Umelé mlieka nespĺňajú nové normy.Vedeli ste o tom?

marselitka
22. aug 2008

Ahojte dievčatá.Dovolila som si založiť novú tému,lebo dnes som sa od doktorky dozvedela aspoň pre mňa veľmi zaujímavú informáciu.Riešili sme dnes spolu problém s výberom UM a Dr.mi povedala,že vyšiel nový zákon o UM,kde sa presne určilo,čo musia UM spĺňať.A že týmto kritériam zodpovedá len Nutrilon.Ostatné mlieka musia zmeniť svoje zloženie,ale firmy majú možnosť ešte 1 a 1/2 roka vypredať svoje zásoby.Potom už v takomto zložení nesmú na trhu byť.
Veľmi ma to šokovalo,lebo keď som sa bola opýtať v lekárni,Mgr.mi povedala,že len počula o nejakých zmenách,ale nič konkrétne.Som z toho trošku zaskočená,lebo vlastne keby ma na to Dr.neupozornila,a ja by som sa rozhodla pre iné mlieko,tak svojej malej by som dala niečo,čoho sa niektoré firmy potrebujú zbaviť.
Ja chcem pre svoju malú to najlepšie.Takže,aj ked sme za týždeň nič nepribrali,ešte sa nevzdám a budem bojovať s dojčení a ak to nepôjde ,tak uvidíme.

aussiegirl
26. aug 2008

roasha, kaskya: netvrdim, ze slovenska beba nie je dobra - len prizvukujem ze chuti, vonia a ma inu hustotu ako rakuska. nechapem preco je to tak a vazne nerozumiem ako si moze vyrobca dovolit predavat pod tym istym nazvom podla mna rozdielny produkt pre slov. a rak. trh. inak BEBA HA 1 nie je taka husta ako BEBA HA 2...

pre mna je najdolezitejsie ze r. bebu mi syncek vypije a nestrajkuje az tak velmi pri jedeni. ine uz neriesim.

suhlasim s nazorom, ze cely cirkus okolo UM je "biznis jak hovado", vyrobca musi tlacit do kompetentnych co sa rozhoduju ake UM sa bude podavat v porodniciach novorodeniatkam nehorazne peniaze alebo ine odmeny. vsak ked sa nepodari rozbehnut laktacia (co sa nam zial nepodarilo a trapili sme sa 2 mesiace) co budes kupovat svojmu dietatu? to co mu podali ako prve v nemocke, pediatri neodporucaju menit UM 😉

k.a.t.k.a. - vychadza to lacnejsie v rakusku. ak sa dobre pamatam tak je to nejakych 13 euro za krabicu. nie je tam nejaky dramaticky rozdiel v cene, lebo je tam troska mensia gramaz, ale da sa hovorit o nejakej uspore. lacnejsie vychadzaju samozrejme aj plienky 😠 dokonca maju taky druh pampersiek ake na slovensku vobec nepredavaju - new baby 3.

jasne ze nie vsetko co je zo zahranicia je lepsie, isto mame kopec veci, ktore sa kvalitou vyrovnaju tym spoza hranic, len ich treba mozno dlhsie hladat, lebo clovek uz zo zasady pozera na veci vyrobene na slovensku krivo. hlavne nech mame zdrave usmievave deticky, ktorym chuti...

a by the way...aj v Darfure sa rodia deti, piju aj nematerske mlieka bez nejakych specialnych noriem a preziju 😉

bubba
26. aug 2008

a co hovorite na to ze UM sa ma pit do 3 rokov?tiez je to bussiness?

titkovamiriam
26. aug 2008

bubba urcite ano!!! 😠

bubba
26. aug 2008

mirka lebo mna tu skoro ukamenovali ked sa to riesilo pred par mesiacmi v jednej teme tusim UM versus KM ci ako sa to volalo ked som povedala,ze do 3 rokov je to uz cisty bussiness 😅

bihan
26. aug 2008

Aussiegirl, prirovnanie s Darfourom mi fakt príde poriadne pritiahnuté za vlasy, lebo ak sa také niečo doje, tak nie z vlastnej vôle, ale z nutnosti... a decká to síce prežijú, ale otázka je s akými ťažkosťami a do akého veku to dotiahnu.

