Umelé mlieko. Ktoré je najlepšie?

bobulka34
4. nov 2007

ahojte používam nutrilon comfort a som s nim nespokojna, mala ma stale problemy s bruskom, divnu stolicu , proste cakala som viac. Rozmyslam nad zmenou mlieko, ale mam dilemu. ake mlieka ste poskusali co sa tykalo kolik?

maggie2
3. nov 2010

@keminek dávkovanie je uvedené predsa na každej krabici. Aj to pre aký vek je určená, nie?

keminek
3. nov 2010

@maggie2 je ale každé dítě v takových intervalech nebo takovou dávku nechce.. a to s tím věkem mi též vadí.. nemá to být dle věku, ale dle kil (vždy v rámci počátečních mlék, pak v rámci pokračovacích). O kojení je info všude, o UM proti tomu vůbec (ve srovnání). A přitom je ta výživa důležitá. A nejde mi jen o dávkování, ale o všechno možné, na co se v souvislosti s krmením UM může narazit (bojkot, trávicí potíže, málo pije, hodně pije atd.). A musím říct, že v případě potíží abych se v diskuzích furt ptala nějakých maminek na jejich názor a čekala, kdy, zda a kdo zrovna mi odpoví. Ne každý může kojit. Kojení ne vždy jde samo sebou. A i tady platí, že rady jsou jen obecné a mnohdy pak nepomůžou.. chce to znát přesný postup, správnou a trefnou radu, jak se rozkojit či jak přesvědčit dítě. A to též chybí.. Jen kojte kojte a když to nejde? tak často přikládejte a střídejte 😝 😝 😕 😅 Ale pokud jde o UM je to ještě mnohem horší. Každá máma si na to hlavně m usela přijít sama.. No viz ten odkaz na ten článek, je objektivní, pěkný.. 🙂 Jinak já kojím.. zatím...a kdybych měla vybrat UM, tak nevím.. jen vím, že malá mi nevypije tu dávku uvedenou na krabici.. např. furt čtu, jak má být mezi dávkami UM pauza, protože bla bla bla..

maggie2
3. nov 2010

@keminek ja neviem či v češtine alebo slovenčine sa nedajú nájsť informácie. pokiaľ nemáš problém s nemčinou, či angličtinou, tak nie je problém nájsť plno hodnotných stránok, ktoré sa tomu venujú aj s odborným poradenstvom. Ja pozerám hlavne zdroje v nemeckom jazyku.

maggie2
3. nov 2010

@keminek hm, s tými kilami - no, každé dieťa je individuálne ale na rozdiel od plienok pri UM si myslím predsa je rozhodný vek - lebo - či už má bábo váhu takú alebo onakú - u každého rovnako sa organizmus a procesy v ňom, vyvíjajú a postupujú s vekom, nie s váhou.

mamkanec
3. nov 2010

bože můj jaký rasismus? já nepsala že všichni kdo nejsou bílý jsou nakažlivý ale u nás před albertem leží na zemi zlití špinavý cigáni a bezďáci, žebrají tam aby měli na krabicový víno, kradou ...v tuhle chvíli je mi fuk jestli je to bílí, žlutý, nebo jací, mě prostě zajímá jak žijou a co dělaj a jestli nedělaj nic a jen parazitují tak mi to vadí. vietnamce mám třeba ráda, ani černoši mi nevadí
tohleto prostě miluju, klasickej koník, zástup super matek který chtějí světový mír😀 a každej kdo tu napíše svůj názor je špatnej. mě je to fuk myslete si co chcete ale vraťte se k tématu UM, zbytečně to tu holkám kazíme

keminek
3. nov 2010

@maggie2 jo, dají se najít informace, ale mohlo by to být lepší. Myslím to tak, že je dobrá nejen podpora kojení, ale i podpora matek, co přešly na UM.
A psala jsem v rámci počátečního mléka atd. V rámci věku, ale i podle váhy tak nějak 😀

mamkanec
3. nov 2010

keminku to je pravda o UM toho moc není, já osobně měla problém s tím že není dost informací o příkrmech hlavně ne o příkrmech pro děti na UM které začínají od 4. měs.Informací bohužel není moc a ani pediatr toho moc nepoví, jednak na to není v poradně čas a pak taky každý říká něco jinýho a já nikdy nevím co si z toho vybrat. moje doktorka mi řekla že dávky na krabici neřešit, dřív jedla malá víc než bylo uvedeno s menšíma pauzama, teď pije pod normu jakou uvádí krabice a s většíma rozestupama, hlavně ale jí pokaždé jinak,jsou dny kdy jí pěkně a nemůže se dojíst a jindy toho sní ani ne třetinu doporučené denní dávky. moje dr. radila nasadit ovoce, zeleninu, kaše, štávičky hned, bez postupného přidávání a bez 3 denní pauzy pro zjištění alergické reakce, řekla nasadit hned od 4. měs aj. doktor zase radí začít až od 5. měs. a čekat než se nasadí ovoce tak co si pak mám vybrat.
informací bohužel moc není, když nejde kojo tak si holka zajde do laktační poradny, kam si zajdeme my s "uměláčky"to nevím☹ hold si každá mamina musí najít svůj systém , třeba já se už tabulkou na krabici neřídím protože malá mi podle ní nepila nikdy

