Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

momin
30. jún 2009

indula3 neni to vubec zle jak ti rikala tvoje doktorka. Danecek kaka 1 za 3 dny porad... A kdyz sem kojila a dokrmovala UM tak kakal i 1 za 5 dni.. Doktorka rikala ze je to uplne normalni!!!!!!!!!!!!!!!!

veronikac139
30. jún 2009

ahoj, to je naozaj super tema... uz som mala dost toho ako sa na vas zo vsetkych stran vali musite kojit je to pre vase male to najlepsie... co sa tykatoho ci su mimca zdravsie ked su kojene- iba bohvie ci je to pravda- svagrina kojila 13 mesiacov a maly(teraz 3,5 roka) je stale chory a nenavidi mlieko, znamej syn (tiez 3,5 roka) nebol vobec kojeny a nebol este poriadne chory. podla mna je to aj predispozicia na to ci bude clovek chorlavejsi. Ked sm bola tehotna nemala som stres z porodu sak tam bol moj doktor a personal a este nachystani dalsi 2 doktori keby nieco, zato som sa strasne desila kojenia... ked to nezvladnem ja a ako mala... ved viete. Nakoniec mlieko sa mi rozbehlo celkom pekne na 2 den trosku a na treti den uplne stacilo moje a nie nutrilon od sestriciek. Horsie to bolo ked sme dosli domov, mala zacala strasne kricat pri kazdom kojeni, a nie a nie sa ani len prisat. Skusala som vsetko, rady od dr., inernet, casopisy. Snazila som sa ju kojit 2 mesiace a este 1 som si odsavala mliecko pre nu, a az teraz ked ma mala skoro 7 mesiacov som nasla to co som potrebovala- bojkot kojenia, mozno by to bolo vyslo.

evea80
30. jún 2009

vevusiatko dik za info 🙂 no moja ma 7 kil a je taka akurat, ale jed sa narodila mala 1760g takze to celkom pekne dobehla

momin
30. jún 2009

jee... my mame 6,5 Kg a sou nam teprv 3 mesice.... 😅

lindula3
30. jún 2009

baby konecne sme sa vykadili... ale tak ze to mala stecene az pod kolienkami🙂
veronika mas pravdu mne tie reci tiez lezu pekne na nervy... kojit kojit kojit... a co sa mam ked nemam mlieko? a najviac milujem vetu "vies ake je tvoje mlieko strasne dolezite pre to dieta" no prd... nie je to vzdy pravda tiez mam kamosku ktora obidve deti kojila dlho a stale su chorlavy, maly ma dokonca astmu...
my mame cez 3 mesiace a 6150g a dr. mi dnes povedala ze ma vela kil... a to sme za tyzden pribrali len 450 g... uz jej mam plne zuby... kazdu poradnu ma s malou nejaky problem... najnovsie nas poslala na rehabilitacie, ze ked ju taha do sedu netaha si zo sebou hlavu, pritom ked pasie celkom ju slusne udrzi

momin
30. jún 2009

lindula3 nas Danula zatim jeste ani nepase a doktorka na to nic nerikala. pry pockame jeste mesic.. brala to uplne v klidu. na rehabky bych se zatim byt tebou vyprdla. 😅

broskvicka21
30. jún 2009

Holky jak to děláte s cestováním? Kde ohříváte mlíko?

lindula3
30. jún 2009

momi ja si tiez myslim aj mamina mi hovorila aby som sa na to vykaslala ale sme sa s manzom rozhodli ze vyskusame, ved za to nic nedas a ked mi povedia naco sme tam tak jej este pri odchode aj poviem svoje, uz hladam novu lekarku... predchvilou som ju mala na brusku a vydrzala 2 minuty mat hlavu hore...

broskvicka my sme boli len po doktoroch a to som zobrala zohriate do termoflase

lindula3
30. jún 2009

a dalsia vec, ta moja dr. mi nechce dat bebu na recept, hlavne ze ma v karte vsetky papiere z nemocnice kde je vsade uvedene ze papame umele bebu

momin
30. jún 2009

broskvicka21 ja sem ti odpovedela do "hlad 2 mrsicniho mimi" 😉
lindula3 tak to je natalka moc sokovna.. ja doufam ze to zvladnem aspon do tech 4.... 😒