Mne sa to do 3 rokov až taký buzinec nezdá kvôli tomu, že kedysi (niektoré) maminy do 3r naozaj dojčili, ale myslím, že my do toho veku na UM nebudeme 😀 Vo Fr sa dajú kúpiť špeciálne mlieka od 10m.. myslím, že je to len lepšie stráviteľné a obohatené KM

bubba
26. aug 2008

kedysi to bolo uz fakt strasne davno,lebo moja mama a jej generacia spominaju asi tak,ze"my sme kojili par mesiacov aj s cestou domov a po par mesiacoch nato sme utekali do roboty" 😅 tak neviem ktoru generaciu uz az ty myslis...zlvastne je potom to ze kedysi ani poradkine laktacne ani super publiakcie o kojeni,ani MK ani nic neexistovalo a kojilo sa ostosest a teraz mame vsetko 😅 len s kojenim tazkosti 😅 😅

annag
26. aug 2008

bubba, ak hovoríme kedysi dozadu od 50-tych rokov minulého storočia, tak to bolo obdobie, keď UM neexistovalo. Ale problémy s dojčením a "laktačné poradkyne" áno. Veľmi veľa detí umrelo preto, že neboli správne dojčené a trpeli podvýživou, resp. mali intoleranciu laktózy ... tie problémy tu boli úplne rovnako ako dnes. Práve preto sa začali vyvýjať UM a v tomto prípade treba vzdať úctu výrobcom UM a vedcom, ktorí sa na jeho vývoji podieľali, lebo zachránili milióny detičiek. Druhá vec je, že firmy začali UM zneužívať vo svoj prospech a obrovským marketingom zarobili a zarábajú na mamičkách, ktoré svoje deti nedojčia aj keď by kľudne mohli. V biznise okolo UM, fliaš, cumľov ... sa točí veľa peňazí a mamičky a ich deti sú často len jeho bezbrannými obeťami . Práve vznik čoraz dokonalejších UM sa spája s obdobím, keď sa zdalo, že dojčenie a MM sú prekonané. Kruto si to odskákala práve generácia našich mám a nás - viď plné gastro a alergo ambulancie.

Aj laktačné poradkyne existovali, boli to pôrodné babice, ktoré pomáhali deťom na svet. Oni sa v prvých dňoch po pôrode starali aj o mamičky, učili ich dojčiť ... Na celom svete, aj v tých najzaostalejších oblastiach staršie a skúsenejšie ženy dodnes pomáhajú mladým mamičkám priviesť deti na svet a učia ich aj dojčiť. Prvé pôrodné babice na Slovensku za však začali odborne školiť až začiatkom 20 storočia a lekári vtedy rodili len mamičky, ktoré boli problematické a včas sa dostali do nemocnice.

bubba
30. aug 2008

ahojte baby.anna,dik za odpoved..
no konecne som bola s tetou bonznem ze je managerka pre UM -Beba.dnes som sa jej pytala ze ci vie nieco o tom ze podla EU...........a ona mi odpovedala ze o nicom specialnom nevie a ze normy na obsahy mliecok sa menia STALE 😉(vyvoj) takze si myslim,ze sa mozete ukludnit co sa tyka mliecok 😉

anavila
30. aug 2008

moj nazor..... aj ked sa budete akokolvek snazit vsetky umele mlieka su len umelina, a proste na sunare su vychovane kvanta deti, aj na kravskom mlieku, a ziju, su zdrave. Niektore strasne prehnate, neurazte sa, ale niekedy sa mi az rozum zastavuje, ked citam ake ste uzkostlive a pod... a nielen v tejto teme, chapem, ze kazda chce pre malicke len to najlepsie, ale ked budeme sledovat take bludy ako napr toto, tak nam z toho jedine preskoci a aj tak nic nezmozeme. VSETKO skodi, este aj vzduch ktory duchame. tak sa spametajte, preboha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bubba
30. aug 2008

anavila, klud toto je diskusia co hystercis? 😅

daisy33
31. aug 2008

ahojte, ja pracujem v oblasti bezpecnosti potravin a prave moja kolegyna ma na starosti oblast potravin pre dojcata a male deti hlavne po stranke legislativnej. a co ja viem, tak odkedy sme my vstupili do EU tak musi nasa legislativa byt v sulade s legislativou EU. legislativne je tato oblast riesena v ramci potravinoveho kodexu, kde je presne urcene, co je pociatocna vyziva atd. a tiez ake latky mozu taketo potraviny obsahovat. samozrejme sa robia aj kontroly uradmi verejneho zdravotnictva, ktore chodia a odoberaju vzorky potravin jednak v lekarnach a jednak v obchodoch a keby nebolo nieco v poriadku robia sa opatrenia, stahuju sa vyrobky z trhu a pod. a toto sa robi u vsetkych potravin, nielen pre dojcata a male deti. mozno bolo myslene tym, ze nevyhivuju to, ze sa mozno budu robit nejake zmeny v legislative a my aj ostatne clenske staty budu mudiet do urciteho obdobia prijat tiez tieto zmeny. ale kazdopadne, potraviny pre dojcata a male deti su viac kontrolovane ako ostatne.

