Málo mliečka. Kedy začať prikrmovať s umelým mliekom?

monika77
16. apr 2009

kedy ste vedeli že drobcovi nestačí už mliečko od vás a začali ste prikrmovať s UM?
môj drobec trošku pobudne na ciciku, potom začne vyplúvať bradavku, jedovať sa a plakať ... je ten správny čas prikrmovaťs UM, alebo to môže byť niečo iné?

tamka84
16. apr 2009

monika77 aj moja malá robí toto isté ked nemám mlieko. Už mi to spravila 2-3 krát, vždy to bolo vtedy ked som si večer uvedomila že som celý deň nič nepila a nemala som potom mliečko. Ja som jej dala UM lebo strašne plakala a ráno už som mala mliečka až až. A hlavne veľa tekutín pi. 😉

zoeno.1
16. apr 2009

monika,my sme mavali tiez parkrat taketo a podobne stavy,no myslim ze prikrmovat s UM je to posledne riesenie....ak ti smiem poradit,tak kukni do temy "dakujeme Anag",anag je velmi mila a urcite ti pomoze 😉 prajem ti vela stastie a vela mliecka 😵

martao
17. apr 2009

monika77,
poraď sa s Annag ona je tu najznámejšia odborníčka. 🙂

Ja som mala laktačnú krízu tiež. Ak si mala doteraz dosť mliečka a malý priberal pekne, netreba dokrmovať. len to rozkojiť.
Pomáha- čaj na dojčenie
- vinea
- homeopatikum - ricinus comunis č.5 - zelená ampulka- 5 guličiek nechať rozpustiť pod jazykom 3-4 krát denne

monika77
autor
17. apr 2009

tamka ja tekutín vypijem hodne, takže v tom asi nebol problém ... ale keď som medzi dvoma kojeniami dala UM, na ten ďalší krát už mliečko bolo a v kľude sa napapkal .. pripadá mi ako by sa nestíhalo tvoriť

vejinka
17. apr 2009

monika mala som tolko laktacnych kriz ze to ani nepocitam..nedavaj flasku lebo si ho sama odstavis..ak pribera a je spokojny nieje dovod rozmyslat o UM prikladaj si ho aj kazdu hodinu ak treba..ja tak kojim do dnes..kolko ti babo vypije tolko sa ti tvori...je to lahka matenatika..takze cim castejsie bdues prikladat tym viac vypije tym viac budes mat mliecka..vela stastia 😉

annag
17. apr 2009

už som s monikou v kontakte, ale budem veľmi rada, ak ju povzbudíte tiež 😉 🙂

vejinka
17. apr 2009

annag uz sa na tom pracuje 😀

monika77
autor
17. apr 2009

pekne všetkým ďakujem za povzbudenie 🙂 .. ale niekedy je to ozaj ťažké, keď spustí velikánsky plač a už som všetko vyskúšala a nič nepomáhalo ... budem sa snažiť nedávať UM

ukmima
17. apr 2009

Ahoj, aj ja som jedla homeopatikum...5 guliciek pod jazyk pomohlo, pila som vela hroznovej vody...Vinny relax a pila som nechutny caj na podporu materskeho mliecka, trvalo to 4 mesiace, kym som mala dost mliecka...dnes ma maly 15 mesiacov a este kojim...

martao
17. apr 2009

monika77,
ja som malého nosila v babyvaku. Bol stále pri mne. Celé to trvalo tak 3 týždne,ale malý aj napriek tomu za 5 dní pribral 300g. Nemusíš mať pocit naliatych prsníkov a mliečka može byť dosť. Hlavne nemaj doma UM, bude ťa to nútiť dať ho malinkému.

