Existuje externé štúdium zdravotná sestra alebo praktická asistentka?

lemur11
20. júl 2020

Ahojte chcela by som sa opýtať či existuje externé štúdium večerné na bakalára zdravotná sestra lebo viem že na praktickú asistentku sú dva roky ktoré končia maturitou externé štúdium ale ako je to s vysokou školou Lebo som zatiaľ našla iba všetko ohľadom denného štúdia ja by som chcela externé Ak by to bolo možné alebo diplomovanu sestru

veronikapl
20. júl 2020

@lemur11 riešila som to aj ja, pokiaľ máš inú ako zdravotnú strednú školu nedá sa študovať externe, iba denne, neviem či sa medzitým niečo zmenilo asi nie, tu praktickú sestru môžeš ísť aj externe a potom ísť aj externe na vysokú.

lemur11
autor
20. júl 2020

@veronikapl aha čiže ak spravím externe praktic asistent tak až potom pre mňa bude platiť možnosť vysokej inak nie? Lenže ja som ani nevidela vôbec nejaké možnosti externej vysokej čo sa týka zdravotníctva takže neviem či je to vôbec teda možné ísť externe študovať pretože diplomová sestra mi ukazovalo denné štúdium zdravotná sestra denné štúdium všetko len denné externé pri vysokej škole som v tomto nenašla nič

kofolala
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kofolala
20. júl 2020

@lemur11 prakticka sestra je zdrav.asistent myslim ze to sa da ako pomaturitne studium aj externe spravit na strednej zdravotnickej skole

evulienkaeko
20. júl 2020

@lemur11 vsak na trnavskej univerzite je odbor osetrovatelstvo bakalar a to je zdravotna sestra ci? A to je aj externe

uglybetty1234
20. júl 2020

tych odborov je vela, tiez sa v tom stracam

nusyk
21. júl 2020

Ak chceš byť sestra musíš študovať OŠETROVATEĽSTVO na VŠ ktorá takýto študijný program ponúka. A záleží od konkrétnej VŠ ci v ten daný akademický rok otvára aj externú formu. Pri väčšine škôl ak nie všetkých je podmienkou prijatia na externe minimalne maturita v zdravotníckom odbore.
Praktická sestra - zdravotnícky asistent sa dá študovať na STREDNÝCH ZDRAV. ŠKOLÁCH. Je to pomaturitné štúdium ktoré sa končí tzv. Absolventkou skúškou. Nie je to vysokoškolské štúdium.
Takže, ujasniť si cieľ štúdia, ujasniť si ktorá škola mi ponuka co potrebujem a za akých podmienok. A nemenej dôležitá vec, za ext. štúdium na VŠ sa platí. Zväčša okolo 800 - 1000€ rok.
Takže veľa zdaru ☺️

saimaa
21. júl 2020

pokial viem aspon mojom okoli, tento rok sa dalo externe aj do nitry, aj trnava . osetrovatelstvo. ...Ale nie je to len cez vikendy, su tam cez semester (asi hlavne pocas prvých semestrov) cca. dva tyzdne v semestri celé, od pond. do piatka a plus niektoré soboty (uz si presne nepamatam, ci aj piatky) , takze je to narocnejsie aj casovo. A treba na bakalára pocítat so styrmi rokmi platenia si štúdia............. naproti tomu externá/večerná forma Praktická sestra, je dva roky, neplatené, ale je to kazdy tyzden vacsinou dva cele dni v týzdni,, to je casovo popri práci mozno este tazsie ....a ako nusyk píse, nebudeš potom SESTRA, skor iba akýsi zdravotnícky asistent, povedala by som nieco medzi sestrou a sanitárom . aj ked je dnesná terminologia mätúca a vyzerá to ako normálna sestra, po dvojrocnom vecernom studiu praktickej sestry sa sestrou stat zrejme naozaj nedá.... niekde sa písalo, ze je trend, ze tieto praktické sestry mozu/mohli by pracovat na ambulancii , ale nie som zdravotník, tak to uz neviem, ako je v realite...

lemur11
autor
22. júl 2020

@nusyk ďakujem 👌

esmet
2. aug 2020

Tiež som chcela ísť externe ošetrovateľstvo, ale podľa podmienok prijatia by som musela byť zamestnaná v zdravotníctve...tak som si dala externe na praktickú sestru a o dva roky skúsim ísť na ošetrovateľstvo.

saimaa
2. aug 2020

@esmet tento september nastupujes?

esmet
3. aug 2020

@saimaa ano, v BA.

saimaa
3. aug 2020

tiez to tam je tak, ze dva dni v tyzdni?

era777
3. aug 2020

Podla zakona VS externe moze studovat, len ten kto ma ukonceny odbor vseobecna sestra to co bolo niekedy na SZS , asistenti studovat externe nemozu, niektore skoly ponukaju denne kombinovane studium, to je ani denne ani externe 😁 ale je to pre asistentov, kt. Pracuju v zdravotnictve ... takze jedina cesta ako sa stat sestrou ak nemas SZS, je urobit si prakticku sestru a ak potom chces byt plnohodnotna sestra tak ist na denne kombinovane studium osetrovatelstva ...alebo mozes nastupit aj s inou skolou ak mas maturitu, ale len na denne studium ose.

