Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

petka035
10. jan 2010

ja jej um nemusím dávať, mlieka mám dosť,to sme len včera prvý krát vyskúšali či by to vlastne pila,kebyže jej davam um tak mm by som už nedávala, ale fakt ešte nie som rozhodnutá. teraz mám doma mm tak mám čas odsávať ale chodí na týždnovky,tak bývam sama, žiadne babky ani nič, ak my nebude mať malu kto podržať a podobne a vzhladom na to že jedno odsávanie mi trvá hodinu tak si to neviem predstaviť.chudatko ani von nebude chodiť,lebo na to čas nebude ☹ tá laktačná no neviem...Malá je už naučená na flašu a ked sme jej len vymenili cumel tak štrajkovala,ako keby ani sať nevedela,teda ťahať,ked jej dám prsník do ust tak ani ich nezavrie,len reve a potiahnuť nehrozí,len oblíže a to ju dokážem dlho trápiť 😅 ale je lenivá a vie čo je lepšie

millada
10. jan 2010

dneska mala spala v noci od 23,00 do 5,00 a potom do rana do pol jedenastej. A cely den spinka, nakojila som ju a jedla potom az o tretej, o siestej a teraz ešte stale spi. Dufam, ze sa takto nemoze dehydrovat, čo myslite? 😕 😕 😕

sunea
11. jan 2010

Millada, najdlhsia povolena pauza je myslim 8 hodin, potom to moze uz byt rizikove. Viem, ze sa to niektorym mamickam nepaci, ale nas prdola tiez spocitku dlho a vydatne spaval, na krmenie som ho ale budila (cez den kazde 3 hodiny, v noci 1x) - 1. davka mliecka babatku moze chybat, 2. ked bude papat, rychlejsie zosilnie, spevnie a nastai si svoj rezim budenia sa a papania. Aj deticky, ktore maju zltacku, sa musia budit na papanie - sice spinkaju stale, ale ak by sa nebudili, tak by nepapali, boli by slabe a zltacka by im neustupovala...

mala_hodna
11. jan 2010

Ahoj holky, doufám že nevadí že se k vám přidám

Ani nevíte jak jsem ráda že je tady diskuze jako je tahle, protože si přijdu že jsem snad jediná kdo nekojí 😠
Denísek se narodil skoro před 5ti týdny a hned od začátku byli boje s kojením, nechtěl se přisávat a pořád dělal před prsem nenene pusinkou a hystericky brečel, mám plošší bradavky takže mu nešlo se přisát když po šílených bojích se tak po hodině přisál tak mi za chvíli zase usnul protože byl unavený z předchozího řvaní, zkoušela jsem všechnom lechtat, tahat za ouško, aby byl jen v plence a bylo mu chladno, střídat prsa a polohy ale prostě NIC. V porodnici jsem pořád jenom brečela a cítila se jak nejhorší matka na světě že nedokážu ani nakrmit vlastní dítě protože o nějakém dokrmu tak nemohla být řeč prostě se bude kojit a basta. Já bláhová si myslela že doma to bude lepší ale bohůžel ještě k tomu jsem dostala zánět v prsu že jsem nemohla ani chodit bolestí ale zaťala jsem zuby a řekla si že to nevzdám odsávala jsem a bolestí se mi kroutily prsty na nohou ale vydržela jsem, pak přišla krize Denísek opět najel na řev a řev a skoro nic nevypil měla jsme ho u prsu každou hodinu ale pořád plakal hlady. Už jsem byla psychicky fakt na dně a s každým jeho brekem jsem brečela i já. Jednou přítel odešel nakoupit a vrátil se s Nutrilonem i když UM vůbec nevěří, já jsem začala odsávat a odsávám a odsávám, když odsaju málo dostane dávku Nutrilonu a je spokojený a já konečně taky! Přijde mi že lidi na mě koukají že bych se za to že nekojím měla snad stydět ale já už to mám na háku myslím že daleko důležitější je že jsem spokojená = spokojené miminko. Samozdřejmě že mě to mrzí že nekojím ale dávám mlíčko přez flašku ale za ty nervy mi to fakt nestojí. Přijde mi že se to teď hrozně řeší to kojení a my maminy jsme pak v hrozném stresu takže se ani nedivím že někomu pak kojit nejde

aotrnavska
11. jan 2010

mala_hodna...ja mam taky isty problem s papanim.tiez som si toho dost vytrpela,ale tiez sa uz nestresujem.odstrekujem si mlieko,pokial sa da..malej to tak vychadza na 2-3 davky MM denne a ostatne dokrmujem UM.ked vidim,ze je spokojna aj ja som spokojna!!! nic si z toho nerob,to ze nekojis,nie je tragedia.kolko deti je vychovanych na UM a su zdrave.