lindula3
30. jún 2009

baby este jednu otazku ako casto davate papat deturencom? my kazde 3 hodiny o 6,9,12,15,18,20 potom ju dam do postielky a este som ju budila o 23 prebalila napapala a pekne mi vydrzala do rana... a dnes ma ta dr. sfukla ze naco ju budim... a kolko vam spapaju na jednu davku? moja 3 mesacna tak v priemere 100ml a to mi dnes povedala ze jej davam vela :( a podla plechovky beby mi mala spapat 130ml... a viete co mi povedala ze jej mam dat 50 mlieka a 50 caju ze to jej musi stacit... ved to sme jedavali ked mala par tyzdnov

mamlas06
autor
30. jún 2009

lindula zkus se fakt poohlídnout po jiné doktorce, to co píšeš je úplně proti srsti...
broskvicka zatím si vystačíme s vodou v termolahvi, ale už jsem několikrát zažila na benzině maminy, jak prosí o ohřatí lahve v mikrovlnce. Myslím že i u McDonalda jsou na tohle připraveni a v některých obchodních centrech jsou v přebalovacích místnostech mikrovlnky 😉

matilko
30. jún 2009

ahojte, tiež už nekojíme, zrovna sa s tým snažím vyrovnať, ale viem, že to za chvíľku prejde...
lindula, doporučujem zmeniť doktorku, to čo píšeš, je úplne mimo, ale vážne!!! Karolínka má 4 a pol mesiaca a hlavičku si tiež neťahá, ked ju posadzujem z ľahu, zato koníky pasie náramne! a pretočí sa sama na bruško, takže tvoja doktorka je v tomto mierne mimo...
Inak papáme len 5x denne po 210ml, vždy po 3 až 3,5hodinách. Ja by som dieťa vôbec nebudila, príde mi to zbytočné.Je to pre neho hodne stresujúce. Radšej by som nakrmila pekne o jednej alebo tretej v noci.

Ad cestovanie, vždy si pred cestou nalejem prevarenú vodu do flašky, tú šupnem do termotašky od Aventu a mám istotu, že 3hodiny vydrží hodne teplá.

mamlas06
autor
30. jún 2009

k tomu nočnímu buzení - donedávna jsem v noci taky budila, abych podpořila laktaci. Ale za 3 měsíce efekt 0 ☹ Stejně jsem už poslední dny zaspávala (nařizovala jsem si budíka) a zjistila jsem, že malá dokáže v klidu spát až do rána, tak jsem od toho upustila. A přijde mi i spokojenější po probuzení 😎

gabinaf
30. jún 2009

Tak já se přidám 😀
malý se narodil o něco dřív, v těhu mi narostly prsa o 3!!! čísla a po porodu? Nic, ale absolutně. Byli jsme na neonatologii, tak mi ho dokrmovali, ale byly to sestřičky v nemocnici, které mě donutily přestat se trápit a snažit a dát mu UM. a manžel mi řekl spásnou větu: Nikdy nebudeš asi moc velká kojná, tak se netrap a flašku neřeš. Stejně by na ní dřív nebo pozdějc skončil. A to mi moc pomohlo. Nikdy jsem vlastně nekojila. Sice jsem se snažila odstříkávat a dělat to, co by se mělo, stejně jsem za celý den z obou prsou měla 20 ml dohromady. Malý je teď poprvý nemocný, nikdy netrpěl na teploty, rýmu, nic. Nevěřím tomu, že je to mateřským mlékem, buď tam nějaká imunita je nebo není. Hlášky typu, každá může kojit - otvírá se mi kudla v kapse. Kdyby to tak bylo, tak na trhu není tak velký výběr UM, nebylo by to potřeba. Ale taky jsem si vyslechla komentáře, když jsem někde pro např. 3týdenní dítě vytáhla flašku a namíchala mu jí. Dokonalé a chytré matky nesnáším 😀 😀
Takže závěr je, nic si z toho nedělejte, vy víte důvody proč tomu tak je!!! 😉

andrea142
30. jún 2009

ahojte

lindula: aj ja doporučujem zmeniť lekárku. to čo ti povedala aby si jej dala 50ml mlieka a 50ml čaju je blbosť ANI TO NESKÚŠAJ !!!!!!! . môže sa stať ,že ti prestane jesť. ak ti vypije 100ml tak jej toľko dávaj.
ináč na to kakanie vyskúšaj harmančekový čaj ...jasom to malej dávala keď sa nevedela vykakať a pekne kakala z toho bez problémov.

ja nosím vodu v termoske vydrží teplá osem hodín pomiešam s studenou vodou a dám malej.