saimaa
3. aug 2020

niektore skoly uvadzaju vysovene, ze "externe" studium. Neviem, ako je to na svk, tu sa vacsinou pouziva oznacenie externe studium, a v čr to, co u nas nazyvali externým, bolo ako kombinované.... Viem, ze napr. v TT ci NR staci mat maturitu z hocijakej strednej, a mozetze studovat akoze externe , s tym , ze mate napr. v prvom rocniku okrem vikendov skoly urcite navyše skolu aj dva tyzdne v semestri, ..... v druhom, rocníku uz toho tolko nebolo, ale tam vyssie je zas dost praxe, to neviem, kedy sa robí, takze, samozrejme, nie ste iba na dialku, ale chodite aj do skoly a na prax..Ale dá sa to teoreticky aj popri práci... stoji to za tie 4 roky bs. studia niekolko tisíc, ale ste naozajstná sestra.... vecerne stidium na szs je bezplatné, ale tvná fakt dva dni v tyzdni, aspon na skolach tu u nas to boli napriklad stredy a piatky, , navyse po skoncení nebudete naozajstná samostatná sestra, to je proste nereálne, zamestnast sa urcite dá, ale casom mozno budete chciet zvysit svoje vzdelanie.....akoze sestier je vraj málo a praktické sestry vraj mozu/budu moct aj na ambulanciach robiť, ale tazko povedat, ako to bude za par rokov, mozno bude tlak na personál, to bc. si spravit, ..

saimaa
3. aug 2020

@lemur11 a chces skolu robit popri práci?

esmet
3. aug 2020

@saimaa ano, čo som sa pýtala v škole, tak od tohto roku budú dva dni v týždni, doteraz bol len jeden.

saimaa
9. aug 2020

@esmet hmm. jeden den bola paráda...mna to uplne odradilo, dva dni v tyzdni popri ako takej práci ja nedávam, aspon keby to bolo cez vikend... mozno raz pojdem na externe na bc., ked raz zbohatnem :D :D

kvetinka75
18. aug 2020

@esmet tiez som to tak vyriesila. Len ja uz mam dost po 40ke tak asi zostanem pri praktickej sestre

kvetinka75
18. aug 2020

@saimaa inak je to externe vecerne studium ale realne clovek potrebuje kazdy tyzden 2 dni dovolenky, kto ma 5 dnovy prac.tyzden, pondelok- piatok.

saimaa
18. aug 2020

@kvetinka75 ja uz som rozmyslala, keby pracujem niekde vo fabrike, kde sa robi 7dni v tyzdn, ze by sa to dalo mozno tak spravit, ze namiesto tych dvoch dni v skole by som robila cez vikend, ale teda neviem, to by bol masaker, vsetko stihnit, no...

kvetinka75
19. aug 2020

@saimaa ja pojdem na dovolenky, paragrafy, neplatene volno. 2 roky to nejako hadam utiahnem. Skoda ze nie su lepsie podmienky

nikkus698
26. dec 2020

Dievčatá mate zle informácie pretože externe sa dá študovať ošetrovateľstvo (Bc) v Trnave a Nitre a je to na 4roky, štúdium si platíte sami
Teraz v januári 2021 si dávam prihlášky na obidve školy.. A keď je to externe tak sa nechodí tak často do školy a po novom nemusíte ani pracovať v zdravotníctve
Ja som momentálne na materskej 🙂😃

esmet
26. dec 2020

@nikkus698 asi nevieš, koľko dní do týždňa to je ? Prípadne, či to je len cez víkendy :D ja som tiež na materskej, ale o 1,5r už musím nastúpiť do roboty a neviem si predstaviť, ktorý zamestnávateľ by ma púšťal cez týždeň 4r do školy :D konkrétne ma zaujíma štúdijum v Trnave.

princeznasevera
26. dec 2020

@lemur11 ja som na dennom studiu ale skrz praxe prestupujem do ciech maju aj naddtavbove studium externe na diplomovanu vseobecnu sestru a stoji to len 300 eur za cele 3 roky studia

janka95
26. dec 2020

Prosím nestudoval niekto pôrodnú asistentku? V máji by som mala končiť praktickú sestru ,(asistent) a chcela by som pokračovať na pôrodnú asistenciu. Dá sa popri práci? 🙂

saimaa
26. dec 2020

@esmet ja som minuly rok pozerala rozvrh hodin , práve v trnave, niekde na ich stranke som si to nasla....skus to pohladat...a tam som si práve nasla, kolko su skole od 1.-4.rocnika...prax ale neviem.. ale ne napriklad by sa to popri práci nedalo, lebo to nie su iba vikendy....a dovolenky si musim vacsinou cerpat v lete, nielen kvoli detom....v nitre pokial viem, maju to nastavene asi tak nejak podobne, ale tam je dostupnych info menej...

nikkus698
27. dec 2020

@esmet to neviem dávam si prihlášku do Trnavy a Ružomberka nakoniec, lebo v Nitre neotvaraju externe oše
Ale dúfam že to nebude každý deň lebo mam 10mesacne bábätko

princeznasevera
27. dec 2020

@nikkus698 do trnavy by som ti neodporucala je tam velmi tazka skola. Mne tam sla kamoska a uz to aj olutovala a chce prestupit spat

qqqqqqqqq
27. dec 2020

@princeznasevera
Ahoj.prosim,mozem sa opytat, prestupujes na Mills?