Dokedy vám lekári predpisovali Nutrilon HA?

tinkaaa
8. júl 2009

Ahojte kočky viem,že tém o nutrilone a bebe je tu žu milion ale zaujímalo by ma,či vám vaši dr. bez problémov predpisujú krabice,ak hej,tak koľko a ako často a dokedy vám povedali
My papáme nutrilon Ha - keďže som alergik tak ho máme na predpis,ale len 6krabíc do mesiaca a vraj len do pol roka
Vy ste natom ako? 😕

geegee
9. júl 2009

My mame Nutrilon HA na predpis, zrejme do roka, kedze na recepte je ako diagnoza uvedena alergia v rodine, hoci maly z obycajneho mlieka zvracia prudom, u neho sa alergia nepotvrdila, len zrejme nejaka vyvinova neznasanlivost - tak uvidim, co bude po roku. Mame 6 krabic na mesiac a staci nam to.

magimary
9. júl 2009

tak, ja budem vedieť, ako je to oficiálne vo všeobecnej zdr-posť. až bud. týždeň, lebo tá moja známa pani, čo tam pracuje, má tento týždeň dovolenku... 😉
som zvedavá... 😕 🙂

pietra
9. júl 2009

magimary, ak mam dobru info, tak danu su v apollo a moja mala je v dovere

danu
9. júl 2009

presne ako pietra pisala my sme v Apollo poistovni, a viem to preto presne lebo sme boli pred dvomi emsiacmi zase na kontrole co ma byt kazdeho polroka a papiere sme niesli do poistovni nasledne dosli dokine potrvdene ze amme narok na mlieko a dokina mi vravela ze je 18 krabic na polroka

lusana
9. júl 2009

nám detská doktorka povedala, že do roka môže predpísať mlieko ona, /bolo jej jedno kolko krabíc si vypýtam/, po roku si budeme žiadať schválenie mlieka v zdravotnej poisťovni na základe doporučenia alergologa.

pietra
9. júl 2009

danu, a do roka si tiez mala len tri krabice na mesiac?

danu
9. júl 2009

pietra pravdu poviem ze si to uz nepamatam 😕 ale predpisala mi vzdy ked sme mlieko nemali a myslim ze to bolo urcite viac

pietra
9. júl 2009

danu, vsak ella bola cisto na UM, takze to by vam len tri krabice urcite nestacili. Ja si prave pamatam, ze si vzdy pisala, ze sa zastavis u dokiny po recept a zdalo sa mi to castejsie ako raz mesacne

danu
9. júl 2009

pietra ano to je pravda, do roka neviem ale po roku mi dokina urcite tvrdila ze na polroka 18 krabic. Ale mozem zajtra zavolat do Apolla len informativne ako to je, a napisem sem co mi povedali 😉

magimary
16. júl 2009

tak ja som opäť tu a píšem, čo som vyzistila vo všeobec, ZP tak,ako som sľúbila (no moje zistenia sú pre mňa maximálne prekvapivé a v duchu sa hnevám na lekárov, že klamú a podvádzajú! 😠 ):
pani (naša známa), ktorá mi to zisťovala sa pýtala priamo posudkovej lekárky v poisťovni, pri čom pri nej stála ešte jedna lekárka a tá to so zdvihnutým prstom potvrdila a nechápala, prečo lekári tvrdia niečo iné;
takže-povedali jej, že poisťovňa (aspoň tá ich-len o nej vraveli), NIJAKO NEOBMEDZUJE počet predpísaných mliek na mesiac!!! POvedali, že to je LEN a LEN na lekárovi-obv.pediatrovi(!), aby on zvážil, koľko asi dieťatko za mesiac vypije-vzhľadom k jeho veku a situácvie dokrmovania (treba vraj rátať s tým, že staršie dieťa, ktoré už nie je odkázané len na mlieko, a papá aj iné príkrmy, môže dostať na predpis menej kusov mlieka ako to ktoré je len na mliečnej strave-čo je samozrejme jasné a pochopiteľné)...
čiže, pre mňa to momentálne znamená asi toľko, že lekárka, ktorá mi (už niekoľko rokov) tvrdí, že jej poisťovňa viac mliek nepredpíše, ma KLAME!
😲 😠 Ja som fakt pri malinkých, predčasne narodených dvojičkách mesačne spotrebovala 20 krabíc mlieka! a ona mi s chladnou hlavou vždy napísala maximálne 5 ks na jedno dieťa!!! Prečo???????
No, opäť sa vraciam k teórii, čo z toho má a PREČO to robí???????????????!!!!!!!?????????? Keď inka je to výborná lekárka, priama a otvorená, dokonca ju poznám aj viac ako "len" lekárku... fakt tomuto nerozumiem! ale viem, že nie je sama a tu to valsten tvrdia všetci lekári (neilen táto naša!)

