Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

mamlas06
autor
1. júl 2009

když jsem kupovala čaj v lékárně, tak mi poradili dětský čaj s heřmánkem od megafytu (nebo to byl leros?). Prý to je stará dobrá klasika, kterou napájeli už i nás. A je tam jak heřmánek, tak fenykl 😉
Když už se tu chlubíte s vašimi mírami, my máme ve 4 měsících 4,5 kg (porodní váha 2,8 kg) 🙂

mkeen
1. júl 2009

Ahoj, mam podobnou zkusenost jako vetsina - pripravila jsem se na porod i peci o dite, cetla, hledala na internetu, chodila na pripravu, ale KOJENI me naprosto zaskocilo. Vubec mne nenapadlo, ze je to takova veda... V porodnici zvorali vse, co mohli - prilozeni az po 6 hodinach, sestricka mi proste miminko "nastavila" tak, aby se prisal a hned odesla - pro prvorodicku opravdu neprilis nazorne 🙂 , naridili mi kojeni po 3 hodinach, coz vse pomohlo tomu, ze se mi mlecko nespustilo - takze dokrm - ja sotva nakojila 20ml. Samozrejme podavan lahvickou... Prestoze mam bradavky v poradku, jedna ze sestricek rozhodla, ze potrebuji kloboucky..? Odchazeli jsme s Bebou a s depkou... Doma jsem kontaktovala lakt.poradkyni a pustila se do rozkojovani - sestinedeli je dost narocne i bez nahrivani, kojeni 45min, dokrmovani, odstrikavani, vse po 2 hodinach... Miminko samozrejme nespolupracuje, usina u prsu, neumi se chytit a pak ten zachvat, kdyz v prsu mlicko dojde. Hruza. Po tydnu rozkojovani nic, zavolala jsem tedy druhe poradkyni a zkusila znovu. A zase nic. I Jirinka z www.kojeni.net nade mnou nakonec musela mavnou rukou, ale prave to mi nakonec pomohlo nejvic. Rekla jsem si, ze kdyz se rozkoji i adoptivni matky, ja to dokazu taky. A dala jsem si znovu rozkojovani, ale tentokrat 2 tydny - a stal se zazrak. Sice stale dokrmuju okolo 100ml denne, ale 800ml nakojim. A ackoliv se muze dokrm nekomu zdat jako prohra, ja to povazuju za obrovskou vyhru. Myslela jsem, ze skoncime na flasce uplne a o 5 mesicu pozdeji... Stale kojim.
Ale uplne uprimne - nekdy si rikam, jestli jsem tomu memu milackovi nakonec nezpusobila vic stresu, nez kdybych se na to vyprdla. O tom, ze jsem prvni 2 mesice probrecela a ani si to materstvi nestacila uzit, o tom ani nemluvim. A kdybych mela dalsi dite, nic takoveho by samozrejme neslo...
A naprosto souhlasim se dvemi myslenkami, jenz se tu propletaly celou diskusi - na jednu stranu az fanaticka propagace kojeni, jenz pouze zpusobuje, ze si pripadame jako spatne matky, kdyz to proste nejde a na druhou stranu chybejici podpora v zacatcich ve vetsine porodnic. Velmi si prace lidi ve zdravotnictvi vazim, smekam pred nimi a samozrejme rozumim, ze nemaji cas, ALE...
A jestli jednou pujdeme do nebe, jiste tam u brany nebude stat Pan Buh s tuzkou v ruce a ptat se, kolik jsme toho nakojili... Ale na to, jake jsme byly mamy, na to se nas zepta 🙂
Kazdopadne pevne nervy vsem, jenz se pokousi o rozkojeni a vsem, jimz se to nepodarilo, hlavu vzhuru, kazda z nas dela to nejlepsi pro miminko, jenz v te danne chvili zvladne...
Omlouvam se, ze jsem se tak rozepsala, ale ja to proste jinak neumim 😉

broskvicka21
1. júl 2009

Ještě jeden dotaz, jak se pozná stolice hladového dítěte? A jak často takové dítě kaká. Pořád ho sleduju jestli má opravdu málo.

momin
1. júl 2009

holky co davate jenom UM........... Spi vam mimca celou noc?????

lindula3
1. júl 2009

e.vicca u nas stoja tusim okolo 300 korun... ale my uz mame euricka🙂))) to je fakt u vas take drahe? a odkial si?

