Umelé mlieka nespĺňajú nové normy.Vedeli ste o tom?

marselitka
22. aug 2008

Ahojte dievčatá.Dovolila som si založiť novú tému,lebo dnes som sa od doktorky dozvedela aspoň pre mňa veľmi zaujímavú informáciu.Riešili sme dnes spolu problém s výberom UM a Dr.mi povedala,že vyšiel nový zákon o UM,kde sa presne určilo,čo musia UM spĺňať.A že týmto kritériam zodpovedá len Nutrilon.Ostatné mlieka musia zmeniť svoje zloženie,ale firmy majú možnosť ešte 1 a 1/2 roka vypredať svoje zásoby.Potom už v takomto zložení nesmú na trhu byť.
Veľmi ma to šokovalo,lebo keď som sa bola opýtať v lekárni,Mgr.mi povedala,že len počula o nejakých zmenách,ale nič konkrétne.Som z toho trošku zaskočená,lebo vlastne keby ma na to Dr.neupozornila,a ja by som sa rozhodla pre iné mlieko,tak svojej malej by som dala niečo,čoho sa niektoré firmy potrebujú zbaviť.
Ja chcem pre svoju malú to najlepšie.Takže,aj ked sme za týždeň nič nepribrali,ešte sa nevzdám a budem bojovať s dojčení a ak to nepôjde ,tak uvidíme.

kasis
23. aug 2008

No nejak mudra z toho nie som, ale ani jedno UM sa nevyraba na SK, to akoze, ked ho vyrabaju pre AU tak tam daco pridaju a ked pre SK, tak nie??? Vsak je to blbost ako vysita. Podla mna to bude len zas nejaka fama a zmena bude mozno v nejakom baleni, pripadne nejakom znaceni na krabici,co Nutrilon ma a ine nemaju, ved keby to bolo nieco vazne,okamzite z trhu stahuju ostatne mliecka.
Keby tak vyrobili mliecko, co by aj mojmu chrustovi chutilo 😒

ikke
23. aug 2008

ak tomu ako uplny laik dobre rozumiem, tak ide o tieto latky

D-alfa –tokoferolpolyetylénglykol-1000 sukcinát
chelát aminokyseliny
pidolát
hydroxid železnatý
pidolát železnatý
obohatené kvasnice
kyselina boritá
boritan sodný

ktore mozu byt v dojcenskej vyzive na trhu iba do 31.12.2009

neviem nikde najst zlozenie napr. beby, tak si pozrite doma na krabici, ci to tam je/nie je uvedene... 😉

kasis
23. aug 2008

Ikke ale nenapisala si to ako laik 😀, po slovensky

D-alfa –tokoferolpolyetylénglykol-1000 sukcinát je vit E
chelát aminokyseliny podla toho akej- dodáva UM vápnik, horčík,chróm,mangán, zinok
pidolát - tiez vápnik, horčík
hydroxid železnatý - zelezo
pidolát železnatý -zelezo
obohatené kvasnice - selén
kyselina boritá - bor,inac je to insekticid a pouziva sa na odpudenie hmyzu 😖
boritan sodný -bor
Taze zrejmeje to naozaj len v nazvoch, ked je na mlieckach napisane,zeobsahuju vit a prvky ako vapnik, zinok atd a bude to tam muiet byt takto zlozito aprevdivo popisane

