Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

petka035
21. jan 2010

no veru to s tou obyč.vodou je pravda,tak načo riskovať,my budeme do roku určite dávať lucku, aj tak máme hnusnú vodu,lebo má strašne vela kamena

grammatika
21. jan 2010

Kazdopadne sa nechcem vobec hadat a vlastne nie som odbornik na vodu, jednoducho som nasledovala len pokyny, ktore mi dal pediater v nemocnici.
Zavisi mozno od regionu, my mame skvelu vodu, je kontrolova a ako pise bibione, to uz by sme boli vsetci po smrti...
Nemozno vsak zabudnut aj na to, ze aj na Slovensku bol skandal s nemenovanou kojeneckou vodou, v ktorej st. hyg. ustav nasiel velke mnozstvo dusicnanov. a udialo sa to nielen tu. Vodovodna voda na Slovensku patri popri Svajciarsku a Rakusku medzi najkvalitnejsie. Kedze mame aj skvele pramene, to zarucuje aj to, ze kojenecke vody su vyborne - lenze hrozi pri nespravnom skladovani uplna katastrofa.

Skusila som vlastne oba typy vod - rozdiel som nevidela ziadny (az na ten financny).

lenka1smejka
21. jan 2010

bibione-ja od narodenia davam vodu z kohutika,prevarim ju a je to.Nikdy by som jej nedala z flase-plast?nikdy!!!Najlepsia je z kohutika ved mame na to aj reklamu "dam si zdravu vodu z vodovodu" 😀

bibione
22. jan 2010

gramatika,lenkasmejka: diky za podporu 😉

chruminka
22. jan 2010

dobre ranko, nic v zlom petka035,ale neviem ci vies ze posobenim tepla sa z polyetylenu tj PET-flase,uvolnuje nejaky jedovaty plyn (uz neviem ako sa presne vola,aj ked som byvala chemicka,ale od skoly co je uz strasne davno nemam s chemiou nic spolocne) tym chcem len povedat,ze ak sa zle skladuju nase tzv.mineralne vody,alebo aj tie dojcenecke tj. v lete ich pri hangaroch (urcite si to pri velkych hypermarketoch videla) nechavaju na priamom slnku,tak tam mozu vnikat nielen vselijake bakterie,ale aj vselijake horsie svinstvo....
Ja som detom davala este donedavna prevarenu lucku,alebo inu dojcenecku vodu,ale potom som nad tym zacala rozmyslat a zistovat si veci okolo toho a vyslo mi ze voda z kohutika je najkvalitnejsia,menej zavadna a viac kontrolovana,takze uz vyse tyzdna im robim mliecko a cajik len z prevarenej vodicky z vodovodu a nemaju ziadne tazkosti
🙂
ani v porodnici nam nevarili UM z lucky,prevarali vodu z vodovodu!!!

sunea
22. jan 2010

Nic nie je idealne a kazdy ma na tu vodu svoj nazor. Keby som mala mysliet na to, kolko chemie je vo vsetkom jedle, co konzumujeme my, aj drobec, tak mam paranoiu. Ked su napr. na WC "vonave stomceky", ktore citit v celom byte, ked sa podlahy umyvaju vselijakymi saponatmi, plavajuce podlahy lestidlami... chemia je vsade. My sme vyrastli na prevarenej kohutikovej vode, a zijeme, teraz sa zas doporucuje len kojenecka z viacerych dovodov (hlavne mozna citlivost deti na dusicnany v obycajnej vode). Kazda mamina ma svoju /tvrdu) hlavu a aj tak si urobi po svojom a bez diskusie 😉

petka035
22. jan 2010

chruminka ale ja sa nehádam,ja som písala iba že akú vodu používame my.Ja sa len riadim tým čo je napísane na um a čo mi povedala pediatrička a som spomínala že máme strašne zlú vodu,ked vyvaríme kanvicu tak za tri dni je tam opäť vodný kamen a to kanvica bola dosť drahá čiže nou to nebude,už minule som pila čaj a niečo mi tam chrumalo pod zubami a to vodný kamen a vidím to aj ked vyvárame v hrnci,čiže to malej piť nedám.
Tie dusičnany, kt.su obsiahnuté vo vode z vodovodu sú alergén a aj som už videla taký prípad(som zdr.sestra)ale je jasné,že sa to stane len u malého percenta detí. A veru plast.flaše sú riadny odpad ale tak z čoho to robiť.

