Umelé mlieko. Ktoré je najlepšie?

bobulka34
4. nov 2007

ahojte používam nutrilon comfort a som s nim nespokojna, mala ma stale problemy s bruskom, divnu stolicu , proste cakala som viac. Rozmyslam nad zmenou mlieko, ale mam dilemu. ake mlieka ste poskusali co sa tykalo kolik?

radka.m.
2. nov 2010

ještě k tomu,jak tu někdo psal,že UM je vyráběno z kravského-ano,to je sice pravda,ale v UM je bílkovina speciálně upravena právě pro malé děti,aby jej pozřeli lépe,než např.mléko kravské,to upraveno není a dotyčné dámy,jenž zastávají tento názor by si měli uvědomit,že kravské mléko je prostě pro telátka a ty mají na rozdíl od kojenců 4žaludky,kdežto miminka pouze jeden 😝 😝 😝

andika10
2. nov 2010

@aliza napr., aj moja sestra má ekzém a bola kojená rok a pol 😉 aleKM by som do roka nedávala

weri1
2. nov 2010

@butt dej na svůj cit. Troška převařené kojenecké vody mu neublíží

miskazv
2. nov 2010

@weri1 a ty sa potrebuješ silou-mocou hádať,že??a byť najmúdrejšia,ako väčšina tu,že??každý musí mať svoju pravdu a chytať iných za slovíčka,že??nemám za potrebu sa zahadzovať s takýmito "ostrieľanými"mamami,lebo to nemá najmenší význam..skončila som..!!!a vy ma tu veselo ďalej roztierajte ako hovno..

weri1
2. nov 2010

@miskazv nepotřebuji se hádat, jen něco napíšeš a pak mi píšeš do IP něco jiného. Víte co děvčata, dělejte si co chete, moje dítě to není

syll.
2. nov 2010

@n20 my teda jsme na Nutrilonku od začátku, ale taková blbost mi nás nikoho ani v rodině ani kamarádky nenapadla 😅

mirka285
2. nov 2010

@miskazv podla mna si jedina na svete ktora dava novorodencovi kravske mlieko....aspon sa nad tym zamysli..ved ty nemas odvahu to povedat ani svojej pediatricke,a ked si o tom presvedcena ze robis spravne nechapem preco??vies aby si si potom v buducnosti netrieskala hlavu o stenu ked tvoj syn bude mat zdravotne problemy ☹

radka.m.
2. nov 2010

butt-i UM je převážně voda,takže fakt nemusíš mít strach,že by jste trpěli žízní,pokud jsou děti jenom na mléce,tak je vody dost,proto se i když jsou větší,tak do pitného režimu počítá mléko,když jste tak malý,je zbytečné cokoliv navíc,zaplácá se tím žaludek a o to měně mléka zase vypije 😉 😉

miskazv
2. nov 2010

nebuď múdra..a hej,pediatrička je moja vec..tá by džgala do detí len umelé srajdy..a to ja nebudem!!

dexonka
2. nov 2010

@miskazv .... a pokud ti tuto blbost doporucil nejaky lekar,pak by mu meli vzit licenci,takovy clovek nema ve zdravotnictvi co delat !

aliza
2. nov 2010

@andika10
jasne, ze ani MM nie je zaruka, ze dieta nebude mat alergie. Ide aj o to, ake prikrmy sa podavaju. Ja som v prikrmoch vylucila vsetky mozne alergeny, aspon na ten prvy rok. Netvrdim, ze vdaka tomu nema dcera ekzem, to mi nikto nepotvrdi, ale ani nevyvrati, ale aspon som robila vsetko, aby sme sa tomu vyhli.

maggie2
2. nov 2010

Dnešný stupeň vedeckých poznatkov je taký, že nepoznáme úplne presný mechanizmus ktorý sa podieľa na vzniku alergií vo všetkých súvislostiach. nedokážeme kvantifikovať aký má percentuálny podiel dedičnosť, prenatálny vývoj, životné prostredie, hygienické a životné podmienky, potraviny, podávané lieky či vakcíny, všetko je založené na predpokladoch, následných pozorovaniach a výkumoch, ktoré dávajú isté ukazovatele. Ale medicína nie je exaktná veda, stále sa vyvíja, nevieme, aké poznatky a objavy prídu v budúcnosti.