maggie2
3. nov 2010

@mamkanec neviem koľko máš rokov, a koĺko má Tvoje mimčo, možno si až príliš úzkostlivá, ak dieťatko nestráca na váhe nevidela by som problém, deti sú zázračné stvorenia, niekedy sa to nemusí zdať, ale oni sami najlepšie vedia čo a koľko potrebujú, tak si jednoducho berú alebo neberú. Môj malý chrúst keď sa narodila, nevážila ani 2,5 kg a UM začala dostávať po 14 dňoch kojenia, ktoré som zo zdravotných dôvodov musela ukončiť. Niekedy vypila UM viac, niekedy menej, väčšinou i prespala celú noc. Iba raz som mala obavy keď mi v kuse 10 hodín spala, že či ju nezobudiť a nedať jej piť. Všetko som poctivo zapisovala do zošita každý deň, každú dávku a študovala som si to 🙂 🙂 🙂 vypočítavala priemery 🙂 🙂 🙂 Asi tak po 7 mesiacoch ma to zapisovanie "prestalo baviť" 🙂 🙂 🙂 Ale inak dneska je to 5 ročná babizňa, všetko OK.

maggie2
3. nov 2010

@keminek neviem ak by si potrebovala, mohla by som pohľadať aké sú odporúčania dávok UM pre určitý vek, mám to v literatúre odložené kdesi, ak by Ťa to zaujímalo, môžem si dať námahu, prípadne i pozrieť ako som dávala ja keď dcéra bola vo veku Tvojej. Pa

mamkanec
3. nov 2010

magie to si špatně pochopila, já právě jsem spíš typ maminy co to neřeší, nikdy jsem to nijak moc neřešila kolik jako má vypít jaký mají být rozestupy v jídlech atd. moje malá má 8 měs. a od narození spí s max jedním probuzením v noci, a od 4měs. spí denně od 6 večer do půl 7 ráno bez jídla. setkala jsem se i s názory že to není normální že mi takhle spí že je určo nemocná neřeším a myslím si svoje. spíš mě to vadí obecně, že si koupím maminkovský časopis a tam je 99% o koju, taky bych si ráda početla něco o UM, jaký jsou novinky, tipy, triky atd. Většinou ale co vím s tím mají maminky co přejdou na UM problém, mám jednu kamarádku ta když najela na UM tak mi ze začátku psala často smsky co a jak má dělat a nebo co čekat, např. kakání je prostě u kojených dětí jiné než u uměláčků, a to jak v častnosti tak v "konzistenci", všude se píše že správná stolice má být hořčice a když je zelená znamená to že dítě špatně prospívá. no ale u UM je zase normální tužší stolice a trošku nazelenalá, teda aspoň my jí měli dokud jsme nenajeli na příkrmy. a to je prostě jen jedna z věcí o kterých by se mělo běžně mluvit, máme taky nárok na příručky a ne jen proto že jsme někdy úzkostlivé maminy ale prostě je někdy fajn si počíst jak to mají jiné maminy. právě proto jsem ráda za to že existuje internet, protože fakt když si někdy nevím s něčím rady nebo nejsem si jistá tak se tu něco dovím, občas to jsou moudré názory a někdy se nad tím pousměju a dělám si nakonec po svým.

carodejnica
3. nov 2010

@maggie2 jasné, preháňam 😉 ale na tú zdravotnú sestru by som ten úrad pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou poslala bez mihnutia oka.. a ešte jej radí, aby to nepovedala doktorke 😠 , ešteže jej neporadila, aby dieťaťu pri horúčke pustila žilou a prikladala pijavice.. 😀 😀 😀

maggie2
3. nov 2010

@carodejnica v zásade by som si nedala radiť zdravotnou sestrou. Toľko rozumu ešte mám 🙂 Ber to odľahčene ako vtip, nechcem sa nikoho dotknúť 🙂

radka.m.
3. nov 2010

já si myslím,že tady o tom diskutujete úplně zbytečně-podle mě žádná taková zdravotní sestra není,dotyčná si ji prostě jenom vymyslela,aby tady měla argumenty na svojí obhajobu 😝 😝 ,je to přece jenom internetová diskuzeje anonymní a už tady pár takových zamindrákovaných bylo,které měli potřebu si své komplexy léčit právě přes anonymní diskuzi na internetu 😉