rainee
22. jan 2010

no aka burliva diskusia 😉
dojcenske lucky su 2 - jedna co sa prevara a druha co netreba prevarat /ruzova/, mozete si to precitat aj na stranke vyrobcu. je na kazdej mame co da svojmu dietatu - ci uz zo zdravotnych alebo financnych dovodov. ja planujem davat babatku minimalne pol roka lucku lebo my tu mame strasne hnusnu chlorovo-manganovu vodu /niekedy tecie z kohuta az taka do hneda/ a po prevareni mi tam plava taky sajrajt na hladine. ale ked mate vo svojom regione kvalitnu vodu nie je dovod zbytocne kupovat dojcensku.

petka035
22. jan 2010

rainee no a kvôli vode 😀 my máme tu ružovú ale som myslela,že tam je rozdiel v perlivosti,že vlastne ružová je uplne neperlivá

rainee
22. jan 2010

je neperliva a netreba ju ani prevarat, ani kamosky neprevaraju 😀 zatial sa nam mala z toho neotravila.
este k tym flasiam - nasa pije z hocijakej flase aj dudla, hlavne ze nieco odtial tecie 😀 ale najlepsie sa mi zdaju tie flase MAM a maju aj siroke hrdlo -prakticke pri zarabani UM, aspon sa lepsie trafim s praskom do flase 😀

bibione
22. jan 2010

petka: a nevyvaras kanvicu preventivne octom? mne sa tiez robi vodny kamen,to je normalne,hlavne ked nevylievas po pouziti vsetku vodu...ja davam octom prevarit take kazde tri dni a pohoda

petka035
22. jan 2010

ano vyvarame ju octom a po použití vylejeme všetku vodu,ale aj tak máme dáku hlupu vodu

datkova
22. jan 2010

Lucka sa prevára kvôli tomu, aby sa varom zničili bublinky, čiže nebublinková lucka(ružová) sa prevárat nemusí...
mimochodom, ja tiež davam už týžden prevarenu vodu z vodovodu a malá sa vytešuje tak ako doteraz 🙂 moj osobný názor na dojčenske vody a odporučania pediatrov je taký, že lekári budu odporučat dojč.vody( tá naša len a len výsostne Lucku) prečo asi??? 🙂 myslím, že to tam funguje na podobnom princípe ako s nutrilonom. Firma zaplatí exoticku dovolenku a pediater veselo odporúča, ved za peniaze..... 🙂

petka035
22. jan 2010

no my ked sme sa chceli poradiť s pediatričkou ohladom um,tak stále mlela len o nutrilone(samozrejme že ho aj máme 😝 )a ja ked som robila v amb.pre dospelých,tak samozrejme že chodili dileri s liekmi a čo myslíte alé lieky som dostala od dr ked som bola chorá?no tie od tej firmy čo tam bola 😀 a to majú také obdobia,že jeden čas predpisujú všetkým jeden druh a podobne.Len ako potom má človek zistiť čo je fakt dobré??

datkova
22. jan 2010

Asi bude najlepšie riadit sa našim materinským inštinktom 🙂 inak práve som pozerala tvoje albumy petka a malinká je velmi šikovná, na to že sa narodilao dost skor, naša mala 4400g, ked sa narodila v 40 tt, je to tiež šikula, ale z vašej som bola prekvapená, ako ste ju pekne z toho mm vypiplali 🙂 🙂 🙂 waw, klobuk dolu 🙂

datkova
22. jan 2010

na nutrilone fičíme mimochodom tiež 🙂 🙂 🙂

petka035
22. jan 2010

datkova dakujem 😉 my na nutrilone frčíme len pár dni. Tak to Alexa bola riadna baba 🙂 to hádam už váži aj viac než naša

petka035
22. jan 2010

no a materinsky inštinkt mi ohladom um toho vela nenapovie.Hlavne ked každý chváli iné,som minule mala z toho takú hlavu,že až až.Lebo v posl.dobe som sa vela krát presvedčila že to najdrahšie nemusí byť aj to najlepšie-napr.čo sa plienok týka,vlhčených obruskov apod. čiže možno ten nutrilon nie je vôbec taký dobrý 😅 a niekto tu spomínal že nejaký farmaceut ho tu chvalil,že je najviac podobný mm,no ale práve farmaceuti su platení za propagovanie,no zas som sa vytočila 😀

emanka
22. jan 2010

peti, to ja som spomínala, ale to vravel farmaceut svojej kamarátke...a ak sú ozaj dobrí priatelia, tak myslím, že jej povedal pravdu a vôbec nič nepropagoval 🙂