Hlavne sa drž!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vinifera
17. apr 2009

Monika máme rovnaké staré (či mladé?🙂) deti. Keď mal mesiac tak som mala dojem, že má malo mlieka. Čítala som na koniku, že treba rozkojiť. Malý má lepšie dni, ked viac pospí a "dni blbec" ked je od skorého rána hore a furt mravčí. A už mi leze na nervy a najradšej by som ho vyhodila von oknom 😀 Myslela som, že mám málo mlieka. Ale asi nie kedže za posledné tri týždni pribral 1350 g. (Pažravý je po tatovi) Takže ked ho chytajú krízi a nemôžem utíšiť - najčastejšie večer (cez den ked som este neni moc unavená tak kadečo vymýšlam) tak ho šupnem tatikovi (hmm jak pekne ho volám na to koľko nervov mi zežere) do auta a pošlem ich voziť sa. Malý je tak do 5 min tvrdý a potom aj 4 hodiny spí. Cez den sa inak kojíme aj každú hodinu. Sestrička mi u detskej lekárky hovorila, že veľa krát sa bábo tým vreskom len pýta k mamine. A ked už cití cicik na blizku a neni hladný tak vypluje. Nemusí to byť tým, že neni mlieko, ale že už dosiahol to svoje a čiže to že už je blízko maminky. Teda tak nejak.

ela23
17. apr 2009

monika77,z vlastne skusenosti v prvom rade musis byt Ty v pohode inak to napatie ide z teba na maleho. Dojcenie je velmi prirodzena vec i ked v tych zaciatkoch to ani jedna mama nepocituje,ze to tak je.Niekedy dieta sa poriadne nadojci a po chvile sa dozaduje opat prisat,ale my si to ani neuvedomime ze teraz si dietatko chce len trosku zapit to velke susto pred tym.A ak sa to opakuje,mama ma okamzite pocit ze ma malo mlieka.Ak je vahovy prirastok i ked nie pravidelne,ale je. Netreba riesit ziadne vahove tabulky(ktore su aj tak pre deti na UM),treba len tym prejst,urite to zvladnes 🙂 aj za pomoci inych mam a ich skusenosti.

libka1
18. apr 2009

ukmima, ak sa dobre pamatam vo vinnom relaxe nie je po hroznovej stave ani stopy... tiez som si ho raz kupila a bola som prekvapena 😖

lauritta
3. máj 2009

ahojte žienky, keď som bola tehotná, prečítala som toľko literatúry o dojčení a akonáhle som porodila, všetky vedomosti, čo ako sa mi zdali tie veci samozrejmé a logické, boli preč. Teraz som doma s týždňovým bábätkom a trápime sa s papaním tiež tým štýlom, že trošku pocucká a potom sa skrúca a jeduje. Takýmto štýlom ho kŕmievam aj hodinu, pol hodinky podrieme a zase dookola. Ale sú aj dni (a chvalabohu hlavne noci), kedy je to ok, takže po prečítaní vašich skúseností som pokojnejšia a verím v lepší zajtrajšok 🙂
Homeopatikum jem, čaj pijem, tak to snáď teda "rozkojíme" 😉
Nutrilon som vo chvíľach krízy dala, po lyžičkách, raz za deň - večer, ale budem sa snažiť už nedávať.
Ďakujem a držím palce, nech drobci poslúchajú.

pistek24
8. máj 2009

ahojte baby aj ja potrebujem radu moja princezna ma dnes tyzden a ja malo mliecka niekedy pije aj hodinu a potom aj spi priblizne hodinu ale uz v nemocnici ju prikrmovali a ona si asi zvyka na flasu ☹ co mam robit aby som mala viac mliecka aj odsavam ale uz neviem co dalej a coraz viac trucuje ked sa jej treba trosku ponamahat

iinuska
8. máj 2009

Na mliecko je dobre pit vela tekutin, nesytena mineralka, ja pijem Lucku, sobra je Vinea, caj pre kojacie zeny. Dobre su polievky so zasmazkou

tin007
8. máj 2009

pistek, skontroluj pusku, ci nema jazycek prirasteny tou blankou az uplne ku kraju (to moze sposobovat to, ze sa babo zle prisaje a potom nepapa poriadne, resp. papanie trva dlho). nema mala este zvysky zltacky, resp. nemala pri porode nizsiu hmotnost? to by mohlo sposobovat to, ze je slabsia a rychlejsie sa unavi pri kojeni (ono je to vacsia namaha ako pit z flasky). na zvysenie mliecka treba skusit uz odporucane homeopatika, caj pre kojaciu matku, vineu, ale tiez treba babo castejsie prikladat (nepises ako casto davas papat), urcite by take male babatko malo jest vzdy do 3 hodin. a ak chces kojit, tak urcite treba zrusit flasu, ma iba tyzden, za ten cas si este velky navyk nevypestovala, lebo ak to tak nechas, mliecko ti ustupi a malu uz od flasky tazsie odnaucis. inak, odporucam ti skontaktovat sa s laktacnou poradkynou (na tejto stranke http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... je ich niekolko z kosic), neboj sa zavolat, niektore chodia aj domov, pozrie sa na techniku ako sa mala prisava, ako papa a pod, priamo na mieste ti poradi. a mimochodom, ak prikrmovat (co neverim, ze mas tak malo mliecka, urcite mas 😉 ), tak potom cez striekacku alebo suplementor.

