Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

mamlas06
autor
4. júl 2009

dost mamin si tu stěžuje na sestřičky v porodnici, já mám naštěstí dobrou zkušenost. A fakt tam s námi strávily hodiny a hodiny, kdykoli během dne i noci, snažily se malou přikládat k prsu jak jen mohly, povzbuzovaly ale nic naplat. Zpočátku dokrmovaly samy cizím MM, to bych si ale malou vůbec neužila, tak jsme se dohodly na UM a flašce. A nebyl problém si pro mlíčko kdykoli zajít, pokaždý se jen chápavě usmály, připravily UM a ještě šly s námi, aby zkusily malou přisát...
Co se denního režimu týče, mám pocit že čím víc dám UM, tím kratší jsou přestávky mezi jednotlivými jídly 😀 Většinou to u nás vypadá takto: v půl osmé večer UM 150 ml, mezi 4.-5. (někdy ve 3) hodinou ráno kojíme, 8.-9. hodina UM 150 ml, v poledne kojení + čaj, ve 2 hod odp. 120 UM, pátá hod odpoledne kojení.... (kromě kojení ráno provází všechna ostatní kojení neuvěřitelný boj a křik ☹ )
A jak správně podotkla evuse - kdyby to UM nelezlo tolik do peněz, vzdala jsem kojení už dávno....

tinus20
4. júl 2009

ahojte,ja som tiez nekojila ani 3 dni,kedze som rodila cisarskym,tak prve prilozenie nehrozilo a ak si spominam tak bolo az na dalsi den rano ,bola som na liekoch 4dni,laktacna sestra mala volno a na novorodeneckom mi nechceli pozicat odsavacku ani dat malemu UM az kym som im poriadne nevynadala-hrozna skusenost... 🙄
a kojenie sa nepodarilo,bola som total na dne so silami,bradavky som mala rozkusane,prsa zapalene nic nepomahalo,ale nastastie sme mali doma UM a maly sa vobec nechcel pricucnut iba flasu chcel,tak som s tym skoncila
Dnes ma presne 5mes. a je pekny valibuk,zdravy a uplne v poriadku,
by som povedala ze vsetky tie "prehnane clanky na webe,v novinach,casopisoch o kojeni,jak je to DOLEZITE pre dieta" mi vadili uz ked som bola tehotna...sama som v tom mala zmatok,a nakoniec mi vobec nepomohli a ked tak rozmyslam,tak by som asi nedokazala nakojit dieta niekde v OD na lavicke alebo v kaviarni na terase...nemam k tomu taky "vztah" mozno preto ze sama som nebola kojena ani tyzden,takze tak ak som niekoho poburila mojim nazorom,tak sa ospravedlnujem,ale kazdy ma na kojenie svoj nazor 😉

tinus20
4. júl 2009

a este som zabudla,vsetci boli pobureni ked som im oznamila ze kojit nebudem,lebo ani mlieko nebolo,maly bol stale hladny ved schudol na 2,5 kila co sa nenapapal 3dni(v nemocnici) zacal jest a priberat az doma ked som mu davala UM..
Ja som bola uplne na dne jak som spominala preto ze ma kazdy nutil kojit, normalne stali nadomnou a cakali kym vytiahnem prso a dam mu,ale on vobec nechcel,potom uz ani odsavacka nepomohla,ani caje,homeopatika ... a az jedna lekarka mi povedala ze sa mam nato vykaslat,nie vzdy to IDE a teraz su tie UM take "dokonale" ze mu kludne mam davat ...takze drzim palce maminam co sa snazia 😉

amaja
4. júl 2009

ahojte dievcata, my sme mali v porodnici tiez skvelu instruktaz, prisla kocka, tak asi 22 rokov, otravene mi povedala, ze mam kojit z obox prsnikov, kazdy max 15 minut a na nastenke mi ukazala polohy...nez som sa stihla nieco spytat, bola prec...maleho mi na prilozenie dali po dvox dnox, narodil sa cisarskym a nahltal sa tolko plodovej vody, ze stale grckal...po trox dnox konecne prisla protekcne sestricka za spolubyvajucou a pomohla aj mne, mliecko sa paradne spustilo a domov sme isli ako hviezdy, maly vypil na jeden raz 70 ml...doma som ale hned dostala dvakrat retencie, prave prso sa pokazilo a ked mi nasa doktorka povedala, ze babo neprospieva, lebo za dva tyzdne pribralo iba 400ml, zrutila som sa znovu, plakala som cele mesiace, vycitky som mala ako hrom, vsetky prirucky som prestudovala asi stokrat a najviac ma tesili tie, podla ktoryx nekojene deti su snad vzdy xore a menej inteligentne, ako deti kojene... a tiez si ma nasli ludia, ktori sa pytali ci kojim a potom krutili hlavami, hodiny som telefonovala s laktacnymi poradkynami, dokonca bola u nas laktacna sestra z inej porodnice, strasne mila uzasna pani, ukazala, ako dokrmovat po prste striekackou, maly ale zacal pri kojeni vracat, a pri tomto sposobe dokrmovania tiez, tak som presla na odsavanie a flasu a bojovala som do 6 mesiacov, odsavala kazde dve hodiny, samko mal teda cca 50% mm a 50% beby...potom mi ale prislo luto mojho babatka, ktore sa muselo hrat same, alebo mrnkalo, lebo mama sa mu nevenovala a odsavala a prastila som s tym

