Akú vodu používate na zarábanie umelého mliečka?

amatula
3. mar 2009

ahojte hladala som ale nenasla som nic o tejto téme 🙂
zaujmalo by ma aku pouzivate vodu na zarabanie UM.a detskej kase ,,ci len dojcensku:Lucka,Drobcek........alebo aj normalnu z vodovodu?????????
Ja sa snazim pouzivat len dojcensku,teda aspon pokial je drobec malí,ale stane sa ze nam dojde a pouzijem z vodovodu 😅
máme prirodny pramen,ale obcas ju chloruju tak to asi nieje zrovna vhodnee 😒 pre mimcá.....
aku pouzivate 🙂 ?

lenka1smejka
29. máj 2010

tak tady ja suhlasim s bibi.Voda z vodovodu je podla mna zdravsia varianta nez voda z flias ale 100ludi-100chuti.Uz aj jked sa pripusti,ze by bola z flias voda zdravsia tak preco z deti robite take krehulky myslim v tom zmysle,ze vase deticky budu velmi citlive na bakterie.Staci,ze vonku ochutnaju piesok alebo kamienok a bum uz su vyhadzane po tvaricke,uz su chore a podobne.Samozrejme nie vsetkyn deticky.Nech sa potom nikto necuduje,ze jeho dieta je stale chore ked sa nema ako jeho imunita branit voci bakteriam ked ziadne nedostane.Pozrite sa na romov jejich deti nejsu chore-lebo maju dostatok bakterii 😀 teraz to nemyslim,ze mame zit ako ony 😀 😀 😀

lin18
29. máj 2010

lenko...asi jsi vůbec nečetla co jsem napsala....nejde o chuť ani o bakterie ale o dusitany a dusičnany! Na ty se skutečně odolnost nedá získat a hrozí riziko methemoglobinémie...doporučuji si o tomto problému napřed něco nastudovat....

tatiana1985
29. máj 2010

ja davam vodu z vodovodu 🙂
aj o kupani som pocula, ze najprv mas vodu v hrncoch prevarit na sporaku... potom naliat vriacu vodu do vanicky, pridat studenu( taktiez prevarenu ).. to je chore... a kym okupem dieta tak prejde pol dna??? 😖 😀
uz nevedia co vymysliet 🙄 🙄

lin18
29. máj 2010

Holky sorry...ale to je fakt zbytečný sem něco psát...jste prostě přesvědčené o své pravdě aniž byste o dané problematice vůbec něco věděly.....

datkova
29. máj 2010

tak sa neunuvaj milá lin, ked je to zbytočné 😲 😲

klara.t
29. máj 2010

@lin18 máš naprostou pravdu. Já mám vystudovanou VŠCHT (chemickotechnologickou VŠ) a už tam jsme se o tom učili. Jde o ten obsah dusičnanů, které se mohou redukovat na dusitany a vázat se na hemoglobin místo kyslíku. Název už jsi napsala výše - methemoglobinemie. Dusičnany se redukují a oxidují železo v hemoglobinu. Tím pádem ten nemůže přenášet kyslík a dochází k nedostatečnému okysličování tkání.
Info třeba zde: http://www.stefajir.cz/?q=methemoglobinemie

Např. jeden z odstavců kopíruji sem: Prevence má velký význam u kojenců. Hrozba methemoglobinemie je důvodem, proč se na přípravu kojenecké stravy musí používat speciálně upravená kojenecká voda, která obsahuje pouze nízký obsah dusičnanů.

Ale.....v ČR je velmi kvalitní voda z vodovodu. Její limity jsou stanoveny s ohledem na kojence. Takže se dá říct, že by měla být pro kojence vhodná. Viz tento článek a ty další pod ním http://www.vodarenstvi.cz/clanky/jaka-voda-je-v...