orlik
11. jan 2010

Ahoj, abych byla upřímná, tak humbuk kolem kojení mi už docela leze krkem. Terezka se narodila o 6 týdnů dříve, o přiložení po porodu nemohla (anebo nechtěla) být řeč. Po těch všech stresech v nemocnici (malá měla infekci a byla na antibiotikách), jsem pomalu o mléko přicházela. Brečela jsem nejen kvůli malé ale i kvůli tomu, že nekojím. Něco málo jsem odsávala, ale to jí nestačilo ani v té nemocnici. Doma se na na týden zlepšilo, ale pak to bylo horší a horší. Tak jsem to vzdala a jsme na nutrilonu. Sice si to pořád trošku vyčítám - od laktačních poradkyň jsem slýchala, jak se někdo rozkojil za 3 měsíce, ale já jsem neměla sílu. Nemyslím, že bychom byly horší matky, svoji dceru naprosto zbožňuji a jsem ráda, že už při krmení nepláče.

sunea
11. jan 2010

Na jednej strane ano, moze to vyzerat ako humbuk co sa tyka kojenia, cloveka to dokaze kvalitne vystresovat... na druhej strane ta osveta ohladne spravneho kojenia je stale tak mala, strasne mala... keby bola v kazdej porodnici aspon 1 laktacna poradkyna stale k dispozicii, velmi by to pomohlo. Clovek len vie, "ze by mal kojit", ale casto nevie, ako, resp. mysli si, ze dobre a je to naopak. Na druhej strane - pisala som to uz velakrat - vacsina nasej generacie vyrastla na UM a aki sme krasni... Ja sa vela veci o kojeni dozvedam az tera, bohuzial. Dalsia stranka veci je ekonomicka - UM je dost drahe, nam momentalne jedna krabica 600 g vydrzi necely tyzden ☹... ale som stastna, ze existuje.

orlik
11. jan 2010

Sunea, já bych kojila moc ráda, ale bohužel to nešlo. Štve mě, jak se na nás nekojící matky kouká. Myslím, že žádná z nás se pro to nerozhodla dobrovolně. S těmi porodnicemi máš pravdu. Pořád opakovali kojit, kojit, ale žádná velká rada nebo pomoc se nekonala. Třeba až budeme mít druhé prcky, to bude lepší. 🙂

emanka
11. jan 2010

sunea, tak to je pravda, že v nemocnici by sa zišla laktačná poradkyňa a nie jedna...mne tiež ukázala sestrička ako si ju mám prikladať a koniec, viac sa nezaujímali. No ale najhoršie na tom je, že až keď som prišla domov, začala som to študovať a zistila som, že tá sestrička mi to všetko zle ukázala 😠 Kázala mi, že ja mám byť naklonená k malej a nemám si malú prikladať!!! A pritom je to opačne, keby som si to naštudovala už doma, mohlo to lepšie dopadnúť!!! Ale zas mne blbí doktori z gynekologického dali tabletku, aj injekciu na obmedzenie laktácie, lebo som mala zápal. No a potom jedna sestrička mi povedala, že som si to nemala dávať, že môžem prísť o mlieko!!! No a čo už toto má znamenať???
Takže doma sme sa trápili, malá stále spala, prisať sa nevedela a keď sa prisala, tak jej nič nešlo.

Orlík, tak to si neviem predstaviť, že by som sa rozkojila až za 3 mesiace!!! To už by som bola dávno na psychiatrii!!!

ksivcova
11. jan 2010

Ahojky,ja taky nemohla kojit se zdravotnich duvodu a v porodnici se na mne sivali jako na..no nechci to ani komentovat...hrozne mne to trapilo a musela sem kvuli tomu i k psychologičce...sem se mi ani nechtelo psat protože jen co sem se zminila že nekojim bylo spousta otazek a odsuzovani i když žadna nevi proč to je jak to je..umnele mleko nevyvymysleli jen kvuli memu synovi ale kvuli detem na celem svete jejiš matky nemohou kojit..takže sem klidna a ad si každy mysli co chce....