zuzula28
23. aug 2008

jojha, čo to zase za paniku tu nastáva...samozrejme, že všetky mlieka sú kvalitné...celé toto haló je podľa mňa o zjednotení nutričných hodnôt jednotlivých zložiek mlieka na základe stále nových poznatkov o potrebách hlavne menších detičiek, ktoré majú UM. Teda presne koľko miligramov ktorej látky je potrebné pre dané mesačné rozpätie...EU zbožňuje zjednotené veci, teraz majú také obdobie napr, aj opaľováky majú nové značenie...z tých vyšších faktorov sú po novom značenia len 30 a 50+, 40-tku zrušili. Je to len zjednotenie všetkých nutričných hodnôt, aby mali mlieka ešte lepšie rozloženie zastúpených vitamínov, minerálov atď. Preto aj poposúvajú tie mesiace, aby mlieka ešte lepšie korešpondovali v daných mesiacoch s MM...a chcú aby všetky mlieka mali toto garantované zloženie rovnaké a potom sa budú predbiehať už len v tých špecialitkách ako "pre" a "pro" a "xy" vylepšeninkách...ak sa zistilo, že probiotikum nemá v Um dostatočnú stabilitu na splnenie svojho účelu (myslím, že tu bude niekde podstata veci), tak nech sa teda radšej vylúči z obsahu a mamička bude dopĺňať individuálne podľa svojho uváženie... 😉
Ale nedá mi neobhájiť moje milované probiotiká...lebo tvrdenie, že ublížiť, neublížia a možno pomôžu...s tým zásadne nesúhlasím, mechanizmy pôsobenia žalúdočných kyselín na probiotiká, či prevarená voda atď. sú už veľmi dobre objasnené...aj technologické spracovanie probiotických kapsúl, tabliet atď. tomu zodpovedá...jednoznačne prínos probiotík je fantastický, je to výborná vec... 😵 😵 😵
ikke, pozerám tie látky a napr. kys. boritá resp. boritan sodný majú tu stabilizačnú funkciu...ak sa vyvynuli, nové a lepšie konzervanty resp. iné zložky, ktoré skvalitnia mlieka, tak samozrejme ich treba využiť...čiže jasné, že staré nebudú vyhadzovať, ale nové budú ešte lepšie...aspoň ja si myslím takto 😕 😅

zuzula28
23. aug 2008

chelátové komplexy sa používajú na prenos minerálov typu vápnik, horčík, zinok, železo, aby sa dali vpraviť do tela, lebo len tak samotné by sa cez črevnú sliznicu nedostali...presne také isté látky využívajú aj lieky typu Maltofer...

smary
23. aug 2008

zuzula suhlas 😉
uz som to pisala u nas v teme,mliecka,krore sa teraz predavaju na 100 percent neublizia,ale proste EU chce aj zavarane uhorky mat presne 8 centimetrove a to neznamena,ze tie,co maju 7cm,alebo 9 cm su zdraviu skodlive...tak ziadnu paniku 😉

zuzula28
23. aug 2008

inak doktorky sú tiež čo sa týka UM v nezávidenia hodnej situácii...myslím si, že keď matka s dieťaťom prechádzajú na UM, tak nechce počuť, že všetky sú dobré, chce počuť, ktoré je najlepšie...no a keď doktorka povie svoj názor, podľa skúseností z praxe, tak dostáva isto darčeky od firmy..."moc hezký" ☹

avion
23. aug 2008

keby doterajsie mlieka boli zle tak by sa vobec nepredavali a deti by nam z toho vobec nerastli. vsak veda ide dopredu a samozrejme ze upravuju zlozenie, ved ich vylepsuju stale! ked porovnate mlieka z pred 15 rokov a teraz, na prvy pohlad su tieto ine...ale poznam 15 rocne deti ktore na nich vyrastli a su zdrave, nic sa im nestalo z takych UM! Ani tymto nasim drobcom nic nebude z mlieka z takymto zlozenim...

zucha
23. aug 2008

baby, znova. Vsetky su dobre a ani jedno nie je skodlive. Ako tu niekto spominal, ide len o ich vylepsenie, tak sa tesme a cakajme 😉

annag
23. aug 2008

Citujem zo správy predkladateľa zmeny výnosu Potravinového kódexu:

"Dôvodom vypracovania návrhu výnosu ....je rozsiahla transpozícia smerníc Európskeho spoločenstva."