andrea142
30. jún 2009

ešte som chcela dodať k tomu budeniu. ja som malú nikdy nebudila hoci sme mali problémy s jedením. ale urobila som jej mlieko a dala vypiť. vypila to v spánku pekne odgrgla a spala dalej. aj som ju prebalila. 🙂

blandik
30. jún 2009

Indula - mudra je mimo - ale ta naše taky. V 7M mi tvrdila manželovi, když k ní došel pro předpis na UM, že mu dáváme moc toho mlíka, že máme dávat max 2 mléčné dávky denně - tj. nějakých 400ml. Je úplně mimo - v 7M má dítko vypít těch 700ml. Takže doktory poslouchat s rezervou. Navíc mi mudra tvrdila, že mu mám dát štávičky ve 4M - a když nechci karotku /kvůlu mé alergii/, že mu mám dát jablíčko s POMERANČOVOU š'távičkou. A taky když mu napsala předpis na Nutrilon Allergy Care (Um při alergii na kravské mlíko), tak mi začala říkat, a't mu dám nějaký jogurt - fakt bych si to s ní z fleku vyměnila - ty rady co dává - na to toho moc vědět nemusí a co ví, to splete. Vsuvka do nekojení.

Už jsem psala, že taky nekojíme - už to přebolelo - s příkrmy se zapomíná na kojící traumata a taky se musí stabilizovat hormony a to nějakou dobu trvá:o)

lindula3
30. jún 2009

baby konecne tema pre mna🙂 normalne ma vzdy tak trosku zabolelo pri srdci ze nedokazala som kojit, ked druhe matky koja o dusu.. to som rada ze sme rovnakeho nazoru🙂

no ja ju v noci nebudim silou mocou, ja ju vyberiem z postielky, po spiacky ju prebalim, napapa sa, odgrgne (teda len niekedy) a zasa ju polozim do postielky

matilko ja som tiez prezivala muky, skusala som kojit znova a znova no nedarilo sa... to prejde len musis si to sama povedat ze proste si urobila vsetko a nejde to... ja som mala problemy uz od porodnice s kojenim, dokonca som si kupila domov vahu aby som ju vazila pred a po kojeni no ziadny vysledok, vycucla si maximalne 50... teraz by som uprimne najradsej to mlieko uz ani nemala, vyskusala som vsetko mozne, vineu, homeopatika, vselijake caje a ani to so mnou nehlo... teraz naposledy skusam benedikt lekarsky, trosku to pomaha vysajem aj 40🙂 ale to je furt malo, tak ked nazbieram na dve davky za den tak je dobre, ale uz ma to odsavanie nebavi... nechcem tomu nijako pomahat najradsej by som bola keby to zmizlo uplne samo.. je to fakt strasna ostara...

a lekarku urcite zmenim, uz som rozhodnuta... len musim este nejaku inu najst🙂

mamlas06
autor
30. jún 2009

holky mluvíte tu o UM na předpis - jsem asi mimoň ale to fakt existuje? 😕
lindula mluvíš mi z duše (teda jako tady všechny maminy) - nejlepší by asi bylo, aby mlíčko došlo úplně, já to naposledy obulela a byl by klid. Takhle tam pořád trochu je a furt nad tím přemýšlím a řeším to. Ale díky vám se začínám dávat dohromady 😉

lindula3
30. jún 2009

jaaaj a este som zabudla ze mi povedala ze od 4 mesiaca mam davat ovocie a zeleninu... ved to je nejako skoro ne? vraj na ten reflux... ona je fakt uplne mimo... a ze nemam zahustovat mliecko lebo to ju zapeka... ona je taka starsia pani tak zije este asi 20 rokov dozadu...

mamlas neviem ako u vas ale tu pokial som ja alergicka tak mam narok na predpis mliecko ha (hypoalergenne) a tiez aj ked mame reflux a papali by sme ar (antirefluxne) tak aj to je na predpis... skus sa na to popytat... len u nas to funguje tak ze tu ti nikto nic nepovie, vsetko si musis zistit sama...

