Nekojenci. Prospívá umelé mléko nebo ne?

mamlas06
29. jún 2009

Diskuse pro maminky, které přes všechny možné i nemožné metody plně nekojí nebo nekojí vůbec...
Sama s kojením bojuju od samého začátku, v porodnici se mi kojení nezdařilo. Doma to chvilku vypadalo nadějně, ale jelikož byla malá navyklá na fllašku, nespolupracovala. Všude se ale píše, že MM je pro mimčo to nejlepší, ale už se moc nemluví o tom, že i dítě na UM prospívá. Dva příklady za vše - kámoška kojila dceru do 2 let, ale ve chvíli, kdy se dostala do školky, byla neustále nemocná. Na druhé straně jiná kamarádka, nikdy pořádně nekojila a byla odkázána na UM. Její děti ale nikdy extra nemarodily....

achina
25. apr 2010

beruska - zkušenější mamina, jo? 🙂 těch pár týdnů určitě nebude hrát roli 😵
HA mléko jsem používala od narození, u toho jsem teda kojila, ale malý trhal rekordy, kojení nestačilo. Řekli mi to hned v porodnici, že HA je lepší a to ani nevěděli, že jsme s manželem oba alergici. Pak mi to potvrdila i doktorka, doslova řekla, že pokud na to máme finance, ať ho používáme. Někdy v půl roce mi řekla, že už ho dávat nemusím. Já ale pokračovala dál, až teď jsem si sama rozhodla, že když budu dávát jogurt, tak už je HA zbytečné. Někde jsem četla, že by se mělo dávat do roku, ale to bych nemohla dávat jiný mléčný výrobek, přesně jak píšeš ty, a to mi přijde zbytečné. Navíc to strašně leze do peněz, ještě když se z toho dělá kaše.
Jo, a doktorka ještě říkala, že ona má vypozorováno, že kolem 5 let se ty děti stejně v těch ekzémech a alergiích vyrovnají, mléko nemléko.
Ty dáváš HA proč? Jak dlouho to chceš dodržovat?

bufina
26. apr 2010

Ahojte. Mám dvě děti 2,5 roku a 4 měsíce. První holčičku sem nekojila vůbec. Rodila jsem císařem. Než se mně rozběhlo mlíko, tak malá dostala žloutenku a byla pod světlem. Byla pořád hodně spavá a nechtěla se přisát. Sestřičky ju dokrmovaly z flašky, takže pak už moje mlíko nechtěla vůbec. Pořád jsem ho odsávala a dávala jí ho z lahvičky. Vydržela sem to 3 měsíce, ale pořád se to tak nedalo dělat. V noci to bylo nakrmit malou, uspat ju, odsát mlíko a už byl za chvílu zase čas malou krmit. Obrečela sem to, připadala sem si absolutně neschopná, ale když sem viděla jak je po umělým mlíku spokojená, tak už mně to bylo jedno. Já jsem byla taky v pohodě, žádný stresy s odsáváním. Malej se narodil předčasně 33+6tt. Byl několik dní v inkubátoru, pochovat sem si ho mohla až za týden a dom šel za 10 dní. Mlíko jsem zase poctivě odsávala, ale byla smířená s tím že asi zase kojit nebudu. Naštěstí se malej snažil, poprvé sem ho nakojila až ten desátej den doma a dobrý, je plně kojenej doteď. Ale díky tomu že jsem dcerku nekojila a přesto je to krásný zdravý dítě, tak si myslím že se kojení přeceňuje a matky kterým to nejde to akorát stresuje. A teď když malýho kojím, tak to beru tak že tím aspoň ušetřím hromadu peněz a je to pohodlnější, ale vím že i na umělým mlíku by byl úplně stejně spokojenej.