petka035
11. jan 2010

No veru myslím,žeby sa tomu v porodnici mali viac venovať a nielen doniesť dieťa,že na a dajte mu jesť. U nás v nemocke mi ho po porode ani nepriložili a potom bolo na jis-ke dva týždne ,kde dostala flašku a zvykla si,aj ked najprv ťahala cez cumlik(namiesto klobučika)no potom už ani cumlik,ani klobučik,ani prsník,tak len odsávame.Ja ani neviem ako si ju priložiť,a je to aj jej nepohodlné,a sať ani nevie ☹ ked už je okolo kojenia taká osveta,že aké je to super,tak by to mohli aspon každej mamičke ukázať-tých 5min by ich nezabilo

sunea
11. jan 2010

emanka, orlik - este co sa tyka rozkojenia...mne sa podarilo az po 2 mesiacoch od porodu, ale nie na 100%, dokrmovanie nam ostalo, ale toho MM papal viac, ako UM (teraz uz je to ine). Ja by som tiez kojila rada, ale najprv som nemala dost mlieka (aj napriek vsetkym moznym zlepsovakom), potom sa to zlepsilo, ale aj tak nestacilo, a teraz to mladeho pana cez den absolutne nezaujima, zaujimavejsie ako mamin cecik je gumicka trciaca z teplackov, vzor na ponozticke, pohar polozeny na stole...no jednoducho je velmi zaneprazdneny... 🙂...ostalo nam akurat kojenie v noci, ale cez den uz ani tuk. Vravim, je to skoda, ale nutit sa dieta neda a pokial mu UM chuti, rastie z neho, dobre mu travi atd., tak som spokojna aj ja.
Rodila som v Brne a tam sa sestricky snazili poradit, ked mal clovek problem, ale vtedy nas tam bolo okolo 50 (babyboom pokracuje 🙂 a chapem, ze keby sa kazdej mali venovat dlhsie, nestihali by inu svoju pracu. Preto by sa hodili tie laktacne poradkyne. Jednu som si sice zavolala potom domov, ale v porovnani s tym, ake cenne a ucinne rady dava tu na konikovi "annag", to bol len velmi slaby odvar... v podstate mi akurat povedala (ta poradkyna), ze mam dobru techniku, ale ze vidno, ze mu to nestaci, poradila mi nejake bylinky atd., co by mohlo pomoct.

millada
12. jan 2010

kolko mam dat malej čajiku alebo vody na den? To jej mozem zarobit do flašky a dat kolko vypije sama na jeden raz alebo jej odmerat presne napr. 20 ml a dat len tolko? Alebo sa moze napit do sytosti? Poradte prosiiiim 😕

emanka
12. jan 2010

milada, čajíku môže vypiť koľko chce 🙂

millada
12. jan 2010

emanka dakujem 😉 Lebo minule som jej dala, tak vychlontala riadnu davku, tak som nevedela, či dat podla potreby alebo len určitu davku. Aby sa nepogrckala z toho. A treba potom asi tiez dat odgrgnut, čo? 😨

collette
12. jan 2010

Ahoj děvčata,

ač to zní hrozně, jsem ráda, že v tom nejsem sama. Při porodu jsem se potrhala tak, že jsem skončila na operaci, při které mi v podatatě rekonstruovali celý spodek. To bylo dva dny po porodu. Ty dva dny jsem "kojila". Malý se bez problémů přisával a mlezivo teklo. Jenže když se měla prsa začít nalévat, bác ho, narkóza, JIPka a medikace, při které se kojit nesmělo. Když už to vypadalo, že kojení půjde a prsa mi "tekla", přišel další šok a šlo to z kopce. Takže kojení se nekonalo. Malému je teď osm týdnů a když už by to konečně šlo, mám prsa prázdná. Ale bolí jak mrcha. Jen nevím, jestli je ta bolest způsobená snahou těla "uvařit" alespoň něco, nebo tím, že jsem dostala první poporodní menses. Slyšela jsem řeči typu, že se ženská může rozkojit i po docela dlouhé době, takže flintu jsem do žita ještě nehodila. Piju čaje, masíruju, nahřívám, stimuluju. Ovšem výsledek je víc než ubohý. Dvě tři kapky. Doslova a do písmene ☹ Ale chci tomu dát alespoň týden. Malý si zatím lebedí na Nutrilonu HA. Nevím, jestli dělám dobře, ale na kojení jsem se moc těšila. A celé mě to dohání k pláči a pomalu si začínám připouštět, že z toho asi nic nebude. Ale víme, co se říká o naději. Možná bych se na to měla vážně vyfláknout, protože mě čeká ještě jedna operace, která by moje pokusy mohla zhatit, ale já to nějak nedokážu...
Rodina je skvělá, vědí, že to prostě nejde. A v mých pokusech mě podporují, ale zároveň mě drží při zemi. Tak uvidíme, co z toho vzejde.