Umelé farbivá, konzervanty, potraviny umelo vyrobené, aké sa v prírode nevyskytujú...toto sa používa dosť krátku dobu aby sme mohli jednoznačne povedať že to z dlhodobého hľadiska škodí alebo naopak neškodí. Zatiaĺ možno povedať, že UM neškodí, že je dokonca prospešné a má svoje výhody oproti kravskému mlieku. Ale to hodnotenie vychádza zo stavu dnešných poznatkov, ktoré nevieme ako sa vyvinú do budúcna.

Každý nech sa riadi svojim inštinktom, každý nech sa rozhodne sám na ktoré štúdie a zdroje informácii sa spoľahnúť. Isto sú prípady alergikov na kravské mlieko, ale takisto môže alergie vyvolať i nejaká zložka v umelom mlieku (niekedy stačí zmeniť len značku a je po probléme). Všetko je individuálne.

Môžme radiť, ale nikto nemá právo morálne hodnotiť počínanie druhých, lebo takisto je dané slobodné právo každému robiť to, čo zákon neprikazuje. A zákon neprikazuje dávať deťom UM. Podávanie UM namiesto kravského mlieka dojčatám je výsostne na úrovni vrelého odporúčania časti zdravotníckej obce, ale nie je stanovenou normou. Preto má v tomto každý slobodu a nie je na mieste ho striktne odsudzovať, len preto, že istá časť, i keby to bola väčšina, má názor iný, tak ako @miskazv.

keminek
2. nov 2010

UM není nějaká umělotina (kterých je všude kolem plno, kam jen oko pohlédne od nábytku, přes tv, auta, hračky po jídlo v supermarketech atd.), ale je to kravské mléko zbavené vody a upravené tak, aby bylo pro dítě stravitelné lépe, aby bylo méně alergizující a aby se co nejvíce podobalo MM. Krabicové mléko je převařené KM od krav, co neviděly denní světlo, mohou v kravíně udělat jeden krok zpět a jeden krok do strany a jsou krmené jakýmisi krmnými směsemi. 1,5% krabicové mléko je mléko odstředěné, zbavené tuku a ještě méně hodnotné tím pádem. Převařením ztrácí hodnotu, odstředěním se jeho kvalita dále zhoršuje. Na zdraví! Doplněné není vůbec o nic, upravené je pouze znehodnocením, aby mělo lepší trvanlivost.
Jisté nové nicky si tu zřejmě dělají legraci. Smutné však je, že takto nemyslící maminky vážně existují. Chápu v zemích třetího světa, ale tady? 😕

andika10
2. nov 2010

@aliza jasné, pre pokoj duše, ja som si tiež dávala pozor, malá mi bola v nemocnici na podozrenie alergie na mliečnu bielkovinu 3tt. ☹ a to mala len 1m

sandra1005
2. nov 2010

@miskazv Nechcela som uz reagovat, ale musim. Keby to bolo naozaj take jednoduche ako ist do obchodu, kupit mlieko a doma ho dat novorodencovi, tak by tu asi ani jedna z nas nestracala cas a isla si nohy potrhat. Namiesto toho sa tu trapime, ci je lepsi Nutrilon, ci Beba atd. Daj si ozaj spravit ten rozbor a potom sa rozhodni.
@aliza - ja som bola kojena skoro rok a moji rodicia sa o mna starali ako najlepsie vedeli so vsetkym co k tomu patri a napriek tomu mam od troch mesiacov atopicky exem a bojujem s lupienkou.

andika10
2. nov 2010

v jednej relácii sa dr na verzus KM vyjadrila, že každý živočich, aj človek má iné potreby bielkovín počas kojenia, a aj teliatko má iné potreby, ovela väčšie množstvo bielkovin potrebuje ako dieťa a to množstvo sa k nemu dostáva mliekom od svojej mami, a keď to mlieko budeme dávať deťom čo má ovela menšie potreby bielkovín, tak mu organizmus len zaťažujeme.