miska_v
26. apr 2010

Ahojte holky, já mám skoro dvouměsíčního chlapečka a od narození byl na příkrmu, mlíko se mi spustilo až po 10 dní, ale měla jsem ho málo a malýmu to nestačilo a tak dáváme nutrilon HA.A ted už jsme jenom na tom, o mlíko jsem už přišla úplně jak jsem byla s malým v nemocnici.
Chtěla jsem se zeptat achina jaký příkrm používáš a když jsem alergická z jara taková ta sená alergie je lepší používat HA ? já ho sice používám, ale přemýšlela jsem jestli nepřejít na normální na nějaký sytejší příkrm

achina
26. apr 2010

bufina - moc hezký příspěvek, kdybych tohle četla, jak jsem se vrátila z porodnice, tak bych byla více v pohodě. Přišlo mi, že jsem snad jediná, co nekojí. Takže to snad některým nekojícím maminám pomůže.
Daník se narodil moc malý a neuměl sát, rodila jsem císařem. Mléko jsem v porodnici jakž takž měla, ale jak nechtěl pít, tak to nebylo dobrý. Sestry ho krmily stříkačkou a já pak doma taky odsátým mlékem. Jenže on byl šílený jedlík, takže jsem musela povolat Nutrilon HA. Brečela jsem, říkala jsem si, že je to moje vina a že určitě bude furt nemocný. On byl ale po UM moc spokojený, vždycky když se napucnul, tak byl jak v extázi a pomalinku usínal. Byl hodný a v pohodě. Už z toho nedělám takovou vědu, no tak byl na UM a co. Nakonec jsem se trochu rozkojila a kojila do půl roku. On pil ale tolik umělého mléka jakobych ho vůbec nekojila. Doteď mě přepadá lítost, když slyším, jak moje kamarádky ještě teď vesele kojí. Ale co nadělám. Bufina má pravdu, že se z kojení dělá moc velké haló.

miska - jestli myslíš příkrm = umělé mléko, tak teď používám Bebu, do minulého týdne Bebu HA. Být tebou, tak HA aspoň do půl roku používám, tím nic nezkazíš. Je to prý pro dítě lepší, jak říkám, mě se nikdo neptal, jestli jsem alergik a hned mi doporučili HA. A proč chceš dávat sytější příkrm? Daník byl strašný otesánek, až jsem byla někdy zoufalá, že mu zničím žaludek, chtěla jsem přejít na nějaký nutrilon extra, ale nakonec jsem to vydržela.

beruska24.9.
26. apr 2010

achina - protože nám ho doporučila Dr.
Rodila jsem císařem, rozkojila jsem se sice už v nemocnici, ale také jsem si to užívala 😝 Malá mi stále blinkala a když jsem snědla rýži, tak neskutečně blila (to se nedá napsat blinkala). Kojila jsem 4m., ale ten poslední měsíc byl mazec - každé 2h. ve dne v noci, totál vyčerpaná, do toho rodinné problémy......... Ať jsem se snažila sebevíc, mlíčka asi moc nebylo a navíc malá blinkala. Mluvila jsem o tom s Dr., že dám flašku, že lepší alespoň trochu odpočatá máma než na pokraji zhroucení. A protože jsem zmínila, že jsem musela vypustit rýži, protože po ní malá neskutečně blila, tak hned že HA mlíčko, protože to může být alergie. Máme sunar HA a vyhýbáme se všemu, kolem čeho rýže jen proběhla 😀
Říkala jsem si, že ho zruším, až zkusíme jogurt. Ale stále přemýšlím kdy to zkusit. Kolem 8. či radši až 9.m.?? Stále nejsem rozhodnutá 😔 A máš pravdu, že finančně je to náročné. Krabice za (průměrně) 155 Kč nám vydrží tak na 2 dny.

kjucukovna
27. apr 2010

holky dáváte prckům někdo bio dokr značky babylove z dm ??? nemáte s tím zkušenost?

millada
27. apr 2010

kjucokovna, vraj tie bio babylove mliečka su dobre. Ale ja som si zistovala o mliečkach bio a neobsahuju jednu latku, lebo sa testuje na mačkach. Ostatne mliečka ju obsahuju a je dôlezita na vyvin nervov a zraku. Uz som to tusim pisala. Takze som potom upustila od prechodu na toto mliečko, aj ked cena je super 🙂

achina
27. apr 2010

beruska - chápu, naprosto souhlasím s názorem, že lepší je odpočatá a příjemná máma než vyčerpaná kojící troska. Kojit za každou cenu je blbost. Já jsem díky UM prožila relativně pěkné šestinedělí, dost dlouho jsem se z císaře sbírala, byla jsem unavená, měla jsem ukrutné bolesti hlavy a ještě jsme se stěhovali. Kdybych do toho měla řvoucí a neustále hladové dítě, asi bych se zbláznila.
Jogurt se myslím běžně dává od 8. měsíce, ale záleží na každém, pokud si nejsi jistá, tak klidně počkej do 9. Ten měsíc už je to jedno. S tou rýží to máš teda naprd, dělá se hodně rýžových kaší a jima se vlastně začíná. Tak přeju ať to hezky zvládáte 😵