andrea142
1. júl 2009

ahojte

momin: ja malú uložím medzi 19:00 - 20:00 ako jej vyjde jedenie a potom sa mi budí okolo 3:00 a ráno medzi 7:00 -8:00.

broskvicka: mala by byť zelená, koľkokrát kaká to neviem 😅

ja som bola dnes s malou na poradni a máme 6500g a v sobotu máme 5.mesiacov 🙂

veruska007
2. júl 2009

Momin, my dokrmujeme, a Honzik spi celou noc, usina kol. 21h, probouzi se cca v 6h.

e.vicca
2. júl 2009

lindula3 jsem z Havířova, kousek od Ostravy. ptala jsem se včera. opravdu stojí přes 600 kč. říkala 650 nebo 690. to už si nepamatuju. je to mazec. a nějaký internetový shop kde by se daly objednat? nebo spíše internetová lékárna?

momin my se zatím budíme v noci co 3 až 4 hodiny. jsme ještě malincí. zkoušeli jsme i sytící nutrilon extra na noc. Po pravdě zabíral 2 noci. to Martínek spinkal 5 hodin. pak nám ale začaly prdíky 😒 sytící nutroš nás dost zabetonoval, takže jedeme zase jen na normálním.

Jinak holky jestli některá nutrilon extra používáte a jste z Ostravy a okolí, ráda jej nněkteré podaruji. je otevřený, ale vybrali jsme jen pár dávek.

martinka1981
2. júl 2009

E.vicca myslim že sa to časom upravi neboj 🙂 aj miška bola zo začiatku taka nenasytna. Davala som jej moje mliečko a ešte aj prikrmovala,to som vtedy neriešila tabulky a vždy všetko zbaštila a potom to par krat aj vyvratila,tak mi došlo že jej davam vela. Ale ako hovorim teraz je to ok,jasne že každe babo je individuale. Nezvyšuj mu davky,skus to s tym čajikom a uvidiš 🙂 .BioGaia stoji u nas 10eur čiže 300sk,skus dat do googla lekarne sk alebo take niečo a uvidiš,je ich vela internetovych len neviem ako to je so zasielanim.
Ja malu ukladam okolo 21:30 až 22:00 zaleži ako vychadza papanie a potom sa budi okolo 4:30 napapa sa a potom tak prerušovane spinka do 8 až 9 ale neni to vždy rovnake rano.
A k menzesu,tak ja som dostala v piatok,take slabe 2 dni a potom sa to spustilo ale riadne!!! mala som isť na kontrolu po sestonedeli v utorok,tak som volala sestričke že nepridem a ona že ked mam take silne nech sa pridem poradiť s lekarkou že jej sa to nezda. Ale dokyna hovorila že je všetko v poriadku že ta 1. menštruacia može byť taka silnejšia a potom sa to upravi. Dala mi lieky Ascorutin a po tom mi to zoslablo,dokonca som 24 hod nekrvacala a včera večer zasa trošku krvi a to som sa už chystala na prvy sex po porode 😀 😀 tak nič no...uvidim dokedy ich budem mať,bez nich bolo fajn čo poviete?? 😉

alias313
2. júl 2009

momin ahoj ano spinka celu noc...ale cez den mu potom davam castejsie-kazde 3/4 hodiny...nam malicky spinkal celu noc ked mal uz asi nejake 3 tyzdne, takze super...ale ja mu cez den spravim aj kusok grisu (v UM rozmiesam malu cajovu lyzicku grisiku, trosku cukru a to mu uvarim). Doktorka vravela, ze gris az od 7 mesiacov, lebo obsahuje lepok ci co, no proste nieco co je v muke, ze na to su alergie, ja som gris jedla od 3m, takze som uznala za vhodne varit ho aj jemu, raz za den. a je z neho spokojna baba 🙂

bianka...
2. júl 2009

my uz nekojime mesiac 😢 😢 😢
bola som v nemocnici tak mi vyberali zlcnikove kamene,mliecko som si odsavala
ale ho uz nebolo pre malinkeho potrebu 😖 😖
a navyse mi hrozila operacia.a az v utorok som sa dozvedela,ze som ok.
ale medzitym sa mi vratili ekzemy takze som brala lieky.vysadila som ich a pokusala som sa maleho castejsie prikladat
a on plackal,nestacilo mu to.
cez den papka kazde 3 hod. vytiahne si tych 150 ml, a vecer po kupkani 180 ml,no uz sa mi viackrat stalo,ze spapkal 24O ml !!! a vydrzi buvat do 5:00 a potom papka v tych 3 hod.intervaloch.
O tyzden ma 4.mesiace a vazime 7 kg a sme dlhy 68 cm 😀

