Umelé mlieko. Ktoré je najlepšie?

bobulka34
4. nov 2007

ahojte používam nutrilon comfort a som s nim nespokojna, mala ma stale problemy s bruskom, divnu stolicu , proste cakala som viac. Rozmyslam nad zmenou mlieko, ale mam dilemu. ake mlieka ste poskusali co sa tykalo kolik?

lenocka84
13. dec 2010

@letenka miesat mlieckourcite nie, ked tak postupne prejst naine ak mas dovod, teda bolenie bruska
my sme HA pili len do 3mesiacov, potom sme presli na klasicky nutrak, a po mesiaci uplne na sunar. no a od 5mesiacov pijeme babylove z dm-drogerie a vsetko je ok.
teraz ma mliecko uz len 2krat denne 🙂

letenka
13. dec 2010

@aliza ...ano, reflux mame diagnostikovany, ale len taky jemny, oblukom nam mliecko vyvrackala dokopy mozno 3-4 krat...od minuleho tyzdna nam zacala trosku viac slintat a ked nieco vyvracka, tak to nie je biele, skor take priesvitne...to palenie zahy pravdepodobne ma, len tie bolesti doteraz nemavala, su to take narazovky, trva to mozno tak ani nie pol minuty, dost casto sa aj zo spanku na to zobudi.. ☹

aliza
13. dec 2010

@letenka ale pri skrytom refluxe babo nevracka, len sa mliecko vrati hore do pazeraka a hned padne zase dole, cize to sposobuje babatku dvojitu bolest a tazko sa to diagnostikuje. nemoze byt zahlienena? zo zatecenych soplikov, aj to dost drazdi brusko a niektore citlivejsie babatka na to mozu reagovat placom.

aliza
13. dec 2010

@lenocka84 ja si nemyslim, ze UM je take zle, ze sa musi zacat s prikrmami. ved v tej jednej mrkve a zemiaku urcite nie je tolko tych mineralov a vitaminov, kolko v UM. Ved tie UM su uz zlozenim tak podobne MM, ze je podla mna lepsie zotrvat na mlieku ako zacat s prikrmami. UM nema ako poskodit, ale skore zavadzanie ano, verim tomu.

lenocka84
13. dec 2010

@aliza tak urcite nebudem do neho liat viac ako 1l mlieka, ked vidim ze mu to je malo
a zase z UM strasne priberal, a teraz sa mu vaha krasne ustalila
pozri sa sem, ja som mala prikrmy uz ako 3mesacna, moja mamina nemala na sunar a podobne veci a nic mi nie je a som tu
takze ja sa k tomuto uz vyjadrovat nebudem.
isla som takmer podla tabuliek a maly je zdravy a v pohode!

aliza
13. dec 2010

@lenocka84 vsak v poriadku, ja ta nechcem o nicom presviedcat, je to konieckoncov tvoje dieta a kazda si robi, ako uzna za vhodne. Vies, ty si zdrava, takze to nemas preco riesit, resp. ta to nenapadne, ale keby si mala nejaky zdravotny problem, napriklad len taky sprosty ekzem, ktory vie narobit zo zivota peklo, tak by si chapala, ze niekto sa tomuto venuje do hlbky a zhana co najviac informacii a neriadi sa len tym, co povie pediatricka, ved ona nie je Boh, nemusi mat vobec najnovsie informacie, medicina ide kazdym dnom vpred, kazdy den sa stare, zauzivane postupy a nazory vyvracaju a menia, len na SK sa toho drzia zubami nechtami, nakolko updatovanie vedomosti u nas velmi nefici....mam muza lekara, takze viem, o com hovorim. Ja proste chcem pre svoje deti to najlepsie (ktora z nas nechce, ze?) a ja verim na prevenciu, radsej opatrne, kym je dieta zdrave, ako potom pchat dieta liekmi a zachranovat nieco, coho sa uz neda zbavit.