lila794
27. apr 2010

Ahojte, tiez vas chcem povzbudit. Suhlasim s tym, ze lepsia spokojna matka, ako vystresovana a unavena az na smrt. Syna som sice kojila 14 mesiacov, bol to jedak, kazde 2 hodiny sme papkali celych 8 mesiacov. Bolo to super kvoli peniazkom, ale tiez som mala niekedy, hlavne na zaciatku (bola som po sekcii) s nervymi na konci, lebo som mlieka mala strasne vela a musela som staaaaale odsavat, aby nebol zapal. Teraz to iste, dcerku kojim, ale ma strasne koliky. A mam pocit, ze je to prave z MM, nacape sa ho a po kazdom kojeni kolika, ale hrozna. Tiez uz mam z toho nervy v kybli, radsej by som mala spokojne babo, ktore by nebolelo brusko. Mate skusenosti s tym, ze aj z UM su koliky? Mozno by jej to preslo, nie?

millada
27. apr 2010

ahoj lila, ja ked som malu ešte kojila, ale davala som UM, vela som o tom čitala. A vsade pišu, ze kojene deti maju koliky omnoho menej ako detičky krmene UM. Ze aj preto je dojčenie lepšie, lebo detičky netrpia kolikami ako tie, ktore su na UM. Ale ja s tym nesuhlasim. Lebo v okoli poznam detičky, ktore mali koliky a boli to čisto kojene babätka a napr. nasa mala koliku mozno len 2x. Aj to si nie som ista, či to bola ozaj kolika 😅 A bola kojena asi len 6 tyzdnov.

svetlankat
27. apr 2010

Millada, suhlasim s tebou, nasa malinka je plne kojena a bojujeme s kolikami kazdy den.

millada
27. apr 2010

svetlankat, to je mi luto, ze sa malinka takto trapi s kolikami 😢 Poznam to od svagrinej, ktora tiez len kojila a prve tri mesiace boli len o kolikach ☹ Ja som sa bala, ked som začala s UM, ze čo to bude, ked vsade pisu, ze pri UM su častejšie koliky. Ale našťastie sme take problemy nepoznali klop-klop 🙂 Dufam, ze vam to čoskoro prejde 😵

svetlankat
27. apr 2010

Millada ďakujem, aj ja dúfam.

czica
28. apr 2010

baby...prečo som túto diskusiu nenašla skor? Už som toľko večerov preplakala kvoli tomu že sa malá nechce prisať, takže poctivo odsávam, dávame z fľašky a som z toho celého na nervy...nebiť manžela ktorý po neskorom návrate z práce preberá starostlivosť o malú (cez víkendy tiež), tak sa nervovo zrútim už v treťom týždni. Teraz ešte bojujem, tajne dúfam že dotiahneme 3. mesiac lebo ako odvšadial počuť že MM je najlepšie, tak si to neviem vytĺcť z hlavy, ale už meliem z posledného.. a na druhej strane je mi lúto prestať, lebo mlieka mám zatiaľ dosť (dokonca mám zásoby v mrazáku).
Najviac ma štve že sa neviem s tým nejako zmieriť, hlavné starosti mi robí keď niekam máme ísť, to vždy špekulujem ako malú "prekabátiť" aby nám papanie krásne vyšlo...ako si to viete zariadiť? nosíte v termotaške mliečko? musím tú našu otestovať koľko v nej vydrží mliečko...

