Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

petrach
3. aug 2009

kacci ten zanet jsem zažila a kdo nezažil nepochopí..
s takovou bolesti odsavat v horečkach 😠 ja prosila sveho dr at mi pichne neco na zastavení laktace,taková to byla hruza a on řekl že až když se to bude opakovat..
sice odsavam pořad,mali šel hodne předčasne,ale kolik síly me to denne stojí to nikdo nevydí,všichni jen tvrdí kojit a každy se na to ptá..
taky se citim k tomu tlačena takže te plne chapu..

myslim že deti na UM když předtím kojení nešlo jsou daleko spokojenejší,protože jsou štastnejší a mene unavené jejich maminky a tim padem se to v detech odrazí..
a s nemocností to taky není pravda,není to o mliku,ale genech

přeju zdrave deti 🙂

balisek
3. aug 2009

Ahojky holky,omlouvám se že se k vám připlítám,ale mám takový dotaz.Náš malej Tomášek je hrozně živej a před chvíli jsme ho krmili a při krkání sebou tak škubnul že mi vypadla hlavička z rukou a rychle mu spadla dopředu..nepláče a je v klidu,jen se chci zeptat,jestli mu ti může ublížit,vím že kdyby mu spadla dozadu tak je to velice nebezpečné

janulla84
5. aug 2009

Ja si myslim ze se nic nestalo,pokud nema nejake nove negativni zmeny chovani tak to bude O.K. 😉

perla200
5. aug 2009

a sú tu baby, ktoré vôbec nekojili? resp. od začiatku odsávali a prikrmovali?

tilko
5. aug 2009

perla, ja som nekojila od začiatku. Jakubko sa nahltal veľa plodovej vody, takže dva dni grckal a stále spal. Hrozila mu strata 10% pôrodnej váhy, takže sme ho nútili v pôrodnici piť z fľaše UM pretože moje prso odmietal. Ja som mliečko mala, tak som dva týždne odsávala a dávala do fľašky, ale on chcel len UM, tak to vždy končilo plačom a moje mlieko vo výlevke. Bola som z toho zúfalá, pretože tá nekonečná reklama na kojenie všade okolo...... našťastie mám super mamku a manžela, ktorý ma podporili a pomáhali ako vedeli.
Mamka mi dala na to pekné vysvetlenie. Ja som tiež nebola kojená (mamka nemala mlieko) a v tej dobe nemoli UM na takej úrovni ako dnes, a ja som nikdy nebola nejako obzvlášť chorá, dokonca ma obišli všetky bežné detské choroby a nemám na nič alergie. Zato môj manžel bol plne dojčený a je alergik. Obidve sesternice boli dojčené 2 roky a majú silnú astmu aj alergie aznáma zase kojila syna až 3 roky a je tiež alergik. Dokonca moja kamarátka má tri deti. Ide z kojenia do kojenia a s každým jedným bola už neraz v nemocnici.

Hlavné je sa nestresovať či kojím alebo nie. Teraz to už viem. Dôležité je byť v kľude aby bábo cítilo pokoj, lásku a starostlivú náruč.

perla200
5. aug 2009

tilko ani si nevieš predstaviť ako si ma potešila.... ja som z toho strašne nestastná....a proste mi hrozne vadí otázka kojís? hrozne sa ma to dotýka....proste som hrozne citlivá na to, ja nekojim, odsávam a dávam z flasky, mlieka mam dosť a proste nechce malá cecok....skúsam a nechce....čo mam robiť? ako sa mam s tým vyrovnať?