Takže asi závleží na každé mamince, jak se rozhodne. Je budu používat alespoň z počátku vodu kojeneckou. Už z důvodů rozpuštěných minerálních látek, chloru apod. Později uvidím.

lin18
29. máj 2010

kláro...já mám vystudovánu chemii a technologii potravin jen na jiné univerzitě...v podstatě to samé jako ty 🙂 Jak jsem už psala limity pro pitnou vodu jsou vyšší než pro kojeneckou...nejjistější je si zjistit aktuální hodnoty z rozborů dané vodárny. Jen mě rozčiluje, když se tu pořád dokola píše o převařování a chutnosti vodovodní vody...přitom to není to nejpodstatnější...

klara.t
29. máj 2010

jj, tady na to koukají maminky hlavně z toho mikrobiologického hlediska, jenže to se vyřeší třeba tím převařením, kdežto dusičnany se tím neodstraní.
Důležité je také to, jestli voda z kohoutku má stejné složení jako voda, kterou tam poskytovatel pouští. Často se do ní může dostat olovo nebo rtuť ze starých trubek, nebo taky nějaké mikrobiologické znečištění. Prostě na cestě do domácnosti se může kvalita vody změnit. To by si pak maminky musely nechat udělat rozbor vody odebrané přímo z jejich kohoutku.
No záleží na každé z nás, co upřednostní. Já asi budu vařit z kojenecké, i když také máme dobrou vodu. Později už z té kohoutkové.

lin18
29. máj 2010

Kláro souhlasím s tebou...jen ještě doplním, že stejné riziko související s obsahem dusičnanů se týká i příkrmů kořenovou zeleninou...kupodivu o tom je většina mamin informovaná a kupuje skleničky místo syrové mrkve v obchodech (pokud je pěstovaná doma je to o něčem jiném). Jen u té vody mají prostě pocit, že tím dítěti zyvšují imunitu nebo co.
A ještě by mě zajímalo co na to maminám, které používají vodu z kohoutku říkají pediatři?
No myslím, že bylo napsáno vše...ať si to každý přebere jak chce 😉

stankatt
29. máj 2010

nic ine som narychlo nenasla 🙂
ja som davala pol roka kupovanu a potom som prevarala vodovodnu.

lenka1smejka
29. máj 2010

stanka-vyborne stale vravim voda z vodovodu je lepsia

lin18
29. máj 2010

Proběhla jsem zběžně testy...problém je v tom, že kojenecké vody byly hodnoceny dle norem stanovených pro kojenecké zatímco voda z kohoutku dle obecných norem platných pro pitnou vodu 😉 . A navíc v testech pitné opravdu nejsou zohledněny jiné faktory...stav potrubí, četnost používání (čili jak dlouho stojí voda v trubkách) apod.
A jediný nedostatek kojeneckých vod byl v přítomnoti bakterií, kterých se dá velmi snadno zbavit převařením...což dusičnanů opravdu nelze (v brněnské vodě obsah 40 mg/l!).
Ale je mi jasné, že kdo chce používat vodu z kohoutku tak si to vždycky nějak obhájí. Moje příspěvky byly určeny spíš pro maminy, které o dané problematice nic nevědí ani se jim nechce studovat a hledaly racionální posouzení než pro zaryté zastánkyně otužování dětí pomocí intoxikace organismu 😀

beruska24.9.
30. máj 2010

lenka - také záleží na tom, jakou máte kohoutkovou vodu. U nás je hnusná 😝 nepijeme jí ani my, jen z ní pro nás vařím. Smrdí chlórem a rychlovarku nestačím čistit, pořád je plná vodního kamene. Takže pro malou používám kojeneckou vodu.
Jinak ochutnává všechno, co najde, pořád nahání po bytě psa, takže na tvoření imunity má dost podnětů.

