Koľko vydrží zarobené umelé mlieko?

verronicka
29. dec 2012

Maminky, mozno sa Vam bude zdat blba otazka...ale chcem vediet nazory ak zarobim mliecko a nez ho stihnem priniest maly mi uz niekdy znova spinka 😀 (myslim tym v noci) stalo sa Vam to uz niekedy? 😀 mozem si ho nechat odlozene napr cca 30min. - max.1 hod. prihriat trosicku potom a dat neskor? alebo radsej vyliat a zarobit nove? nemyslim ho nechat celu noc len niekedy mi zaspinka este na chvilocku a ja ho nechcem budit len preto, ze mam zarobene mliecko 🙂 dakujem

luliu
29. dec 2012

@verronicka vzdy som zarabala nove, pre istotu 🙂

annidze
29. dec 2012

Ahoj, moj syncek neskutocne velmi plakal, ak nedostal mliecko ihned po prebudeni a potom kvoli tomu placu nechcel pit vobec. Takze som si mliecko v noci pripravovala dopredu a nikdy s tym ziaden problem nebol.

moon1979
29. dec 2012

@verronicka
výrobca uvádza, že spotrebovať do 2 hodín, ale max do pol hodinky tak príšerne smrdí, že by som to neriskovala ... radšej zarobiť nové, čerstvé 🙂

ematko29
29. dec 2012

@verronicka ja som si večer pripravila na stolík čistu prevarenú vodu alebo lucku teplú do nerezovej termosky aktomu do umeleho poharika na príkrmi som si presne odmerala odmerky ktoré idú do mliečka atiež flašu.v noci som raz dva za minutku mala hotové čerstvé mliečko,tak sa mi dieťa nestihlo zadúšať od plaču ani zaspať 🙂.skus mne to velmi pomohlo

maca_p
29. dec 2012

ked som robila au pairku, rano som zarobila spotrebu mlieka na cely den, cize cca na 10-12 hod. nezohriatemu mlieku nic nebolo a americke deti pili UM priamo z chladnicky, vobec som mu ho nezohrievala....
tomu svojmu som zarobila do predu, ak som musela odist tak na 5-6 hodin. mojmu som v mikrovlnke zohrievala. a prezili obe deti, i maly amik i moj slovacisko... pokial viem, aj v porodniciach zarabaju deckam mlieko dopredu.
cize je to na uvazeni....

pimpulienka
29. dec 2012

Piše sa do 2 hodin, ale už by som ho opät radšej nezohrievala

zivika
29. dec 2012

@verronicka veru je pravda, ze v porodnici vecer zarobili na studeno mlieko a ja som ho cez noc len ohrievala...ale doma som to nerobila, vzdy som robila cerstve, ale ked maly nevypil naraz, nevyliala som ho, o pol hodku, hodku si aj tak zase pytal, tak som mu ho dala dopit...najlahsie je podla mna ovonat a zistis, ci je ok...napriklad v lete sa mi stalo, ze uz po hodine a pol sa zgrclo a zapachalo...

martini
29. dec 2012

No ideálne je urobiť vždy čerstvé. A keby sme chceli byť úplne pedantní, tak presne podľa návodu - vždy čerstvé, z čerstvo prevarenej dojčenskej vody, ktorú najprv ochladiš na asi 40 C a potom podávaš. Prevarenú vodu už druhýkrát neprevárať. A povedzme si pravdu, mnohé maminy to robia inak - niekto dáva vodu z vodovodu, niekto zasa dojčenskú kúpenú vodu kludne 2x prevarí, ak povodne prevarenu nespotreboval, niekto iný zasa nasype mlieko do takmer vriacej vody a potom schladí, niekto zasa má pripravenú už ochladenú prevarenú vodu a niekto kludne dá vypiť aj niekoľko hodín pripravené mlieko...a neviem o tom, že by sa niektorému dieťaťu z toho niečo stalo. A v porodnici je to ukážka toho ako je to v rozpore s návodom - mlieko robia z vody z vodovodu, za studena, šupnu do chladničky a celý deň či noc prihrievajú v mikrovlnke - človek má pocit že "všetko zle" a to sú tie deti častokrát novorodenci... nemyslím si, že by z toho mal byť nejaký veľký problém.
Ja to robím tak, že v noci urobím mlieko predtým ako idem spať, dám do termotašky a malý ho do 5 hodín vypije. Robím to tak asi od jeho 8mich mesiacov a nikdy mu z toho nič nebolo. V lete, ked su horúčavy, som bola viac opatrná.
A som presvedčená, že k tomu, že na obale je uvedené, že do dvoch hodín spotrebovať je spôsobené tým, že sa tak chránia a radšej "zveličia" a plus v duchu "vylej a kup nové"...

