Kdy je nejlepší otěhotnět?

lidka_hipp
8. okt 2014

Mám kolem sebe spoustu kamarádek, kterým jejich gynekolog říká, že by už měly otěhotnět, ale ony samy nebo spíš jejich partneři se na miminko ještě necítí. Já sama jsem otěhotněla ve 22 letech. Okolí si myslelo, že nevím, k čemu je antikoncepce 😎 a byla jsem v porodnici nejmladší. Většina mých kamarádek měla první dítě kolem třicítky, některé ještě později. Myslíte, že je rozdíl v tom mít dítě "brzo" nebo naopak "pozdě"? A v kolika letech jste poprvé otěhotněly vy? Tlačilo vás k mateřství okolí? 😉

lulistek
8. okt 2014

@lidka_hipp ja som otehotnela v 21, pretoze sme chceli. Aj u nas si okolie myslelo ze "nechtiac" 🙂 Kazdy clovek je iny a preto bude kazdy nazor iny. Moj nazor je ze kazdy clovek vie kedy sa nato citi, ake ma priority.. Ten "najlepsi" cas je pre kazdeho nieco ine a myslim si ze dieta si same vyberie kedy je ten najlepsi cas aj bez planovania rodicov ;))

lidka_hipp
autor
8. okt 2014

@lulistek Koukám, že jste taky byla mladá maminka 🙂 Já měla dcerku dokonce dřív, než měla moje máma před lety mě 😉 Máte pravdu, že by lidé měli mít děti tehdy, když cítí, že je chtějí mít. I když můj muž tvrdí, že otcovství je něco, co se chlapovi musí stát a ne něco co moc plánuje. Prý by se pak nerozhodl nikdy 😀

rosannar
8. okt 2014

@lidka_hipp ja som otehotnela v 20, tri mesiace po svadbe, takže chcené bábätko, naštastie to šlo rýchlo a hlavne že rodina bola rada, prakticky náš syn bol prvé pravnúča 😉

mejjus
8. okt 2014

ja v 18 , rodila som presne po 19.narodeninách 🙂 druhé keď som mala 22 , teraz by sme veľmi chceli ešte babu, ale asi to nepôjde 🙂

lidka_hipp
autor
8. okt 2014

@rosannar Tak to gratuluju k radostnému přijetí rodiny 🙂 U nás to byl dost velký šok, ale nakonec se vše urovnalo.

@mejjus Klobouk dolů 🙂 Jak se vám dařilo zvládnout dvě malé děti?

lucifera
8. okt 2014

dcéra sa mi narodila 3m.pred 21 narodeninami a syn 2 týždne po 23 🙂

mejjus
8. okt 2014

@lidka_hipp super, nevravím že niekedy nebolo ťažké , ale to by bolo aj keby som rodila teraz ...chalani vyrástli , a teraz je s nimi oveľa viac nervov :D ..puberta pracuje na 150¨% :D

zdena12345
8. okt 2014

ja v 27- skoro28. tiez by som bola rada keby to bolo skor- uz davno som chcela, lenze klasika- skola, praca byvanie- vsetko chce cas a nic nie je zadarmo a tak to muselo pockat...inak ako sa tak porovnavam tak v okruhu spoluziacok zo strednej ich este vela deti nema🙂 a z vysokej som asi priemer. tez vacsina bab nejaky ten rok dva praxe a isli na to

viera112
8. okt 2014

@mejjus s tymto suhlasim,tak isto mam doma 12-rocneho a teraz 7-mesacnu.No je to na nervy.A isto nie s tou malou 🙂 .Nenadarmo sa vravi male deti male starosti,velke deti velke starosti.Ale tiez planujeme co najskor este jedno.

