Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

amy14
11. sep 2009

rimmel-keby ti bábo plakalo vkuse dva mesiace a potom by si skúsila UM a zrazu je to usmievavé,spokojné dieťa,tak by si opäť iba kojila?ja dávam cez deň UM a v noci kojím a sme veľmi spokojní....aj s manželom nám je ľahšie,môžeme s malou ísť von v pokoji,malá spinká....ono sa to hovorí vydržať,skúšať,alekto to nezažil nepochopí...možno aj ty si vydržala,nekritizujem,ale určite by si to neskúšala po dvojmesačnom neustálom plači....ja uznávam každý názor,ale to že vydržať mi ide na nervy....tak sme spokojní aj mimi aj ja aj manžel a aj celá rodina....v pokoji môžem ísť k lekárovi,do obchodu,manžel dá mliečko a fungujeme...nestresujeme sa...akeby sa dalo,tak určite každá z nás kojí,pretože UM niečo stojí,fľaštičky je potrebné sterilizovať,pripravovať mliečko,je to fakt náročnejšie ako vybrať prsník.....a UM jedna krabica vydrží možno týžden a pol,takže tak....ale nehádam sa s nikým,môj názor,neber to zle....

rimmel
11. sep 2009

amy ja nehovorim ze dat UM je zle!! tiez som mala casy ked som bola na nervy ale ja len hovorim ze (az na extr.pripady) kojit sa da vzdy 🙂 kazda matka je schopna svoje dieta nakojit ak je dieta spravne prisate, dobre sa stravujeme a sme kludne 😉

moj sa narodil dva mesiace predcasnemali sme problem s jeho prisatim na bradavku, pouzivala som par mesiacov klobucik, dakedy som i mala pocit ze nemam dost mliecka tak som stale prikladala a prikladala, pila vela vody a nestresovala a vsetko bolo fajn...niekedy si fakt len treba verit a ani si nepripustit myslienku ze to nepojde a tom je vyhra..horovim preto, lebo poznam par pripadov kedy sa mamicky velmii rychlo vzdali 😉 ale ak fakt nejde tak nejde ale podla mojho os.nazoru ide vzdy len treba vediet ako a byt informovany a mat podporu svojho doktora ci babice.....

amy14
11. sep 2009

v pohode....možno som sa vzdala rýchlo,ale nevadí mi to....

rimmel
11. sep 2009

hej jasne ..k spokojnosti oboch 🙂 ja som tiez mala dni ked som rozmyslla nad UM ale potom som si uvedomila ze by som sa citila vinno a ze som preto nespravila vsetko co sa da a vyplatilo sa mi to 🙂

sunea
11. sep 2009

Rimmel a Amy: my tiez ciastocne frcime na UM, a to uz od porodnice. Po porode som mlieko takmer nemala, paradoxne sa to zlepsilo po 2 mesiacoch, teraz mame pomer MM:UM cca 1:1 (asi aj viac MM)... tiez som skusala viackrat len kojit, v podstate kazdu chvilu len kojit, ale babo uz bolo potom take unavene, hladne a vynervovane, ze tak plakalo, ze sa ani nemohlo prisat. Takze ano, kojenie je z 90% vec psychiky, ale netreba to lamat cez koleno - hlavne je spokojne babo a spokojna maminka. Ja som sa az teraz dozvedela, ze ja som bola kojena len 2 mesiace - bola ina doba, Sunar bol v "mode" a nejaka osveta ohladne kojenia sa nekonala. A vacsina nasej generacie je na tom podobne. Nie som alergik, som zdravy, spokojny clovek. Preto si myslim, ze vacsina mamin tu v tejto teme skusila mozne aj nemozne (my aj suplementor, odsavanie, laktacnu poradkynu doma atd.atd.atd.), ale niekedy to jednoducho nejde a basta fidli 🙂 A pre svedomie: je predsa hlavne, ze sme spokojne, ze nam deti rastu do krasy, dobre si pospinkaju a dobre sa napapaju 😉

veronikap
11. sep 2009

sunea, súhlasím s tebou... dnes som si kúpila aktuálne číslo Mama a ja a som rada, že konečne sa píše aj o pocitoch mamičiek, ktorým sa nepodarilo kojiť a nie len o tom, aké je kojenie dôležité... to vie predsa každý racionálne uvažujúci človek, ale keď to nejde, tak to nejde...