kika1111
29. dec 2012

mne v nemocnici povedali na kojeneckom, že oni tam ráno zarobia mlieko pre celé oddelenie, skladujú ho v chladničke a potom sa len zohrieva.

strawberry17
29. dec 2012

@verronicka moj maly musel pit nutrilon uz v porodnici (kramare) a tam prisne dbali na to, aby sa nevypite mlieko vylialo a neskladovalo v ladnicke, pretoze hrozi salmoneloza...takze som to neriskovala a vzdy zarabala cerstve, aj mne to po pol hodine uz strasne smrdi...na krabici odporucaju max.2 hodiny...ak mi maly zaspal ked som pripravovala mliecko, alebo ho nechcel pit, vzdy som ho radsej vyliala...mala som v zivote uz 2x salmonelozu bolo to priserne, odvtedy davam na vsetko az pomaly prehnane pozor

hradnapani
29. dec 2012

@strawberry17 ja mam z kramarov zase inu skusenost: na noc doniesli na oddelenie uz zarobene mlieko vo flaskach do chladnicky a v noci sme si ho mali podla potreby ohriat. Nespotrebovane rano likvidovali... takze ta 1 hodina by podla tohto pristupu mala byt v pohode.
@verronicka

dedenini
29. dec 2012

@verronicka tiez sami to stalo par krat..ale mi priatel zarabal skor ked chodil do prace, aked som vedela presne kedy sa mala zobudi. tak do 2 hodin je to normalne.. a ked nahdou vychladlo, tak som len dala zovret vodu, naliala do pohara tu vodu a dala don mliecko.. tak sa fajne ohrialo zachvilocku a bolo to ok🙂

amouramour
29. dec 2012

ja som dala do pol hodky, viac sa mi uz nezdalo ok

strawberry17
29. dec 2012

@hradnapani ano, aj nam zo zaciatku a ked sestrickam na to dosla ich sefka, tak ich poriadne spucovala, bola som pri tom...ze to sa nesmie...sestricky si to tajne zlahcovali...vtedy strasila s tou salmonelozou...aj ked mne sa po cisarskom veru nechcelo ledva suchtat kazde 3 hodiny pre nove mlieko, jeden meter mi trval 10 minut...a potom tam niekoho zhanat kto mi to mlieko urobi...stale nikto nikde, furt boli porody ako na beziacom pase...a zase naspat...ale doma potom uz v pohode....no asi bude najlepsie ked @verronicka urobi mliecko a ovonia po polhodine, hodine ci to este nesmrdi...

luliu
29. dec 2012

ale v nemocniciach je mlieko pripravené na podavanie babatkam na celý den PASTERIZOVANE

maca_p
29. dec 2012

@luliu ved vsetko umelovyrobene mlieko je pasterizovane...

luliu
29. dec 2012

@maca_p len v nemocniciach sa po zarobeni mliecko pasterizuje v tých nadobach, v ktorých sa skladuje v chladnicke.