daisy33
31. aug 2008

radsej mi poradte, je tu nejaka tema - antihistaminika pre dojciace maminy?? ja som totiz dostala alergiu - cela som sa vyhadzala, najskor som myslela ze som dostipana od komarov, ale nie, zrejme potravinova alergia. znama detska doktorka mi dala antihistaminikum zodac, vraj ho mozem brat aj ked kojim, co je vsak opak ako sa hovori v pribalovom letaku. ale myslim skor, ze v letaku je to pre istotu, aby mamini nejedli lieka a mozni su nedostatocne studie pre ucinnu latku, tak radsejnapisu ze nevhodne pre dojciace. inak som hladala na nete a vraj ucinna latka tohto lieku je z novej generacie latok a mozu sa podavat aj dojciacim zenam.napriek tomu, nemate skusenosti?? este ked sa zamyslim, nahodou male dojca keby dostalo alergiu, tiez mu musia nieco predpisat.

bubba
31. aug 2008

mas ip 😉

cartmanko
31. aug 2008

my mame problem s nutrilonom 1 tym na dlhsie zasytenie. nevieme po nom kakat a prdkata placeme. odskusane dva krat. klasicka 1-tka je v poriadku bez problemov.

bubba
1. sep 2008

cartman,tak ho nepapajte kazdemu dietatu pasuje ine mliecko.nam zasa nepasovala Beba HA mala mala strasnu zapchu a zelenu zapachajucu stolicu ,potom sme presli na obycaju Bebu a to bolo v pohode 😉

veva55
1. sep 2008

my sme ako prve tiez vyskusali Nutrilon (lebo som pocula, ze je najlepsi), ale maleho neskutocne zapekal, tak mi dr povedala, ze mam skusit Bebu a s nou sme velmi spokojni.
suhlasim s tym, ze ide o velky lobing, a tiez mam znameho (lekar), ktory chodi na pekne dovolenky za to, ze predpisuje urcite lieky. Realita.

cartmanko
1. sep 2008

nepapme ho. aj my mame zelenu stolicu ale nesmrdi.

adriana3
2. sep 2008

Doteraz som sa do diskusie nezapojila,ale zato som sa na to popýtala svojej doktorky-kamarátky.Prčítala som si tu toho veľa.Aj ja viem,ako vie firma zapôsobiť na lekára,aby doporučil práve ich produkt.Ale nie všetci sú taký.Aj keď je to určite veľmi lákavé.
Čo sa týka informácií,ktoré su tu spomínané,sú pravdivé.Netvrdí sa,že ostatné mlieka sú škodlivé-nebezpečné,alejednoducho,nespĺňajú nové požiadavky na zloženie mliečnej výživy a preto musia prejsť úpravou.A preto je tu ešte tá možnosť,že aj povodné balenia sa predávajú,ale po uplynutí určeného času už musia byť v novom zložení.
Keď sa nad tým zamyslíte-robí sa to tak vo všetkom.Nie je to ,že ihneď.Napr.aj o autosedačkách sme vedeli dopredu,nie všetci si ich hneď aj kúpili,ale prišiel deň D a už ich v autách máme.
Veľa tu píšete aj o chuti mliečka.Dievčatá,skúšali ste si dať materské mliečko?Ako Vám chutilo?A tu je hneď jeden z bodov-čo a koľko musí obsahovať sušené mliečko.Ide o to,že firmy si už "vylepšovali" chuť mliečok a pridávali tam to,čo nie je treba.Za tú príkjemnú chuť niektorých mliečok može glukóza.Tie mliečka,ktoré vám nechutia,tak tam je viac mliečneho cukru-ktorý nemá až takú skvelú chuť.Takže ide o to,aby sa náhradné mliečka čo najviac priblížili zložením materskému.
Mlieko pre báno neznamená len zasýtiť-ale oveľa viac.Je to základ do budúcna a preto je veľmi doležitý.Už v tomto období si možeme "vyrobiť" obézneho človiečika.ričom tá obezita a jej dôsledky sa nám nemusia preukázať hneď,ale o pár rokov.
Detské telíčko je veľmi špecifické,zaujímavé a citlivé.Viete čo som sa dočítala nedávno v literatúre,kt.je určená pre Dr.Že žalúdok novorodenca má obsah 10 ml a 1 ročné bábo má obsah 2-2,5 dcl.
Takže naozaj je veľmi dôležité,čo mu ponúkneme.Ani tu neexistuje,že čo vyhovuje môjmu,bude aj tvojmu.Ale musíme si uvedomiť,že výber mlieka nemožeme podriadovať našim chutovým pohárikom(porovnaj si to s mat.mliekom) A čo sa týka HA mliečok a mliečok,na liečku alergie na bielkovinu krav.mlieka-nám určiete nechutia.A to preto,že sú tam naštiepené bielkoviny,ktoré sú preto horké.Ide len o to,akú značku si vyberiete-lebo niekt.fi chuť mleka vylepšujú glukozou,čo ale nie je správne a v tomto novom zákone to bude už nemožné.