Pozor na pokazený Sunar

adelia
20. feb 2007

Dobrý deň, mamičky!
Cítim povinnosť upozorniť vás na dvojbalenie Sunar 12. /od 12.mesiaca/ s dátumom spotreby do 14.6.2007 - je veľká pravdepodobnosť, že je pokazený!!!
My sme kúpili už 3 balenia v rôznych supermarketoch a boli pokazené - či už celé dvojbalenie, alebo jeden z balíčkov. Dnes idem reklamovať a chcem upozorniť aj výrobcu.

zuzula28
15. mar 2008

a este tu je jedna relacia, kde sa spomina kravske mlieko...dnes uz zijeme v trosku inom prostredi ako pred 20-timi rokmi 😉

www.ta3.com/sk/relacie/21_zdravie/3927_alergie-...

zuzula28
15. mar 2008

v kazdom pripade si myslim, ze ak maminka nemoze kojit, tak UM je pre jej dieta minimalne do roka ta spravna volba...

zuzula28
15. mar 2008

ale ved koho to naozaj uprimne zaujima a nechce sa len priet o to, kto ma pravdu, tak sme si vselico poradili aj cez IP podla najlepsieho vedomia a svedomia, aj sme si podiskutovali a hadat sa vobec netreba 😉

zuzula28
15. mar 2008

a UM nie je len tak napraskovane kravske mlieko, je to trosku zlozitejsie, ze susik? 😉

jevel
15. mar 2008

zuzula - plne súhlasím s tebou a tvoj príspevok bol super. je vidieť, že vieš o čom píšeš. Mňa len štve, keď sa do mňa pustí svokor, alebo niekto nekompetentný a neznalý veci, že prečo dávam UM?????? 😠 a ja to neviem tak super a oborne oddôvodniť.
asi si to všetko vytlačím a dám im to prečítať. ale i tak neverím, že by som ich presvečila 😝 🙄 . A neviem prečo , ale mám stále pociť, že maminy čo chcú dávať tak skoro dieťaťu kravské ,(i kozie mlieko) - tak tam je to u nich otázka financií . Veď načo budú kupovať drahé UM , keď môžu kúpiť (o.i. kozička dá zadara) lacnejšie kravské mlieko.

a som veľmi rada, že mám super doktorku, ktorá mi tiež vie na moje otázky odpovedať .

a čo sa týka témy - že detičky čo sú na UM , že sú väčšie , tak to tiež nie je pravda. Ja mám deti dve a obe sú na UM. syna som kojila - 3 mesiace a dcéru kombinovane len 1 mesiac. 😔 . Syn bol taký chrústik malinký a dcéra je vysoká buchta. Tak si vyberte 😀

cairka
15. mar 2008

no zaujímavá témička, Môj názor - pokiaľ mamka môže kojiť, nech kojí koľko vládze (aj 2-3 roky), pokiaľ kojiť nemôže, tak minimálne do toho roka určite UM. Vaneska je od narodenia na UM, tuším v 17- 18 mesiacov sme prešli na kravské plnotučné. Veve je síce alergička, ale to sú aj deti mojej švagrinej, ktoré boli kojené všetky dlhšie ako 2 roky. Takže nemyslím, že by to kojenie zabraňovalo vzniku alergií. Každopádne, keby som mohla, tak minimálne finančne by kojenie pomohlo.
A ozaj, veve nemá ani veľkú hlavičku, ani celkovo nepatrí k veľkým deťom 😀

macrela
15. mar 2008

Baby, dovolte tiez nazor....trosku erudovany, nie z pohladu zdravotnika, ale biologa.... 😉
Predovsetkym plne podoporujem nazor Zuzuly a Z.u.z.i.k.a.... 😉

...vete typu..."ved aj my sme.....(jedli,pili robili), a sme tu"....sa uz tolko venovalo pozornosti, ze hadam uz ani nemusim pokracovat...stacilo by sa len trosku prizriet problematike environmentalistiky a uvideli by sme, ze nase zivotne prostredie sa za tych cca 30 rokov (tolko ratam nas priemerny vek 🙂) drasticky zmenilo...pribudli rozne druhy ziarenia....no skratka, nas imunitny system ma skratka taky zaberak, ze kazdy potencialny alergen je pre neho ako facka... 😔

Ale ked uz som ten biolog 😉 ....ospravedlnujem sa, neviem, kto to pisal, ale kravske mlieko nie je vhodne podavat ani mackam ci psom... 😉 su to tak isto cicavce ako my...a schopnost stiepit mliecne bilekoviny ineho druhu maju tiez znacne obmedzene (cest vynimkam).... 😉