lenocka84
13. dec 2010

@aliza pozri sa moj syn sa narodil o 6tyzdnov skor, a ked UM ma o nieco ine zlozenie ako MM pri prekroceni 1l denne je jasne ze dietatku nestaci a treba s tym nieco robit.
nemam v rodine alergie, zato sme tu mali 2 pripady DMO, takze vsetko co robi prvykrat robim opatrne. ale zbytocne maleho nalievat UM nemienim
ma uz takmer 8mesiacov, je zdravy, chutna mu, a mlieko mu nechyba. ma ho 2x denne, a mna nikto aj tak nepresvedci. robim co JA uznam za vhodne. a ako vidim zatial to robim spravne
a ked niekomu podarim, len z vlastnej skusenosti nie od druhych, ale samozrejme je na kazdomako sa rozhodne.
keby sa dalo UM nikdy nedam, ale zial inak sa nedalo!

aliza
13. dec 2010

@lenocka84 ja som nepocula, ze dieta nemoze prekrocit 1l denne 😒 . Ono tym, ze tie UM su v dnesnej dobe velmi podobne zlozenim MM, tak nie je problem, ked dieta pije viac, ako je odporucane na krabici, niektore deti proste potrebuju viac. Moj maly tiez na zaciatku vela pil, dokonca viac, ako je odporucane, aj rychlo priberal a teraz sa to zastabilizovalo, sam od seba uz nevypije tolko, kolko trebars pred mesiacom, aj to rapidne priberanie ustalo, je normalne babo a s normalnou vahou, sam si to reguloval. A radsej baculate dieta, ktore to neskor vybeha, ako chore dieta, to je moj nazor, nikoho o tom nemienim presviedcat. Ja poznam aj kojene tucne deti a je ich teda dost, pri kojeni sa nic nemeria, dava sa cucnut podla potreby, len s UM sa robia take caviky. Ja mam pocit a zazila som to aj osobne, ze na SK je kojenie proste svate a UM je najvacsie zlo pre dieta 😠 a treba ho co najrychlejsie obmedzit.

deniskateniska
13. dec 2010

@aliza neda mi nereagovat, proste je to kazdeho vec, pokial nemas babo hladoska a nestaci mu ci uz MM alebo UM tak nevies o com sa tu kocky bavia... nehnevaj sa, ale bombardovat tu lenocku84 za to ze dava prikrmy... to je moc nie? my sme kojeny mame 5 mesiacov a prikrmujeme lebo je velky atd, proste splna vsetky predpoklady na prikrmy.. .vsade na svete je to inak, nikto ti tvoj nazor neberie... materinsky cit je to najdolezitejsie a kazda matka pozna svoje dietatko... ak si tabulkova mamina tak to je jasne, ale kedysi tabulky neboli a od 3 mesiacov sa uz papali stavicky polievocky... a mame problemy? ani nahodou.. .este menej ako teraz ked sa maminy drzia tabuliek a skor tym uskodia dietatku ako ked sa drzia svojho sedliackeho a mamickovskeho rozumu nie? a mas 2 mesacne babatko tak pockaj do 4 mesiacov a potom uvidis a zamyslis sa nad tym ci si spravne uvazovala

lenocka84
13. dec 2010

@deniskateniska dakujem Deni

deniskateniska
13. dec 2010

@lenocka84 nemas za co dakovat. 😉 .. pisem svoj nazor a myslim ze nazor viacerych maminiek 😉

aliza
13. dec 2010

@deniskateniska prosim ta, este raz si precitaj moje prispevky, kde som koho bombardovala???? ja som sa len pytala, aky je dovod na zavadzanie prikrmov uz od 4.mesiaca a vyjadrila som len svoj nazor, neviem, preco to takto prekrucas a ak si dobre citala, tak vies, ze sme neboli ucebnicovi.... a tiez som mala hladoska. A ja som sa ani pri jednom dietati neriadila tabulkami, dcera bola mimo akychkolvek tabuliek, natrapila som sa s nou az az. a tu v zahranici ani nic take, ako sproste totalitne tabulky nemaju, ale to nie je dolezite. A mame uz 3 mesiace. Ja som pisala, ze nikto nevie, co je spravne a ze netvrdim, ze moj nazor je spravny, len mi to znie logicky, ze netreba zatazovat detsky organizmus jedlom, na ktore treba uplne ine enzymy a procesy, ako na mliecko. ale ja sa vobec nechcem hadat, neviem, preco sa to dostalo do takejto roviny, ved si kludne vymienajme nazory, nie 😎? akonahle ma niekto iny nazor, uz sa donho picha...tak si pichnem aj ja, ved jesitnost je zakladna ludska vlastnost ...
Prikrmovat kojene dieta lebo je velke? to ktora 'odbornicka' povedala?...prepac, ale ja by som tu o materinskom cite nehovorila, skor mam pocit, ze kazda matka si robi tak, ako jej to vyhovuje a nie, ako to vyhovuje dietatu. Ale presne, je to tvoja vec.

