Akým mliekom začať u ročného bábätka?

ingrid78
14. mar 2008

Mile maminky, chcem vas poprosit o vase skusenosti s mlieckami. Je ich na trhu vela a neviem akym zacat. Kajku este kojim, ale chcem byt pripravena. Dakujem vopred za vase rady 🙂

zoeno.1
18. dec 2009

agalia,otazky su namieste,ved kazdy si musi zistit ako na to 😉 odstavili sme preto,lebo v podstate postupne stracala zaujem o kojenie a uz ma to prestavalo bavit to silit,pozuzlala ma ako cumel a uz sa brala prec,tak som vyskusala ci by si dala s poharika...a dala 😀 zistila som to hlavne pri rannom kojeni,ze si len podudle,lebo to co po kojeni dokazala zjest na ranajky,kazdy len cumel (spapala dva male krajicky chlebika a k tomu 1,5dcl kysleho mliecka a to bola mozno pol hodinka po kojeni)a ako si da rano UM,ranajky odmieta...
neboj ved ak ti nebude chciet UM po zime,tak ak bude papat mliecne vyrobky,tak si myslim ze mu to bude stacit 😉

roka96
18. dec 2009

ahoj my máme rok a pol a postupne sme odstavili nemali sme žiadny problém..aj tak už pil iba v noci. Začali sme dávat francúzke a velmi mu chutí.. nevedela som si predstavit, že prestanem kojit a ako to bude, ale prišlo to tak nejak prirodzene.. 🙂

miskachrumka
20. dec 2009

no mi po roku budeme pokracovat s humanou ale 2-kou a bez ar tak to bude zas ina chut tak dufam ze mu bude chutit a plus je ze su aj ochutene napr bananove! 😉

nikollette
21. dec 2009

No my budeme pokračovať v Nutrilone 3. 😉

megi93
29. dec 2009

My dávame kravské 😅

vysokoskolak
25. júl 2010

@froschka
už dávno som nečítal takú , nechcem sa vyjadriť presne- primitívnu odpoveď. Ak chce niekto reagovať tak aspoň suficientne a znalosťou veci.- a nie vedomosťami ako "žabka".
Aj moderní dietológovia nemajú pravdu o kravskom mlieku.Jje predsa- alergizujúce len u predispozičných pacientov./detí/Čítala ste niekedy o kozacom mlieku pravdu??Viete niečo aj iné ako klebety?

andika10
25. júl 2010

po roku som im dávala francuzke, ja som kojila nanešťastie len 2 mesiace, a keď mali rok aj 3 mesiace začala somn dávať trvanlivé a u nas sa dá kúpiť 2,6% a stým sme spokojný, ale keď iné nemajú, kúpim aj polotučné

erikasadek
25. júl 2010

prepacte ze s atu miesam, ale ja zase nedokazem pochopit slovenskych lekarov ked odporucaju po roku normalne kravske mlieko. 😅 🙄 toto naozaj nepochopim to uz rovno mozu odporucat aj hranolky s tatarkou to bude to iste.. 😠

dieta do 3 roku potrebuje co najviac zivin a kazdy vek do 1- mesica potrebuje nieco ine a po 16 mesiaci naroky tela su zase ine prto j emlieko detske rozdelene.. 😉
co moze tak dat obycajne kravske mlieko , ktore s prepacenim na slovensku aj plno
plnotucne je skor ako voda a nie ako plnotucne mlieko.. 😠
ale je to chudobne na ziviny a vsetko co treba dietatu 😉

takze urcite nemozem sa stot 😉 znit ak niekto odporuca kravske mlieko 🙄

to mi pripomina situaciu kedy do roka date do deti umelu vyzivu ktora je plne vyvazena na mineraloch a vitamonoch a zrazu odstavite a nedate nic.. aky to musi byt sok pre telo?? urcity 🙄 cas..
no do troch rokov su silne naroky na vyzivu u deti.. je to zaklad ...
a tento zakald ak je spravne vyvazeny v tychto mesiacoch tak sa vezie cely zivot s dietatom.. 😉
zla vyziva zle nasledky neskor v dopelosti, hlavne v puberte.. ked deti rastu rychlo.. 😉

erikasadek
25. júl 2010

este dodam jednu vec plne dokazem pochopit matku ktora proste nema nato aby kupila decku umele mlieko. ☹
je to vecna skoda.... ale..

