Umelé mlieko vždy vyvráti. Čo mám robiť?

zuzuliksvk
18. feb 2009

Môj Sebko má o chvíľu 4 mesiace a už od 3 týždňa sa potýkame s kolikou. Problém je v tom, že keď začne piť moje mliečko tak po pár glgoch ho začne bolieť bruško a papkanie skončilo. Tak je hladný a mne neostáva nič iné len naliať doňho čajik. Ten má rád. Náš hlavný problém je však v tom, že keď mu dám UM tak ho o 2 hoďky vyvracká. A to je zakaždým ako mu dám UM. Skúšala som aj Nutrilon aj francúzske. A tak ho napína až kým z neho nevyjde všetko, dokonca aj žlč a napína ho aj keď už z neho nejde nič. Mohol by mi niekto poradiť čo mám robiť? Bojím sa, že keď začnem s príkrmamy, že sa to ešte zhorší. ☹

annag
18. feb 2009

zuzulik, napíš presne, koľko krát dojčíš, ako dlho trvá dojčenie, či papá z jedného prsníka alebo oboch, koľko vážil pri narodení, koľko teraz, akým množstvom ho dokrmuješ, koľko čaju vypije

zuzuliksvk
autor
18. feb 2009

annag, dojčím vždy keď má maly chuť ale asi tak každé 2,5 hoďky, dojčenie trvá asi tak 3-4 min. potom začne bolesť bruška. Má obľúbený len pravý prsník, snažim sa u dávať najprv z ľavého a potom z pravého. Keď mu je dobre tak poťahá až k zadnému mliečku a vtedy som happy 🙂 . Vážil 3,55 a teraz má 6 kg. Najprv som ho dokrmovala podľa tabuľky na mlieku ale bola som dnes u dr. a mi povedala, že mám po troške mu dávať. Dnes som skúsila ale nezjedol ani 20ml a o hoďku bolo všetko von, aj s čajíkom, ktorý po 30 min. vypil. A čaju vypije podľa toho koľko vypije mliečka, niekedy aj 100ku.

pappo
18. feb 2009

podla mna papa dost neviem preco mu davas umele si si ista ze mu nestaci tvoje a toho cajiku vypije az az. no moje deti teda toho tolko nevypili. to vracanie moze byt prejedenim ale moze to mat aj inu pricinu ja by som sla na sono. ked ho napina nemusi to byt len problem mliecka. moj maly bol operovany na pilorus a tiez sa napapal do popuku lebo necitil hlad a potom vsetko vyvratil. vracia oblukom alebo len tak vygcka trosku?

pappo
18. feb 2009

teraz pisem do tej temy cierne hovienko, napadlo ma daj mu vysetrit stolicu ci nie je alergik na kravske mlieko a preto ho vracia teda ak ho dokrmujes.
a ked ho iba nakojis tak placka a chce jest ze mu davas umele a cajik?

johanda
18. feb 2009

zuzlik - zkus před kojením odstříkat to přední mléko - zadní má jiné složení a koliky jsou po něm méně časté. Po kojení zkus nějaké antirefluxní UM, pokud se ti bude zdát, že má stále hlad. Mezi kojení a UM bych čaj nevkládala, zbytečně zabírá místo na mléko.

zuzuliksvk
autor
18. feb 2009

práveže mne sa zdá, že nie. Mliečko pije kým ho nezačne bolieť bruško, a to ho veľa nevypije a dosýtim ho s čajikom. A nechcem ho nalievať len čajom.

zuzuliksvk
autor
18. feb 2009

boli sme dnes u dr. a ta mu dala zobrat vyter z konecnika a tiez mame doniest moc, aj ked neviem ako to urobit 😕 . a tiez nas poslala na gastro. skusim to odstriekavanie. caj som mu dala az potom co odmietol UM aj moje, nic ine mi neostalo. z UM vypil len asi 10-15ml. a na naduvanie berieme SAB SIMPLEX.

annag
18. feb 2009

zuzulik

neznášanlivosť UM môže byť spojená s infekciou alebo aj alergiou na kravskú bielkovinu. Nie je dôvod, aby si mu podávala UM, keď môžeš dávať mliečko svoje.