a na tu zastavu mliecka su vraj nejake homeopatika... no ja by som to takto riesit nechcela, ale bojim sa ze ked prestanem odsavat, aby som si neprivolala nejaky zapal

pusa
30. jún 2009

Ja sa tiež pridám. Nekojím kôli mojim zdravotným problémom. Samozrejme, že na začiatku boli desné výčitky, že nie som dobrá matka....
Samozrejme, že otázkam okolia "kojiš" sa nevyhne asi žiadna matka, ja to už neriešim. Ale tiež som počula, keď som malého kŕmila z flašky na verejnosti doslova " prefackala by som matky, ktoré dávajú svojim deťom tie umeliny".
Ani neviem ako zo mňa vyletelo " aby potom nejaká nekojaca neprefackala vás" a kŕmila som ďalej. Srdce mi bilo až v krku ale pocit som mala úžasný.
V júnovom mama a ja sa píše o nekojacich mamičkách a v článku je ako jedna Mudr. na kurze pre laktačné poradkyne povedla, citujem:
"Nikdy žiadnu mamičku neodsudzujte, neviete čím všetkým prešla, kým sa k tej flaši dopracovala".

vendeta
30. jún 2009

Holky ja kojim rok a pul.Jsme spokojeni ja i mala, ale kdyby to nešlo a mal by byla na UM svet se nezboří.
Vykašlete se na lidi.
Me zase tetičky a tchyne furt kritizujou že kojim. myslim si že kdybych nekojila, kritizujou že nekojim🙂
Už sjem na tyhle kecy alergicka. ted volala tetička ze zahraničí, proč nemáme malou v jeslích a proč už nechodim do prace. už me fakt nebaví nekomu vysvětlovat a zdůvodnovat proč co jak dělam.

Každa mamča děla pro sve dítko at kojí či nekojí to nejpleší🙂

mějte se a kojení nebo Um zdar!!

lindula3
30. jún 2009

vitaj pusa🙂 no to si velmi dobre a pohotovo zareagovala... ja tiez neznasam otazky "kojiiis" a ked poviem nie tak odpoved "vies ake je dolezite materske mlieko pre dieta"... no myslim ze dolezite je to aby nase deticky boli napapane

vendeta
30. jún 2009

presne jak píšete
ja kojím, jsem rada to jo
ale kdyby mlíko nebylo tak s eneda nic dělat

ty otázky kojíš už me serou fakt jo

když řeknu že jo tak vytřeštěj oči

jas etaky neptam co ostatní jedí akolirát kakaj a čuraj🙂

petronelie
30. jún 2009

Ahoj holky,já se taky přidám. Už se na to dívám s nadhledem. Malého kojím i dokrmuju už z porodnice, nikdy mě nikdo nekritizoval, naopak..každý měl v okolí někoho dalšího,kdo nekojil nebo dokrmoval. Jsem ráda za to málo, které můžu malému dát a jsem ráda,že můžu dát i dokrm, který je v dnešní době zdravý a kvalitní. Odměnou je mi ten nejkrásnější úsměv na světě. Mateřství není o kojení,ale o tom,jak se miminku věnujeme, jak ho vychováváme,jak ho milujeme.My jsme s manželem oba vyrostli na UM a žádný z nás neznal v dětství ani angínu ani chřipku.Takže klídek. Já budu dávat prso,dokud malej bude chtít, naopak..zkuste se na to podívat jako já....JSEM PYŠNÁ na to,že malému dávám to co chce a neřídím se módou kojení či nekojení...ikdyž já jsem přesvědčená,že u mě pochybila péče na odd. šestinedělí. Sestry na mě tlačily...kojíte,kojíte,kojíte...o kojení se mi i zdálo... 😠 Přeju všem krásná a spokojená mimča jako je náš rarášek.

pusa
30. jún 2009

Je jasné, že materské mlieko je pre dieťa tou najprirodzenejšou a najlepšou potravou. To všetky vieme. A myslím, že práve preto to násto o to viac trápi.
Pravda je, že na to aby som bola dobrá matka len kojenie nestačí. Niekto to chápe a iný nie.
Ja keď som na otázku odpovedla, že nekojím, tak hneď dalšia otázka, že " a prečo"?. Jasné, že lekárovi všetko poviem, ale čo to má čo polocudziu osobu zaujímať?? Keby sa tak radšej spýtali že ako sa máme alebo či je malý zdravý..