ivkaivka
25. júl 2010

erikasadek, suhlasim s Tebou, mamicka,ktora na to nema,ale poznam aj take, ktore povedali,skoda vyhodenych penazi, zasyti sa aj z kravskeho,tak sa este pochvalia,ze kravske nechutilo,ale ked dosypu cukor,tak to dieta vypije...poznam take 2 mamicky a to dali kravske mlieko dietatu,ktore nema ani 6 mes. a na Um urcite maju.

andika10
25. júl 2010

@ivkaivka no s tým cukrom, to je sila, ja mojím ani kakao nedávam, mi sme prešli na kravské aj z finančneho dôvodu, aj kôli tomu, že ešte aj ako 1 a pol ročný mi vstávali 3 až 4 krat za noc, a keďže mam dvojičky, bolo to únavné zarábať im to mlieko a bol to aj drahé....ale pol ročnému babetku vôbecby som nedala kravské, ja som začala dávať keď mali rok a 2 m.Ale čerstvé kravské by som im nedala

andika10
25. júl 2010

ešte musím dodať, že pijú mlieko už len večer, ale mliečne výrobky máme každý deň

ivkaivka
25. júl 2010

zasa je to take, ze davame jogurty a v tych je tiez kravske mlieko...cize je to take na zvazenie, ale ked nemusim,tak nedam. Tiez nemozeme vyskakovat,ale nejako sa nam este dari na to mliecko odlozit. A keby som mala dvojicky, tak to by sme asi tiez neutiahli. Andika, klobk dole, ja sa idem niekedy zblaznit z jednej a pri dvoch...fuha, klobuk dole

andika10
25. júl 2010

@ivkaivka tak isto by si to zvládla, lebo by si musela, ja som im od dvoch mesiacoch kupovala UM ale keď nam krabica nestačila ani 3dni tak som stým skončila, darmo pili zriedkavo ale o to viac... Keď mali 11m ani ja som im nedávala jogurty pravidelne, len sem tam na spestrrenie jedálneho lístka, . Na začiatku som kupovala pribináčik ale keď im už tri velké nestačili, prešli sme nalacnejšiu verziu, nanešťastie nemôžme vyskakovať, U nas je to tak čo je zdravé a bez chemií je dosť drahé, a od ludí chcú aby sa stravovali zdravo, ale to som už odbočila...

maminuska
25. júl 2010

no prečítala som celú diskusiu a musím povedať , že ja sice kojím, malá má 8,5 mesiaca zhuba, ale tiež podávam už jogurty a večer robím kašu z Nutrilonu.
Treba si však uvedomiť, že všetko je otázkou biznisu.
Myslím že ani jednu firmu , ktorá vyrába UM nezaujíma či to našim deťom prospieva alebo nie. Pre nich je dôležitý zisk a iné ukazovatele. Názor samotných vedcov sa rokmi mení a vývíja , stačí sa pozrieť len na lepok.
Alergie nie sú len doménov stravy, ale aj iných vecí. Zoberte takých rómskych spoluobčanov, o nich je známe že alergie sa u nich takmer nevyskytujú. Otázka je prečo ? Myslíte si že mamina v takej osade dáva dieťatu UM ?nemá na to prostriedky. Taktiež je známe že deti na dedinách trpia alergiami nepomerne menej ako deti v mestách .
Ja osobne si myslím , že alergie sú práve z dôvodov prehnanej hygieny, života bez baktérii. Imunitný systém aby sa správne vyvíjal potrebuje dostatočné podnety, ak sú z jeho dosahu odstránené , je celý pomýlený a útočí na vlastný organizmus.
Tiež si však myslím že kravské mlieko nie je vhodné minimálne do roka, je to strava pre teliatka , nie pre deti . Ale zdá sa mi prehnané aby deti do troch rokov ho nekonzumovali a boli na tkzv. vitamínových mliekach. Všetky tieto vitamíny ktoré su tam umelo pridané sa dajú načerpať aj prirodzenýcm spôsobom.
Ja osobne si myslím že treba zvolit takú zlatú strednú cestu , nič nehnať do extrémov . Predovšetkým neudržaivať však deti v sterilnom prostredí a nechat ich aj zašpiniť, pohrať sa zo zvieratami, nechat ich aj " pooblizovat " nie sterilnu vec.