grenka
13. dec 2010

dievcata neriadte sa tabulkami ani nejakymi radami z netu....ako pise lenocka kde mali nase mamky na sunar....prikrmovali nas uz od 3-4 mesiaca hocicim a sme tu 🙂 nijaka gramas toho,potom liter toho...hlavne je aby nase deticky boli zdrave 😉

kaja73
13. dec 2010

moj nazor je,že ak je dieta len kojene a okolo 4-5 mesiaca mu to už nestači,tak je lepšie dat prikrm ako UM-to je cudzoroda bielkovina a jeden z nejčastejšich alergenov.Mimochodom je to aj naš pripad.Ak je zas babo na UM a nie je kojene ,tak sa podla mna netreba ponahlat s prikrmami,aj ked sa tvrdi že už v 4m sa taketo deti možu prikrmovat.Toto sa začalo tvrdit,ked UM boli ovela menej kvalitne ako su teraz.Ciže ak je dieta kojene,tak by som UM vobec nedavala,ale rovno prkrm,ktory by som dala hypoalergenny,čo sa o bielkovine KM povedat neda.Ine je ,ked sa UM už musi dat skor ako v tom 4m,vtedy by som zas počkala s prikrmom do toho 6m. Viem,že s tymto mnohi suhlasit nebudu,nikomu to ani nevnucujem,je to len moj pohlad na vec,možno trochu neštandartny,ale ja to vnimam takto.

andrejo
13. dec 2010

my mame UM od 4 mesiacov aj prikrm od cca. 5 mesiacov. Jednoducho nestacilo mu. No a teraz ked ma 11 mesiacov a boli sme na kontrole tak nam doktorka povedala ze od 1 roka moze uz jest vsetko ako my. Samozrejme ze nebudeme mu to solit a tak ale kedysi doktorka hovorila ze do 2 -3 rokov by dieta malo mat vlastnu stravu inu ako dospeli a pdoobne. Tak sa menia podla mna UM a vsetko na tomto svete.

deniskateniska
13. dec 2010

@aliza ja som tiez len reagovala... len fakt to tak znelo ako keby si lenocku bombardovala ze preco zacala prikrmovat ked mal drobec 4 mesiace... dieta na UM sa zacina prikrmovat od ukonceneho 4. mesiaca, zalezi na matke ci sa rozhodne od 4 alebo 5. mesiaca...
no vidis tvoj nazor je ze matky robia tak ako to vyhovuje im,... moj nazor ak matka miluje svoje dieta, tuzi po nom, cely zivot prisposobi dietatu a robi tak ako to vyhovuje jemu. nie? a ziadna odbornicka... doktorka len povedala ze mozme ked som jej povedala ze sme zacali a to bolo ze je velky atd, takze splna vsetky body, pri com sa moze zacat s prikrmami... moj macko je velky na polrocne -rocne dieta... ma skoro 11 kil takze je pochopitelne ze mu mliecko nestaci... a ked babo nie je pripravene na prikrmy tak mamina moze robit cochce ale do nho to nenatlaci nasilu... nas ma ide ocami prebodnut ked vidi ze ja jem a jemu nedam... 😅