"Predloženým návrhom sa ustanovujú nové požiadavky na zloženie, označovanie, reklamu, prezentáciu a umiestňovanie na trh potravín na počiatočnú výživu dojčiat a potravín na následnú výživu dojčiat"

Takže skutočne netreba robiť paniku, ide o zosúladenie normy na celoeurópskom trhu nielen v povinnom zložení, v pridávaní iných látok ako má MM, ale aj v propagácii (nesmú sa napr. rozdávať vzorky UM), označovaní UM, zdravotných tvrdení - aby mamičky a lekárov výrobcovia nezavádzali ...) 🙂

sylvie
24. aug 2008

zuzula, annag, dik ze ste to objasnili.. mne sa hned nezdalo, ze by bolo povolene dopredavat mlieka ktore nesplnaju normy.. ved by ich hned stiahli z trhu... no nie? 😉

trixi
24. aug 2008

zasa jedna usilovna pani doktorka. Skutocne neviete ako to funguje? Nie som z farmaceutickeho priemyslu, ale v rodine mam lekarov, tak viem ako to funguje. Moj stryko uz bol na par krasnych dovolenkach, ktore boli vlastne skolenia, ktore usporiadala ta-ktora farm.firma pri zavadzani noveho lieku. Vlastne prisli za nim, povedali, ze ten alebo onen liek bude predpisovat a uz letel na dovcu, po prichode im urobili hodinove skolenie a potom sa uz len rekreoval. A tak funguje vztah farm. firma+lekari+pracovnici ministerstva zdravotnictva a dalsi.
A tak som presvedcena, ze pani doktorka, ktora propaguje Nutrilon stravila krasnu dovolenku minimalne na Kanaroch.
Zosuladovanie noriem v ramci EU je vo vsetkych oblastiach-zdravotnictve, priemysle, ekonomike a aj potravinarstve.
Urcite sa netreba stresovat a hufne prechadzat na Nutrilon.

marselitka
autor
24. aug 2008

Akty, jejichž zveřejnění je povinné)
SMĚRNICE KOMISE 2006/141/ES
ze dne 22. prosince 2006
o počáteční a pokračovací kojenecké výživě a o změně směrnice 1999/21/ES
(Text s významem pro EHP)
KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,
s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,
s ohledem na směrnici Rady 89/398/EHS ze dne 3. května
1989 o sbližování právních předpisů členských států týkajících
se potravin určených pro zvláštní výživu (1), a zejména na čl. 4
odst. 1 uvedené směrnice,
po konzultaci s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin
(dále jen „úřad“),
vzhledem k těmto důvodům:
(1) Směrnice 89/398/EHS se týká potravin určených pro
zvláštní výživu. Zvláštní ustanovení týkající se některých
skupin potravin pro zvláštní výživu stanoví zvláštní
směrnice.
(2) Směrnice Komise 91/321/EHS ze dne 14. května 1991
o počáteční a pokračovací kojenecké výživě (2) je zvláštní
směrnicí přijatou podle směrnice 89/398/EHS. Daná
směrnice byla několikrát zásadním způsobem
změněna (3). Vzhledem k tomu, že mají být provedeny
další změny, měla by být v zájmu přehlednosti směrnice
přepracována.
(3) S ohledem na diskuze v mezinárodních fórech, zejména
Codex Alimentarius, pokud jde o dobu zavedení příkrmů
do stravy kojenců, je vhodné změnit stávající definice
počáteční a pokračovací kojenecké výživy a některá ustanovení
o označování pokračovací kojenecké výživy ve
směrnici 91/321/EHS.
(4) Počáteční kojenecká výživa je jediná vyráběná potravina,
která plně uspokojuje výživové požadavky kojenců
během prvních měsíců jejich života do zavedení vhodných
příkrmů. Pro ochranu zdraví těchto kojenců je
nezbytné zajistit, aby jediným výrobkem uváděným na
trh jako vhodným pro toto použití v daném období
byla počáteční kojenecká výživa.
(5) Základní složení počáteční a pokračovací kojenecké
výživy musí vyhovovat výživovým požadavkům zdravých
kojenců, jak byly prokázány obecně uznávanými vědeckými
poznatky.
(6) Požadavky týkající se základního složení počáteční
a pokračovací kojenecké výživy by měly zahrnovat
podrobná ustanovení ohledně obsahu bílkovin. Přestože
se pro výpočet obsahu bílkovin z obsahu dusíku
v různých zdrojích bílkovin tradičně používají odlišné
přepočítací koeficienty, nedávné vědecké poznatky
poukazují na to, že pro zvláštní účely výpočtu obsahu
bílkovin v počáteční a pokračovací kojenecké výživě je
vhodné použít jen jeden přepočítací koeficient uzpůsobený
těmto výrobkům. Vzhledem k tomu, že počáteční
a pokračovací kojenecká výživa jsou propracované
výrobky, jejichž složení je speciálně uzpůsobeno jejich
konkrétnímu účelu, měly by být stanoveny dodatečné
základní požadavky na bílkoviny, včetně minimálních
a maximálních hodnot bílkovin a minimálních hodnot
některých aminokyselin. Požadavky na bílkoviny stanovené
v této směrnici by se měly vztahovat na konečné
výrobky jako takové, které jsou připraveny ke spotřebě.
30.12.2006 CS