Držím pěsti pro pevné nervy s pohoršeným okolím. Problémy s kojením jsou zkušenosti nepřenosné a kdo to nezažil, nepochopí. A pokud má tu drzost odsuzovat nekojení chlap, zasloužil by nakopat rozkrok. Měl by si uvědomit, že on ten svůj kolík na povel taky nepostaví 😉

emanka
12. jan 2010

Millada, áno, treba aj po čajíku odgrgnúť 😉 Niekedy sa síce stalo, že malá si aj po čaji grcla, ale to bolo skôr zmiešané mliečko s čajom a hlavne kvôli tomu, že hneď po pití som ju prebalovala, obliekala a tak...proste natriasala s ňou 😉

Collette, ja si myslím, že keď ti idú 2-3 kvapky, tak by si to ešte mohla rozkojiť...ja viem, že ono to nie je jednoduché, keď malá papá UM, je mi jasné, že potom spí a nezaujíma ju nejaké ťahanie, no ale za pokus to stojí. Alebo odstrekovať, ručne, to sa najviac podobá satiu bábätka...
A aj keď ťa čaká operácia, tak si myslím, že by sa to dalo nejak vyriešiť...skús napísať Annaq, ona je laktačná poradkyňa a radí a pomáha aj tu na koníkovi, veľmi veľa žien je jej vďačných, lebo im veľmi pomohla s kojením, téma sa volá Ďakujeme Annaq 😉

janka3.12
13. jan 2010

ahojte,

oliver sa narodil v termine sekciou....asi na druhy den mi ho doniesli, novorodenecka sestra mi ho podala...ze mamicka prilozte si ho....ja tesne po vybrati drenu a cievky cela ubolena, ledva som sa zvdihla (namiesto toho aby mi poradila polohy na kojenie po cisarskom reze vlahu a pod.) v sede som si ho prilozila, samozrejme ako prvorodicka som ani nevedela ako...ona na mna z dialky pozrela ze no to nepojde mate ploche bradavky treba klobucik (zasadna chyba:( no clovek neskuseny si mysli sak sestra vie co a ako...manze bezal ako o dusu do lekarne, doniesol klobucik maly sa prisal, vsetko vyzeralo idealne...o tych polohach stale nic, kojila som ho v bolestiach v sede a pomahala mi mamicka co so mnou lezala na izbe, maly papal casto , ale potom hned zaspal, tak som bola spokojna. Prisli sme domov, prvy mesiac bol v poho, papal priberal...doma som skusala bez klobucika vselijako, nechcel sa prisat, v polovici druheho mesiaca, zacal byt nespokojny, podrazdeny odmietal kobucik (ani sa mu necudujem, ked bol maly tieklo mu to vsade mozne - su tam 4 obrovske dierky, plus je to silikon), odstriakavala som, no nie som bohuzial typ co za den odsaje liter...za cely den pravidelneho odsavania som odsala max 200 ml, museli sme zacat dokrmovat, maly s tym nastastie nemal problem, kdeze prvy den v nemocke mu dali BEbu. Napisala som annaq, poradila mi laktacnu poradkynu v nasom meste, zlata pani, stretli sme sa, poradila mi ako maleho nastimulovat na satie a verte ci nie v 3 mesiaci sa mi prvykrat prisal🙂 bolo to krasne, no prisal sa iba tak z radosti na chvilu🙂 odsavanie pokracovalo, no tym ze maly moc nesal, mliecka sa tvorli meje a menej a v decemri ked mal maly 4 mesiace a za cely den som odstrekla sotva 20 ml, mi dr. povedala ze to uz velky vyznam nema... Drzim palce vsetkym ktore koja, ale aj tym co nekoja🙂 maly je spokojny, zdravy a ja sa s tym pomaly zmierujem...ale ako ste povedali, v nemocniciach sa na to kasle, hlavna vec ze sa plati za pritomnost ptca pri porode, laktacne poradkyne nikde a co sa tyka sestier, mozno kazda tretia za nieco stoji.... drzte sa a necitme sa vinne🙂

babonr
13. jan 2010

Ahojte!Ako sa mate?Ja mam pocit,ze nase bolesti bruska trosku ustupili,ale maly je stale trosku mrzuty.Prechadzam ne Nutrilon comfort,tak dufam,ze pomoze.Zacali sme davat zase 130tku,lebo nas maly by len jedol a jedol.Tak uvidime,ako to zaberie.Myslim si ze uz o tyzden,dva prejdeme na 160tku. 😀

ksivcova
13. jan 2010

Ahojte ma niektora skusenost stym že jej dieta odmieta druhy stupen mliečka.Moj maly doteraz pije bebu Ha 1 ale je hladny a chceme prejst na dvojku no on ju odmieta.Prosim poradte mi. 😒

moravanka
13. jan 2010

My jsme prechazeli z beby ha na normalni bebu, taky to nechtela. Tak jsem dala 4 odmerky beba ha, a 2 odmerky normalni beby. Pak 3 odmerky ha a 3 normalni a tak jsme postupne behem 14 dnu presli na normalni bebu.