sandra1005
13. dec 2010

@letenka U nas to bolo tak, ze mi maly mal krce ked dlho nekakal a vtedy stale, aj 3-4 hodiny tlacil a pucil sa a cervenal, kym z neho vyslo tvrde hovienko. A za desat minu odznova, lebo to bol len taky sulcek. Nam cajik pomohol v tom, ze mu krasne rozriedi hovienko, ked to na neho dojde zatlaci a je vonku a uz nemusi bojovat s tymi tvrdymi sulcekmi... Tebe ked malinka place vzdy hodibnku po papkani, tak tiez by som rozmyslala nad skrytym refluxom. Mliecka by sa nemali menit len tak, hlavne prve mesiace, sposobuje to neskor alergie, tak ked jedno sadne, treba pri nom zotrvat. Moj maly pije cely cas AR mliecko(lebo on ten reflux ma) a tam nebolo moc na vyber.
@aliza@lenocka84 moj maly este nijako nevypije 1000ml, maximum bol zatial 850ml. A v noci sa stale budi po 3-5tich hodinkach, ale mne to nevadi. Ked mu dam papkat zase pekne spi.

aliza
13. dec 2010

@deniskateniska vsak prave o to islo, ze preco je to odporucane od 4. mesiacov. Jasne, ak je dieta extra hladne a nepokojne, tak to je ine, to chapem, ale tu sa baby bavili o tom, ze dieta uz ma 3 mesiace, uz sa treba zaujimat o prikrmy, nebola rec o hladnom dietati.
No s tym nazorom si to zle pochopila, ja som to myslela tak, ze namiesto toho, aby matky robili tak, ako vyhovuje dietatu, robia tak, ako vyhovuje im 😉, cize v tomto sa vzacne zhodujeme 😎.
A inak, to, ze je dieta velke neznamena, ze mu nestaci mlieko, to je podla mna dost zvlastny nazor. Proste mu chuti a dobre travi, poznam xy takych deti a potom okolo roku sa to same zastavilo a z baculiatok boli normalne deti. nemalo to nic spolocne s tym, ako a kedy boli dokrmovane,. Moja dcera nonstop cucala MM a stale mala podvahu, syn je uplne iny.

deniskateniska
13. dec 2010

@sandra1005 my sa budime kazde 2 hodky.. 😅 😀

zuzu1111
13. dec 2010

@jay_jay
@lensam - ďakujem za rady baby....čiže keď som to dobre pochopila, tak menej ako 40stupnov voda mať môže,ale viac by nemala mať. Čiže vodu prevarím a kľudne môžem skúšať teplotu po ochladení na zápästí a keď je taká, aké teplé by malo byť mliečko, tak tam tam šupnem Nutrilon, pretrepem a môžem podávať? 🙂

lensam
14. dec 2010

@zuzu1111 presne tak ako pises 🙂

sandra1005
14. dec 2010

Ahojte. Tak som sa dnes pytala dktorky, preco sa u nekojenych deti zacina skor s prikrmami. Ono je to tak, ze aj napriek tomu, ze su dnes uz kvalitne umele mliecka, neobsahuju tolko vitaminov potrebnych pre vyvin babatka ako mlieko materske a preto je pri nedojcenych detoch potrebne zacat s prikrmami skor. Zda sa mi to logicke, pretoze zlozenie MM sa meni podla potreby babatka. Ono, keby to treba nebolo, tak by nam to ti odbornici nedoporucovali.
@lenocka84 so zeleninkou zaciname v tom tyzdni po Vianociach, tak drz palce, nech mu chuti 🙂

lenocka84
14. dec 2010

@sandra1005 neboooj bude smakovat, my sme uz rozpapany, ze az.
okrem spenatu papame uz takmer vsetko co je dovolene

kaja73
14. dec 2010

@sandra1005 To s tymi vitaminmi v UM mi nesedi, ja si myslim že ich obsahuju dost.Ved ako to možu nahradit tie pidi davky mrkvičky a dalšej zeleniny v tych mini davkach , čo babo spapa.Nema to ani kalorie ani vyvažene zloženie.Ved pestra kaloricka strava nabehne tak po 2-3 m prikrmov aj to len u dobrych papkačov.Ale je to na každej z nas ,ako sa rozhodne.A este , deti prave po prechode na prikrmy prestavaju tak rychle priberat.-pri niektorych detoch je to vyhoda,pri inych nevyhoda-zavisi od vahy ,aku babo do zavednia prikrmov pribralo.Inak ja nie som zastanca UM,my mame dokonca nan aj alergiu.Len mi to proste cele nesedi.To travenie 4 m baba podla mna ma este čas na tuhu stravu,nenasyti ho a pritom zataži.