evittam
8. okt 2014

@lidka_hipp Ahojky, tak ja som mala prvého syna 9 dní pred 30.narodeninami a dcérka sa mi narodila minulý rok - mesiac a pol pred 36.narodeninami. A vôbec neľutujem. Niekto hovorí, že je to neskoro, niekto nič 😀. Ale ja my sme spokojní a šťastní a užívame si to a to je to hlavné - myslím si. 🙂 Hlavné je, že to partneri chcú - je jedno kedy. 🙂

andrejka1974
8. okt 2014

@lidka_hipp ja som prvykrat otehotnela ked som mala 18 a poisledny krat ked som mala 38 a rozdiel bola som skusenejsia a kludnejsia , nebala som sa az tolko 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a do materstva ma nikto netlacil a nelutujem ani jedno moje tehotenstvo 🙂 🙂 🙂 🙂

jerryjanka
8. okt 2014

prvé v 28 chceli sme ovela skôr ale nešlo to, druhé potom v 29, a teraz čakame tretie nerodi sa tesne mo mojej 32.

tichanska1
8. okt 2014

No ja som mala 27 rokov keď sa narodil môj synček a ďalšie dieťa plánujeme o dva roky. Je to ťažké v tejto dobe. Človek si chce niečo užiť, poštudovať, chvíľu si popracuje a zrazu bum a mám po 25tke. Ale som rada, že nemusíme riešiť existenčné problémy, typu kde bývať a pod.

milotaa
8. okt 2014

Najlepsie je otehotniet, ked mas partnera, s ktorym chces zalozit rodinu, ked mate kde byvat a ste pripraveni sa o deti postarat. Ja som porodila prve dieta ako 32 rocna. Podla mna je zo zdravotneho hladiska lepsie mat prve dieta do 30-ky, ale u mna neboli skor splnene tie podmienky, co som uviedla. Tak radsej to prislo neskor ale moje dieta ma milujuceho tatinka (a maminku samozrejme) a krasny domov.

guinevre
8. okt 2014

@milotaa Asi to tak bude aj u nas, prve asi po 31, ale nelutujem, nikdy som sa do teraz na to necitila, a aspon som si vytvorila take podmienky, ze pojdem do toho bez vacsich starosti.

lidka_hipp
autor
8. okt 2014

@lucifera
@mejjus

Docela mě překvapuje, že je tu hodně maminek, které měly první miminko tak brzy 🙂 Myslela jsem si, že takové už skoro nejsou 😉

@andrejka1974

Mám tetu, co porodila páté dítě, když ji bylo čtyřicet. Tak jsem se jí ptala, v čem bylo těhotenství jiné. Říkala mi, že byla víc unavená, ale po porodu měla hned čtyři chůvy 😀

@evittam

Myslím, že na radost z dětí není nikdy pozdě, ne? 🙂

@jerryjanka

Je super, že se vám mrně nakonec povedlo a teď čekáte hned třetí. Zvlášť když je kolem tolik párů, které by chtěly děti a nejde to ☹

@tichanska1
@milotaa
@guinevre

Hlavní je mít dítě tehdy, když člověk cítí, že ho opravdu chce a chce se o něj starat, což může být v různém věku. Asi není dobře, když se miminko narodí, a pak maminka lituje, že si ještě chtěla užívat a kvůli němu nemůže...

janettan
8. okt 2014

ja som mala 27 a bola som na dieťa pripravená 🙂 takže to bol ten najvhodnejší vek 🙂

lucka1987
8. okt 2014

na prve dieta som sa citila uz v 21 rokoch, mali sme k tomu s partnerom / 27r / podmienky, vlastné byvanie, auto, obaja prácu ... pre niekoho vtedy nepochopitelne, že v tak skorom veku chcem dieťa, no my sme to tak cítili. v 23 som konečne otehotnela , a nelutujem ani sekundu toho rozhodnutia mat dieta v tom veku. napriek tomu, ze som mala tehotenstvo rizikove, citila som sa sviezo a mladistvo. teraz budem mat o niekolko tyzdnov 27. planujeme druhe babatko, no urcite sa necitim tak " fresh" ako par rokov dozadu. najma po fyzickej stranke, no snád sa este nakopnem 😉