ivanka85
10. júl 2010

ahojte, chcela by som sa opytat, ci doktorka moze predpisat aj velke balenie Beby HA 900g alebo len to 400gramove?

dosa
11. júl 2010

@ivanka85 - mna sa dr. opytala, ci mi vyhovuje viac velke, alebo male balenie a dohodli sme sa na tom, ze mi predpisuje velke balenie (900 g) - aspon tam nemusim tak casto chodit. moj syn ma uz skoro rok, takze ked mi dr. predpise 3 velke beby, tak ich mam cca na 27 dni. este som sa nestretla s tym, ze by nas nejak obmedzovala v mnozstve predpisanych krabic na mesiac.

beboo
5. okt 2010

mile maminky,

dnes som si vo VZP a takisto na Ministerstve Zdravotnictva zistovala ako je to s mnozstvom predpisaneho mlieka, ci je nejake obmedzenie na mesiac kedze pediatri predpisuju rozne, moja tiez len 5 ks (konkretne u nas Nutrilon HA).
Dostala som oficialnu odpoved ze mnozstvo predpisaneho mlieka NIE JE LIMITOVANE a je v kompetencii pediatra, ktory ma zvazit potreby dietata (vzhladom na vahu a vek). Moj syn ma 4 mesiace, 7, 5 kg a podla odporucaneho davkovania 1000 ml na den po prepocitani vychadza presne 10 krabic na mesiac (prepocitat si to vie kazdy kto ma kalkulacku), cize nie som ochotna doplacat dalsich 5 krabic v plnej sume kedze na preplatenie mam narok az do 10. mesiaca (podla poslednej vyhlasky MZ platnej od 1. 10. 2010).

toto vam posuvam pre informaciu, aby ste sa nenechali odbit nakolko mate plne pravo pozadovat predpisat tolko kusov mlieka, kolko vase dietatko spotrebuje (a nie nejake pediatrom vymyslene mnozstva).

lublana1
5. okt 2010

@beboo ...no moja dokina zase tvrdi, ze moze len dve krabicky na tyzden, maly mi pije tiez nutrilon HA. tak kupujem dve krabicky na predpis a jednu v plnej sume, lebo ze vraj viac nemoze. to je sila, ze to v skutocnosti tak je a oni nechcu predpisovat viac, akokeby to islo z ich penazi... hrozne...

andzi
8. okt 2010

Ahojte, chcem sa opýtať, či mi lekárka môže predpísať UM aj keď ani ja ani manžel nie sme alergickí (aspoň o tom nevieme) a či ho môže predpísať len lekár so špecializáciou pediatria alebo aj všeobecný lekár?

evuliatko74
1. feb 2011

@beboo
Ahojte, tak ja som dnes prvy krat dostala recept na Nutrilon HA 1, lebo mam potvrdenie od alergologicky o mojej alergii a dostala som recept na 3 ks. Povedali mi, ze mozem dostat maximalne na 5 ks na mesiac a ostatne si kupovat.
Tak ako je to teda??????? 😠 😠 😠
beboo, to co si pisala, stale plati? Nech viem nabuduce argumentovat, ked mam na to narok!!!
Dakujem. 🙂

beboo
1. feb 2011

@evuliatko74 skopirujem sem odpoved ministerstva zdravotnictva aj nasej poistovne (vseobecna) na zaklade ktorych som to tu pisala v oktobri.