imarikai
28. apr 2010

moja kmotra tiež mala problem s kojenim na rodiel od czici nemala moc mlieka ale neustale počuvala ako ma kojiť a až potom dať flašku ked som prišla k nej na naštevu a videla ako jej dava prsnik do pusi mala sa jedovala aj ona bola nervozna a po nejakej dobe jej dala flašku som pozerala čo to ma znamenať ved najprv sa obe jeduju a potom sa mala naje cela uplakana ved ked nema mlieko nech sa nestresuje a proste nech ju nekoji a nepočuva doktorov a okolie ako ma stale prikladať prsnik ved dieťa malo mesiac a nemalo ani porodnu vahu ani sa nečudujem ked sa najprv jedovala potom sa ani poriadne nenajedla a tiež som mala so synom problem s kolikami ešte sa nam k tomu pridružil aj vaječny pruh tak to bol horor večer jedine čo sme mohli zmeniť bolo že sme ho prestali večer kupať ale dooobeda to mi aj pri kupeli plakať prestal vraj je lepšie kupať dieťa vtedy ked ma dobru naladu moja svokra ked videla ako mi mali večer plače bola taka nešťastna už som myslela že zavola sanitku ale po operacii pruhu sa to zlepšilo inač som použivala aj espumisan može sa použivať viac krat dennne

smejkaa
28. apr 2010

Ahojte. Prepacte, ze vam tu vstupujem, no chcela by som poprosit o radu. Moje dvojcata maju 8.5 mesiaca. Pol roka boli kojene, a odvtedy sme na UM. Ale este raz v noci vstavaju, cca okolo 4.00 na papanie. Vstavaju aj vase deti este v noci papat, (myslim tie ktore nie su kojene, ale na UM)? Ako ste ich odnaucili? Dakujem, za rady.

momin
28. apr 2010

Taky pardon ze vam sem lezu... 😀 jenom sem zahlidla tuhle otazku..my sme byli na UM od narozeni a v noci mi papal do 9 mesicu.. u nas fungovalo snizovat davky.. Davala sem mu 90ml..za tyden 60ml.... Skoncila sem u 30ml.. to jsem mu dala asi 3 noci a potom zacal sam vystrkovat ten dudlik od flasky z pusy.. Ale nerikam ze to tak musi fungovat u kazdeho...to asi bohuzel nee... 🙂 😉

lila794
28. apr 2010

Svetlankat, viem, co to je, nasa mala kazdy den bojuje ako o zivot s kolikou a to od porodnice. Je to hrozne!!!! Najhorsie, ze nam nepomaha nic. Tiez som pocula, ze deturence na UM maju koliky a na MM nie! Somarina!!!! Obe deti sommala strasne kolikave a co som poznala deticky na UM, spokojne a vysmiate. Tak ja uz neviem, kto ma pravdu.

bufina
28. apr 2010

Czica, to jsi myslela že by jsi to odsáté mlíko dala do termosky? Myslím že se to docela rychle kazí, tak aby z toho pak malé nebylo špatně. Mně se malej narodil v 34tt a neuměl sát. Taky jsem odsávala a dávala mu to z flašky, ale pak se teda nějak naučil sát i ode mě.

czica
28. apr 2010

bufina myslela som skor termotašku, ale efekt by bol rovnaký....vidíš, nedomyslela som to, zabudla som na to že MM dlho bez chladu nevydrží. Aspoň vidieť že doteraz som sa snažila malú nejako "oklamať" aby mi s papaním vyšla v poho, ale akurát dnes sa mi to nepodarilo...boli sme u lekárky na kontrolu a vyšlo nám to len tak-tak, doma vo výťahu ju to chytilo. Ani si nechcem predstaviť ako by to dopadlo, keby bolo u lekárky viac ľudí. Teraz ma začína desiť predstava ako vydržíme takto fungovať ešte 6 týždňov, lekárka mi totiž doporučila skúsiť vydržať do ukonč. 4.mes.
Manžel debatoval na túto tému s kolegovcami a ani jeden nemal kojené dieťa, takže to asi fakt musím prestať riešiť. Keď to prestanem zvládať, tak prejdeme na UM...ale tam budem tiež riešiť ako niekam ísť tak, aby nám to vyšlo medzi papaním. Jedine že by ste vedeli poradiť ako na to...UM vydrží mimo chladu dlhšie? Na obale je že ho treba okamžite spotrebovať, ale napr v porodnici som mala zarobenú dávku aj celý deň na izbe /bolo tam 27stupňov/ a bez problémov ju potom dali malej...tú ďalšiu som vyliala a tvárila som sa že to vypila, nejako sa mi to totiž nezdalo a radšej som si vypýtala čerstvo zarobené keď som potrebobovala :(

beruska24.9.
28. apr 2010

czina - převařenou vodu do termosky, UM sebou a v případě potřeby namícháš 😉
Jinak, když někam jedeme, tak si ještě naliji trochu převařené vody do flašky (tak max. půl dávky, né všude je možnost ochladit na požadovanou teplotu), pak přiliji teplou z termosky, přimíchám sunar (nemám dávkovač, tak vozím krabici) a malá může papat 😵