a teda odpoved na otazku, kedy je najlepsie otehotniet z mojho pohladu je : ked su obaja partneri na to pripravení po fyzickej , psychickej stranke a napriklad aj materiálnej stranke a citia to sami od seba, nie od natlaku z oklia, ze "uz je cas"

piskota123
8. okt 2014

ja mám len 24 a čakám prvé -neplánované- dieťatko, aj v čakárni u gynekológa som asi najmladšia :D chcela som pracovať ako sestra na novorodeneckom oddelení,a namiesto toho som otehotnela,tak aspoň nadobudnem viac praxe nie?! :D

kofoluska
8. okt 2014

Syn ma 14 mesiacov, ja mam 34 a manzel 40. Nemyslim si, ze existuje nejaky idealny vek na to, aby sa zena stala matkou a muz otcom. Jednoducho to musi prist. Urcite je to pre nas teraz jednoduchsie, obaja mame pracu (resp. ja som mala pracu pred nastupom na matersku a po rodicovskej sa do nej aj vratim), mame byt, sme zabezpeceni. Mame aj "back-up" riesenie, keby sa cokolvek pokaslalo - napriklad keby jeden z nas prisiel o pracu. Nemusime sa borit s existencnymi problemami, nemusim sa stresovat, co bude po ukonceni rodicovskej (a to ani v pripade, ze by ma zamestnavatel prepustil).... V takejto atmosfere si materstvo uzivam, naplno sa venujem synovi. 🙂
Naopak moja mama otehotnela ked mala 19, ani jeden nemal dokoncenu skolu, nemali pracu, nemali kde byvat (prve roky som zila s nimi u starych rodicov, az potom sa osamostatnili). Sama pripusta, ze to nebolo bohvieco, hoci samozrejme nelutuje, ze nas s brachom mala tak mlada. Teraz ma 55, decka uz davno odrastene a prec z domu, je este relativne mlada. 🙂 Kazdy vek ma svoje plusy a minusy. 🙂

ivka_jarko
8. okt 2014

Ja som otehotnela v 22.rokoch a porodila v 23. Bola a som najstastnejsi clovek na svete. Nic by som nemenila. Myslim si, ze je to akurat skvely cas na dietatko. Neskor by som ani nechcela. Podla mne je normalne otehotniet tak do 28 rokov prvykrat. Potom sa mi to zda uz troska neskoro.

lidka_hipp
autor
8. okt 2014

@janettan
@lucka1987
@ivka_jarko

Správně, jakmile člověk cítí, že je správný čas na miminko, neměl by ho promeškat 🙂 Jen u každého tahle chvilka nastane někdy jindy...

@piskota123

Přeju vám, vše dopadne dobře a vám i miminku se daří 🙂 Myslím, že je super, že budete mít praxi s péčí o vlastní miminko, a pak budete pomáhat jiným maminkám!

@kofoluska

Mít finanční "polštář" pro případ, že se něco pokazí, je skvělé. Je vidět, že jste víc v klidu a nemusíte se stresovat. Myslím, že vaše maminka musela mít hodně trpělivost, neb bydlet s rodiči nemusí být vždy med 😉

jerryjanka
8. okt 2014

@lidka_hipp no my sme na prve čakali 3 roky, operacie, vyšetrenia inseminácie, nebolo to jednoduché obdobie no ale nakoniec sa podarilo, na druhej sme sa tiež namakali, 10 mesiacov, hormonálna liečba injekcie, a tretia prišla ako darček - bez snaženia 😵
inak ja som deti chcela ovela ovela skôr aj po 18tke hned ale proste neboli podmienky, musela som si počkať no, ale vyplatilo sa, aj ked teda citim značne ten vek už že to nie je to čo kedysi, prebdieť noci, nevyspať sa, ako kedysi po preflamovanej noci, kedysi ok, teraz som mrtvola 😅

