Umelé mlieko. Do akého veku ho dávať?

jona74
8. máj 2009

Mozete poradit?Maleho som kojila bohuzial do 5.mesiaca potom sme presli na mliko Hipp ktory znasal a znasa velmi dobre.Dnes ma 16.mesiacov a robim mu sem tam krupicu alebo puding aj s kravskeho mlieka 3,6 znasa ho dobre nehnackuje, nezvracia a ani nema zapchu.Vzdy rano a vecer mu davame este 200ml mlieka Hipp je neaky vek dokedy je nutne podavat umele mliko ked toleruje aj kravske?Vsetky mudreknihy pisu ze do 3 rokov aku mate skusenost ? 😉 DIK

petrastudent
8. máj 2009

Já si myslím že je lepší podávat UM- my ho také stále pijeme. I když občas přes den s námi pije i plnotočné kravské mléko. Ale minimálně do 3 let mu budeme sunar dávat a klidně i déle. Podkud vás netíží finance- přeci jen to není nejlevnější, tak bych UM podávala do tří let.

junovka
8. máj 2009

jona, teraz po 2 tyzdnoch pomaleho zavadzania KM mame duuuuuufam,uspesne za sebou. 😉 Pokial sa u maleho nevyskytla nejake alergia, tak zacni na 2 roky.

junovka
8. máj 2009

petrastudent, pokial vam maly uz pije s vami klasicke mlieko, tak nevidim dovod preco davat do 3 rokoch Sunar? 😒 😕

jona74
autor
8. máj 2009

Ja som si nebola velmi ista tiez sme tak uvazovali ze do tych 2 rokov ja viem ze ono UM. ma svoje opodstatnenie ale ved ostatnu vyzivu dostava aj v ine strave.Aj nazory lekarov sa lisia ale kazda mamina urobi ako to citi spolu s dietatkom.Dakujem vam za vase nazory je to fajn ked si clovek precita viac nazorov 😵 Mne sa vsak niekedy zda akoby ho to UM dostatocne nezasytilo aj ked mu davame najvacsiu davku. 😅

petrastudent
8. máj 2009

Já si myslím, že UM má mnohem více vitaminů a je lépe stravitelné i pro tříleté dítě. Asi jen proto. A hlavně pije mléko před spaním a to má vždy sunar-je lépe stravitelný, nezatěžuje tolik žaludek.

denisocka
8. máj 2009

je jona,ja to robím ako ty,odkedy som odstavila,rano a a večer hipp 3 a cez den varievam z KM

jona74
autor
8. máj 2009

😝PETRASTUDENT suhlasim s tebou ze UM je lahsie stravitelne ale niekedy sa nam stane ze maly sa zobudi okolo 02.00 a je hladny nechce nic len opet mlieko preto som si myslela ze KM ho mozno viac zasyti.Ale zostaneme asi pri tom ze zostanem pri kombinom piti,Ale uvidime ako sa maly rozhodne 😝

petrastudent
9. máj 2009

Mě se také zbudí v noci na mléko- sunar. A Do nedávna se mi budil i destkrát (když jsem kojila tak se mi budil 25 krát) a zkoušela jsem mu dát KM a budil se i tak a budí se mi stále- teď už je velký chlap a budí se 1-2 krát za noc. Zkusila jsem to jen jednou mu dát v noci KM- u nás to nezabralo a jsem asi i ráda, že mi ten sunar pije- podle mě je zdravější a dokud na něj budeme mít peníze tak mu ho budu kupovat klidně i do 6 let. Uvidíš co bude malému vyhovovat. A mě to také vyhovuje vodu mám v termosce a je to za chviličku hotové, bez ohřívání. 🙂

paola.o1
12. máj 2009

my ho este stale davame aj mojmu krstniatku a to uz bude mat tri roky... kazdy vecer dostane este jednu flasu.. prave pre tie vitaminy a tak a ja ho tiez budem davat do troch rokov

susik77
12. máj 2009

mate niekto skusenosti, ze ste davali UM len do 2 rokov?vyskytli sa nej. problemy u deti?
my pijeme uz len 1x denne -rano okolo 6.hod. 200 ml sunaru, cez den ho uz odmieta.