lindula3
2. júl 2009

bianka mala si kamienky aj pred tehu alebo sa ti vytvorili pocas?
ja mam tiez kamene, piesok mala som pred tehu... uz som isla aj na OP ale ma poslali domov ze som nad limit co im poistovna preplaca... tak som sa potom na to vykaslala... otehotnela som reku nejak bude... pocas tehu super ziadny zachvat, malinka ma nejako chranila a teraz po porode tiez nemam ziadne tazsie problemy... obcas je mi tazko ale ziadny zachvat..dufam ze to vydrzi🙂

momin
2. júl 2009

maly prave usne kolem 8. Vydrzi spinkat do jedne. A pak papame v tu 1 ve 4 a v 7.... A to sem se tesila ze az budu davat UM tak prospinka celou noc... 😅

mamlas06
autor
2. júl 2009

momin a zkusila jsi k večeři dát víc UM? Nám malá usne kolem osmý a probudí se mezi 4.-5. hodinou (to naštěstí zvládáme kojení) a pak v 8, dokonce už spala do devíti 🙂

momin
2. júl 2009

Ja do neho fakt vice nez tech 120ml nenacpu... 😒 Uz sem ho zkousela i osidit cajikem ale nechce ho a breci.. On to pozna.. nenecha se obalamutit...

mamlas06
autor
2. júl 2009

švagrová s tím taky bojovala, tak postupně každý den dělala vše o chvíli dýl (delší dobu před koupáním si s malou hrála, koupání taky prodlužovala....) Je to asi běh na delší trať

momin
2. júl 2009

jo ja sem na to zvykla a uz mi to nevadi... Ale zda se mi ze by mohl vydrzet dyl... 😉 Postupne se to upravi ja vim🙂

lindula3
2. júl 2009

momi ja do mojej nenacpem viac ako 110ml... a sme na tom vekovo rovnako... teraz 2 dni som ju vyskusala uz v noci nekrmit, vzdy som jej davala este o 23 a pekne mi vydrzala od 9 do 6 rana... len mam trosku vycitky ze ci jej to chudatku nechyba tie tekutiny...

andrea142
2. júl 2009

momin: aj moja tak spávala a potom budenie o jednej vynechala .... takže možno aj tvoj malý to tak spraví 😉 alebo ak dávaš nutrilon tak mu skús dať ten extra je sýtejší ( ak mu to nedávaš 😅 ) alebo čo ho určite viac zasýti je napíšem to tak doslovne ryžová voda 😅 ----- do hrnca naleješ 1l dojčenskej vody a pridáš za hrsť ( alebo menej) umytej ryže a varíš to hodinu. tú vodu potom preleješ cez sitko ( keď to vychladne treba to skladovať v chladničke max 48hodín ) a potom iba zmiešaš s UM. má to len jednu nevýhodu ,že to zapeká ale ak mu to budeš dávať iba večer tak by tam nemal byť problém.

ináč zabudla som pozdraviť ........... Ahojte 🙂

ja som dostala menzes po dvoch mesiacoch od pôrodu. prvýkrát to bolo také slabé,že som ani nezistila ,že je to ono, len potom po troch dňoch ma napadlo ,že špiniť som už prestala tak to asi bude MS 😀 a ešte som vtedy aj kojila ( ako tak 😀 ) tak asi preto tak slabo. potom už druhý krát som to mala dosť silno a od vtedy normálne 😀

momin
2. júl 2009

a ona ti usne v noci kdyz se ti vzbudi a ty ji nedas napapat ? ? jo a nutrilon extra sme taky zkouseli a efekt 0 ! ! jenom utraceno o 50kc vice🙂

momin
2. júl 2009

nekde sem to slysela uz o te ryzove vode.. a muze to i tak male mimco?