naty
28. apr 2010

czina, MM je sice nejlepší, ale...není lepší spokojená matka a třeba kombinace s UM než jenom MM a nervy v kýblu? 😉 My sme ted taky přešli částečně na nutrilon, malej je lenoch a nechce se mu ode mě moc cucat a na odsávání fakt nemám čas, protože mi s malým nikdo nepomáhá, manža je pořád v práci a malýho se "bojí", rodiny sou daleko atd. atd., takže to bych asi o ty nervy přišla taky...ze začátku mi to bylo líto, jak říkáš, všude se propaguje MM, ale kolik dětí vyrostlo na UM a jaký je tam rozdíl?? Ano, je to užší kontakt s matkou, který se ale určitě dá nahradit i jinak, ano, sou tam imunitní prvky atd., ale nikde není psaný, že mu to zaručí zdraví...takže ted sem v klidu, dávám od sebe a docpu ho UM, a sme oba spokojený, ať si o tom myslí, kdo chce, co chce... 😉 ...MM je prostě přirozený, ale taky není samospásný...
ad k tomu přisávání: zkoušela si kloboučky?

achina
28. apr 2010

czina - souhlasim s naty, neslo by to treba kombinovat? ja to tak delala od zacatku, nejdriv trochu nakojit a pak dat UM. A pokud to nepujde, tak se na to normalne vyprdni a dej jen UM. Kojici matky by me asi ukamenovaly, ale proc se trapit, kdyz to jde resit jinak. Ja to s UM delala jako beruska, prevarenou vodu a UM s sebou a namichat cerstve. Ale jen sem tam, vetsinou jsem se po 3 hodinach vracela domu.

Smejkaa - muj maly je asi unikát 🙂 Prestoze byl velikansky jedlik, od te doby, co davame kase, tak vydrzi bez jidla celou noc. Davala jsem od ukonc. 4.mesice a uz jsme u nich zustali. Doted mi v pohode vydrzi i 12 hodin bez krmeni. Ale jinak jsem to s tim snizovani davek take slysela, to je dobra vec. Kamosce mala spala celou noc, pak si ale postavila hlavu a chtela krmit. Kamoska snizovala a snizovala, az zase hezky spi. Nekdy je u toho ale dost revu. ☹

czica
29. apr 2010

beruška ďakujem, vidíš to ma nenapadlo a aké je to jednoduché...hlavne to s tou vodou na ochladenie sa mi ráta, lebo ona keď spustí krik od hladu, už ju nič neutíši okrem plnej flaše
naty mne nasadili klobúčiky hneď v nemocnici, mám ploché bradavky, ale malá nechcela ťahať ani za svet, takže už tam sme odsávali a dokrmovali striekačkou... doma sme skúšali ďalej, ale mliečko bolo všade len nie v jej žalúdku...na kontrole lekárka zistila že malá je tak zoslabená, že už jej nezostáva energia na prehĺtanie... na nete som našla baby čo si veľmi chválili klobúčiky MAM (z nemocnice som mala Medelui), tak som si ich kúpila a malá zrazu nemala problém ani s prehĺtaním, lenže spapala vždy málo... tak sme dokrmovali MM striekačkou ďalej a dostali sme aj váhu, no ona zrejme rýchlo pochopila že odo mňa jej stačí spapať len na rýchle zahnanie hladu a potom dostane aj bez námahy, tak som to prikladanie vzdala, lebo postupne pri tom začala robiť strašný cirkus a jednoducho som ju nevedela udržať, boli sme z toho nervózne obe, takže kojenie u nás už nehrozí vobec
včera sme boli na kontrole a lekárka bola milo prekvapená že UM sme dali za posledný mesiac len 2x a vraj keby som teda už vydržala do ukonč. 4.mes, tak by to bolo ideálne...no neviem, to vstávanie v noci na odsávanie každé 3hod mi nejako prestáva robiť dobre, lebo potom treba ešte nakŕmiť malú, odgrgnúť a uspať...v noci nechcem budiť manžela. Inak sme na to tiež sami, najbližšia babička je 300km, takže cez deň toho tiež veľa nenaspím, často ani pol hodku :(
teraz papáme MM 6x denne 150ml ale už jej budem musieť minimálne večer zvýšiť dávku, lebo sa začína jedovať keď dopapá...podľa návodu na UM by mala dostávať len 5x denne, tak to si teda neviem predstaviť, jedine že by to bolo fakt sýtejšie a stačilo by jej to...myslím že to veľmi rýchlo zistím 😝