...a kozie mlieko...ja mam tiez rada kozie syry, viem ze na tom vela deti, hlavne kedysi vyrastalo...ale okrem ineho POZOR na take ochorenie, ako je encephalitida, teda zapal mozgu (prenasana kliestami)....je vela ohnisk nakaz - a velmi casto sa ludia nakazili prave konzumaciou nepasterizovanch kozich vyrobkov (predovsetkym mlieka!)....a aj ked ich prehliadne veterinar (teda neurobi sa podrobny rozbor krvi, mlieka) nie je este zaruka, ze je zviera zdrave....(zvierata su casto bez vonkajsich priznakov ochorenia) 😒
...samozrejme nechcem nikoho strasit...len niekedy nasi pani doktori zabudaju aj na taketo "detaily"... 😒

...samozrejme prajem vsetkym, ktori mozu kojit - aby im to vydrzalo co najdlhsie a tym, ktorym "nebolo dopriate"...aby sa rozhodli co najrozumnejsie... 😉

z.u.z.k.a.
15. mar 2008

UM sa sice vyraba s kravskeho mlieka, ale bielkovina, ktora alergiu sposobuje sa enzymovo, alebo tepelne hydrolyzuje na polypeptidy a peptidy ,ktore uz nie su alergeny.
Tiez si myslim, ze ak pockaju mamicky s konzumaciou kravskeho mlieka aspon rok ,tak dieta o nic podstatne neoberu...

z.u.z.k.a.
15. mar 2008

z kravskeho mlieka 🙂

andreafa
15. mar 2008

nic v zlom, ale ja si neviem predstavit kojit 3 rocne dieta 😲 ved z toho mlieka uz aj tak nic nema.... a kravske mlieko 😝 ????? tiez mi neda nesuhlasit so zukami a macrelou 🙂 ja urcite do veku 2,5 roka mojej malej kravske mlieko nedam. i ked uz mozme papat jogurty a maslo vyrobene z kravskeho mlieka, bala by som sa jej dat krav. mlieko. a co sa tyka alergii, tu si nenavyberame, vzduch zly, voda zla, ovocie a zelenina .... no bohvie co skutocne obsahuju, maso.... kurence odchovane na rastovych hormonov, dotovane antibiotikami, detto teliatka a ine.... nic co zjeme nie je nezavadne. bohuzial.... ☹ a predispoziciu k alergiam si nesieme vo vienku...

catherine214
15. mar 2008

Andreafa, nic v zlom, ale ako mozes tvrdit, ze 3 rocne dieta uz z MM nic nema??????????? 😲 Minimalne citovy kontakt urcite, a aj vtedy MM obsahuje hodnotne ziviny a moze pokryt niektore mliecne davky pocas dna.

janka2121
15. mar 2008

nemohla som nepridať moje dojmy.

takže v prvom rade má zuzula pravdu a vystihla všetko úplne perfektne a stotožňujem sa s ňou. 🙂

rosinka s tou váhou dieťaťa. no poviem len toľko že kojím stále a malý priberal teda viac ako detičky na UM. takže s tým že detičky ktoré sú na UM sú tučnejšie alebo ako si napísala väčšie s tým teda nesúhlasím.

a kozie mlieko? moja mama ma pred ním teda odrádzala aby som malému nedávala ( to by som teda ani nedala)a to hlavne kvôli tomu čo napísala marcela.

a kravské mliečko? tak isto ako naše materské mliečko je pre detičky tak isto je kravské mliečko pre teliatka.

andreafa
15. mar 2008

catherine, to mi povedala pani doktorka pediatricka Csc!!!!!! 🙂 a nie len ona sa stotoznuje s takym nazorom... podla mna a mojho sukromneho nazoru je cudne kojit velke dieta. a kludne ma zabi, je to divne.... sorry!! 🙄

andreafa
15. mar 2008

nemyslela som na tzv. citovy kontakt, ale nutricny..... 😉 a to nemam zo svojej hlavy.... myslim, ze, ked ma dieta v takom veku pestru stravu a napriek tomu chce visiet na "cecku" to nie je o vyzive!!!! (myslim to prso) i ked viem, ze teraz ma tu vela kojacich mamiciek ukamenuje, ale je to moj nazor a .... 🙂

dominica
15. mar 2008

adreafa, ja ťa neukameňujem, ale myslím si, že také 3 ročné kojené dieťa/neviem, len to logicky vyvodzujem/ má predsa len niečo z toho, lebo potrebuje mliečne výrobky na to, aby strava bola pestrá a potrebuje aj niečo z mliečnych výrobkov a stále lepšie to MM, pokryje tie potreby, ako iné mliečne výrobky, nie?
No neviem, ako to napísať, jednoducho, mliečne výrobky by malo mať v jedálničku a MM je lepšie ako pohár kravského mlieka, alebo niečoho iného...