zitaje
12. máj 2009

Susik, to je zvlastna otazka - ja poznam aj take pripady, ked uz babatko pilo kravske mlieko a UM nechcelo (moja sestra 😉 ) a nic jej nie je, teda nic take, co by suviselo so stravou. Teda nosi napr. okuliare a tak, ale to je o inom. 🙂
A v mnohych krajinach (konkretne viem o skandinavskych) sa UM odporuca len do roka, nie do 3. Takze si myslim ze je to na rozhodnuti mamy, aj tak si mnohiiiiii myslia, ze je to hlavne marketingovy tah. Moja starsia bola kojena 22 mesiacov a na UM nebola nikdy, cca. od roka a pol jej davam KM...
Akurat ked inokedy ako rano ti sunar odmieta, mozno KM nebude chciet vobec... a mozno jej praveze zachuti. 😉

petrastudent
12. máj 2009

Já si myslím, že je důležité aby dítě pilo alespoň nějaké mléko- ať už KM nebo UM. My dáváme sunar a já bych ho chtěla dávat klidně do 5 let myslím si, že je v něm o něco víc vitaminů a je lépe stravitelné. A KM pije malý také- když pijeme my. Mléčné ýrobky také papá- a ty jsou z KM. Susík asi je jedno jaké mléko ale alespoň 500 ml by měli dětičky vypít denně.

sirinka
12. máj 2009

jona aspon do dvoch rokov, ak nemate predispozicie na alergie davaj na pitie UM, z kravskeho mozes varit uz teraz.

susik77
13. máj 2009

tak ona spapa strasne vela mliec. vyrobkov-jogurty, tvrde syry, pudingy, musli s KM, takze myslim, ze tych 200 ml sunaru jej staci.
Ja samotne KM nepijem uz od malicka, mam k tomu odpor 😖 Uvidim ako mala, ci bude chciet.

akvabela
13. máj 2009

Ahoj susik, uz som Ta davno nevidela 😉 Co tak skoro hore? Ako sa mate? Veronika je zlatucka a dost sa podoba na tata. Vidim, ze druhe baby bude tiez dievcatko 😵 Ja tiez planujem davat Yvettke UM do 2 rokov, hoci tu som asi skor za vynimku, kedze vacsina prechadza na KM, ked ma dieta rok, prip. ked dokoji aj mesiac, ci dva, tri pred dovrsenim roku... Obcas vypije aj KM, len mne sa nechce pre nas kupovat 3,5% a myslim, ze po dvoch rokoch jej bude stacit to, co pijeme my (1-2%).

sirinka
13. máj 2009

akvabela deticky by mali dostavat iba plnotucne vyrobky, pokial rastu a vyvija sa stale organizmus...ja by som nedavala odtucnene tak skoro. skus sa opytat na to vasho pediatra.

jaja0110
13. máj 2009

my planujem KM najskor az po 2. roku, aj to este zvazim 😉 ak KM tak do 3 rokov jedine plnotucne koli stale sa rozvyjajucej sa centralnej nervovej sustave, odtucnene mlieko je pre tak male deti vyslovene nevhodne... 😉 po 3. rokoch mozu byt polotucne...

zitaje
13. máj 2009

Baby, a nakolko plnotucne davate napr. jogurty? Lebo mne smotanovy jogurt 10% pride az moc mastny, tazko stravitelny, nie? Ja teda obycajne davam jogurt taky, co ma okolo 3%, ale neviem ci to sa povazuje za plnotucny. KM este mladsia dcera nepije, parkrat jedla palacinky 😅, ani pudingy nerobim.

dididi30
13. máj 2009

ja by som davala umele mlieko aj do 3 rokov, najnovsie som citala,ze dieta moze aj do 5 rokov, zalezi od rodicov 😉 , my sa zatial kojime, ale ked dokojime, tak pokracujeme umelym, je v tom viac vitaminov a kravke nieje az tak zdrave ani plnotucne , ked uz tak tak do varenia by som dala kravske inak na pitie vobec....
mliecne vyrobky plnotucne, aj zdravi ludia by mali len plnotucne.....

bihan
13. máj 2009

UM budem malej dávať min. do 2r, skôr to vidím na 3r.. nevidím dôvod na to, aby som jej dávala čisté kravské mlieko, ktoré má príliš veľa bielkovín a hrozne málo železa.