No to, čo sa prejavuje ako "bolesť bruška" po dojčení sa stáva vtedy, keď mliečko tečie pomaly a v malom množstve. 3 minútové každé jedno dojčenie ho dostatočne nezasýti.

Čajíkom ho neuveriteľne klameš a on plače od hladu. Žalúdok mu preplníš bezcennou tekutinou, ktorá mu zaplní žalúdok, ale nezasýti. Čajom doslova klameš jeho bruško i celý organizmus. Dojčené bábetko nepotrebuje poznať ani čaj ani UM. Tým jeho problémy s prípadnou kolikou iba zvýšiš. Ćaj môžeš piť Ty a malému do mliečka prejdú účinné látky byliniek. 100 ml je obrovské množstvo zbytočného príjmu tekutín.

Koliku má preto, že pije veľa predného mliečka, ktoré obsahuje veľa mliečneho cukru. Ten je jeden z významných dôvodov, prečo bábetko bolí bruško a má vetry. Riešením je zvýšenie produkcie mliečka tak, aby bábetko dostávalo dostatok mliečka a nemuselo o zadné mliečko bojovať. Tým, že po 3 minútach mu začne tiecť mliečko pomaly, je dôvod, prečo sa z prsníka odťahuje.

Moja rada pre Teba teda znie: zvýšiť produkciu mliečka:
- častým dojčením - aspoň 12-15 x za 24 hodín aj v noci
- dojčenie z obidvoch prsníkov a striedanie polôh, aby pil z každého segmentu prsníka
- stláčanie prsníka počas dojčenie tak, aby si zvýšila tok mliečka - keď bude na prsníku prestávať piť, prsník stlačíš, malý začne aktívne sať a budeš ho držať kým bude ozaj piť, keď bude prestávať, prsník pustíš, trošku umeníš polohu prstov a opäť ho stlačíš - malý opäť začne ozaj piť ... dojčiť budeš na jednom prsníku kým mu bude stláčanie prsníka zaberať a malý ozaj piť, potom mu ponúkneš prsník druhý , ak vypije takto aj druhý, môžeš mu ponúknuť opäť prvý - len ak bude ozaj chcieť
- pokús sa striedať polohy, zaraď najmä futbalovú polohu, takto bábo pije zo všetkých častí prsníka , najmä pri futbalovej pije z veľmi produktívnej časti prsníka
- samozrejme, prsníky odsávaj po každom dojčení a aj vždy, keď budeš mať pocit plných prsníkov medzi dojčeniami, čo však pri ozaj častom dojčení zrejme nebude

zuzuliksvk
autor
18. feb 2009

annag ďakujem ti za rady a takisto aj ostatným babenkam. skúsim to s tým odsávaním aj keď to bude ťažké lebo mám doma aj 3 ročnú slečnu, ktorá si vyžaduje obrovskú pozornosť. bohužiaľ nechodí do škôlky lebo má oslabenú imunitu a čakajú ju testy na alergologii. takže mám čo robiť. držte palce. zajtra ideme na gastro tak dám vedieť čo povie dr. a mimochodom aká je to futbalová poloha?

annag
18. feb 2009

zuzulik, kuk môj album

zuzuliksvk
autor
24. feb 2009

Ahojte kočky. Tak som tu. Konečne si môžem trošku oddýchnuť. 🙂 Sebastiánko mi od štvrtka do teraz nepribral vôbec nič ale výter má v poriadku ako aj moč. Na gastre nám dr. napísala Humanu ar, ktorú som mu dala asi 20 ml a po pol hoďke ho začalo tak bolieť bruško, že som ho chúďatko ľutovala. Dokonca má teraz problém sa vykakať. Neostáva nám nič iné len odsávať a papať mamkine mliečko. Taktiež nám dr. napísala probiotiká, čo som bola rada ale keďže sme trošku zapchatí tak sa mu to bojím dať. Malý papká koľko vládze a hlavne koľko mu bruško dovolí. Tak dúfam, že vydržíme čo najdlhšie. Annag ďakujem za rady a hlavne to s tým stláčaním prsníka mi veľmi pomohlo. Malý pije ako ešte nikdy, aj keď niekedy ho pobolí to bruško ale mám pocit, že vypije oveľa viac.