maggie2
3. nov 2010

@mamkanec to je práve ten preblém - netreba tie maminkovské časopisy čítať. Často toitž, keď si všimneš, sú všetky články veľmi nenápadne zboka malými písmenami označené ako reklamné články. Ono totiž v reklame platí pravidlo, že UM sa nesmie uprednostňovať, resp. ani sa nesmie vytvárať dojem, že firmy sa snažia aby mamičky prestali kojiť a kupovali UM. Preto veľmi rafinovane, obsah takýchto článkov sa v úvode koncentruje na kojenie, aké je nenahraditeľné atď., väčšinou v závere sa poznamená, že ale ak kojenie nie je možné, tak potom kupujte tieto a tieto umelé mlieka.... Nič proti tomu, je to marketing tých firiem, ktoré si strážia povesť tým, aby ich nikto neobvinil, že presadzujú svoje výrobky na úkor kojenia.

maggie2
3. nov 2010

@radka.m. ojojoj, nechcem sa tej dievčiny zastávať, ale vieš čo som už ja za svoj život aké "perly" od zdravotníkov počula? Napríklad, že na klystír je najlepšie pridať JAR (áno ten na umývanie riadov!!!) , že keď má dieťa teplotu, treba ho držať čo najviac v teple aby sa vypotilo a podobné "srandy"

radka.m.
3. nov 2010

maggie-to jako jo,i já bych mohla nějaké perly vyprávět,to máš pravdu,že není zdravotník,jako zdravotník,ale stejně si prostě myslím,že v tomto případě žádná sestra není,že bud je ta dotyčná tak blbá anebo si prostě tady léčí mindráky,ale přilkáním se k tomu druhému,soudím podle jejich reakcí a odpovědí 😉

mamkanec
3. nov 2010

magie s tím že firmy musí uvádět že kojení je nej a UM jen na základě doporučení doktora v případěkdyž kojení není možné je pravda, i na krabici od sunaru je taková poznámka. každopádně mi to správné nepřijde,nemyslím si že je vše reklamní tah,např. články v časopisech, já osobně hlavně nechápu proč v dnešní době se to tak řeší, někdo kojit nemůže, někdo nechce, mělo by existovat právo volby a nechápu proč se pořád chodí kolem toho tématu po špičkách.někdy až chorobná posedlost kojením za každou cenu mi však příjde výhradní specialitou "Československa" protože v zahraničí se to až tak neřeší. už jsem to napsala na koníkovi vícekrát, podle mě se dělá kolem kojení velký humbuk a zbytečně se nadhodnocuje. já osobně jsem zprvu nemohla, pak mohla ale s takovýma problémama že bych byla za chvíli zralá do Bohnic a do budoucna už případné další dítě kojit nechci a není to kvůli žádných reklam v televizi či časopisech, nebudu kojit z vlastního rozhodnutí a značku UM budu kupovat podle toho co mému dítěti sedne.

maggie2
3. nov 2010

@mamkanec nápodobne -ja mám v tomto s Tebou názor totožný. Človek aby sa pomaly hanbil priznať, že po 14 dňoch veku dieťaťa prešiel na UM. Je to taká tabu téma, takisto ako cisársky rez na želanie.

mamkanec
3. nov 2010

magie v tomto s tebou vyjímečně souhlasím i já, měla jsem totální pocit selhání ale ne kvůli toho že bych se bála že UM mému dítěti ublíží ale kvůli okolí, měla jsem nervy jít k pediatrovi a přiznat že nekojím, styděla jsem se jít UM i koupit.

nikak23
3. nov 2010

@maggie2 FYI: v Indii ma kazdy 4ty clovek TBC a ockovanie zaviedli, aj ked zena porodi doma tak ma moznost ist dat svoje dieta zaockovat do nemocnice.

maggie2
3. nov 2010

@nikak23 očkovanie vôbec nebráni nakazeniu sa tbc. A to platí i pre Indiu. Tamojšia očkovacia akcia bola totálny debakel. Ešte viac zaočkovancov sa nakazí tbc, než nezaočkovaných. Potrebuješ dať link, aby si mi uverila?