dzein25
8. máj 2009

pistek, aj my sme mali zo začiatku dlhé kojenie, resp. ona na prsku oddychovala. Trošku si pocuckala, potom oddychovala.Hodinu jedla , hodinu a pol sme mali pauzu a potom zasa hodinu papkala. Tak to som nemohla nikam chodiť...Trvalo to nejako 2 mesiace.Lebo mi bolo povedané, že pokiaľ sa bábo samo neodpojí, tak ho nemám nasilu....Ale potom jedného dňa to skončilo a malej trvá maxim. papkanie 5 min.Držím palce 🙂

pistek24
9. máj 2009

dakujem za rady vyskusam vsetko mozne lebo rada by som kojila aspon pol roka a aprikladam ju tak casto ako len chce to znamena ze ked spi pol hodinku tak ide k prsniku ale aj ked pije hodinu tak potom je stale hladna a este k tomu aj nervozna tak neviem a ked si sama odsavam tak tiez to nieje bohvie co priblizne za 10 minut odsajem 10 a potom to uz ide pomalsie len tak po kvapkach ☹ neva budem skusat vsetko mozne a idem pozriet na tu poradnu este raz vdaka budem vas informovat ako nam to ide 🙂

tin007
9. máj 2009

pistek, urcite zavolaj laktacnej poradkyni. tych pricin "zleho papania"moze byt podstatne viac a takto "na dialku" je tazke urcit presny dovod (je to skor o hadani a strielani na slepo). mas stastie v tom, ze malicka je "cerstvucka", este nemala vela casu chytit zlozvyky a ty mas sancu perfektne ovplyvnovat mnozstvo mliecka a sposoby kojenia. pises, ze chce prsko aj po pol hodine, to asi nebude hlad, mozno je to reflux, ci kolika (opat je to iba tip), pri malom dietati je tazke urcit, ci ide o hlad alebo inu pricinu nepokoja, ono sa chce ukludnit na prsku, takze sa to moze zdat, ze je hladne a pritom iba zapija kyselinku, ci si potrebuje parkrat glgnut, aby sa jej pohli crievka. a nestresuj sa tym, kolko odsajes, uvedom si, ze take malinke babo vypije naraz velmi malinko mliecka (moze to byt iba 30 ml, ale aj 50 ci 60 ml - je to individualne, ako u dospelych, raz zjes viac, inokedy si iba zobnes). plus je dolezite to, ze babatko vie ucinnejsie sat ako odsavacka, cize ak odsajes 10 ml za 10 min, tak babo za ten cas vypije kludne 15 az 20 ml (a s prestavkami, lebo satie unavuje, takze urcite papa tak, ze napr. minutu intenzivne saje - pocujes preglgat, uska jej poskakuju, potom moze par minut oddychovat, iba "dudka"). takze, hor' sa volat laktacnej poradkyni (ak nebude moct prist, tak zavolaj na novorodenecke do porodnice a dohodni si navstevu tam), bola by velka skoda vzdat kojenie a prejst na flasu.