aliza
2. nov 2010

@sandra1005
vsak prave, ze clovek nevie, co to spusti...mozno moja dcera mala len stastie na dobre geny od otecka...uvidime, ci take stastie ma aj syn

mirka183
2. nov 2010

@kadlinecka ja by som detom kravske mlieko nedavala vobec. Umele mlieka su az do 6 rokov a pre starsie babatka je je vhodne aj ryzove, pohankove a pod.

antoniab
2. nov 2010

ja som bola kojena 3tt 3 mesiace na UM a potom na KM a som zdrava ako repa takze suhlas z @maggie2
@butt ak kupis ruzovu lucku tak ju nemusis ani prevarat je to pisane aj na flasi

@miskazv ak si sa uz rozhodla pre KM urcite by som ale nesladila 😉

je vela studii a kopu nazorov kazda krajina iny nazor kazdy peidater iny nazor a ak by bolo KM take zle ako to tu pisete uz davno by bolo zakazane 😝

majkaa
2. nov 2010

@antoniab a teraz malej davas uz KM?

aliza
2. nov 2010

@mirka183 ani aj som neskor dcere nedavala kravske mlieko, pila ryzove do 5 rokov, teraz ziadne, maximalne nejaky jogurt a syr a aj to ma take obdobia, ze neje ani to

miskazv
2. nov 2010

@antoniab ahoj..sladiť ho nesladím..to bola len mne doporučená rada.. 😉

kaja73
2. nov 2010

@aliza my tiež žiadne mlieko,nik z rodiny.Tie ryžove, ovsene to ano.Vapniku je dost v zelenine a je aj lepšie pre človeka využitelny prave z nej.

mirka183
2. nov 2010

@miskazv a myslis si, ze krabicove nie je umela srajda? Aspon teda kupuj plnotucne, ked uz si sa rozhodla.

majkaa
2. nov 2010

ja som 2 mesiace kojila, ale potom mliecko prestalo ist, tak nam doktorka dala bebu, z tej ho ale bolelo velmi brusko, ako davala som ju, ked mal 10,5 mesiaca skusila som nutrilon, brusko prestalo boliet, ale normalne vyhodil taky vysip na lickach. Viem to preto, lebo nutrilon som davala len v noci a ten vysip mal len rano a cez den zmyzol. Tak som skusila to capovane z automatu, prevarame ho a vysip zmyzol, pije to teraz asi 5ty den, tak som zvedava ci sa nieco nepreukaze.

miskazv
2. nov 2010

plnotučné je ťažké..a ťažšie ako polo

mirka183
2. nov 2010

@aliza dobre robis, ja aj doma zacinam obmedzovat kravske mlieko. A keby som mohla kojit tak by mala kravske mlieko mozno ani neochutnala. .

andika10
2. nov 2010

@majkaa teraz vydieť že každé dieťa je iné, moji mali už 1apol keď som skúšala ml z automatu, a obaja mi hnačkovali, tak sme sa vrátili ku krabicovému

antoniab
2. nov 2010

@majkaa ano a neklamem ani pred detskou lekarkou odobrila nam to od 10 mesiacov zacalii sme ale mesiac skor svagrina ma inu detsku tej to lekarka odobrila uz od pol roka a poznam babu ktora to malej dava od 3 mesiacov
nikoho nebudem sudit kazdeho spobodna volba precitala som si toho predtym haba dej pytala sa kazdy tvrdil nieco ine nie len babky ale aj nazor lekarov sa lisia
nad KM som zaca uvazovat az ked mala papala prikrm uplne bez problemov opytala detskej na nazor a slobodne rozhodla

kaja73
2. nov 2010

@mirka183 My sme vyradili krav.mlieko asi pred rokom a odvtedy sme všetci menej chorlavi.Mne sa upravila plet a prestala som pokašliavat.Kyslomliečne vyrobky si občas doprajeme, ale asi len 2-3 krat do týždna.Pri vareni použivam ryžove mlieko.Inak ja, čo sa tyka chute ,mlieko zbožnujem ,ale fakt vidim tie zmeny po jeho vysadeni 😎