moja mamina nás mala štyroch a nepodarilo sa jej kojiť ani jedného z nás.. sestra mala len pár kvapiek... mne sa dcéru podarilo kojiť pol roka, ale aj s prikrmovaním ... keď som ju len kojila a odmietala UM, tak proste neprospievala, len chudla... verila som, že pri synovi sa to všetko rozbehne tak ako má... naštudovaného, odskúšaného mám už naozaj veľa, psychicky pripravená na všetko a aj tak sa mi nedarí kojiť.. pritom technika správna, malý sa vie prisať pekne, ale nestačí mu to.. a keď si odsajem, aby som vedela koľko toho mám, tak za celý deň nazbieram tak cca 50 ml, čo je asi jedna dávka... a prikladať môžem aj každú pol hodinu... keď to nepôjde, nezbláznim sa, budeme na umelom...

btw. moja malá má skoro 2,5 roka a bola chorá raz, ako dvojročná.. kamarátky, ktoré svoje deti plne kojili majú skúsenosti s lekármi už cca od jedného roka.. ale ťažko povedať, či je to práve alebo len týmto..

wjerushka
11. sep 2009

Ahoj holky, tak my mame doma taky nekojence. V podstate jsem si prosla tim co amy. Krystof se narodil o mesic driv a byl na JIPce, takze jsme zacali prikladat k prsu az asi tyden po porodu. Presto se mi podarilo se rozkojit az do jeho tri mesicu. ovsem potom dva mesice nepribral skoro ani gram a neustale plakal, tak nam doktorka navrhla dokrm UM a jak se potom krystufek zklidnil, zacala pribirat a spinkat. Sice jsme jeste chvili kojili catecne, ale pak jsem o mlicko prisla. Alei i tak je Krystufek hodne a spokojene miminko. Kojit jsme chtela aspon do roku,a le kdyz se to nepovedlo, tak se nezblazdnim.

sisulka7
11. sep 2009

moja mala isla cisarakom o dva tyzdne skorsie a jednoducho sa nevedela prisat na prsnik. Hrala sa s nim aj pol hodiny a na vahe ziaden prirastok, tak sme zacali odstrekovat a pit z flase. Doma sme skusali vsetko mozne, ona vydrzi na prsi aj hodinu, ale aj tak si potom strasnym revom tu flasu vydobije, tak uz fungujeme hlavne na odsavani, je to fakt drina, lebo mam pocit, ze jedine, co robim je krmim a odsavam, ale som stastna, ze ma moje mliecko. Fungujeme tak uz skoro mesiac a mala pribera uplne uzasne. Za dva tyzdne sme pribrali 570g, takze papa velmi dobre len je to hrozne unavne. Najde sa tu maminka, ktora ma podobnu skusensot?

jankapiknova
11. sep 2009

Ahojte. TAk prispiet mozem aj ja, pretoze ja som kojila mesiac a to stym ze kazdy vecer pred spanim bola beba a od druheho mesiaca len beba. Tiez som planovala kojit dlhsie ale ked sa nam nepodarilo co narobim. nikdy nechudol, priberal vzdy pekne a ani chory nebyva,tak som spokojna.

vinka
11. sep 2009

Sisulka obdivujem ťa a skladám ti poklonu.Je to drina to hej.Moja kamarátka takto odsáva a chce to vydržať do roka.No malá má už 10 mesiacov.Ale sama povedala,že je to drina. 😉 Tak ťa chcem len povzbudiť a neboj malá bude ti zato vdačná. 🙂

wiwienne
12. sep 2009

Amy, suhlasim s teboz , Rimel, nie vzdy to ide..my sme plakali dva mesiace pre koliky, potom od hladu..malemu sa zvysili potreby a ja som stale mala malo mlieka...jedla som a pila ako diva, dokonca som pribrala 😠 prikladala a prikladala, stravila na gauci cele dni a vysledok sa dostavil, ale biedny, niekedy vela urobia geny ☹ u nas v rodine sa kojlo max. tri mesiace a ja som na tom tak, ze som zacala dokrmovat a v noci kojim, ale aj tak musim este spravit mliecko..s malym sme bez problemov fungovali asi mesiac tak, ze som kojila, potom dokrmovala, nemal nikdy problem s klobucikom, prisat sa na br. ale aj si vziat flasu, je fakt zlaty, ale za posledny mesiac nechce prso, lebo ked sa mu pusti, zacne sa dusit, potom sa odpoji a place a ked aj nie, zaujima ho vsetko mozne len nie prsnik..rozmyslala som, ze zacnem odsavat, ale ked si spomeniem, ze zas na nic nebude cas, len odsavat a podobne, neviem..potom je tu to, ze ako kojim, citim sa strasne, citim ako ma to vysava, som stale unavena, citim sa zle, napriek tomu, ze beriem vsetky mozne vitaminy a staram sa o seba..a odkedy sme zacali dokrmovat, mam doma ine dieta, spokojne, vysmiate, stastne, maly sa uz netrapi a ja som stastna, ze je strasne spokojny..a konecne zacal priberat, predtym mi priberal strasne malicko a mala som kopu starosti, stale plakal, islisme k mudr, napapani a len reval a reval, od hladu, chudak..ja som bola tiez na UM od mala, a som ok, aspon si myslim 🙂 ...citim, ze mam uz len velmi malo mliecka a ze sa onedlho strati, ak nieco nespravim...,yslela som si, ako budem stale kojit, tak som sa na to chystala, v hlave som mala len "kojit" a aj tak to blblo vzdy ked mohlo..a teraz, ked je maly velmi culy a vyzaduje si ma celu, nonstop, neviem, kedy by so mto stihala s odsavanim a podobne..