nikak23
3. nov 2010

@maggie2 ja sa s tebou nechcem vadit🙂) my zijeme v Indi a mam tam kamosky lekarky a tie by Ti vedeli hovorit story o TBC a ako to tam vyzera. ale to do temy "Umele mlieka" nepatri🙂

maggie2
3. nov 2010

@nikak23 samozrejme že toto je téma o UM, tak ale Ty píšeš tu veci, ktoré nemáš overené o tbc. Samozrejme že lekár, ktorý denne vidí prípady tbc v svojej práci je ovplyvnený. Ale to by potom kriminalista musel v každom človeku vidieť vrahov a zločincov. Rozumieme sa? Myslíš, že Tvoje očkovanie ktoré máš, Ťa chráni? Absolútne nie. Chráni Ťa Tvoj organizmus, ktorý je silný vďaka tomu, že nežiješ predpokladám v totálnej hygienickej a materiálnej biede a netrpíš na HIV a iné choroby, ktoré oslabujú organizmus a dávajú šancu ľahšie sa tbc nakaziť. Predpokladám, že ani neprichádzate do styku s chorými na tbc až do takej miery že by ste sa dennodenne stýkali v úzkych osobných kontaktoch atď. TBC predsa nie je až také ľahké sa zdravému človeku nakaziť. Svetové očkovacie komisie, inštitúcie, už dávno neodporúčajú plošné očkovanie, ale naopak, prevenciu ktorá predstavuje zlepšenie životných podmienok, podchytenie choroby a jej liečenie. ˇAno, ona sa tbc dá liečiť a to veľmi úspešne.

maggie2
3. nov 2010

@mamkanec aká pocta 😉 ďakujem 😀 ale nie, vážne, v pohode, treba diskutovať, a zistíme že veľa vecí máme spoločného. Tak ja som sa až tak ďaleko nikdy nedostala, aby som sa išla hanbiť pri kupovaní UM, nemala som nakoniec ani nejaký pocit zlyhania, skôr sa mi uľavilo po 14 dňoch tortúry. Mali sme suseda jedného doktora, ktorý bol dosť vtieravý a vypytoval sa na kojenie. Neúspešne sa pokúšal ma zastrašovať, že bude chorá, že mám k nemu preventívne dôjsť, pokúšal sa tárať morálne súdy o ženách ktoré nekoja (veľmi rýchlo som ho spacifikovala, že na toto ja s ním nebudem debatovať), a podobne. Samozrejme že sme ku nemu ani nedošli, veď načo, chorá nebola a do troch rokov kým nezačala chodiť do škôlky, keď nerátam po dva krát teplotku 38 a nejaký soplík..

mircalla
4. nov 2010

ja som prekvapena, ze mate az taketo reakcie....ako som pisala, kojim na 80%, neda sa viac. je mi uplne jedno, co si kto mysli, ci hovori, je lahke zene s dostatkom mlieka hodnotit inych....akoze nazor ze mam zvysit produkciu mlieka milujem, ked viem, ze som urobila vsetko. niektori odporucaju vydrz....to sa lahko povie, ked maly bol v kuse hladny a plackal....ked som zacala dokrmovat, bol spokojny...snazili sme sa vydrzat 2 tyzdne, neslo to
dobrovolne by som na UM nesla, ale nemam absolutne ziadny problem ho kupovat, kedze musim.
mna ani segru mama nekojila vobec a myslim, ze sme obe zdrave a normalne.....
no len sa rozculim, ze su ludia s takymi stupidnymi nazormi

mircalla
4. nov 2010

tiez to cele strasenie, ze ked zacnem prikrmovat UM...tak to je koniec kojenia, dieta bude chciet len UM....hlupost. my fungujeme na oboch bez problemov a moje kamaratky tiez....snad ziadna z nas nebola schopna kojit na 100%, a napr. pri dvojickach uz vobec nie

lumi28
4. nov 2010

kočky,ahojte..prepáčte že vstupujem do debaty,ale chcem sa opýtať.máte skúsenosti s francúzskym UM France Lait..??a ako ste s ním spokojné??

mamkanec
4. nov 2010

mircalo však jo, já jsem s tebou zajedno, když nejde tak nejde a hotovo, hlavně ať je prcek spokojený, my jsme na UM ze stejnýho důvodu,po přechodu na UM zavládla u nás doma pohoda protože jsem byla klidná já a malá nabaštěná a spala jak dudek. já si o té kojící mašinerii myslím svoje, fakt se to přehání a kojo nadhodnocuje, bohužel i ve chvíli kdy všichni kolem vidí že kojo nejde a mamča i prcek se trápí se najdou takový idoti kteří přechod na UM odsoudí. já jsem ráda že jsme na sunaru a vůbec se za to nestydím, kojit už mě nikdo nikdy nedonutí!!

majinka85
4. nov 2010

Ahojte. Od kolkych tyždňoch dávate malým šťavičky?Lebo moja pediatrička mi už kazala postupne dávať jablčkovu šťavu a to mame sedem týždňov. A nášmu malemu to chutilo a zatial mu nič nebolo.

jasminet
4. nov 2010

@majinka85 nikdy som take nieco nedavala 😅 a pochybujem, ze to dietatu v 7 tyzdnoch prospieva...