andrea142
2. júl 2009

zobudí sa ale dám jej dudlík a spí ďalej potom na druhý krát keď zamrnčí jej robím jesť - to je okolo tretej. môže sa to dať ,veď už nemáš také malé bábo. ja som to dávala malej aby mi viac pribrala lebo po dvoch mesiacoch si znížila dávky zo 120ml na 20/40ml a viac mi nepila. a mama mi vravela niečo také že je to dobré na kosti

momin
2. júl 2009

tak diky za radu. Vyzkousime zitra..... denska uz spime. 😉

andrea142
2. júl 2009

ja som tiež dávala nutrilon najskôr obyčajný a potom som jej začala dávať ten extra a malá si znížila dávky, dokonca po troch hodinách si ani nepýtala . keď som ju nechala "že si vypýta tak prešlo 6 hodín a nič. dva mesiace som sa s ňou trápila kým začala znova piť dávky po 120ml medzitým som jej začala dávať bebu. dokonca jej nejedenie dospelo k tomu ,že som jej mlieko dávala lyžičkou. ja som už bola zrelá na psychiatriu. našťastie od 4.mesiacoch papá pekne hoci ešte to nie je ono ale už to nie je boj ............. ale zase z druhej stránky pekne sa mi naučila na lyžičku 😀

momin
2. júl 2009

tak my musime davat leky a kapky..... tak maly bude ze lzicky taky pekne papat. je to sladke tak vzdycky uz otevira pusinku .. 🙂

anitta
2. júl 2009

ahojky já taky dokrmju nutrilonem odsávám asi 500ml denně něco nakojím a dvakrát až trikrát denně dokrmím nutrilonem , a to už jsem to málem vzdala , naštěstí jsem to zase rozchodila sice je to makačka ale podařilo se tak to takhle pytlikujeme už několik týdnů 😉

dejna3
2. júl 2009

ahojte, pridávam sa do klubu... kojila som (vlastne kvôli problémom) len odsávala iba 2 mesiace a pak koniec.. mlieko odišlo zo dňa na deň 😒 počas tých 2 mesiacov som bola 3 krát tak chorá, že si to vyžadovalo nasadenie atb a posledný krát mi už lekár ani nemal čo nasadiť, keďže predošlé lieky nezabrali 😝 v spálni sme mali hádam aj 25 stupňov a ja som mávala v noci triašky 😖 napriek tomu som sa stále snažila, no teraz uznávam, že tá strata mlieka bola asi možno akési psychické "vyslobodenie"najmä pre mňa, no i pre malú... malinká mala navyše reflux, takže bolo ubíjajúce aj to, keď vygrcla polovicu dávky, ktorú som už ku koncu horko - ťažko odsala ☹
od kedy je výhradne na UM, je všetko v poriadku, nasadili sme nutrilon AR, pekne rastie a priberá a hlavne je zdravučká 😵 😵 😵 ťuk - ťuk
časom aj ten reflux prešiel 🙂
a musím povedať, že ma veľmi štvali ľudia z môjho okolia, a všetky tie otázky či ešte kojím, a prečo nie a že materské mlieko je najlepšie na imunitu, a ako sa mám snažiť, a že sa to ešte rozbehne a laktačná kríza a bla, bla, bla 😠 😝
moja rodina aj partner boli v tomto smere absolútne úžasní, oni ma veľmi psychicky podporovali, paradoxne mi to "vyčítali" cudzí ľudia, ktorých do toho nič nie je 😒
ale tiež som sa už poučila, a či už budem prípadné ďalšie bábo kojiť alebo nie, na tieto hlúpe otázky nebudem odpovedať a porovnávania iných mamičiek ignorovať 😉