alias313
5. júl 2009

jasne, len same stresy sa robia pre kojenie...vsak ked sa neda sa neda...a um su fajn/to zlozenie sa veelmi podoba mm..ja som tiez bola kojena len tyzden a manzel tak isto a nemyslim, ze by nam to niekedy chybalo-ci uz rozumovo, alebo telesne 😀 mna zase blbe sestricky v nemocnici doslova nutili kojit/pritom maly ma razstep podnebia a nevedel si v pusinke vytvorit podtlak a tie .... ma aj tak stale nutili, ze ho mam trapit- stale ho prikladat a on chudacik maly len reval a reval a neslo mu ani na 2sek.sa na prsniku udrzat, potom som ja bola nervava, plakala som. Prisla doktorka/samozrejme ocinova znama-lebo inak to neslo a len sa zhrozila, ze co od neho chcu- bola to taka kravina ako fukat vzduch do prasknuteho balona-nikto by ho nikdy nenafukal... 😒 a potom bol konecne pokoj..maly pekne pije z flase, ja som po tych nervoch stratila mlieko po 3 tyzdnoch a asi by som aj tak dalej neodsavala, bol to horor odsat, dat jest, na chvilinku sa pohrat a zase odsavat..teraz mame bebu maly ma 3m a 1tyzden vazi skoro 6kg...a ked potrebujem niekde odbehnut svokra mu spravi mliecko a je to, velka spokojnost 😎 a reci, ze to ide do penazi a pod. som od sestriciek tiez stale pocuvala..jest sa ale musi. tak ako si kupim jest aj ja- je samozrejme ze kupim aj malemu a my s muzom zjeme za ovela, ovela, ovela viac penazi ako nasa mala laska 🙂

momin
5. júl 2009

Ahoj holky. tak sem tu zase na skok. Nam v porodnici nerekli nic. Az pak doma sem zjistila ze si maleho drzim uplne blbe..... Mozna sem se mela zeptat ale myslela sem ze to je snad automaticky ze poradi jak kojit.. Mozna i pro to nam to tak neslo. maly rval..vstekal se.... 😒

efa7
6. júl 2009

Ahoj holky, tak my jsme taky s malou pěkně bojovali s kojením...Malá se narodila přidušená,takže se žádné přikládání k prsu nekonalo,pak jsem jí dostala až skoro druhý den..Měla žloutenku a infekci močových cest, takže se přisávat nechtěla a spala.Už v porodnici jsme jí přikrmovala stříkačkou,sestřičkx v porodce,jak která,jedna byla zlatá strávila se mnou celou noc co 3 hodiny jsem zkoušely kjojit,ale ani omylem,malá řvala šíleně.Sama mi řekla, ať j dám doma flašku,nedělala z toho vědu.Začla přibývat až s dokrmovaním a naqkojila se max.10-20 ml.Prsa mi taky nějak extra nenabývaly...Doma jsme se trošku rozkojily, když bylo vše v klidu,ale pak začla zase šíleně řvatm,tak jsem zahodila stříkačky a normálně papá z flašky Nutrilon a čajík a je v pohodě.Mlíko jsem chvíli odsavávala,ale vůbec se mi nakonec netvořilo,moje máma měla úplně stejný problém.Malé jsou dneska 3.měsíce a je v pohodě,kojili jsme napůl asi do 2.měsíců a řevem a já jsem byla nerní,ona taky.Myslím, že z kojení se fakt dělá hrozná progace,taky jsem moc chtěla, vím jak je to zdravé a kdesi cosi,ale když to nejde,tak co naděláme...Myslím, že UM jsou dneska super,taky jsme skoro všichni vyrosli na Sunaru a přežili jsme..A fakt se přidáváím do klubu,který nesnáší otázku a kojíš??Co je komu po tom 😀