andreafa
15. mar 2008

dominica, ja som nemyslela nahradit MM kravskym, len ... budem sa opakovat, v rodine mame mamicku, ktora kojila 6 rokov a ja ked som to videla mne doslo zle 😲 cize mi pride divne "kojit" velke dieta. mne odislo mlieko, ked mala moja dcerka 4,5 mesiaca kvoli zdrav. problemom. Ja som si predsavzala kojit aspon rok a viem, ze keby som o mliecko neprisla, tak kojim len rok... viac by som ani nemohla, z inych blbych dovodov. ale to je uz mimo temy.
tak pekny vecer vsetkym kojacim i nekojacim maminam 🙂

dominica
15. mar 2008

no tak kojiť 6 ročné, to nie, ja som chcela tak do roka a pol - dvoch, ale tiež sa nepodarilo ☹
Malý je mesiac na UM, ale sem, tam ešte kojím, čím ďalej, tým menej,mlieka ubúda, ale čo už, keď sa mi tiež prestalo tvoriť mlieko a malý stále plakal od hladu.

A tiež nemyslím nahradiť MM kravským, neviem či si ma pochopila, lebo vlastne 3 ročné už môže kravské, ,aj všetko mliečne/jogurty, syry a pod/ale možno je lepšie to MM, ak teda niekto chce toľko kojiť, tak som to myslela.

andreafa
15. mar 2008

dominica, pochopila som ta 🙂 a u teba super, ze si mohla tak dlho plne kojit. myslim, ze kazda snaha sa "ceni"... teda aspon pre tu maminu... babu je to jedno, hlavne, ze ma plne brusko 😉
vidim, ze aj ty mas aprilovy pokladik, co? 😵

certica
15. mar 2008

my mame tiez pediatricku, ktora je velka zastankyna dojcenia, ale takisto zastava nazor, ze MM ma z hladiska vyzivy-jeho zlozenia svoje opodstatnenie tak do 1-1,5 r. veku dietata. potom je to viac menej uz len o citovej vazbe, resp. naviazanosti na matku a napr. 2 rocne dieta sa len velmi tazko oduca od prsnika.

mne sa podarilo kojit necelych 9 mesiacov, potom sme davali UM cca do ukonceneho 2.roku, vtedy uz krpec moc mlieko nechcel. skusila som aj kravske nasledne, ale nemal zaujem a vlastne dodnes kravske ani ine mlieko nepije, vynahradza si to vsak vo forme jogurtov, kyslomliecnych vyrobkov a syrov. no a ja som spokojna, myslim, ze maly o nic neprichadza. samozrejme mlieko pouzivame trebars do varenia, t.j. omacky, polievky a pod.

dominica
15. mar 2008

andreafa, no mám aprílového predčasného pokladíka, mal byť na konci mája a bol na začiatku apríla, rovno na veľkonočný pondelok ma prišiel vyšibať 😀 a tak som rada, že som ho aspoň toľko mohla kojiť a že sa mi to podarilo, keďže bol mesiac na JISke a nikdy mi ho nepriložili a pod.

andreafa
15. mar 2008

dominica, super 😵
certica... uz sa ti to kraaaati 🙂

trish22
16. mar 2008

moja babka kojila moju maminu tri mesiace a potom jej dávala kravské mlieko.
moja mamina ma nevedela kojiť- dával mi sunar. a som o.k. nič mi nie je, dokonca ani alergiu nemám.
moja babka vtedy v tých časoch nemala inú možnosť, a tak dávala kravské mlieko. ale časy sa menia, naše životné prostredie sa mení. je oveľa viac škodlivín okolo nás a aj v potravinách ktoré konzumujeme a dávame deťom.

ja zatiaľ ešte kojím, už 9 mesiacov a ked nemôžem malého nakojiť, lebo niekedy nie som doma, tak mu dávajú UM.

inak plne súhlasím so zuzulou, druhou zuzkou a aj s marcelkou.