toto je stanovisko ministerstva:
Mliecne pripravky hradene z verejneho zdravotneho poistenia moze indikovat pediater alebo pediatricky gastroenterolog pri prevencii rizika senzibilizaie bielkovinou kravskeho mlieka u atopickych alebo inak alergicky predisponovanych jedincov (s vyskytom zdokumentovanej alergie u prvostupnovych pribuznych).
Hradena liecba sa poskytuje do dovsenia desiatich mesiacov veku dietata. Mnozstvove limity na predpis dojcenskej vyzivy nie su v Opatreni MZ SR, ktorym sa vydava Zoznam dietetickych potravin plne uhradzanych alebo ciastocne uhradzanych na zaklade verejneho zdravotneho poistenia stanovene.
Mnozstvo predpisanej dojcenskej vyzivy pre Vase dieta je plne v kompetencii osetrujuceho detskeho lekara, v sulade s preskripcnymi a indikacnymi obmedzeniami uvedenymi v aktualne platnom Opatreni MZ SR.

toto je stanovisko poistovne:
Dobrý deň,
množstvo a riedenie prípravkov umelej mliečnej výživy závisí od veku,
telesnej hmotnosti a zdravotného stavu dojčaťa.
Množstvo a obsah dávok určí lekár, v tomto prípade všeobecný lekár
pre deti a dorast.
Lekár Vám poskytne informáciu o približnom objeme jednej mliečnej
dávky a o dennej potrebe dávok mliečnej výživy.
Predpis hypoalergenného mliečného prípravku na základe verejného
zdravotného poistenia je viazaný indikačným obmedzením. V prípade, že
indikačné obmedzenie je splnené, lekár predpíše také množstvo
mliečneho prípravku, ktoré je potrebné do najbližšej kontroly.

cize pediater ma predpisovat tolko mliek kolko skutocne potrebuje dieta a nie limitovany pocet ks na mesiac lebo to su iba vyhovorky a ziadne limity ocividne nemaju.

beboo
1. feb 2011

v spominanom indikacnom obmedzeni je uvedene iba to, ze predpisovat sa moze iba tym detom ktorych prvostupnovi pribuzni maju zdokumentovanu alergiu (cize nie ako to bolo nedavno ze ktokolvek z rodiny) a iba do 10. mesiaca veku (kedysi bolo do roka)

beboo
1. feb 2011

a kedze v urcitom obdobi sme mali v rodine lekarnika a na vlastne oci som videla ako to funguje a ako lekari vyuzivaju usetrene body vo svoj prospech je mi uplne jasne preco si lekari urcuju svoje vlastne limity na pocet predpisanych kusov.

lucia32
1. feb 2011

@evuliatko74 aj moja malá pila Bebu HA, my sme pili do 1. roka, ale podľa najnovších nariadení sa môže predpisovať len do 10. mesiaca. Tak nariadili múdre hlavy na ministerstve. Limity tam síce nie sú uvedené, ale naša doky mne osobne, teda malej predpisovala 4 mliečka na mesiac...darmo som argumentovala, že žiadne limity nie sú, vraj jej poisťovňa viac nedovolí...pravdupovediac som to nechala plávať a na poisťovňu som sa nešla informovať. Po roku nám zistili alergiu na BKM a tak sme si kolotoč s lekármi a tentoraz aj s poisťovnou odkrútili znova. Výsledok?
4 pixle na mesiac...a šlo to cez revízného lekára. Viem, že do zmluvy písala pediatrička 4 pixle ... či si limit určila sama, či má takto skúsenosť či nariadenie s poisťovňou som nepátrala po predchádzajúcich skúsenostiach...je to ako boj s veternými mlynmi...nechcela som robiť rozbroje, kedže pediatrička je tak trošku naša známa....
Ak máš chuť a čas skús sa osobne informovať u svojej poisťovne...
@beboo napr. dnes sme dostali prvý predpis 4 mliečka na mesiac a doky poznamenala, že to by nám malo stačiť. Moja rýchla odpoveď, že to určite nie 😝 , lebo ona spotrebuje 7 ju prekvapila...vraj má viac jesť a menej piť 😝 😀
No určite jej mliečko budem zakazovať, toľko ešte mám aby som jej kúpila...najnovšie to riešim ryžovým a ovseným " mliekom " z DM...doteraz som poctivo kupovala 7 pixli mesačne 😲 Inak ona papá celkom pekne, ale zabijem sa ked chce okrem toho 4x denne fľašu????