marselitka
autor
24. aug 2008

Dievčatá,nestíham si pozrieť všetky vaše príspevky,lebo cestujem.Ale naozaj sú veľmi zaujímavé.Neviem,čo všetko som v úvode spomenula,ale aj čo sa týka tej zmeny-podľa novej EU-že jednotky do 1/2 roka,tak o tom ma tiež informovala Dr.A povedala to asi takto-že jedine nutrilon nemusí nič meniť,že zloženie jeho mliek zodpovedá normám ,jediné čo zmení,bude to,že sa posunú dvojky a prepíše sa to na krabiciach.A táto zmena je z toho dovodu,že dojčiť sa má do pol roka a preto aj jednotky do pol roka.Lebo jednotka je pre bábo výhodnejšia-niečo také,ako keby ho viac ochránila,ako dvojka.Že sú v nej špeciálne tuky,ktoré si malé bábo vytvoriť nevie a v dvojke už niesú ,lebo už si ich vie vytvárať same.tak preto.
A v predcchádzajúcom maily som poslala ten zákon,alebo ako sa to vlastne volá

elize
24. aug 2008

No neviem, ale znacka Nutrilon je veeeeelmi zadobre s roznymi instituciami (nemocnice, zdravotne strediska, a uz aj polotika ?! ...) pretoze skoro vsade ho ospevuju. Nie vsetkym detom vyhovuje Nutrilon. My sme ten pripad. Moj maly Nutrilon nemoze, strasne z neho grcka, ani AR mu nerobilo dobre. Tak papame Bebu. Ta mu chuti, negrcka z nej (nemusime mat ani AR) a krasne pribera a prosperuje. Nemyslim si, ze ostatne mliecka su zavadne, uz to tu bolo napisane. Podla mna ide o vymysel EU vsetko zjednotit. Su tym uplne posadnuti. Obavam sa, ze ak vsetky mlieka budu zlozenim podobne Nutrilonu, tak sa opat vratime ku grckavemu obdobiu. To uz neviem co bude Maxik papat 😠 asi prejdeme cisto len na mliecne vyrobky ...

marselitka
autor
24. aug 2008

Samozrejme každá máme svoj názor a nikto nám ho nezoberie.JA som sa tiež len radila,čo mám dať svojej dcérke,keĎ Už NEbudem mať MM.A to bola odpoveď na otázku,prečo mi dr.práve doporučula NUTRILON.Lebo tieto normy splňa a namusí prechádzať žiadnou úpravou,zmenami-ako ostatné mlieka.
Aj ja som bola prekvapená.Ale dr.mi povedala tento príklad-stále sa niečo mení,upravuje,vylepšie.
Kedysi boli autá bez bezpečn.pásov,potom pribudli dopredu,keď ich dali dozadu tak sme sa čudovali a nepoužívali ich a jednoducho teraz je obdobie,že sú povinné a dokonca aj autosedačky pre bábatká.