pistek24
9. máj 2009

tin007 dakujem za podporu uz som sa spojila s jednou milou pani s poradne a spolu to budeme skusat uz aj po talefote mi velmi pomohla ani som si nemyslela ze mozem robit tolko chyb ale clovek sa uci cely zivot tak idem na to 🙂

muco173
22. okt 2013

ahojte maminy chcem sa spytat mam trojtyzdnoveho synceka ale ked ho kojim papa ale stale sa pritom mrvi a place a potom ho musim prikrmovat lebo inak sa nenapapa ale pred tromi dnami bolo vsetko ok co mam robit aby som len kojila pijem dost

luba41
22. okt 2013

@muco173 najlepšie zavolať si laktačnú poradkynu, napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... ... 😉

leporeloo
22. okt 2013

@muco173 ahoj to ze je tvoj syncek na prsniku, neznamena ze papka
kludne moze iba dudlovat a byt nespokojny preto ze netaha mliecko a je preto vlastne stale hladny
treba aby sa dobre prisal, len tak bude pit... ked maju deticky dost mliecka zvacsa su spokojne...
ako sa dobre prisaje zistis na mamile ale naozaj je lepsie ked ti prisatie skontroluje laktacna poradkyna
🙂

janamexico
1. jan 2018

Ahojte mamicky prvom rade vsetkym chcem.popriat vsetko dobre v novom roku..😊 mam otazku nasa malinka ma 3.tyzdne a mala podla pediatricky je predcasne narodena rodila som.sekciou uz treti krat a mliecko nabehlo az na 4 den ..😣 malinku kojim teda aspon sa snazim e problem je v tom.ze ze mala si povucka 5 minut zaspi nemozem ju zobudit ked jej prso vytiahnem.ta zacne plakat snazim.sa ju kojit tak casto ako si ziada a 3 x A den davam 50 ml nutriolu lebo vidim.ze malinka je hladna rucky by si zjedla najradsej chcela by som sa opytal kolko jej mala davat nutriolu lebo je pisane 90 ml 7-8 krat za den skusala som.si aj aj odsat prvy den 50 ml a vcera to bolo ledva 30 ml..☺ dam jej oba prsniku plus flasku a este ked je malo tak prsni ale skpr ako dudlik syna som kojila 5 mesacov a druhe tehu skoncilo.zle.prosim o radu nie o kritiku viem ze MM je najlepsie a kojenie je to naj ale vidim na malinkej je nespokojna 😕

janamexico
1. jan 2018

@monika77 ahojcek ako si to riesila na koniec viem.ze diskusia je stara ale mam ten isty problem s rozdielom ze moja ma tri tyzdme v stredu a je predcasne narodena😔

velkej_tata
27. nov 2020

Hlupost by sa tu dala krajat! Baby nepocuvajte rady z internetu typu: neprikrmuj! Tie stastnejsie sa tu chvastaju a tie co prikrmuju sa hambia to sem napisat. Boh zehnaj obdarene zeny, ktore nemali problem. Tie nech si vypisuju inde... Vy ostatne vzdy majte po ruke UM. Bavim sa o obdobi kojenia 0-14dni po narodeni, teda o tom najkritickejsom. To, ze dieta pije a ze vam kvapka mlieko neznamena, ze naozaj pije a ze ta kvapka sa nevytvorila pred minutou (napr pri striedani prsnikov ked dieta nechce ale stale je hladne). Stava sa to bezne je to ludske, nie ste zle maminy, ste super. Moze nastat dajme tomu jeden zly den a dieta zrazu je mrchave ale "papa" (akoze sa tvari no pri tom iba dudka), nemoze zaspat, vy ste v koncoch lebo mlieko kvapka same. Ak by ste v takom pripade skusili odsavacku, zistite ze mlieko tam nie je ale dokaze sa aj tak vytvorit kazdych par sekund kvapka a to vas metie ked ju zbadate babatku v ustach no z toho sa nenaje. Nebojte sa siahnut po UM a 30ml mu dat z flasky. Vobec nic s tym nepokazite. Uvidite, ze babco zaspinka. Je to dokaz toho, ze ste z nejakeho dovodu nemali dostatok mliecka. Na druhy den moze byt vsetko zase v poriadku. Samozrejme vela papajte, veeeela pite vodu, hroznovy must je lepsi ako vinea ale drahsi (vinea je odvar oproti mustu). Nebojte sa sem tam dokrmit, nie je to na hambu. Na dalsi den si zavolajte aj laktacnu no dieta musi jest teraz. Drzim palce a hlavne majte UM vzdy doma pre taketo dni, nech ich je co najmenej. A nelipnite na radach, typu "UM v ziadnom pripade". Ste super mamy...