Jogurty robíme len z plnotučného mlieka.

susik77
13. máj 2009

ja davam plnotucne do jedla ked sme na navsteve a nemam tam plnotucne. myslim, ze to nie je ziadny jed 😎 ale doma mam samozrejme plnotucne.

susik77
13. máj 2009

sory, chcela som napisat ze davam polotucne na navstevach.

cat
13. máj 2009

my do 2 rokov.

jaja0110
13. máj 2009

My jogurty jeme LEN plnotucne-znamena 10% tuku, nikdy s nimi problem nebol co sa tyka zazivania, alebo bruska, skor naopak, kedze kupujeme len probioticke so zivou mikroflorou, pekne sa nam upravila stolica... 😉 jogurty s 3% tuku su uz nizkotucne a pre male dieta nevhodne, ved to je "sama voda"... 😝

petrastudent
13. máj 2009

Jaja- přesn´ě tak. My kupujeme též jen od 10% jaogurty a mléko plnotučné a i tak ho pije jen minimálně- to když nás vidí a chce pít od nás z hrnečku. Ale vařím z něj. Syn pije sunar a pít ještě dlouho bude- je to lepší.

zitaje
13. máj 2009

Jaja, a co doma robene jogurty? Das do jogurtovaca plnotucne mlieko, a z toho sa ti urobi jogurt - pochybujem ze bude mat 10% tuku, ked plnotucne mlieko ma 3,5. Nie je smotanovy jogurt kysla smotana nakvasena jogurtovou kulturou, pripadne plnotucne mlieko plus smotana nakvasena jogurtovou kulturou? Mna inak zo smotanoveho jogurtu pali zaha, starsiu dceru tiez, ma reflux. A mam taky dojem, ze baby z Ciech v niektorej teme (asi v jogurtovej) pisali, ze sa u nich viac ako 3-4%-ne jogurty ani moc nepredavaju.
Ako to je teda, kolko % tuku ma plnotucny jogurt? Dakujem

jaja0110
13. máj 2009

zitaje, ano to mas pravdu, z 3,5% mlieka doma nespravis jogurt s 10% obsahom tuku. Ked sme sa bavili o jogurtoch vhodnych pre deti do 3 rokov, tym pojmom "plnotucny jogurt" som mala na mysli "smotanovy jogurt", kedze smotana je vlastne cast mlieka, ktora obsahuje najviac tuku (ziskava sa zbieranim alebo odstredovanim KM)

Z internetovych zdrojov: Podľa množstva mliečneho tuku sa jogurt vyrobený z kravského mlieka člení na:

-smotanový jogurt s obsahom tuku najmenej 10,0% hmotnostných,
-jogurt s obsahom tuku najmenej 3,0% hmotnostných,
-jogurt so zníženým obsahom tuku viac ako 0,5 avšak menej ako 3,0% hmotnostných,
-odtučnený jogurt (nízkotučný) s obsahom tuku najviac 0,5% hmotnostných.

Je vseobecne zname (odlisne zdroje) ze hlavne pre deti do 3 rokov je podavanie plnotucnych vyrobkov dolezite najma koli rozvoju CNS a mentalnemu rozvoju...dlhodobe a sustavne podavanie odtucnenych vyrobkov moze viest okrem ineho k podvyzive....

akejka
14. máj 2009

jona, mne povedala dr., že po roku by sa mohlo kľudne dávať kravské krabicové mlieko. Aj z neho mám pripravovať kaše, pudingy, zemiakovú kašu, omáčky a pod. Ale na pitie mám do 2 rokov dávať UM, len kvôli tomu, že má viac vitamínov, ako kravské mlieko.
Čiže zhrnula by som to asi takto: Po roku nie je nutné dávať UM, je to na tebe, dr. odporúčajú UM na pitie do 2 rokov...

akejka
14. máj 2009

presne ako píše zitaje - keď odporúčajú UM do 3 rokov a dlhšie ???, je to len čisto marketingový ťah...podľa mojej dr.

akejka
14. máj 2009

zitaje a čo sa týka jogurtov, stačia 3% - my dávame už od 9 mes. bielu activiu, malá ju miluje 😉 Aj je to probiotický jogurt typu activia, nemáva 10 % tuku...