sandra1005
14. dec 2010

@kaja73 Podla mna to je prave preto, ze cim skor sa zacne so zeleninkou v mini davkach 😀 , tym skor zacne potom papat aj tu kaloricku stravu, ktora potrebne vitaminy obsahuje. Pozri, keby som mohla dojcit, tak dojcim, bohuzial nebolo mi to dopriate a vdaka UM mam zdraveho a krasneho chlapceka. V niecom ma pravdu aj jedna aj druha strana, ja sa so zavedenim prikrmov neponahlam, ale ked sa vacsina odbornikov zhoduje v tom, ze pri nedojcenych detoch treba zacat s prikrmami skor, tak na tom nieco bude. Moj syn ma dnes styri mesiace a so zeleninkou zaciname az o dva tyzdne. Kludne by som pockala aj do ukonceneho piateho ci siesteho mesiaca, ale ak je lepsie zacat skor, tak zacnem.

kaja73
14. dec 2010

@sandra1005 V pohode. 😉 Aj ja som začala v cca 5 mesiaci ,ale teraz nad tym spatne uvažujem a proste mi to cele nesedi.Dnes by som začala neskor.Maly ma potravinove alergie,možno preto som zmenila postoj.Od 5 tyždna bol prikrmovany,pretože sat nechcel,musela som odsavat a tak už nebolo dost mlieka.keby sal,tak by vytiahol.A v 3m sa nam rozbehol ekzem ,vyklula sa z toho alergia na mlieko.Po zavedeni prikrmov mal stale dake problemy-netoleroval napr ani mrkvu.Proste dnes by som mu dopriala viac času.

sandra1005
14. dec 2010

@kaja73 To mi je luto. Moj syn je plne na UM uz od tretieho tyzdna... Kazde babatko je ine, co jednemu sadne, inemu nemusi. Vidis, Lenocka je s prikrmami spokojna a jej maly uz teraz papa vsetko co je dovolene. Tvoj malinky mal alergiu na mliecko, moj ju nema. Tvoj malinky mal exem v 3m, moj malinky nie. kazde dietatko je proste ine.

kaja73
14. dec 2010

@sandra1005 ved prave, ine,ale odoručania su paušalne a preto o nich dost pochybujem.Nevieš ,čo ta ešte s babom čaka.Ani ja som netušila.Prvy syn nemal žiadne problemy.Nik ti nepovie,že ak ma babo problem s mliekom,tak daj prikrm neskor.Inak synovi velmi chuti,je dobry papkač.Zje všetko čo mu dam.Ale s každym novym jedlom ,idu nervy,ako to zvladne jeho organizmus. Nik v našej rodine nema potravinovu alergiu a tak sa učim všetko za pochodu.A začala som aj viac rozmyšlat a nielen slepo prijmat všeobecne informacie.Ale ako hovorim pri prvom synovi som k takemuto nazoru nedospela.Zivot nas proste uči.

sandra1005
14. dec 2010

@kaja73 ☹ u nas v rodine nema nikto potravinovu alergiu(ak neratam tu moju na jahody, ale ta ma v nicom neobmedzuje, len nejem jahody), ale ja mam od troch mesiacov atopicky exem a psoryazu, co su dost neprijemne kozne choroby, ked sa vyderu na povrch. Viem aky je tazky zivot s obmedzeniami, hlavne ked si v lete nemozem dat kratke tricko, lebo vsetci po mne zazeraju ako by som mala lepru... Dufam, ze moje dieta po mne toto nezdedi, zatial je este malicky. A Tebe prajem vela stastia v zvladani takychto prekazok a hlavne Tvojmu dietatku vela zdravia.

kaja73
14. dec 2010

@sandra1005 dakujem.Ak to mate v rodine-ekzem,tak bud fakt opatrna.Je hrozne pozerat sa na krvave babo,ktore vyzera ako obarene a lekari mu nevedia pomoct.Ja som pomoc našla až tu na konikovi,u jedne super kočky z babskych rad na atop.ekzem.odvtedy mame klud,riadim sa jej radami,ktore su v mnohom ine ako tie od mojich doktorov.