Aké externé štúdium alebo kurz pre istejšiu budúcnosť?

22. nov 2021

Ahojte maminy, len tak uvažujem. Akú vysokú školu alebo kurz by ste si spravili, keby ste mali nejaký voľný čas (nie príliš veľa, tak akurát) a nutkanie sebarealizácie. Niečo, o čom viete, že to bude mať v budúcnosti uplatnenie a bavilo by vás to. Mňa láka venovať sa psychológii alebo logopédii, ale nedá sa to študovať externe, tým to hasne. Prácu mám skvelú (jazyky), len rátam aj s tým, že ma po čase môže prestať baviť alebo o ňu prídem... stáva sa.. chcem mať nejaké skúsenosti aj z inej oblasti. Čo by ste odporúčali? Ďakujem za nápady 🙂

somtunovaa
22. nov 2021

Ja by som šla do remesla… ako sa hovorí “remeslo ma zlaté dno” a vysokoškolákov je dnes až moc. Ale konkrétne neporadím.

mamina0078
22. nov 2021

IT ale ja by som ho nevybrala 😂 (nemam nato hlavu) ale s tym sa urcite nestratis alebo prekladatelstvo, tlmocnictvo

solange7
22. nov 2021

Ja by som tiez skor isla do nejakeho remesla. Mam titul, pracujem na dobrom mieste a uplne si viem predstavit, ze jedneho dna ked "vyhorim" by som mohla podnikat aj v inej oblasti. To su len take predstavy, ale vidim v nich vyslovene nejake sluzby typu zdravie a krasa.

katkaseiner
22. nov 2021

ucitelov bude vzdy treba... ale ja by som to nerobila... no a hlavne remesla... vies ake je tazke najst obkladaca, kurenara, vodara, proste cokolvek okolo domu kto by to urobil dobre a hlavne ma aj dobre referencie? Len z nasej stavby by som nemohla odporucit jedinu firmu/spekulanta lebo bud skrachovali, alebo vezmu telefon len raz a nikdy viac.... alebo uz ani to telefonne cislo nemaju.

autor
22. nov 2021

@somtunovaa áno, aj remeslo by bolo fajn.. ale na čo sa zamerať? Viem, že na to, čo ma baví a v čom som dobrá :D Ale povedzme, že som veľmi univerzálna a otvorená naučiť sa čokoľvek nové a zaujímavé.. takže rozhoduje uplatnenie.. po čom je dopyt? Kaderníčka, kozmetička, masérka, pedikérka, maliarka, šperkárka, krajčírka, ...

autor
22. nov 2021

@katkaseiner hmm.. zeby som sa naucila stavbarcit? :D :D to by som vyuzila aj na nasom buducom dome :D stavim sa, ze nie je na slovensku vela obkladaciek (zien, co obklada, nie kachliciek), kurenarok a vodarok :D

katkaseiner
22. nov 2021

kadernicka, kozmeticka super... zial napr. v mojom okoli to robia kocky radsej nacierno, cize potom beru ksefty tym, ktory by z toho platili aj nejake dane... za mna maserka nie... to nie je len ze spravim kurz a idem masirovat... nespravnou technikou mozes viac uskodit ako pomoct...
za mna urcite krajcirka - mozno budem teda vycnievat z radu. U nas kocka co si otvorila krajcirstvo, tak absolutne nestiha... ja tam nosim fakt vsetko.... ci uz skratit, zuzit, presit, zasit zaplaty (synovi davam tie zaplaty najskor podsit) a hoci aj zasit plysovu hracku.... ona robi za take mini sumy, ale auto ma stale nove...
plus este jedna kocka od ktorej sme mavali teplaky, mikiny, ciapky a nakrcniky - ta robi len do istej velkosti lebo inak nestiha...

katkaseiner
22. nov 2021

no vidis, tak by si to vyuzila aj ty na dome... a to je super... poviem ti takto dodatocne, ze za tieto prace (obkladanie) sme dali sakra vela penazi... a je to spravene na hovno... keby to v takejto kvalite spravil moj muz a zadarmo, tak sa tesim, ale ja som za to realne platila!!!! (to ze som to mohla reklamovat je pase... prebral to moj otec a nevsimal si drobnosti... takze tu je aj nasa vina, ale my sme boli v zahranici a chlapik co to robil bol fuser).

nafka0483
22. nov 2021

Ja by som si k jazykom ktore viem dorobila prekladatelske a mozno aj tlmocnicke skusky aby som da mohla zapisat do zoznamu s mala okruhlu peciatku. A jazyky ktore neviem na takej urovni by som sa snazila dotiahnut na taky level a urobit tiez skusky. Nech mam viac kombinacii.

autor
22. nov 2021

@nafka0483 dakujem za tip, ano uvazovala som nad dalsim jazykom, lenze tu sa prave bojim toho vyhorenia, ze zas by som sa motala len v tom mojom smere.. samozrejme svoje aktualne znalosti z jazykov sa snazim neustale rozsirovat a obnovovat.. a o okruhlu peciatku uprimne nemam zatial zaujem, lebo je to len otrava s tymi nasimi organmi a nestoji mi to zial za tie prachy..

nafka0483
22. nov 2021

Chapem, pre mna by prave toto bola prilezitost 🙂

jasminkaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lubiduch
24. nov 2021