ajusik
30. máj 2010

Ahojte, mam trojmesacnu dcerku a pani doktorka nam odporucila kupovanu vodu LUCKA, tak som kupila jedno balenie a ked som otvorila asi 4 flasu, skoro som tomu neverila, co som videla. Naliala som vodu do flase, ze idem urobit mliecko a voda bola uplne biela, tak som si myslela, ze som zle umyla flasu, tak som to zopakovala este asi tri krat a ked som sa pozrela na flasu LUCKY, mozno to bude zniet hlupo, ale neviem, ci tam bolo vela vapnika, sodika atd......., a este som k tomu aj zistili, ze z LUCKY ju zapekalo, tak odvtedy davame vodu z vodovodu a vsetko je v uplnom poriadku.

ajusik
30. máj 2010

takze musim bohuzial suhlasit tu s niektorymi kockami, ze nie vsetko zdrave je dobre..., ako to pisu v knizkach a na internete

silvia.t
30. máj 2010

my pouzivame cisticku vody...takze len z vodovodu,ale ocistenu 😉

erikasadek
30. máj 2010

@lin18 ahoj, tak ja ti poviem pred dvoma tyzdnami isiel dokument sok na francuzskej TV; co s atyka pitnej vody...
aj ked je vsade napisane, vhodna pre konzumaciu splna vsetky kriteria a normy...!!
vysledok ich patraia. vo vode je hlinik, ale nikde sa to nepise aj ked miestami prekracuje 5 az 20 krat hodnoty dane EU!!
vysledok , je vyhasene ze hlinik vo vode , sposobuje alzaimer, a rakovinu..
nikomu to nevadi a nikto sa nesazi to pisat .. pre stat je vsetko podla noriem bakteriologicky a pravne nikto nie je nuteny pisat .; ako im zakon vyhlasuje;.!!
dalej dusicnany, a pesticidy.. miestami prekracuje 20 krat a viac normy v miestach kde je vela polnohospodarskej pody , je to na 100%
dalej radioaktivna voda. nasli sa take merania mestami , ze telo dlhodobo vystavene, bunky s amenia , vysledok rakovina aine , choroby.. nikomu nevadi, voda je stale, zakonne spolahliva.. na konzumaciu..
$ novodoby problem ziadna cisticka zatial nedokaze poriadne cistit. lieky...
kontracepcne lieky antibiotika, a paracetamol lieky od bolesti... bohozial pijeme vsetko vo vysokych davkach..
takze otazka znie ........... este stale s avam chce pit vodu s vodovodu aj ked chutovo je cista???????????????
ja nie pravdu poviem... aj ked pariz s toho vyviazol najlepsie vdaka najlepsim cistickam.. poslednej generacie.. ale to ale zostava;.....

ani vyvarenie nepomoze....
ked s ato deje tu...... tak co sa deje v inych krajinach???? 😠

osobne pouzivam britu.... aj na varenie... ale kojenecka ostane kojencka u mna.. aspon ta je kontrolovana, musi splnat vsetky normy kdezto kohutikova....... jaj.. a este kolko sajrajtu sa najde v potrubiach.. 😠
clovek aby nato radsej ani nemyslel.. ☹

pett7
30. máj 2010

já bych si nedělala iluzi ani o balených vodách kdoví co všechno se uvolňuje z plastových obalů...ale prckovi kupuju kojeneckou nebo když zrovna není tak nějakou balenou vodovodní jen v největší nouzi, té se ještě napije dost

lin18
30. máj 2010

eriko já s tebou souhlasím...jsem plně pro používání kojenecké vody 😉
pett z plastových obalů se můžou uvolňovat ftaláty (kys. ftalová a tereftalová), ale právě toto je u balených vod hlídáno. Ale nejideálnějším obalem je sklo...ovšem toto je už zase otázka ekonomická...bohužel

blueapple
30. máj 2010

ahoj holky, já jsem používala kojeneckou vodu jen v šestinedělí, pak už jen převařenou z vodovodu.
Je také přísně kontrolovaná a vždy čerstvá. Když jezdím kolem některých potravinových obchodů a vidím skladování těch limonád a vod venku, jen tak na dvoře, bez střechy, tak v létě to musí být ňamka. Musím říci, že když si koupím minerálku ve skle, chutná mi jinak - LÉPE - než ta z PET lahve. Nemělo by to být, ale z plastů se skutečně může něco (chemické prvky a sloučeniny) uvolnit... Takže já preferuju vodu z kohoutku, čas od času slyšíme, jak je hodně kontrolovaná a že je mnohem lepší než balená voda. 😉 Mylím, že ze všech věcí kolem miminek se dělá VEEEEEEELKÝ BYZNYS a to je jedna z nich. Ale je to každého věc !