martinka1981
30. jún 2009

Ahojte,tak tiež sa pridavam k vam. Kojila som teda ak sa to tak da nazvať iba zopar dni. v porodnici velka pomoc nebola iba prikladajte,prikladajte a to som rodila v rakusku a človek by si myslel že to tam bude fungovať trošku inak. Starostlivosť bola vyborna ale čo sa tyka kojenia tak asi ako u nas ☹ malinka by aj sala ale kedže mam problem s bradavkami tak sa nevedela riadne prisať,prsia krvave tak mi dali klobučiky,mala sice cez ne ťahala a mala som pocit že sa aj riadne napapala kedže ma to bolelo ale stale chudla ☹ takto sme tam neako vydržali kym sme išli domov. Myslela som že doma bude pohodička ale mala cele poobedie preplakala tak to moj drahy nevydržal a išiel kupiť UM a dali sme jej papať. tak som ju v noci prikladala a aj prikrmovala UM. Nakoniec sme ju važili po kojeni a zistili že ona si odomna nič nevytiahne. Prsia sa mi medzi tym naliali a strašne boleli,tak som vytiahla odsavačku a nič,mliečko som si nevedela odsať ☹ Na druhy den rano som volala laktačnej poradkyni,ta bola zaneprazdnena tak mi dala čislo na svoju kolegyňu. Ta aj v ten den prišla,pomohla mi rozmasirovať jeden prsnik,pani to vam bola ulava ale trvalo to asi 2 hodiny. Potom mi skušala malu priložiť ale nedarilo sa ,lebo bola aj hladna a plakala. Nakoniec pani zistila že je vela hodin a ona musi isť. Na dalsi den volala ako sa mame a ako to ide,mne sa medzi tym večer podarilo aj za pomoci partnera rozmasirovať aj druhy prsnik a mliečko aspoň odsavať,ale pani poradkyna povedala že nemože k nam prisť lebo ma toho vela tak mi dala čislo na svoju kamaratku ktora je na materskej dovolenke,hovorim ok tak jej zavolam aj ked som nebola nadšena,chcela som kojiť velmi. Baby by ste mi neverili 3 dni som jej volala a 3 dni mi nikto nedvihal telefon. Tak som sa na to vykašlala a odsavala som a davala malej z flašky,bola to riadna drina. Bola som smutna z toho všetkeho a ešte som aj bola plačliva po porode a toto všetko mi na psychike vobec nepridavalo a pomaly ale isto sa aj mliečko začalo stracať ☹ začala som odsavať čoraz menej a zakaždym som plakala a trapila sa že niesom dobra matka. Ale vdaka bohu za mojho partnera ktory ma podporoval a pomahal mi ako sa dalo a povedal že nevadi že mala bude na UM hlavne že sme zdrave.Tak sme papali MM asi 3 tyždne ale čim dalej menej a menej. Teraz sme už len na nutrilone,malinka krasne papa a rastie a robi nam radosť. Už som pomaly aj s tym zmierena že nekojim,hlavne že sme spokojne a kludne obidve 🙂 A tie otazky či kojim,mi idu tiež pekne na nervy 😠 😠 tak som sa riadne rozpisala,drahy sa čuduje čo tu tolko vypisujem nech idem spať 😀 😅

e.vicca
1. júl 2009

Holky já už jsem se tady na to v jedné diskuzi ptala, ale zeptám se ještě jednou. Mám doma 17 denního chlapečka a s kojením jsme přestali minulý týden - mlíčko teklo, ale málo a Martínek si ho neuměl vysát, usnínal u prsu, později už se jenom vztekal, protože měl hlad a z prsu neteklo, tak jak by si představoval, takže jsme začali nejdřív přikrmovat no a po pár dnech jsme skončili s flaškou. Martínek slupne na jedno krmení 100 ml nutrilonu, snažíme se doržovat 3 hodinové intervaly jak nám to řekli na lince Nutrilonu, ale stejně překročíme doporučenou denní dávku podle krabice i podle váhy miminka (máme asi 3800 gr.) a někdy mám pocit, že Martínek stejně křičí hlady už dříve než po 3 hodinách.Jen jsem chtěla vědět, jestli jste některá dávala taky tolik mlíčka nebo i více a jestli víte něco o tom, že prý překračování dávek a nedodržování časových rozestupů aspoň 3 hoďky poškozuje miminku ledviny? Nerada bych svému miminku ublížila, ale zase na druhou stranu nechat ho plakat hlady mě taky dost trápí. Může mi některá z vás poradit? Hlavně maminky, které měly hladová miminka - protože to jsme i my 🙂 a maminky, které mají dlouhodobější zkušenost?

lindula3
1. júl 2009

e.vicca skus mu dat cajik medzi papanim ked sa ti zda ze je hladny... my davame teraz 100ml a to mame tri mesiace🙂 a skus sa opytat tvojej pediatricky... no kazde babatko je individualne...
ale tie hipp cajiky granulove sa daju davat uz od 1.ukonceneho tyzdna...