Ja zijem v DE a praveze je stale silnejsi trend ze aj zeny sa ucia remesla ktore su povazovane za muzske, u nas doma bola napr vodarka 🙂
Dokonca byvaju aj niekedy extra ziadane, proste niektore stare babicky radsej babu pustia domov nez chlap, ak byvaju same 🙂
Ja osobne by som mozno na slovensku zvazovala ako smer fyzioterapiu, nie masaze. V DE uplne bezne ak ta boli chrost dostanes na 6 tyzdnov “rehabilitacie”, ja dostavam aj 2x do roka.
No a z uplne inych smerov, ja osobne raz snivam ze si spravim life kinetic kurz 🤩 ze by som s dospelymi ale aj s detmi aj seniormi pracovala…
A ano, mam svoj dobre plateny kancelarsky job, ale sny su sny, raz sa na to mozno dam 🙂

franica
24. nov 2021

Ja už roky uvažujem nad týmto ako ty 🙂 Som na tom tiež celkom dobre s jazykmi, občas vypomáham kamarátke prekladateľke, ale neviem, či by som to riskla full time. Aktuálne som sa zamestnala v kancelárii, príliš ma to nenapĺňa, ale zas peniaze, stabilita blabla..ale tiež si vravím, že RAZ by to mohlo byť inak, no ale čo?
Už som aj nad stavbarinou uvažovala, keď sme stavali a videla som tie sumy a ako ich je málo 😀 Konkrétne kachličkovanie by ma celkom bralo 😀 Ale poznám viacerých, robia to roky a sú s prepáčením úplne v prdeli s krížami, chrbtom- celé dni kľačia, zohýbajú sa, dvíhajú ťažké vrecia...pre ženu asi nie a ani mladšia už nebudem.
Mňa vôbec neláka IT, ale už som si v zúfalstve aj také kurzy pozerala, lebo sa aspoň dajú robiť v pružnom čase a človek môže byť digitálny nomád- toto by som chcela asi najviac. Môcť cestovať, nebyť viazaná na jednu stoličku, ale pracovať a aj zarábať....no ale neverím si, že by som to dala, španielska dedina to je pre mňa...takže som nedospela k ničomu, ale rada sa tu inšpirujem 😇

autor
24. nov 2021

@franica vidim, ze sme na tom rovnako :D ja som nastastie aj ten digitalny nomad, lenze s manzelom a dietatom je mi to prd platne, jedina vyhoda (nevýhoda) je, ze mozem pracovat aj pocas vyletov ci dovoleniek.. bavilo by ma nejake remeslo, ale odradza ma, ako je trh uz vsetkym presyteny..

franica
24. nov 2021

ja som takým nomádom bola, nevyužívala som to na cestovanie, ale predsa som sa cítla slobodnejšie, teraz takú možnosť nemám. Ja by som už za to bola vďačná 🙂 Ja som tiež viazaná deťmi, ale už mám plány, len to nomádstvo nie.
S remeslom ťažko, nie som príliš zručná a mám strašné nervy, keď sa mi nedarí 😀 , takže nič handmade nehrozí..a nebavia ma ani také typicky babské veci ako šitie, kozmetika, zdravá výživa..radšej by som išla komentovať hokejový zápas alebo miešať betón ako tieto ženské záležitosti 😂

trevis12
24. nov 2021

Ked hovorite ze remeslo ma zlate dno...podla mna teraz by dost islo upratovanie. Ludia nemaju cas. A netreba ani skolu len dobru organizaciu. A toto remeslo ovladame najlepsie 😄

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ikke
25. nov 2021

Baby, nechcem vam brat iluzie, ale akurat mi sesternica -prekladatelka v nemecku hovorila, ze praveze prekladatelia su stale viac nahradzani pocitacovym prekladacom a momentalne je viac jazykova korektorka pocitacovych prekladov nez skutocne prekladatelka. Takze jazyky sa mozes ucit pre seba, ale uz velmi na nejaku novu karieru by som to nevidela.
Skor nieco smerom k zelenej ekonomike, trvalej udrzatelnosti, ale co konkretne, neviem. Je nedostatok ludi, co izoluju domy a monterov slnecnych panelov, ale to su fakt skor muzske profesie...

luccija
25. nov 2021

Buď pedikúra, kozmetika, masáže...fyzioterapia je fajn ľudia, deti majú obrovské privlemy s chrbticou, ale to sa študuje a učí vzdeláva celý život.
Moja kamarátka si spravila kurz strihania psov a popri práci strihá psíkov vstupné náklady nie veľké a jedno strihanie cca 35 eur

kvetinka75
25. nov 2021

ja študujem praktickú sestru. Potom zvažujem či ešte masáže, fyzioterapiu nepridať. Uvidím. Baví ma to. Zvažovala som ešte učiteľstvo. Tiež by ma to bavilo ale čo sa týka štúdia, viac ma baví tá zdravotka. Tak uvidím čo prinesie budúcnosť

autor
25. nov 2021

@nikolka1986 a vies poradit, na ktorej univerzite sa studovat psychologia externe? Ja som nikde nenasla tuto moznost. A ano, myslim, ze mam predpoklady. 😉

autor
25. nov 2021

@luccija skvely napad to strihanie psikov! Dakujem, taketo napadite odpovede som cakala pod svojim prispevkom 😊