bufina
29. apr 2010

czica, naty to napsala dobře, že to můžeš zkominovat a UM. U malé která byla jen na UM jsem vozila termosku s vodou a v plastové krabičce prášek. Jednou sem v internetové lékárně objevila Nutrilon v sáčcích, v jednom balení bylo asi na 150ml vody. Doktorka mně to už dřív dávala jako že vzorek. Pak jsem to objednala z internetu a už jsem nemusela ani doma odsypávat prášek do krabičky. A po čtvtým měsícu jsem kupovala on Nestle rýžový mlíčko s kaší. Krabička jde v terénu lehce otevřít, jen jsem to přelila do flašky a bylo to. Může se to pít i neohřátý. Je to super.

czica
29. apr 2010

bufina tak teraz som už úplne kľudná a psychicky pripravená v prípade potreby začať používať UM. My sme dostávali v nemocnici síce Bebu (a lekárka počíta s tým že budeme pokračovat s ňou, aj ju mám doma), ale tak odsypať si do krabičky je fakt už ten najmenší problém 🙂

naty
29. apr 2010

jj, ty balení prodávají fakt od jednorázových po velký pixly... 😉
a s tím jezením 5x denně...no, ono to je rozpočítaný na 5 dávek, ale my teď teda krmíme 7x s tím, že v noci jednou bez UM, protože to mám prsa nalitý jak blázen a stačí mu to...tam je hlavní, abys jakoby nepřekročila denní dávku, alej jestli si to rozdělíš na 5 nebo 8 jídel denně je tvoje věc...každý mimi vydrží jinak, máte jinej režim atd...a řídit se spíš podle váhy než věku..

beruska24.9.
29. apr 2010

Také jsem zjišťovala, jestli to nevadí, že malá mi jedla a stále jí víc, než je uvedeno na krabici. Tak se má dávat podle chuti dítěte (tuším, že jsem to tenkrát zjišťovala snad i v této diskusi). Každé dítě je jiné, některé toho sní víc, některé míň. Už máme 2 papání denně a UM mi pije tak 800-950ml denně (za 24h., protože má UM i v noci). Na druhou stranu si říkám, že dobře, že to mlíčko pije, má tam všechny vitamíny a důležité látky.........když čtu, jak některým maminkám děti mléko odmítají......

bufina
30. apr 2010

Si myslím že je to úplně jedno kolik toho dítě sní. Malá ještě v roce vypila maximálně 120ml a to je podle krabice dávka pro šestitýdenní dítě. A jedla normálně po třech až čtyřech hodinách, ne že by si o mlíko říkala častěji, když toho vypila tak málo. Malýho kojím, takže ani nepoznám kolik toho vypije a někdy mám pocit že snad sežere aji mě, takže myslím že mimčo by mělo jíst tak jak chce a ne jak uvádí krabice.

bibione
1. máj 2010

jasne ze je jedno kolko vypije,ale musi priberat 😉 este pred mesiacom papal maly 180 a teraz ledva 130...ale tvari sa rovnako stastne,tak naco silit 😝
koliku moze mat kazde dieta,je jedno ci na MM ci UM...kto vas presviedca o opaku,tak ti maju urcite koliku z MM 😀
ja ked idem s krpcom von na dlhsie,tak do termosky si dam vodu ani horucu ani studenu,taku aka ma byt a vydrzi v nej az 12 hodin bez zmeny 😉 takze ani nechladim ...ale ked sa zadari,ze mi nevychladne voda a ja sa ponahlam,tak schladzujem vsade mozne...aj vo fontane...vacsinou skocim na WC a tam schladzujem ostosest....hlavne ked maly zacne kvilit od hladu...niekedy sa to nezda ako ten cas leti a ja sa cudujem,ze zase ces papat?? a potom kuknem na hodiny...chuda moje...naozaj mas papat 😅
dievcata: to stym znizovanim davok bolo ako myslene,,,bo ja som to nepochopila 😅