tereziep
6. júl 2009

No ono je to dneska tak, že se mluví všude jenom o kojení. Někde v diskusích byl odkaz na článek o umělé výživě. Všiměte si, že nikde není reklama na mlíčka od narození. Všude jsou na mlíčka pokračovací. Výroci prý nesmí tyhle mlíka propagovat. Dítě má být hlavně kojeno.
Můžu tu srovnat - kojení a flašku, protože jsem částečně kojili a dorkmovali. Bylo to děs pro mě. Malá na MM a UM. Takže dieta a nejíst nic nadýmavého. Výhodou kojení je, že nemusíte nic kupovat, tahat sebou lahvičky a nezpomenout na vodu. Já byla nakonec ráda, že je malá na UM. Bude jí skoro rok. Máme mlíčko 4x denně. Ráno, dopoledne 60ml na zapití svačinky, odpoledne tak 125ml a večerk na zapití kašičky. Kamarádka co kojí, tak jí malá pije už jen ráno a to někdy. Té UM malá nechce. No a druhá co kojila do 11 měsíců a přestala, je ráda, že jí malá vypije alespoň ráno 120ml. Moje Dr. říká, že mlíčko by mělo mimčo pít tak do 2-3let. No i déle, ale do těch 3 je to prej důležité. No pokud bude malé chutnat, tak doufám, že jí to vydrží. Když vidím ty dvě kámošky, tak jsem docela ráda, že si malá na UM zvykla tak brzo a že ho chce. Myslím, že je zdravé pro vývoj kostí mlíčko dobrý no a, že někdo říká, že to nahradí mléčné výrobky, tak tomu nevěřím. Myslím, že dítě nespasí, když sní jeden jogrut. Někde jsem četla, že by měli děti do 6 let vypít něco kolem 0,5l mléka za den.

anitta
6. júl 2009

holčiny máte pravdu kojení je příliš propagováno a člověk má nervy ještě dřív než to zkusí že to nepůjde. já pořád odsávám ale jak jsem řekla už je to masakr a nedělám nic jiného takže to budu takhle tahnout ještě max do 4 měsíců. davídka a pak adie a už max dvakrát denne odsaju co tam bude . je to fakt mazec a chci už začít žít a užívat miminka . prostě někdo to má někdo nee a není pravda že jen 3% žen nekojí to je blbost .

mirinka23
6. júl 2009

tinuš a aké mliečko papáte?

dipeja
6. júl 2009

ahojte mamicky, taktiez sa pridavam. My sme od zaciatku na UM len s minimom MM. MM sa mi tvorilo strasne malinko a po mesiaci sa mi uplne stratilo. Aj ked pocas tehotenstva som si myslela, ze kojit budem, precitala som si o tom zo vsetkych zdrojov, ale ked sa neda, tak sa neda. Nenecham predsa svoje dietatko hladne. Ved tie dnesne UM vyrabaju tak, ze su co najviac podobne MM. Tak papame Nutrilon HA, bez nejakych obtiazi, mala pekne pribera, a ked je spokojna ona, som spokojna aj ja. A tiez neznasam tu otazku - a kojis ?

miss_shy
7. júl 2009

ahojte dievcata, tiez patrime k nekojencom a potrebovala by som poradit. ako casto kakaju deticky ktore su na UM? a tiez nenavidim ked namiesto pozdravu pocujem, a kojis???

e.vicca
7. júl 2009

miss_shy: to záleží. my kakáme někdy 3x denně, někdy i 5x. Ale myslím, že to bude u každého miminka individuální. Moje doktorka mi řekla, že může někdy kakat častěji a někdy se třeba i den nebo více nevykadí. My máme teprve 3 týdny, takže moc zkušeností ještě není. Možná poradí lépe některá z maminek, která má odrostlejší mimi 😉

alias313
7. júl 2009

miss_shy
moj maly kaka raz za den, niekedy ale to malokedy 2x za den.ale ked som malinkemu nedavala cajik zvykla ho beha ha trosku zapekat...to mi doktorka vravela, ze kazdy den by mal kakat. jasne obcas sa stane ze sa vykaka raz za dva dni-ale potom to uz stoji za to 😀

evuse
8. júl 2009

miss_shy moje dítko kadilo při každém přebalování dokud měla Nutrilon HA. Po přechodu na bezlaktozové mléko Nestle AL 110 kaká je jednou denně. V knížkách píšou, že děti na UM kakají různě, některé několikrát denně, jiné jednou za víc dní.