petrach
5. aug 2009

perla ja od začatku taky jen odsávám,ty řeči znám me štvou taky..hlavne ty tipu že jsem pohodlná 😠
jako že to je pohoda x krat denne odsavat,sterilizovat a ješte krmit z flašky 😲
počkeaž zezíli třeba bude pak chtít..ja už nemám silu se nervovat kolik vypije a jestli nemá hlad,tak odsavam a vím kolik dal..
tak držím pesti a nenech se stresovat,každemu je po tom prd 😉

icejane
6. aug 2009

🙂 milá perla..vôbec nie si sama kto takto krmi svoje babatko...moj pri kojeni stale bojuje...isty cas som len odsavala a davala z flase potom som zasa skusala kojit tak par krat potiahol a zasa plac tak zasa odsavacka a flasa..teraz uz nemam niekedy dost mliecka tak aj dokrmujem..radila som sa aj s anng a skusila vsetko co mi poradila ale velmi to nezabralo raz je to lepsie inokedy horsie..tak sa mi trapime kazdy den..zacnem kojit a ked zacne bojovat tak odsajem co sa da a dokrmim UM.. ale uz som sa prestala trapit...nemyslim ze bude viac chory ako deti ktore su plne dojcene...ja som tiez bola len na UM a som zdrava bez alergii a sesternica kojila oba deti do 2,5 roka a obaja su stale chori a alergici

perla200
6. aug 2009

icejane....ja som presne tak isto na tom ako ty, proste tiež odsávam kade chodím a potom skúsam ju prisať, ale nejde to... a trápim len malú aj seba.... tak dokrmujem UM....ale mala je spokojná a to je asi najdôležitejšie

icejane
6. aug 2009

🙂 pre mna je tiez prvorade aby bol maly napapkany a spokojny a nechcem ho za kazdú cenu trapit tak robim to co uznam ako matka za najspravnejsie nech si kazdy hovori co chce

tilko
6. aug 2009

perla, úplne ťa chápem čím práve prechádzaš. Bola som na tom podobne. Aj keď mi po návrate domov pomáhala maminka, aj tak som bola vyčerpaná a plná emócií z pôrodu a taktiež ešte ubolená. A k tomu problém s kojením. Dnes v tom problém už nevidím a pevne verím, že odstupom času sa aj ty budeš na to inak pozerať. Hlavne buď v kľude, aby tvoje bábo cítilo z teba istotu, pohodu a lásku. Keď je mamka v pohode aj bábo je kľudné a dobručké. Naši drobci hneď vycítia, že niečo sa deje. A na okolie sa vykašli. Ty si mama a len ty najlepšie vieš, ako sa postarať o vlastné dieťa. Či už s kojením alebo bez.

ivulinda
10. aug 2009

Já jsem tayk nekojila a co??nic se nestalo.malá je zdravá a štastná...Nekojila jsem a jsem ráda,že tomu tak bylo 🙂 a každý at si říká co chce 😀

magdulenka
10. aug 2009

ivulindo, a proč jsi ráda, že jsi nekojila? já teda taky nekojím, ale že bych byla nějak ráda, to ne. jo, srovanala jsem se s tím, má to svoje výhody, ale raději bych kojila.

wsmoulinkaa
11. aug 2009

taky nekojime....narodili jsme se dřív-ale malá je spokojená na UM a prospívá 🙂 a vůůůůbec mi to nevadí 😵

janulla84
12. aug 2009

wsmouli a v kterem jste tydnu???My jsme se narodili 34+5tt a taky nekojime myslis ze to je i tim ze ty mimca jsou tak malinka a neumi to???

janulla84
12. aug 2009

Holky a muzu se zeptat mate od pediatra urcena mnoustvi mlicka na den??? 😉 Nebo aspon kolik muze dostat maximalne ja jednu davku ml???Nám rikal ted v 7 tydnech 90ml a na noc 1x 120ml 😠 ale ta nase holak by zbouchla klido pido vic nekdy i po hodince rve hlady ☹

sunea
12. aug 2009

Mliecka sa ma davat 150-180 ml na kg na den, tzn. ak deculo vazi 4 kg, malo by spapat 600-720 ml mliecka denne. Pokial sa krmi 7x denne, tak cca tych 90-100 ml na jednu davku.

sunea
12. aug 2009

To je ale "tabulkove" mnozstvo, nas "Otesanek" byva tiez niekedy hladny uz za 1,5 hodiny, tak dostane 30 ml a je klidek. Inokedy zase nevypije vsetko, alebo vydrzi dlhsie napapany - ved aj my dospeli mame raz vacsi hlad, inokedy mensi. Moj syn je kojeny + dokrmovany uz od porodnice (nemam dost mliecka ☹ , pribera cca 300 g za tyzden a zatial nam doktorka nic zle na to nepovedala. Kojene deticky priberaju pomalsie, deticky na umelom mlieku rychlejsie.