mimonenka1
16. mar 2008

som zastanca nazoru, ze kravske mlieko by sa malym detom do troch rokov nemalo podavat, moju dcerku chcem kojit co najdlhsie a potom prejdeme na UM mlieka su kvalitne a obohatene o probioticke kultury, cize urcite tym nemozem mimi ublizit, co pri skorom podavani kravskeho ci kozieho mlieka zarucene nemam, takze toto mi absolutne staci k tomu, aby som vedela ako sa mam rozhodnut

este sa chcem spytat, nie je kozie mlieko drahsie ako umela vyziva, pokial ho kupujete vhodne upravene, pretoze ako pise macrela, pri mlieku od roznych pokutnych domacich vyrobcov moze ist vasmu dietatu o zivot

sonoga
16. mar 2008

ja ja sa pridavam a plne suhlasim so Zuzulou (ved musime splu drzat, nie? 😉 . Moji syn ma 6 rokov a kravske mlieko som mu prvykrat dala, az ked mal 3 roky. a to som ho kojila len sest mesiacov. ale zaas si neviem, predstavit, zeby som teraz dceru kojila az 2 roky. myslim tak do toho roka, nech si potom nezvyka. A este perlicka: svagrina davala dcere pit kravske mlieko od 3 mesiacov (vraj) a dokonca od polroka tepelne neupravene. Toto som pocuvala stale, ked mal Mirko ostat na vikned u svokry a priniesla som mu UM. a ja jednym uchom dnu a druhym von. a to sa v dnesnej dobe dokonca odporuca davat do roka UM hypoalergenne. ale co uz. u nich som asi za blazna, pretoze som Mirkovi do jedneho roka nesolila a nebudem ani Zine.

lenadka
17. mar 2008

momonenka a sonoga, suhlasim s Vami, su maminy co vravia moje dieta je /papá/ vsetko a je ok....este pred rokom sme sa s jednou o tomto bavili mame rovnako stare deti /3 r., len ona ma chlapca/ chvalila sa ako vsetko papa ako od pol roka gniavi pribinacik a halusky a nic mu nieje. Minuly tyzden sme sa stretli a vravi mi ze maly ma v skolke spray a ja ze naco? Odpoved-ma astmu, dusil sa a diagnostikovali alergiu ktora presla do astmy.... 😒

sonoga
17. mar 2008

no, pravda. aj ked mozno to nemal z toho, nitko nevie, tak ja hovorim, ze ked sa nieco nedodrziava tak ako ma, tak si rodic moze potom vycitat, ak sa nieco stane ze co ak je to preto. jedna moja znama fajcila pocas celeho tehotenstva. upokojovala sa tym, ze uz nefajci tolko ako predtym. dieta sa narodila v 37tt, ale take malicke akoby sa narodilo v 30tt. a malo zdravotne problemy. nemusi to byt kvoli fajceniu, ale co ak. mnoho mamiciek, ktorym odporucia cvicit Vojtovu metodu si povie, ze naco, ved ony maju dieta v poriadku a necvicia. potom sa moze nieco neskor stat, a co ak je to preto, ze necvicili. nikdy nevieme. a neter, co pila od mala kravske mlieko ma teraz dost velke problemy s mocovymi cestami (ma 10 rokov a pocikava sa, a to nielen v noci). viem, ze je mala pravdepodobnost, ale co ak.

zuzpidka
17. mar 2008

Ahojte. Tak mi poraďte. Rastík má skoro 11 mesiacov, vyskúšala som rôzne UM a všetko vygrckal viackrát. Dala som mu polotučné trvanlivé prevarené a pije to bez problémov. Lekárka mi odporúčala prejsť na Sunar, že ten je najbližší kravskému mlieku. Lenže ani ten nechcel. Tak čo mám podľa vás robiť? Lekárka tým nie je nadšená, ale dieťa mlieko piť potrebuje, tak nech pije aspoň toto. Odpoveď lekárky. 😒

zuzula28
17. mar 2008

zuzpidka, ale tvoj malinky predsa len bude uz mat rok...ak by ste po marnych pokusoch museli ostat na kravskom, tak ale jednoznacne netrvanlive, to jednodnove v makkom obale a plnotucne 😉 Ale mozno sa to s tym UM este podda...drzim palce. ☹
Toto si skusala to Baby hero lactum? Ma vyborne zlozenie, maju ho v DM [mali sme odbornu prednasku o nom a zlozenie sa mi velmi pacilo]. Ak ste nemali, tak skuste toto...

www.herobaby.cz/index.php?option=com_content&ta...

Ppopripade, aby mal tie dve denne davky, tak to mliecko zarabat na redsiu kasu [akoze s detskou kasou, najlepsie tou obycko ryzovou bez prichuti] alebo este s Nutritonom skusat zahustovat, aby sa to v zaludku udrzalo...daj vediet, ci sa nieco podarilo 😅

ingrid78
17. mar 2008

Zuzuli, nie ze by som chcela dat kravske, ale len pre zaujimavost, preco to v sacku a nie v Tetrapaku? Preco plnotucne to mi jasne je. Diky 🙂

ingrid78
17. mar 2008

Zuzka a Hipp si skusala? Kamoskin maly nechcel Nutrilon, ale za Hippom sa ide zblaznit. Skus to aj podla toho, ktore kase mu najviac chutia,tak podla toho vyber mlieko.