emita
24. aug 2008

No ja neviem marselitka, ale ten zákon čo si tu hodila... ja som to pochopila že nebudú sa meniť mlieka iba značenie na nich 😒 Teda že krabica sa zmení obsah ostane. Alebo som pochopila zle? 😅

asitka
24. aug 2008

marselitka...z toho čo som tu čítala...si trochu protirečíš....keďže nepoužívam nutrilon, ale bebu...neviem, presne,...ale čo som tu čítala...tak aj nutrilon musel prejsť úpravou v značení!!!!! a že možno sú prvý v zmene...neznamená,...že sú lepší

bambusko
24. aug 2008

marselitka, dr. zrejme videla dvd reklamu na nutrilon 😀 a nie raz a odrecitovala to doslovne 😖

dudasik
25. aug 2008

Ahojte, aj mne to pripada ako propaganda na Nutrilon a dokonca viem o pripade,kedy bol nutrilon totalne skazeny a dostal sa do predaja.... takze ako to je vlastne ?

Dotycna, ktora taky nutrilon kupila ho dala preverit na hygienu,alebo niekde kde taketo testy robia a zistili,ze uplne nesplna poziadavky dojcenskeho mlieka.

Takze ani nutrilon by som velmi nechvalila. 😒 🙄

aussiegirl
25. aug 2008

caffte, zaujala ma debata. my sme uplne na UM od 2 mesiaca. syncek papa BEBU HA, teraz uz 2-ku. ked mal cca 2 mesiace boli sme na vylete v rakusku a hanba velka - zle som vypocitala mnozstvo jedla ktore som zobrala so sebou tak sme museli kupit v miestnych obchodoch UMpre maleho. kupili sme mu detto to iste co mu kupujeme doma....ale cuduj sa svete.... namiesala som mu UM kt. chutilo inak, vonalo inak a malo inu konzistenciu!!!!! nastastie alebo zial musim konstatovat , ze rakuska beba HA chutila lepsie, vyzerala lepsie. slovenska - ked som ju namiesala- stiekla po flaske akoby to bola len nejaka biela tekutina, ako nejake odtucnene mlieko, smrdi mi.... takze ak mam byt uprimna, chodime do rakuska na rakusku bebu...s manzelom sme porovnavali zlozenie - je INE!!!vysvetli mi niekto ako je to mozne? pre mna mozno jedine prijatelne ysvetlenie je , ze kazda krajina moze mat ine normy na hodnoty vitaminov, tuku...atd...ale takto velmi?!?!?!?nechcem byt mudra ani nikoho presviedcat, ale ja som si na 100% ista ze na slovensko sa dodava BEBA, ktora ma s tou rakuskou spolocne pramalo....a o tom, ze pre slovensko sa vyraba rovnaka kvalita ako pre rakusko ma nikto nepresvedci...zazila som na vlastnej kozi...podla mna je to skandal...
minule sa nam minula rak. beba, tak som kupila slovensku 😖 , maly ju jedol s c.3 cumlikom (avent), bola taka riedka, ze sa isiel chudacik zadrhnut (bola namiesana v sravnom pomere 😉 . potom nam kamarati nastastie doniesli bebu na aku je maly zvyknuty...dievcata, ta rak.beba HA 2 - tu mi pije maly cez avent dudlik kt je urceny na pitie kase!!!!!!taka je husta a kremovita!!!!
ja tu bebu skutocne nepropagujem, maly z nej (zo slovenskej podotykam) maval koliky, aj ho zapieklo, kakal zelene a tvrde...ale s tymto UM sme zacali a nechcela som menit, nevedela som, ci na ine nezareaguje horsie...len ma doraza fakt ,ze si niekto dovoli na slovensky trh dodat takyto podla mna patok.... 😔 😔
tak len verim a dufam, ze sa udeje zazraka a aj slovenske babatka dostanu to najlepsie co sa da!!!!