ksivcova
13. jan 2010

Dajujem velmi pekne skusim to 😉

sunea
13. jan 2010

my sme to tiez robili tak, ako moravanka, bez problemov.

sakura77
13. jan 2010

ahojte 🙂
tak my sme prave nabehli z beby HA na klasicku,vcera vecer boli desne revy a teraz nevien ci to bola este kolika-obcas este ma ale uz len malokedy-alebo to bolo z toho mlieka,tak uvidim co dneska
inak mala ho vypila bez problemov,jak keby ani nezbadala ze je ine -jediny rozdiel v hovienku-z Ha mala "zelene blato" a dneska z klasickej uz mala "zltu prazenicu" 😀
inak pijeme uz parkrat do dna 150ml,asi tak kazde druhe papanie,inak 120

petka035
13. jan 2010

ahojte tak my sme dali malej bebu premium a tu vypila v pohode a dr. nam dala nutrilon ha a ten nechce, ju normálne striaslo 😒 a ja som chcela aby pila ten nutrilon ale asi budeme piť tú obyč.bebu aj ked ani z tej neni nadšená,no 4mesiace sladkého mm sa na nej podpísali 🙂

emanka
13. jan 2010

Ahojte, babonr, že 160, naša pije 180 a už bude mať 8 mesiacov!!! Viac nechce, dr. povedala, že keď jej to stačí a prospieva, tak to nemám riešiť 😉

Inak, ja ľutujem, že ma vôbec nenapadlo, že mám zohnať laktačnú poradkyňu, keď som mala problémy. Vtedy som sem kvôli únave a nervom nechodila, možno by mi tu niekto poradil...no nič, každý sa učí na vlastných chybách 😉

ollski
13. jan 2010

ahojte...ja mam velikych prckov...ale
prve babo, som nekojila skoro vobec, nanic pristup v porodnici, prerabky bytu...stale som odsavala, ale nic moc to nebolo, mala bola neplne kojena necelych 9 tyzdnov, co mi bolo neskutocne luto...a postupne sme presli na nutrilon...
druhe babenko, so si povedala, ze budem kojit aj keby neviem co, ale poviem vam, mala som z toho neskutocny strach, ako to dopadne!! do porodnice som nastupila s odsavackou 😀
mam ploche bradavky, sestricky nado mnou vzdy len zalomili rukami...ze si ju mam prikladat a to bolo vse...lenze simi sa nevedela prisat, bola velmi spava, nevedeli sme ju zobudit na papanie, az na jednu zlatu sestrivcku, ktora mi pomohla potom aj 2x
kubinko na rozdiel od estricky tahal ako divy, ja som este vzdy po dokojeni odsavala, a odkladala, keby nahodou...ked bolo najhorsie dostal trosku nutrilonu...vydrzali sme to vyse 13 mesiacov, ale na to ze bol kojeni, bol aj je na rozdiel od svojej starsej sestricky, neskutocne nespokojne babo, uplakane od prveho dna, neobisli nas koliky, choroby a ine peripetie
Simi nebyvala chorucka, 1x ked mala rok aj 8m, bola neskutocne dobrucke sokojne babo, aj ked na nutrilone...
takze...tazko poveda, zazila som oboje, je to krasny pocit davat dietatku to naj, no myslim nie za cenu vlastnej krvy, lebo obcas som odsala aj tu 😝 a potom vsetko mliecko sup do umyvadla
drzte sa babulky!!! hodne mliecka a pevnych nevrov zelam!!

petka035
13. jan 2010

baby dáva sa dieťaťu ktoré ma um aj vigantol a kanavit?

macalc
13. jan 2010

petka035 ahoj ano ja davam malej aj jedno aj druhe vigantol 5x do tyzdna 2 kvpky a cez vikend pauza a cez vikend jej davam kanavit 1x za tyzden 4kvapky

tinnka9
14. jan 2010

Petka035 vigantol davam, ale kanavit kazala doktorka vysadit, kedze je uz na UM.