wiwienne
12. sep 2009

Baby, ja kym som nezacala s UM, maly nespal cez den ani minutu a bol hore aj 14 hodin!take male babo!za to mi to nestoji...dnes je uz spokojny, spinka aj trix cez den, v noci pekne, dvax papa, no konecne vidim, ze ma vsetko co potrebuje, je syty, vyspinkany, tym padom spokojny, hra sa a pekne rozvija, vidi usmiatu mamicku, co viac mozem chciet, s MM sa mi to nedari..

wiwienne
12. sep 2009

Ozaj, ako pise Zuzik, ja ked som dala maleho k prsiam, po minute zaspal a takto dookola, boli sme na gauci na jedno papanie aj dve hodiny, len aby si nieco odsal, ked si na to spomeniem, horor 😒

jankapiknova
12. sep 2009

wiwien ja som mala to iste , pri umelom spaval vzdy 3 x za den a v noci okolo 11 hodin a 2xpapal
teraz spava 2x za den a v noci to iste okolo 11hodin a este stale 2x papa

janulla84
12. sep 2009

My jsme taky na UM stastne a spokojene,v noci krasne spinkaeme budime je jen ve 4 a pak az v 8 😎 a pres den jen tak obas pospime ,jsme mali dablici 😀 ale ja jsem konecne v klidu a pohode.A zadny plac.stres atd.A myslim,ze jsem proto aby jsem kojila udelala maxi 😠

radka.m.
12. sep 2009

sisulka-já jsem odsávala rok,pak jsem musela přestat kvůli nějakým zdravotním problémům,kdybych nemusela,tak bych možná ještě odsávala déle,mléko mám ještě doted,přitom to je už skoro rok,je to fakt očistec,malý prostě kojení bojkotoval,jezdili jsme i k laktační,u nás do HK,ale malýho jsme prostě nepřim ěli,byl paličák a to mu zůstalo doted,ke konci už šel i rapidně s váhou dolů,tak to fakt nemělo význam,tak mi to řekla i laktační,že s některýma dětma prostě nehne nic a nikdo,takže to není jenom o tom,že skoro každá máma může kojit,ale také o dětech,pokud tě to odsávání hodně trápí,tak se na to vyprdni,protože je daleko přednější spikojená máma a dítě,než aby byl z tebe uzlík nervů a neřekla bych,že nám budou děti vděčné,jestli jsme je kojili,nebo ne,až povyrostou,tak nikdo nepozná,jestli bylo dítě kojené,nebo ne,ani děti si nevzpomenou na naše prsa 😀 😀 😀

soanpe
12. sep 2009

rimmel IP

já fakt nevěřím,že kojit může každá 😉

sunea
12. sep 2009

Sisulka a podobne damy, ja sa chcem len spytat, ako sa to da stihat - myslim to odsavanie pocas dna? Ja mam cas si odsavat len vecer, ked maly zaspi, a v noci. Kedze manzel chodi do prace a babky su daleko, sme doma s malym sami (teda okrem hafana). Cez den je po papani synacik aktivny, treba (a chcem) sa mu venovat, do toho treba aj upratat, nieco zjest, v klude zajst na WC apod. 🙂 Neviem, kedy by som si teda odsavala... kto to stiha, ma moj obdiv a drzim palce aj nadalej, aby to slo.

rimmel
13. sep 2009

baby, aby ma tu zase nejaka nezvozila napisem to co som pislala vyssie polopatisticky 😉

kazda ZDRAVA mamicka je schopna kojit svoje dieta 😉

amy14
13. sep 2009

rimmel nikto ťa nezvozí,len tu sú nekojace mamičky,ktoré to nemali ľahké a preto sa povzbudzujeme navzájom....každá by sme chceli kojiť,ale nie na úkor seba a maličkých...