horallka
25. aug 2008

aussiegirl,
tak by to mala nejak podchytiť Slovenská obchodná inšpekcia, ak sa na trh dodáva takýto nekvalitný výrobok. Ja malého kojím ale párkrát som bola nútená prikŕmiť ho slovenskou bebou- fľašu vyhltal ako keby nepil pol roka a nebolo mu nič. Ale ako hovorím, to bolo len krajné riešenie, pokiaľ budem môcť, budem sa všetkým týmti umelým mlikekam vyhýbať ako čert sväteného kríža. Mimochodom, moja dcéra bola od troch týždňov odchovaná na kravskom mlieku- riedenom vodou a nič jej nebolo ani nie je. Je zdravá, nebáva chorá a nemá žiadne problémy.

susika
25. aug 2008

keby mali byť tie mlieka škodlivé, stiahli by ich z trhu hned.skor ako by sa niečo stalo a mali by z toho problémy....

bihan
25. aug 2008

To len taký malý Off topic... moje mlieko nikdy nebolo husté a krémové, tak neviem, či je "kašovitá" konzistencia vhodnejšie 😅

susika
25. aug 2008

trošku k tej bebe. sestra malému dávala bebu.je tomu už 6 rokov, ale bola taká normálna, žiadna hustina, len dosť penila. ja malej teraz dávam sunar, je to o tom istom, len chutovo je iný, taký vonavejší a najviac so všetkých mliek mi vonia a chutí ako kravské plnotučné.a od pol roka, kedy som stratila mlieko malá pila nutrilon a nemali sme žiadne problémy.a flaška po mlieku ostala taká, ako po mojom materskom odsatom.a pila ich obe z rovnakého cumlíka...neviem, prečo by som dieťaťu mala dávať "kašu", ked mu chcem dať mlieko....

kaskya
26. aug 2008

Blbosť. Keď si pozrieš zloženie Nutrilonu a ostatných mliek - hoc aj všetkých zistíš, že zloženie majú tmr. rovnaké. Ja som zas od odborníkov počula, že Nutrilon je šmejd a Francúzske je to naj. Rok a pol nemôžu skladovať umelé mlieka pre babatka. Max pol roka. Zasa ide o reklamu Nutrilonu. To jak jedna baba povedala - jedna doktorka povedala... Neverte všetkému, lebo pani doktorka nemôže povedať že NUTRILON spĺňa normy. Keď sa jej opýtaš v čom spĺňa normy, tak povie zložením - a akým zložením pani DOKTORKA??? Veď sama nevie a trepe. Všetky mlieka, ktoré sú na trhu - dostať ich v lekárni sú dobré a spĺňajú normy.

roasha
26. aug 2008

pre nas je to uz pasé,ale suhlasim s kaskyou.
ved teraz su uz kontroly,ked sa na trhu objavi nevyhovujuca hracka,nie este dojcenska strava... 😉
pani dr."vie ci hovori",asi od firmy dostane nejaku tu dovolenku za propagaciu./oni su to dovce exkluzivne,taku Kubu napr. by som brala aj ja/.

roasha
26. aug 2008

opr.-"vie co hovori" 🙂

k.a.t.k.a.
26. aug 2008

aussiegirl može byť, lebo ja som raz kupila rakuske hippky a môžem povedať že slovenské sú 100x lepšie chuťovo, malá mi ich ani jesť nechcela, aj rakuska čok.milka inak chutí .. neviem prečo nemajú pre všetky štáty rovnaký recept 😕 no a preskumam tiež tie rakuske mlieka, možno sa mi aj cenovo viacej oplatia 🙂

cicushka
26. aug 2008

baby, je to len politika a niekto z nutrilonu si troska zaloboval 😀 😀 😀 😀 a niekto iny zas trosku zarobil 🙂