko a neprevaram, len ohrejem v mikrovlnke.....ved je pasterizovane

alexandrah
27. jan 2011

@u2jana - ja suhlasim s prispevkom, co tu pise jedna baba (mozno ich je viac, necitala som vsetky), do 3 rokov kravske mlieko urcite nedavat, je to velmi nezdrave a nevhodne, tazko stravitelne ... ved vydrz este s nutrilonom, nechces dat nieco zle svojmu dietatu, nie?

rebecca2006
27. jan 2011

práveže za posledný rok sa názory pediatrov začali veľmi odlišovať, doteraz sa jednoznačne doporučovalo MM alebo UM do 3 rokov, ale v poslednom čase sa pripúšťa zavedenie KM po dovŕšení 1 roka. Rôzne doporučenia majú aj jednotlivé pediatrické spoločnosti, nieto samotní slovenskí lekári- u nás jeden doporučuje tak, druhý inak a oba názory majú svoje opodstatnenie. Takže, pokiaľ nemajú detičky problém s tolerovaním laktózy a aj inak prospievajú dobre, v pohode môžu dostať po roku plnotučné kravské mlieko, americkí pediatri dokonca doporučujú polotučné 🙂 , nemalo by to však byť krabicové UHT mlieko, ale skôr to s kratšou trvancivosťou, vo fľašiach. Ja mám 1,5 ročného synčeka, do 13m dojčeného, a odvtedy sme na Sunare- povedala sosi, že dám do 2R UM, lebo bol slabší jedák so sklonom k anémii a práve UM sú fortifikované o železo, čo prirodzené kravné M nie je. Ale začal pekne papať aj mäso, tak možno skôr skúsim prechod.

masinka
27. jan 2011

@kala33 - presne toto iste sme mali my ohladom lepku - pri starsej dcere mi este lekarka hovorila, ze nedavat lepok do 1 roka a pri mladsej (o 2 roky neskor) mi ho kazala davat od pol roka - podla nejakych novych studii vraj aby si deti postupne zvykali.... no, obidvom sme davali roztek do paprcky a 8-zrnnu kasu od cca 9 mesiacov a obe su v pohode 🙂

starsia bola na materskom mlieku do 23 mesiacov, potom sme skusili viacero znaciek UM, ale nemali uspech, tak sme presli na plnotucne kravske mlieko. vacsinou ako granko rano alebo vecer. Mladsiu som kojila do roka a stvrt a potom som na nej tiez testovala nejake UM, ale s podobnym vysledkom, takze si tiez teraz obcas da kakavko. Kedze mne laktoza nerobi dobre, tak im mlieko nasilu nenutim a snazim sa doplnat vapnik inak - papaju syry, brokolicu, tekvicu, ryby, lieskovce, tekvicove a slnecnicove semienka...

dadis
27. jan 2011

ja nemam UM ani kupene, stale kojim, do varenia po roku plnotucne KM (radsej z automatu (treba prevarit), 5 dnove (to je pasterizovane, t.j. zahriate na 70°C, aby sa zabili mikroorganizmy a neznicili vitaminy, ale priznam sa ze casto z pohodlnosti pouzivam krabicove...nie je chemicke ako tu niekto pisal, ale ultravysoko zahriate, cize vela vitaminov a prospesnych veci je znicenych, ale este stale vela dobreho zostava (vysoky podiel bielkovin, tuky), urcite nie je skodlive, len tie ostatne 2 typy su vyhodnejsie)...davam obcas malej do cerealii a napr. dnes k ranajkam asi 1/4 hrnceka "kakajka"...normalne KM, ak je zdrava, nepotrebuje UM (aj tak v junior mliekach sa uz neupravuju pomery bielkovin ako v UM 1 alebo UM2), len su fortifkovane o vitaminy, zelezo, niektore o probiotika, ci prebiotika... ja si tiez nemyslim, ze KM, alebo UM (co je pri junior mliekach uz takmer to iste), je nejako extra dolezite pre batola v pravidelnych davkach...urcite su prospesnejsie kyslomliecne produkty, ktore dokaze dieta ovela lepsie stravit...ale zase ich ani uplne nezatracujem, napr. v pripade, ze dieta nie je ochotne kyslomliecne jest, alebo ako spestrenie jedalnicka, doplnenie nedostatocnej nutricie atd... ale odporucania pediatrov zakazovat KM do 3 rokov a odporucat UM su podla mna uplne zcestne..ale zase marketing je marketing...a ako lepsie predat, nez cez odporucanie odbornika...ze tak vehementne neodporucaju dojcit do 3 rokov...

danteska
27. jan 2011

my mame rok a skusala som davat UM a dolievat KM,ale mam pocit ze drobec velmi zle spal,tak sme na Nutrilone.neviem ci mu zle robi KM alebo prave to miesanie UM s KM..ale krupicu,aj zemiakove pyre papa z normalneho mlieka..tak tiez neviem kedy prejst na KM a urcite to nebude lahke kedze zbada hned rozdiel v chuti..

vieruna
27. jan 2011

moje vsetky decka uplne bez problemov v 1,5 roku presli na obycajne mlieko. Kupujem im take to sackove trojdnove. Ale ked sme isli na dovolenku, tak som nechcela riskovat domace mlieko. Zobrala som im sunar a ziaden komentar k tomu nebol. Ked nam dosiel sunar, tak som kupila nutrilon, a znova ziadna reakcia. Mali proste svoje flasky s mliekom a boli spokojni

oka78
27. jan 2011

ia davam malei kravske mlieko od iei asi 15mes...do 13mes bola koiena a potom mi nechcela asi mesiac ziadne ine mlieko,tak nepila nic,iba caiiky.po asi mes som skusila a pila-zacalo iei chutit-samozreime bez pridania cukru a ai granka(nie ie dobre na zubky)
ia som v taliansku a mne vlastne pediater odporucil skoncit s koienim po roku a preist na kravske mlieko,ale to 1,5%,lebo to ie ne detsky zaludok slabsie...
fuuuuha a tie co tu pisu,ze kravske mlieko do 3rokov nie ie dobra kravina...tiez nech teda nedavaiu detom syry,iogyrty a vsetky vyrobky z kravskeho mlieka do 3rokov...sak pre boha decko rastie a uz po roku si ma zvykat na normalnu stravu ako dospelak,nie ako koienec🙂
a to moie "i" ie namiesto "j" lebo mala mi ho vysklbla z klavesnice a mam tam iba dieru a tazko sa mi tak pise🙂))) tak preto🙂)))