petka035
22. jan 2010

emanka to som zas nemyslela až tak osobne,ale ma to hnevá,že sa to takto robí a ludia sú potom blbí z toho. 😝 a jasné,že ked je napr.pediatrička mamou ktorá dáva um,tak dáva asi to najlepšie a nie od firmy,čo im za to platí

emanka
22. jan 2010

🙂 ja viem...ja to vôbec neriešim, vybrala som si nutrillon, malej chutí, nerobí jej žiadne problémy a pekne prospieva, tak sa tým vôbec nezaťažujem 😉
Ale myslím, že každé mlieko je dobré, veď je vyrobené pre najmenších 😉

petka035
22. jan 2010

no my tiež máme ten nutrilon,aj ked ešte len pár dní,ale tak vypiť ho vypije,kaká tiež pekne a priberať hádam priberá 🙂 emi od kolkých mesiacov máte um?

emanka
22. jan 2010

Peti, od narodenia ☹ teda, od jej 2. týždňa, 2 týždne som sa snažila ju kojiť, nešlo to, tak som dala nutrilon a potom ešte kojila, chvíľu. Takže 8 mesiacov máme normálny Nutrillon a sme spokojní 🙂

petka035
23. jan 2010

inak naša má z toho nutrilonu nejakú kyslastú stolicu,to je normálne?

nika
23. jan 2010

ahojki petko, jo to je asi normální, kysele to zavání to je fakt, i kamarádka dává nutrilon a má to.

petka035
23. jan 2010

nika tak dakujem 😉

nanai
23. jan 2010

Ahoj holky, taky mám doma kojence-nekojence. Malá od narození hrozně špatně pila z prsa, takže jsem jí po každém kojení dokrmovala svým odsátým mateřským mlékem, koupili jsme kojeneckou váhu, suplementor. Každé krmení zabralo tak hodinu a půl, a to jsem pak ještě odsávala. První 2 měsíce jsme vůbec nepoužívali dudlík, a dokrmovali jsme výhradně alternativně, nikdy ne lahvičkou-nic nepomohlo, malá se z prsa stejně pít nenaučila. Takže jsem po 2. měsíci přešla na systém odsávání mého mlíčka a malé jsem ho začala dávat z lahvičky, což dělám doteď. Je to strašně úmorné, navíc ještě cvičíme Vojtovku a do toho nám malá již 3 týdny bojkotuje pití- nechá se krmit ve soánku, když je vzhůru, pere se a prská. Dnes teda něco vypila i vzhůru, ale je to slabota.

nanai
23. jan 2010

Petko, četla jsem že to máš podobné-vůbec se Ti nedivím že už nemáš sílu. Taky mi odsávání zabere strašně času, každé prso odsávám tak 30-65 minut 4-5x denně, odsaju za den tak 1050ml, malá ale většinou vypije tak 750-800. A o stavu mých prsou nemluvě-celá červená, vysušená popraskaná kůže, na bradavkách mám všude drobné krevní výrony od odsávání, bolí mě prakticky pořád..No ale zatím chci ještě vydržet, uvidíme jak dlouho. Jsem těžká alergička, manžel taky, tak bych ráda žilvila malou svým mlékem co nejdéle. Pro případ že to vzdám mám doma Bebu hypoalergenní. Z těch hypoalergenních by snad měla být z mlék dostupných v ČR nejvhodnější, co se týče prevence alergií, říkala to jedna snad nezávislá imunoložka, prý některá mléka mají tu bílkovinu naštěpenou až moc, jiná zase málo, Beba HA na tom byla z našich mlék prý nejlíp, ještě lépe dopadlo nějaké zahraniční mléko, ale už si nepamatuju název, u nás se stejně ale nedá sehnat, tak je to jedno.

nanai
23. jan 2010

Petka, jakou máš odsávačku? Já měla nejdřív Avent ruční, pak jsem koupila Medelu Swing elektrickou, ale s tou mě teda odsávání mnohem víc bolí, a nakonec Avent elektrickou. Ta je docela fajn, hlavně ta úleva pro moje ruce, i když mi přijde že s tou ruční Aventkou jsem odsála možná i o maličko víc. No, v našem případě tenhle způsob "kojení" není rozhodně levná záležitost-za odsávačky, nádobky na mléko, suplementor a váhu už jsem dala přes 10tisíc. Snad to malá jednou ocení.

petka035
24. jan 2010

nanai mám ručnú medelu harmony a som s nou celkom spokojná, s elektrickou odsávačkou mi to nešlo.No veru kojenie a materské mlieko nie su lacná zaležitosť,teda asi len pre pár vyvolených.