miss_shy
8. júl 2009

dievcata dakujem za odpovede, este stale cakame... aj som volala lekarke, a ta povedala ze pokial nema tvrde brusko a neplace tak je to ok. pre istotu mame sab simplex aj pupik, ale s prdkanim problem nema klop klop klop.

lindula3
8. júl 2009

misshy my sme na bebe a kakame kazdy 3-4 den, dokonca som bola v pondelok s malou na pohotovosti, lebo sa mi zdala nejaka nafuknuta, ale neplackala vobec, doktor jej dal do ritky rurku, ona sa usmievala ale nepokakala sa, vraj tam nic nema a vsetko jej stravy, ale bola som stale nervozna, no nakoniec na druhy den nalozila, to az doma oslavujeme ked sa u nas kaka...stretla som vonku jednu maminu a ona mi hovorila ze oni mali rekord 14 dni nekakania a potom uplne v pohode, ziadne bobky, normalna stolica... no moja kaka v poslednej dobe take zelene, ale nasla som to tu niekde na fore, ze deti na UM mozu mat zelenu stolicu lebo obsahuje viac zeleza

tiez by ma zaujimalo ako deticky dlho nekakaju...

dipeja
8. júl 2009

miss shy myslim si, ze u kazdeho babätka je to individualne. my kakame 2-3 krat denne, ale niekedy ani raz. pokial nema babo bolesti bruska a neplace,ze sa nemoze vykakat, tak by to malo byt v pohode.

miss_shy
8. júl 2009

lindula, dakujem velmi si ma ukludnila, aj ja som dala malemu rurku a nic, tak mu asi tiez tak dobre travi. a pritom ked som mala materske kakal do kazdej plienky. fakt je kazde babo ine, ale kedze je to nase prve zo vsetkeho som asi trocha viac na nervy 🙂 no po 14 dnoch by ma asi odviezli v bielej plachte nohami napred 😀
o tej zelenej stolici som tiez pocula ze je to uplne v pohode.

lindula3
8. júl 2009

misshy mi hovor, ja si pisem do kalendara kedy sme kakali a akej farby🙂 tiez je to moje prve babatko a strasne sa o nu bojim, aj ked si nemoze prdnut🙂 nasa je strasne dobra, ona ani neplacka, neviem co by som robila keby som mala uplakane babatko a nevedela by som co jej je, asi by ma tiez viezli v bielom🙂

mamlas06
autor
8. júl 2009

my teď kadíme několikrát denně, sice po malých dávkách ale o to častěji. Ale jsou taky dni, kdy se nevykadí vůbec. Holky věřte si, jste mámy a máma přece ví nejlépe, jestli mimču něco je 😉 (tohle říká matka, která kdejakou kravinu hned běží konzultovat 😀 😀 )

miss_shy
9. júl 2009

huraaaaaaaaa mame to za sebou a dnes hned 2krat 😀 takze baby dakujem za podporu, uz sa nebudem bat (teda zatial) ale urcite sa objavi nieco nove, a zas budem poserkana 😀

moooooooonika
9. júl 2009

Ahoj mamky, taky se přidávám a kdybych měla napsat naši útraplnou cestu tak to je na dlouho. Mám 5,5 měsíční holčičku - v porodnici ji dlouho trvalo než se přisála, sestra mi vždy akorát řekla musíte ji narvat dvorec do pusi, vzala mi prso a šoupla jí ho tam. Takhle asi den a půl, pak se jí to nějak podařilo a já byla šťastná - UŽ KONEČNĚ SAMI KOJÍME. Ale jak jsme přišly domu tak zoufalství, nešlo nic, pořád plakala, pořád jsem ji měla u prsa, byla jsem uplně na dně. Doktorka nám řekla že je přejedená a nafouklá takže ji bolí bříško. Jenže takhle to šlo další týden a týden - pořád jsem přibíraly na váze, ale taky pořád byla u prsa a pořád plakala. Pak moje mamka řekla jestli náhodou špatně neni přisátá - tak nás to znova učila, pak zase jestli nemám náhodou málo mléka. Vždy jsem se snažila odsát až po tom co jedla, nic tam nebylo a já začala řvát, že jsem bez mléka, že jsem špatná máma, že se nedokážu o dceru postarat atd. Tak doktorka řekla, ať ji začnem přikrmovat - pokoušeli jsme se lžičkou to nechtěla, pak už jsem rezignovala a dala flašku - řvala jsem radostí vzala si ji a byla strašně spokojená. Pak jsem jely půl na půl, najednou začala flašku odmítat, manželovi se vrtěla v ruce nechtěla jíst. Zase to začalo - výčitky, že jsem ji přestala přikrmovat (s doměnkou, že už mám mléka dost - neplakala)atd. Tak jsme se dohodli že budu odsávat a bude krmená jen z lahve. První dva dny nemusela dostat UM. Odsávala jsem tolik že jsem byla šťastná - pak jsem se zhroutila. Malou jsem neudržela v ruce vyčerpáním jsem ji málem upustila. No a už jsem neměla sílu odsávat. Týden jsem odsávala jen 2x denně, mléka začalo ubívat. Ale pak jsem ji zase přiložila a ono aspoň trošku sála. Na začátku 4 měsíce už se nepřisála, odsála jsem jen pakatel a zjistila, že jí to za to nestojí.