lin18
30. máj 2010

Přísně kontrolovaná voda z vodovodu samozřejmě je, ale normy jsou dvoje...jedny pro pitnou vodu a pak přísnější normy pro vodu kojeneckou. Vodárny mají povinnost splňovat limity pro vodu pitnou, ne pro vodu kojeneckou. A kojenecká teče z vodovodu opravdu málokde.
I na balené vodě je datum výroby a jde tedy všechna rizika spojená s migrací nežádoucích látek z obalu eliminovat nákupem vody co nejčerstvější.

pett7
30. máj 2010

vincentka a jiné minerálky se prodávajíve skle.. není to tak dávno co byl v kojenecké vodě objebvený toulen, který se uvolňoval z obalu 😢 stoprocentně se nedá uhlídat nic

burina111
30. máj 2010

no tak my sme používali prevarenú LUCKU a od roka už len prevarenú vodu pitnú, ale my máme doma studňu a 100% nezávadnú eko vodu bez akejkoľvek chemickej úpravy 😉

erikasadek
30. máj 2010

@lin18 nechaj tak , potom sa necudovat ze je vela alergii a inych chorob vo velkom ked po tajme velke spolocnosti davaju takyto uzasny koktejl nam daju do vody..
a je jedno ci mas studnu,..................
do vody ide cokolvek steka; dokonaly rozbor ti malokto urobi, stoji velke prachy a ku pravym cislam sa dostane len malokto... ak by ste mozno mnohe zistili a videli na vlastne oci cisla, a prekrocene normy.. tak by ste ako ja prepadli panike co vlastne v dnesnej dobe pijeme a co davame hlavne nasim detom....

normalne su miesta kde je takato voda je zakazana i ked splna hygienicke normy!!!!!!!ale je zakazana dojcatam a tehotnym zenam; s dovodu moznosti , rakoviny ( je o 50% sanca aby sa vytvorila rakovina u takychto ludi co piju tuto vodu ).. co je dost velka pravde podobnost...... a ine problemy.. 😠

osobne nikoho neurazam . a volba j ekazdeho co pije a dava sebe a svojmu dietatu..
ale myslim si ze pisat nasa voda je nezavadna je naivne v dnesnej dobe..chcelo by to fakt dobr cisla, a mnohym by urcite spadli sanky... 😉

pett7
30. máj 2010

není to jenom o vodě...nezdravé a toxické je v dnešní době skoro všechno 😢

erikasadek
31. máj 2010

@pett7 ved to.... 😒

zunka
31. máj 2010

ja tiež len z vodovodu

miska333
31. máj 2010

my pouzivame dojcenske vody- lucka, drobcek, koritnicka dojcenska a naj sa mi zda byt coop dojcenska ked je prevaram neni na spodku nic sadnute

ywana
6. júl 2010

...dcéru som kojila len 3 týždne (stratila som mlieko) a odvtedy som jej mlieko robila...
...robila som ho z vody z vodovodu, nijakú balenú vodu som nekupovala...
...malá nemala nikdy žiadne problémy a nemá ich dodnes...
...nemá ich nik z našej rodiny a všetci pijeme vodu z vodovodu...
...osobne si myslím, že je to vynikajúci marketingový ťah (zaútočiť na mamičky, ved kto urobí pre svoje dieťatko viac ako starostlivá matka? ) a trh s balenou vodou je v celkom slušnom pohybe...