syna som dojčila 2 a 2 mesiace, má atopický exém, napriek tomu že som dodržaivala presne všetko čo bolo treba. Ako mamička som však uzkostlivo dbala na čistotu . A to bola zrejme chyba 😒 .
Dnes som však v inom leveli, mám doma dvoch psov, pri troch deťoch sa to tak už udržiavat nedá .

maminuska
25. júl 2010

no nedopísala som to správne - syna som dojčila 2 roky a 2 mesiace

neverendinglove
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
heleniatko
26. júl 2010

Erika, moj osobny nazor je, ze tych zivin bude mat dieta dost aj z inych zdrojov, kedze po roku uz prenho mlieko nie je hlavnou ci dokonca jedinou zlozkou potravy. Ak kravske mlieko, odporuca sa najma plnotucne, kedze ide o vyvoj centralneho nervoveho systemu... v tomto napriklad nepochopim moju kamaratku, ktora svojim detom mlieko riedila vodou, asi sa bala, ze priberu 😉 ale neriesila som to, je to kazdeho osobna vec.. Ja som bola prehnane uzkostliva pri synovi, kedze to bolo moje prve dieta, kupovala som mu dokonca hypoalergenne UM (!), vsetko som vyvarala, Lucku som mu prevarala atd. A teraz ked mam aj dceru, som sa nejako "spustila" - v prvom rade uz sa tolko neobavam, ze by mi umreli z vody z vodovodu, uz nic nevyvaram, obcas aj zo zeme zjedia 😀 a zdravi su ako repa..

barinkova
26. júl 2010

ja som malej zacala od jedneho roka davat obycajne trvanlive polotucne mlieko s troskou granka a super velmi jej chutilo

erikasadek
26. júl 2010

@barinkova JASNE ze malej chutnalo granko ved j eto len umelina a cukor 😒

bbay robte si ako chcete.. vy ste matky a vy viete najlepsie co robite... 😉
ja len niekedy nechapem.... pravdu povediac.... ☹ 😠
@neverendinglove janse sme vsetky fajnovky vies ja som uz zazila matky ktore mali peniaze na vsetko len na mlieko nie, hlavne ze cigareta v ustach je svietila;. 😠
nemyslim tym teba....
dokonca aj take co dali namiesto mlieka, colu ved co nevadi ze? 😠 😠