evuse
3. júl 2009

Ahojte, přídávám se. Taky nekojím. Kojila jsem jen 3 týdny a to celou dobu s dokrmem. Už v porodnici jsme museli dokrmovat. Tereza se přisávala dobře, ale já mlíko prostě neměla. Nikdy jsem nežažila to "nalévání" a tlak plných prsou. Obrečela jsem si to už v porodnici, kdy jí dávali cizí odstříkané mlíko, to jsem měla pocit totálního selhání, že se nedokážu o toho drobečka postarat. Navíc to, že pořád řve hlady a já jí musím mít hodinu přiloženou, pak na váhu, spočítat kolik vypila a jít žebrat o dokrm a čekat třeba 10-20 minut než ho dostanu! 😖 A celou tu dobu moje dítě řve hlady ! Myslela jsem, že doma se hodím do klidu a srovná se i kojení. Jenže ten stres... zvážit, skoro hodinu kojit, zvážit, dokrmit, odstříkat, byla jsem neskutečně vyčerpaná a unavená, neměla jsem ani chuť k jídlu, natož že bych snad stihla uvařt něco zdravého pro kojící matku 😒 . A mílka ubývalo a přiznám se, že po těch 3 týdnech , kdy už se něchtěla přisávat, protože nic neteklo a doslova jsem se sní prala a odsát se mi podařilo sotva 10ml a rozhodla jsem se, že na to kašlu, tak to se mi fakt ulevilo. A konečně jsem se hodila do klidu 😉
A těch lidí, co se mě ještě teď ptaj jestli kojím?! To je jak v těhu, kdy nikdo nezná jinou otázku, než na vybrané jméno a pohlaví miminka.
A naše Rézi má v 5-ti měsících 7150g.
Ze začátku Nutrolon HA, po 2 měsících jsme po poradě s Mudrou zkusili Nutrilon1 kvůli ceně 😒 , ale byly koliky. Takže zpět Nutrilon HA, ve 3 měsících krev ve stolici, dostali jsme na to Hylak, na chvíli pomohl, pak opět krev a zjištění, že Terka má asi alergi na bílkovinu. Mudra radila dávat Hylak pořád, aby se podpořilo trávení a zůstat na HA, že prý to bez laktozové ani není mlíko 😕 . Ale krev se opět objevila, takže jsem jí prostě koupila mlíko bez laktozy od Nestle a rázem je po problému. Navíc začala kakat je jednou denně, před tím vlastně při každém přebalení.
A budí se mi v noci na jídlo okolo 2 a pak okolo 6 a pak jí okolo 10. Takže si myslím, že není pravda, že UM víc zasytí.

A pro ty co si myslí, že nekojíme jen tak z plezíru, ve 4 měsících nás Nutri HA vyšel na minimálně 750 týdně !

e.vicca
4. júl 2009

Evuse úplně tě chápu. asi všechny co jsme se sešly v téhle diskuzi jsme si prožily něco podobného. Já jsem taky bojovala s Martínkem už v porodnici. Pil mi tak 15, 20 výjimečně 30 z obou prsou a to jsme taky kojili nejmíň hodinu. U prsu usínal, nedal se ničím vzbudit, když se pak probral sám, řval hlady. Sestřičky byly hodné, nabídly mi samy, že když budu chtít, maloška mi dokrmí. možná to byla chyba a měla jsem vytrvat a přikládat ještě více, nevím - 😒 Doma už to šlo hůř a hůř. Byla u nás i laktační poradkyně, takže jsem si užila maraton nahřívání, stimulování bradavek, přikládání, kojení z obou prsou - řev , dokrmování ze stříkačky, odstříkávání.vlastně jsem pořád šaškovala kolem kojení a Martínek stejně řval hlady ☹ Kamarádky mi pořád volaly a povzbuzovaly, ať to nevzdávám, že co si Martínek vypije, to se dotvoří - jenže když si vypil 5ml, tak se dotvořilo zase jen 5 ml - takže kde byl ten smysl?
Hodila jsem na to bobek, možná brzy, ale aspoň už se tolik nestresuju. Sice pořád nevím, jestli Martínka nepřekrmuju. podle návodu na krabici nutrilonu mi rozhodně nepapká, ale hlavě že prospívá. Dvě noci po sobě mi teď vydržel spinkat od sedmi skoro do jedné a pak až do pěti do rána. Takže jen 2 krmení, potom už to ráno bývá horší. jako kdyby byl hladovější, takže taky nemám pocit, že by UM zasytilo více. 😒 ale rozhodně se po něm pěkně přibírá. my jsme jen za poslední týden přibrali 300gr 😉

martinka1981
4. júl 2009

Ahojte 🙂 ,my sme včera spravili rekord v spinkani,malu som uložila o 21:30 a spinkala až do 6:30 😕 to bolo prekvapenie....dnes už klasika o 4:30 budiček a papať. Potom som si ju dala ku mne do postele,pospinkala ešte asi 2 hodky a už sa potom len naťahovala a vykecavala by somnou. To je nadhera ked sa ten drobček na vas otoči a začne hadzať usmevy a snaži sa niečo povedať 🙂 😵 ...krasny začiatok dna...