bobulinka007
8. okt 2014

já otěhotněla chtěně v 19 letech asi půl roku po svatbě já i manžel jsme se moc těšili na naši první dceru ,bydleli jsme u mích rodičů tak že se mohli radovat s námi z naší dcerky za necelé dva roky jsem otěhotněla po druhé a narodil se syn a o několik let později se nám narodila dcera cca po dalších 14 letech a mohu říct že tu jsem si vychutnala nejvíce 🙂

lidka_hipp
autor
8. okt 2014

@jerryjanka Všechny děti jsou zázrak a některé jsou zázrak ještě o něco větší 😉

@bobulinka007 Je krásné, že máte hned tři děti 🙂 Bylo v něčem rozdílné i těhotenství "po letech"? Docela mě to zajímá, teď jsem začala studovat, ale říkám si, že možná čase budeme mít ještě chuť na další dítě 🙂

stellamaris
8. okt 2014

@lidka_hipp myslim,ze s babätkom netreba cakat pridlho.Z vlastnej skusenosti..............Syn sa mi narodil v 34 rokoch,po mesiacoch snazenia to bolo vybojovane tehotenstvo.Vzdy som chcela mat deti cim skor,bohuzial bud nechcel partner alebo to zbytocne odkladal.Terajsi manzel chcel deti okamzite a synovi sa velmi potesil.
Prave bojujeme o druhe dieta,problem je na strane manzela,takze nam navrhuju umele oplodnenie.Prave prvy syn je ale dokazom,ze to moze vyjst aj prirodzenou cestou,v co verime pevne.Myslim,ze par rokov skor sme toto problematicke rozmnozovanie nemuseli mat 😖

evittam
8. okt 2014

@lidka_hipp Tak to určite. Sú to zlatíčka 😉 😉 😉 A vychutnala som si prvé tehotenstvo aj materstvo a teraz si užívam to druhé :-P

hurmikaki
9. okt 2014

Ja som otehotnela par dni potom, ako sme sa s muzom rozhodli, ze uz je cas. Prvykrat som rodila v 34 rokoch, takze neviem porovnat ake by to bolo v 19. Urcite by som bola v 19 vystresovana, nakolko som chodila do skoly a mala cestovatelske plany. Tehotenstvo som znasala dobre, este aj do porodnice som sa sama odviezla - muz potom prisiel pre moje auto 😉
Maly sa nechcel prisat, to znamena ze okrem casu na krmenie flasou som stravila raz tolko casu odsavanim mlieka - 5 mesiacov. Nelutujem z toho ani jeden jediny den. Ci by to bolo v 19 ine? urcite. ci lepsie? to neviem. Maly ma teraz 18 mesiacov a planujeme este jedno. Velmi sa tesime a sme takto spokojni. Suhlasim s nazorom ze cas na dieta je absolutne individualna vec.

lidka_hipp
autor
9. okt 2014

@stellamaris Držím vám palce, ať se vytouženého miminka dočkáte a vše proběhne dobře 🙂

@evittam Ano, ano, dětičky jsou zlatíčka, zvlášť když je máte komu půjčit a na chvilku si oddychnout 😀

@hurmikaki Jak se vám povedlo se sama odvézt do porodnice? 😉

luciferkax
9. okt 2014

Prvý syn sa narodil týžden pred 19-kou, síce neplánovane, no napriek tomu sa narodil do úplnej milujúcej rodinky :D:D druhé o dva roky neskôr, už plánovane.... tretie... zatial neplánujeme, ale určite raz bude :D :D Neľutujem, mám 25 a dve "veľkéééé" deti, ktoré sa samé najedia, oblečú, dá sa s nimi pokecať, vyjsť na dlhší výlet :P.....
tretie váham kedy, aby som enzlenilvela od bábatkovských povinností :D