Jenže problémy s jídlem máme pořád i když je zcela na UM. Stále krká a bolí ji bříško. Už nevíme co s ní. A já si stále vyčítám, že jsem to měla vydržet a kojit a kojit. Že by ty problémy teď nebyly. Po 5,5 měsících jsem pořád z toho v pr...... .

jeudi
9. júl 2009

ahojky muzu se pridat??dnes jsme prisli z porodnice a bohuzel musime dokrmovat a mlicka je cim dal min jsem z toho nestastna strasne sem si verila 😔

martinka1981
9. júl 2009

jeudi netrap sa,ja som tiež myslela že budeme kojiť a taktiež som bola nešťastna z toho že to nešlo ☹ neni to lahke ale treba na to nemyslieť a vychutnavať si babätko. Naša mala ma 2 mesiace a 5,5 kg,krasne pribera a je spokojna 🙂 a ja tiež...a tiež som si tu prečitala že niesom sama tak už sa tak netrapim 😉
Hlavu hore, hlavne nech je babätko spokojne a napapane...

jeudi
9. júl 2009

martinka dekuju ja jsem si rikala ze se budu snazit kdyz sem mela prvniho syna tak jsem mela plno mlika a malej nechtel sat kvuli zloutence a tak sem to brzo vzdala a tak jsem si na ted slibila ze se budu snazit ale mlicko dochazi a netvori se takze se nemam jak snazit ..dekuju za podporu sem naka citlivka ted rozbrecim se jen tak pro nic za nic vsechno me strasne bere ..mas pravdu hlavne at je miminko napapane

tinus20
9. júl 2009

mirinka23 maly papa bebu premium od narodenia a uplne v pohode,ziaden problem nemal az nato ze ked mal asi 3,5mes tak strasne strajkoval a nechcel jest ale potom sa zas rozbehol a teraz ma skoro 7kg a ma 5mes.takze ja som s Bebou uplne spokojna 😉

momin
9. júl 2009

Jedui ja sem si po porodu rekla ze maleho budu kojit mimimalne pul roku... Hmm HAHAHA... vydrzela sem necelych 6 tydnu.. Taky sem kvuli tomu nekolikrat brecela... S odtupem casu vidim vsechno jinak... 😅

mamlas06
autor
10. júl 2009

moooooonika a nezkusila jsi změnit UM? My už máme třetí 😎 Nejprve to byla BEBA O, ale po té se malá jakoby topila, tak jsme přešly na Nutrilon HA - ten nás zase pro změnu ucpával a taky hodně blinkala. Teď dávám Nutrilon Comfort a zažívání v pohodě (teda tu a tam se vyskytne menší problém, ale není to už tak zlý). Dokonce už postupně malou začínám zvykat na obyčejný Nutrilon...
jeudi hlavu vzhůru, většina z nás už tady má šestinedělí za sebou a většina z nás to měla úplně stejný (výčitky, zlost....). Asi si tím musí projít každá, ale většina z nás už teď dokáže říct, že ty nervy byly zbytečný. Hlavně aby mimčo prospívalo! Přeci jen máš na starosti 2 děti, tak je toho na tebe asi dost. Ber to z té lepší stránky, můžeš zapojit staršího bráchu do krmení, už by určitě zvládnul podržet malýmu flašku 😉

veruska007
10. júl 2009

Mne taky v porodnici skoro nic nerekli, pripadne kazdy rekl neco jineho. Mlicko mi naskocilo az 5. den, maly byl spavy... a ted je to tak 50:50, napred kojim, pak dam sunar. Akorat kazde krmeni trva v prumeru hodinu, kdyz se nezadari, tak i tri.