traktor
26. júl 2010

@maminuska krasne si to napisala, plne s tebou suhlasim 😉

fem
26. júl 2010

my davame nutrilon pre rocne deticky, je pravda, ze tak stare dietatko uz mnoho zivin ziskava normalne zo stravy, ale predsa niekedy sa stane, ze nieco nespapa, nechuti mu, nie vzdy mame den, ze si viem presne odkontrolovat, ze kolko som dala malemu zeleniny, ovocia, masa proste to , co potrebuje...nie som si ista, tak jednoducho dam nutrilon a ten urcite pokryje, to co ma. Ja sa osobne riadim dokumentami medzinarodnej zdravotnickej organizacie WHO, ktora odporuca umelu vyzivu do tych 2 rokov. Podobne je to, ze vsetky vyrobcovia detskej vyzivy musia mat uvedene, ze do 6 mesiaca sa odporuca vylucne kojenie, prave na zaklade tychto dokumentov (cize musia krotit svoj business pre prava dietata). Jednoducho sa prislo na to, ze prave imunita na iste alergeny sa vytvara u babatiek okolo 5 mesiaca, protilatky v tomto obdobi ziskava z materskeho mliecka...A s alergiami je to tak, ak date babatku potravinu v obdobi, kedy este nema vyvinute protilatky na nu, len zbytocne vyvolate alergiu, ktoru by dietatko vobec nemuselo mat, ak by danu potravinu dostalo v obdobi, kedy uz tieto protilatky ma vytvorene...
co sa tyka inych kravskych produktov ako jogurtov, ide o zakysanu kulturu...je bezne, ze ludia, ktori maju jasnu alergiu na laktozu, mozu jogurty konzumovat...proste iny princip spracovania...ja jogurty davam aj smotanu do vareneho jedla...
A co sa tyka nazorov o nasich spoluobcanov...deti su po prve podvyzivene, co hranici s tyranim deti, nemaju riadnu lekarsku starostlivost, takze je tazko zistit, ci vobec nejakymi alergiami trpia, ak nie su na to vysetrene....je to skor len mytus, ze tieto deti su silnejsie....mozno by ste sa cudovali, ako tieto zanedbane a tyrane deti casto lezia v nemocniciach , s takymi chorobami, o ktorych sa vam ani nesnivalo....je to strasne...u nich sa dokonca objavuju staronove detske choroby atd...rozne ine aj dedicne choroby.. Mne je hrozne luto takychto deti...
Inak nutrilon pre rocne deti zlacnel celoplosne, asi o 3 eura, asi preto, ze to mamicky nekupovali...

andika10
26. júl 2010

@maminuska suhlasím stebou, mi sme ešte tento rok u doktora neboli a nepreháňam to s prílišnou hyg. a je pravda že treba zvoliť zlatú strednú cestu, netreba nič preháňať, Dve deti ustriehnuť sama neviem, tak sa nam často stalo že dudel putoval do ust hneď zo zeme, alebo ochutnali piesok alebo hocičo iné, jasné že to nenechám ale nerobila som paniku, že čo teraz bude, ale zas to je na každom ako chce svoje dieťavychovávať a pre každého je vlastná výchova správna. Ale do 1 roka kravské mlieko ani podla mňa netreba deťom dávať

fem
26. júl 2010

@ingrid78 my davame nutrilon vanilkovy alebo bananovy, malemu velmi chuti...tiez sme presli len teraz po vylucnom kojeni, ziadnu UM predtym ani z dialky nevidel 🙂 , ak ti to pomoze....

andika10
26. júl 2010

@fem jasné že dojčenie treba uprednostniť pred UM ja som to šťastie mala len 2 mesiace ale od 1r a 2mesiace dávam mlieko kravské, ˇUM by sme už finančne nezvládli a si myslim že nie som sama,....

fem
26. júl 2010

@andika10 viem, ze nie vzdy je to mozne....ja by som asi raz za cas, ak by to bolo mozne predsa UM kupila, ked sa da...ale rozumiem tomu

maminuska
26. júl 2010

@fem ano je pravda že romske deti v osadách trpia inými chorobami, podvýživou a tak .
"deti su po prve podvyzivene, co hranici s tyranim deti, nemaju riadnu lekarsku starostlivost, takze je tazko zistit, ci vobec nejakymi alergiami trpia, ak nie su na to vysetrene....je to skor len mytus, ze tieto deti su silnejsie....mozno by ste sa cudovali, ako tieto zanedbane a tyrane deti casto lezia v nemocniciach , s takymi chorobami, o ktorych sa vam ani nesnivalo....je to strasne...u nich sa dokonca objavuju staronove detske choroby atd...rozne ine aj dedicne choroby.. Mne je hrozne luto takychto deti... "