jankapiknova
13. sep 2009

ano kazda je schopna kojit ale nie vzdy sa to podari 😀 😉

rimmel
13. sep 2009

amy sak to som aj pisala vyssie ze ked sa nepodari tak sa svet neruti a hlavne k spokojnosti oboch..no iba som napisala ze stale moj osobny nazor je ze kazda zdrava zena je schopna kojenia 🙂 ale uz ma zvozili... 😒

jankapiknova
13. sep 2009

rimmel no mojmu malemu uz v porodnici dali flasku s bebou,lebo mlieko mi nabehlo az piaty den a maly bol hladny jak vlk, tak kazdy vecer musel mat flasku s bebou a cez den som kojila,ale to kojenie upadalo lebo beba mu viac chutila,lahsie to slo a hlavne ho viac zasitili, ale pri druhom(ak bude) budem uz mudrejsia. 😉

rimmel
13. sep 2009

ano, aj mojmu davali UM kym mi zacalo mliecko no krmili ho cez trubicku v nose takze tu chut necitil a nemal potom problem s obnemou za moje mliecko 😀 😀
a jasne, nabuduce uz budes mudrejsia a uvidis 🙂

sisulka7
13. sep 2009

sunea, tak snazim sa odsavat kazde 3 hodiny, vacsinou predtym malicku nakrmim z flase, necham odgrgnut, polozim do lehatka a zvuk elektrickej odsavacky ju troska uspava, takze podriemkava, alebo ak je niekto doma, tak dostane flasu a kym krmi, tak ja odsavam. Najhorsie je to v noci, ale to odsavam len 2 x max 3 x, ale zatial sme len na materskom mlieku, tak som stastna a priberame ukazkovo. Za dva tyzdne 570g. Mala spapa na jedno papanie v priemere tych 120ml. Len je to hrozne unavne. A co sa tyka varenia, varim az ked pride muz domov z prace, on sa s malou pohrajka a ja zatial navarim. Uprimne poriadok ma nejako extra netrapi momentalne, myslim, ze su na svete aj dolezitejsie veci, som rada, ze stiham zehlenie.

sunea
13. sep 2009

Sisulka, si sikulka 😉

wjerushka
14. sep 2009

sisulka máš to fakt vychytaný🙂 Myslím, že bys mohla radit Ty😀

Jinak Kryštůfkovi taky v porodnici strčili flaškou s UM, žádná stříkačka, nic takovýho. A ptotože je to chlap vychytralje, tak když jsem potom přikládali, hrozně dlouho trvalo než začal sám sát z prsu. ze začátku nechápal, proč by se měl namáhat a akorát řval. no plný kojení vydželo 3 měsíce, částečný do půl roku. Ale hledám pozitiva, UM ho nakrmí i manža, tak můžu na pokec nebo někam vyrazit a nemusím spěchat domů na kojení🙂

pavlinasp
15. sep 2009

ahoj, koukám že diskuze je docela zajimava... oni se dají novorozenata krmit i nosem jo? to me dost prekvapilo, slysim/čtu poprve ...
no jinak samozrejme nejlepsi je MM to vime vsechny, ale UM dneska uz je uplne jinde nez kdyz jsme se narodily my... dneska uz obsahuji všechno potřebne, dokonce se pridavaji i probiotika, aby deti netrpely kolikami.. nám teda osobne zabraly na prdiky až probioticke kapky, ale i tak.. UM zasytí, dobrej postřeh je, že to zvládne i chlap takze o starost min - i kdyz je jsany,ze zrovna kojeni je takova ta prijemnejsi starost 🙂)) 😎 jo jinak kdyz uz jsem u tech Kapek, tak ty jsou idealni doplnek k prikrmum, protoze prikrmy obecne delaj detickam problem nez se na ne nauci..takze doporucuju v kazdem pripade 😉

rimmel
15. sep 2009

ano, ked je predcasne narodene babatko ako inac ho nakrmit? tubickou cez nos ktora vedie to bruska 😉

lily1983
15. sep 2009

Ja som kojila mesiac, a potom este dva tyzdne aj s UM, od šiestich týždnov sme čisto na UM, nemala som mlieko, stratilo sa, neviem, ale nevedela by som sa pozerat ako moje dieta trpí hladom, ked nemusí. Vela žien nemôže kojit a velmi by chcelo, kazdá sme mali určite výčitky, že niesme dosť dobré matky, ale stáva sa to, a teraz sa mi to uz lahko hovorí, ked vidím moju malinku usmiatu a sýtu..trápila sa, bola hladná, tak čo by asi urobila ZDRAVA mama? odsávala to, čo tam nieje?????????????????????????????????????????????????????