ustrachana
29. dec 2012

moze byt zarobene 2 hodiny aspon tak to uvadza vyrobca, ale mozes mu ho dat pit aj v spanku.aj moj maly sa v noci budi na papanie a kym pridem spinka a normalne mu dam flasu a v spanku to vypije a spinka dalej - a fungujeme tak uz rok 🙂

drobcek26l
30. dec 2012

@verronicka Toto občas robieva aj náš drobček, že pokiaľ mu mi v noci urobíme mliečko tak on veselo spinká ďalej, ja mu ho vždy nechám v termo obale aby veľmi nevychladlo a ak sa do 2 hodín prebudí nemám problém ho ohriať aj v mikrovlnke. Zatiaľ s tým nemal problémy ani bruško ho nebolelo ale po dvoch hodinách už vylievam a robím nové. Možno by som nemusela ale ja mám tak lepší pocit.

adelajda2012
30. dec 2012

Ja si teda neviem predstavit ako by sa salmonela do toho mlieka dostala... ;)
Ale ine bakterie by rozhodne mohli...napriek tomu si myslim,ze ohrievanie nie je zas take strasne riziko. Ak mala nedopije celu davku, tak jej to do tych dvoch hodin ohrejem. Samozrejme ak nie je chora, vtedy vylievam.

ermelinda
8. jún 2016

nie je nad to ked zena koji , krasne jednoduche spojenie z dietatom. a hlavne v noci nemusim nic zarabat a podobne veci riesit vytiahnem a dam kde treba .

bosoriak
8. jún 2016

@ermelinda Tvoja informacia urcite velmi pomohla autorke, uz presne vie, kolko moze nechat zarobene mlieko vo flasi!
😀

stastnablcha
9. jún 2016

ahoj
ja som niekedy nechala mliecko v ladnicke, ale max 3 hodinky .... tiez si myslim ze ked je to aj viac, tak sa nic nestane a odporucanie robit cerstve je o tom aby sa viac predalo...

lavinis
9. jún 2016

ja ho vylievam, ked nevypije...lebo aj tak je studene, jedine ze by si ho nechala vo vodnom kupeli teplom a dala tak alebo nechat v termoobale, ja by som ho potom tak do hodinky pouzila
@bosoriak ano, hlavne niekomu, kto kojit nemoze, to definitivne pomohlo 😀

ermelinda
10. jún 2016

@bosoriak ja som len pridala svoj nazor na umele mlieko 🙂

bosoriak
10. jún 2016

@ermelinda Akurat ze v tejto teme na tvoj nazor na umele mlieko nebol nikto zvedavy 😉

ermelinda
10. jún 2016

@bosoriak a co vy ste nejaky kontrolor komentarov alebo co :D bosorka dajte racej uz pokoj

ctvrtecka
22. jún 2016

@luliu ano mlieko robili vo vacson mnozstve ale pasterizovane 🙂

ckatka
9. aug 2017

@ermelinda mame adoptovaneho 8 mesačného chlapčeka....v živote nebol kojený a zbehlo sa to tak narýchlo ze pri najlepšej vôli by som sa za tak krátky čas nerozkojila ani keby co robím. Takže prv než začneš obhajovať svoj názor na umelé mlieko, navyše úplne offtopic v tejto diskusii, skus sa zamyslieť aby si neublížila stovkám maminiek, ktore by kojiť chceli a nemôžu.
Vieš o koľko by mi bolo ľahšie 3x za noc vytasit prso a spat ďalej?

K otazke- co nedopije, neohrievam, dám mu to o 3 hodiny. Vnútri je 25 stupňov, studené to nemá. Neriešim. Ale snažím sa zarobiť mu menej ako vypije a radšej dorobiť ak ešte pýta. Obvykle v 2/3 dávky už spi znova.

loravcovaa
3. júl 2019

@hradnapani lenze v nemocnici nejak specialne zarabaju to UM a vydrzi stat 24hod, mna upozornili ze toto vydrzi ale doma ked robim tak cerstve