Ja som nenapísala že tieto deti sú silnejšie, ale že netrpia alergiami. To čo si tu napísala, nijakonesúvisí s podávaním UM ale s temperamentnou povahou rómov. U nich je to zase s hygienou extrém, síce netrpia alergiami,ale zas z dôvodu nehygieny inými chorobami. A tieto štúdie existujú , boli viackrát uverejnené v odborných medicínskych časopisoch - otec je lekár, tak som sa občas k tomu dostala.
Preto stále tvrdím , extrémy sú vždy škodlivé a to v každom smere - aj prehnaná čistota ale aj brodenie sa odpadkami, aj skoré podávanie KM ale aj previtaminizovanie organizmu, kedy je už dávno schopný si ich načerpať z prirodzených zdrojov.
Jednoznačne som však aj ja zástancom toho, že kravské mlieko do roka nie, potom podľa uváženia matky a genetickej predispozície na alergiu.
Extrémne názory ktoré tu odzneli, že matky ktoré nedávajú detom do troch rokov UM sú hrozné nie su podla mna na mieste, pretože názory vedcov sa naozaj vyvíjajú.
Ak si len spomeniem , že ked moja mama dala synovi v 8 mesiacoch do ruky biely rožok a ja som sa takmer zrútila z predstavy že bude mat už celiakiu 😀 a následne o pár rokov som si prečítala článok v Dietati že názor na lepok sa rôzni medzi odborníkmi a dokonca gastroentrologovia doporučujú podávat deťom lepok už medzi 4 a 7 mesiacom spolu s kojením , vtedy je najmenšie riziko vzniku celiakie.
Nuž a kto teraz teda škodil dietatu viac -ja ? alebo kamarátka ktorá dala synovi od 4 mesiaca piškotu do jablčka a pritom kojila častejšie ako ja v 8 mesiaci? Vtedy som len nechápavo krutila hlavou.

fem
26. júl 2010

@maminuska na tieto nazory existuju aj medzi odbornikmi, lekarmi a vedcami protichodne nazory, ja som skor zastanca tych prvych...takze my asi sa tiez nedohodneme 🙂...len si mozeme vybrat medzi alternativami a rozhodnut sa podla seba, v domneni, ze to je ta spravna...co uz...vsetko sa odhalit neda...takze uplne chapem aj tvoje nazory tiez su zalozene na urcitych vyskumov , podobne aj moje....ved aj pediatri maju na tu istu vec uplne protikladny nazor...ale inak mi napadlo, ze vlastne sa niekedy rozhodujem aj podla dietatka, niektore dietatko rychlejsie si zvyka na potraviny a papa akoby nic, niektorym to ide pomalsie...niekto ma riziko alergie v rodine, niekto nie....tak by to asi malo byt, ze ak pozname tie specifika dietata, tak sa na zaklade toho aj rozhodneme.

sranda jak ked som podala prvu lyzicku stravy, tak hned som mala na druhy den tvrdy jeden prsnik, proste uz nepil tak vela...no je to invidualne

neverendinglove
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erikasadek
7. aug 2010

@neverendinglove uz som tu nenakukla ale jadna vec ak si myslis ze ochrana pre dieta zacina ze davas mlieko kravske skoro .. tak sa strasne mylis; 😉
uz len ako tehotna ked konzumujes vela mlieka tak je velke riziko ze novonarodene bude mat alergiu na BKM.. 😉
viem o com hovorim moj druhy ma sv 😉 oju skusenst.. 😉

samozrejme ak si niekto mysli ze mlieko plne rastovych hormonov a tepelne zbavene vsetkeho dobreho je zdrave pre dieta tak hor sa na vec... 😉
to nie je mlieko ako u nasich 😉 mam ked bolo cerstve od krav a nezbavene tych vzacnych latok.. ktore ho robili zdravym. 😉

samozrejme kazdy vidime stastie nasich deti niekde inde. 😉

za seba nie ocm za prehnanu hygienu .. ani za prehananie su vsak veci ktore maju svoje opodstatnenie.. 😉
niekedy s akojilo do 3 rokov takze deti nepotrebovali umele mlieko ..... 😉 a tie co nemali tak boli dojky alebo priamo od koz a krav to bolo ine mlieko .. 😉

ako materske nesmie sa prevarat a silno zohrievat... 😉
to iste pre prave kravske a ine mlieko ..; ak sa silne prihreje starca sa v 😉 etko.. 😉

majte sa;.. 😉