blandik
13. aug 2009

ahoj holky,

dotaz na ty, co máte již dítko s příkrmy 4x denně, jídlo 5x za den. Naše dítko má 10M. Cca poslední tři měsíce jedl tak nějak pořád stejně - ráno mléko, pak vždy přikrmy + mléko (jako 1 chod) a na večeri mléko + kaše. Poslední dobou mu přestvává dávka mléka stačit. Tj. měl by tě'd pít 500-550ml, ale dostal by se klidně i na 700ml. Chtěla jsem se zeptat, kdy mléko podáváte - zda pouze jako součást jídla nebo právě naopak - jídlo bez mléka a mléko v pauzách mezi jídlem? Náš nechce moc pít, tak ho poslední dobou začínám šálit a mléko mu dávám řidší. Dáváte třeba ráno mléko a pak ještě za chvilku snídani? Náš dostává jen asi 240ml mléka /koncentrace naředěná, mléko odpovídá 200ml). Zvažuji, že bych mléko ze svačin a oběda odstranila, ale dělala mu slabší mléčné koncentrace v pauzách, aby se naučil pít. Třeba jednu odměrku mléka na dva díly vody nebo i řidší. Díky

jankapiknova
13. aug 2009

blandik nas jedalnicek:

6.00-6.30 mlieko 120-150ml
8.00-8.30 vyziva,puding...
10.30 mlieko alebo ta kasa riedka( co sa kupuje v kartonikoch malych jak je balene mlieko trvanlive len v malom, su balene po 2ks, bud nestle alebo sunarka-vies ktore?)150ml
13.30 zelenina
16.00- 16.30 kasa, kusok chlebika alebo keks,jablko sem tam
18.30 - mlieko 180ml-200ml
v noci 2krat mlieko po 120ml.

cize mlieka vypije aj 600ml

janulla84
13. aug 2009

sunea dik za radu no nekdy mi pripada ze ji ta 90ml v klidku staci a nekdy po 120ml jeci hlady tak jsem z toho zmatena,pak to nevydrzim dam ji vic a supem nato mam vycitky ze jsem ji precpala a ze se poblije 😠

sunea
13. aug 2009

Janulli, neviem, ako dokrmujes, ci flaskou, alebo inou metodou - ja flaskou Avent a maly cvrcek si proste vytiahne, kolko chce, niekedy necha napr. 20 ml, inokedy spapa vsetko a tvari sa, akoze skoda, ze uz dotieklo 😉 ... robim mu ale v papani prestavky, cca po tretinach, aby si mohol "brknut" a aby si brusko uvedomilo, ze je plne - ked si neodgrgne poriadne, tak vtedy mi blinka (ale uz sa nam aj 2x stalo, ze si krasne odgrgol a nasledne poblinkal koberec). Skus jej davat prestavky v tom papani - moj maly tiez niekedy hned po jedeni zacne plakat, hnevat sa, myslela som si, ze od hladu, ale ked som mu davala flasku, uz nechcel - stacilo zmenit polohu, zavinut ho, aby zaspal, pohupat sa s nim na fitlopte apod., a je klud. Pokial ti ale Emka place a vyslovene od hladu, tak jej este napr. 30 ml pridaj. A uvidis, ako ti bude priberat - ak nebude mat extremny vahovy prirastok, tak neva, ze papa viac. Ako som pisala, ani my dospeli nemame vzdy rovnaky hlad. Este ma napadlo - neviem, ci je moja uvaha spravna, ale ak sa deculo precpe, tak to vyblinka hned a to mliecko je nezrazene, nie je ako tvaroh.

blandik
14. aug 2009

Jani, díky. Napadla mě finta - dávám pořád ke každému "chodu" pití, ale mličko více ředím, takže dávám třeba 70ml vody a 1 odměrku mléka, co má být na 30ml vody. Navyšuji mírně porce jídla.
Náš jídelníček je:

5:30-6:00 - mléko - 260ml (ale mléka původně jako do 180ml vody)
9:30 - svačina (mrkev, cuketa nebo ovoce + cornfalkes) + 70ml vody+1 dávka mléka na 30ml
11:30-12:00 - oběd - brambor+maso+zelenina + mléka stejně jako u svačiny
15:00-15:30 - svačina stejná jako dopoledne
18:00-18:30 - večeře - kaše cca 150ml + 150ml vody s mlékem (celková dávka mléka do kaše a pití na 180ml vody)

Tím ho přiměju i vypít více tekutin. Protože, když v tom je trošku mlíka, tak to vypije přes falšku, ale když je to čaj nebo voda, tak to musím lžičkovat. Malý má nejspíš alergii na mléko a mléčné věci, lepek zatím nedáváme - čekáme do roka. Takže máme ten výběr potravin podstatně zúžený. Od 10M máme na nutrilonu napsáno, že má pít do 500ml, ta úprava nás dostáva na cca 520ml (když spočítám porce vody a mléka v ceklkovém objemu).

Děkuji.

janulla84
14. aug 2009

Tak my jsme jenom na flasce mlicko nemam od porodu zadne ☹.Emi pije pije a pije dokud ma flasku prazdnou a pak ji tedy kdyz place'' doliji'' aspon trochu cajem,tak ted bastime tu 90ml a cajiku za cely den tak 150ml celkem.Tak jsem zvedava jak dlouho nam to vydrzi,zatim to zvladame bez nekajeho kriku ale ted ve stredu(12.8.),to byl mazec porad kricela hlady az zbouchla dohromady asi za 1,5hod 150ml mlicka tak byl klid,no ja pak vycitky jako blazem ze jsem ji precpala ale neblinkala a pak spala 6 hod v kuse 😎

janulla84
14. aug 2009

U nasi Emi plati pravidlo kdyz tece tak bastim 😀 a je ji jedno jedno jestli je to caj ci mlicko 😉

emily76
14. aug 2009

Nase babatka su tiez na UM. Narodili sa dve a mne mliecko stacilo horko tazko pre jedno. A tak nastupila flaska. ☹ Ale te male priserky si na nu zvykli a nechceli sa uz viac prisat. Teraz maju 3 mesiace a ja aj ked som si denne poctivo odsavala, "nadojim" maximalne pol deca.. niekedy ani to nie. Skusala som vsetko mozne a aj tak nic. Ale myslim, ze hlavne je, ze hladne nie su a ze ich lubi. Ked to nejde, tak to nejde.... Aj ked sa ma kazdy pyta, ci kojim a ja sa potom citim trapne, ked vysvetlujem..... rada by som ale nie je cim.... A mali jedia tak ako Janulla pisala, niekedy viac, inokedy menej.... takze zarabame 120 a ked treba, dorobime.. maly je vacsi papkac ako dcerka, ved je aj o pol kila tazsi.. 🙂

janulla84
14. aug 2009

Jo jo emily je to na hlavu vsem vysvetlovat proc nekojis atd. 😠 ale hlavne ze jsou ty nase zlaticka spokojene a napapkane i na UM 😅

janulla84
26. aug 2009

Tak se nam to uz tak trochu utrepalo a bastime tak 100ml co 3 hod a a obcas 120ml tak snad to bude na chvilku v pohode 😖

kristinka4m
26. aug 2009

Ahojte takze aj ja som mala laktacnu krizu asi 3tyzdne po porode do vtedy bolo vsetko v poriadku ale akonahla prisla tak koniec nevydrzala som to bola som zufala zo seba aj z maleho ze stale place od hladu som to vyriesila UM aj ked by som rada kojila ale bola som asi slaba ked som to nezvladla no nevadi Danielko ma 5mes.aj 2tyzdne 8kg a chory este nebol.

janulla84
26. aug 2009

Taky doufam ze Emi nebude nemocna jelikoz manza je na hromade porad tak doufam,ze toto po nem nepodedila 😉