lucia32
1. feb 2011

@beboo tak na toto som myslela aj ja ... takéto čachre-machre s bodmi z pisťovne...ale nechala som to tak ... už som o tom tiež niečo počula...
Inak ja nemám problém si ísť za svojim...ale skôr bojovať so sociálnym systémom, ako s konkrétnym človekom, s ktorým sa stretám aj mimo ... aj keď sa možno priživuje na mojich bodoch 😝

beboo
1. feb 2011

@lucia32 tak to je bohovske - viac jest a menej pit...aby si dotycny lekar/ka mohol dopriat viac kozmetiky a vitaminov za usetrene body. pekne, nemam slov 😲

lucia32
1. feb 2011

@beboo tak čítam spätne, tvoje vyzistenia ohladne množstiev mlieka a možno kebyže som neprivierala oči a tiež si vyžiadala stanovisko na papieri mohla som ušetriť pár sto eur na dokupovanom mlieku 😲

lucia32
1. feb 2011

Kebyže natrafím na túto tému skôr, tak by som jej to bez predchádzajuceho prečo? prečo? prečo? lebo.....dala rovno na stôl papier z poisťovne a bol by pokoj...ale ked sa spätne zamyslím, ked bola malinká staršia a pila aj 8 pixlí, som doky povedala, že sa pôjdem informovať na poisťovnu, že je nám jednoducho 4 pixle málo a ona mi začala predpisovať 6...viem, že ma to vtedy nas....alo, že mi mohla už skôr predpisovať 6, ked odrazu mohla...chápete...ale zrejme sa zľakla, že by som odhalila to klamstvo....a ja som to nechala potom tak....nechcela som robiť rozbroje....ale teraz po najnovšom zistení by som už prišla rovno s papierom od poisťovne, kde by mi potvrdili, že oni lekára nelimitujú...tak by musela písať to čo má a nie ako jej pasuje....

beboo
1. feb 2011

@lucia32 ved to je na tom smutne ze lekari sa spoliehaju na to ze povedia ze mozu len tolko a tolko, vacsina mamiciek to zoberie na vedomie a smytec, budu si zbytok kupovat. a v pohode takto klamu ved nie kazdy si da tu namahu aby si to zistoval. mna zarazilo jednak to ze ked som taketo temy citala na roznych forach tak podla toho co tu pisali maminy lekari boli nejednotni - jeden 3 ks, druhy 5, iny bez obmedzenia. keby na to mali naozaj nejaky predpis tak su vsetci jednotni. a dalsia vec kedze som vedela o tych praktikach s usetrenymi bodmi, dala som si to rovno takto potvrdit.

lucia32
1. feb 2011

@beboo svätá pravda, ja som tiež už teraz múdrejšia....no nič, prežili sme... ale kebyže mi to ešte niekedy trebalo ( čo dúfam, že už nie ) 😀 už viem ako si to zariadiť 😀 príp. niekomu poradím ak bude treba 😉

matula1981
1. feb 2011

No baby mate pravdu s tym predpisovanim, prave terez som volala do VZP, kde mam aj dceru poistenu a tam mi potvrdili, ze množstvo a riedenie prípravkov umelej mliečnej výživy závisí od veku, telesnej hmotnosti a zdravotného stavu dojčaťa. Presne ako pise vyssie beboo. Ja som taka nasr.ta 😠 , ze si to ani nedokazete predstavit. Mne nasa pediatricka predpisuje len 5 krabic nutrilonu HA, no som zvedava, ked si tam pojdem teraz pre recept. Co si na mna vymysli 😒

evuliatko74
2. feb 2011

Uff, tak to je sila. Uz aby som sa zacala pripravovat na boj s lekarkou. Teraz mam doma 3 krabice Nutrilonu HA, ktore mi predpisala, ale musim sa na nu pripravit a zabojovat.
A neviete, ako ma vyzerat ten papier od alergologicky o zdokumentovanej alergii? Mne nejaky papier dala, ale pediatricke sa to moc nepacilo... Diky.

evuliatko74
2. feb 2011

@matula1981 Aj my sme vo VZP a aj mne chce predpisovat len 5 ks na mesiac... 😠

beboo
2. feb 2011

@evuliatko74 moja alergologicka vystavila normalnu spravu kde potvrdila ze som jej pacientka od roku...a liecena som na nasledovne veci... a vypisala zoznam diagnoz a na co vsetko mam alergiu.