Externé štúdium na vysokej škole popri deťoch

la_vida_loca
31. jan 2021

Ahojte maminky. Zháňam nejaké osobné skúsenosti s externým štúdiom VŠ popri malých deťoch. Mám 3 deti (1,5r., 3,5 r., 10r.) a chcela by som ešte teraz, posledný rok rodičovskej dovolenky zahájiť štúdium anglického jazyka a anglofónnych kultúr na VŠ v Trnave, externe 4 roky Bc. Je niekto, kto tam toto štúdium absolvoval? Skúsenosti? Dá sa to zvládnuť popri deťoch podla Vás? Vraj keď je to teraz natiahnuté na 4 roky namiesto troch, nie je to až taký masaker... zháňam odvahu, lebo to velmi chcem, ale zas nechcem, aby deti prišli o niečo...len mám už po 30tke a myslím, že je najvyšší čas sa do toho pustiť.

hegrik
31. jan 2021

Ahoj, ja studujem denne (4 rocna dcera), bez manzela by som to nedala, ale vsteko sa da, ak mas podporu. Myslim, ze som zapocula nieco, ze opat by sa malo studovat externe 3 roky?

pininka1
31. jan 2021

Uz som dva roky na rozsirujucom studiu po VS a mam tri deti v takom veku ako ty, zacala som minuly rok a este som aj do prace po materskej nastupila, co som ani neplanovala kedze dcera mala vtedy ledva 2,4 roka a este len nastupila do skolky. Ale nakoniec som vsetko zvladla, muz sa snazil tak si dat sluzby aby bol vzdy v sobotu doma. Horsie bolo skuskove, ucit sa po veceroch je moja smrt,navyse som nevladala ani, ale dala som to.

la_vida_loca
autor
31. jan 2021

@hegrik ahoj, dakujem za odpoveď🙂a aký odbor študuješ? Tiež v Trnave? Či inde?
No na rok 2021/2022 sa stále otvára 4 ročné externé na Bc., o skracovaní som nepočula ale myslím, predpokladám, že tým, že je to o rok viac natiahnuté, nebude tam až taký veľký tlak... Mne to viac menej aj vyhovuje, aj ked predstava že skočím školu v 40tke ma trošku deprimuje🙈😄
Mám tu svokrovcov, a manžel pracuje na smeny, takže má dennú službu, nočnú službu a potom 2 dni voľna a takto dookola a keďže je rovnocenný rodič ako ja a dokáže sa plnohodnote postarať o krpcov samostatne, čo mi dokazuje uz roky, tak verím, že by sme to zvládli...len stále sú tam také malé pochybnosti vo mne, či rodina na to nedoplatí, keď budem vyčerpaná a vynervovaná a protivná🙈

la_vida_loca
autor
31. jan 2021

@pininka1 ahoj, ďakujem za odpoveď 🙂 no teda klobúk dole, máš moj obdiv, 3 deti, škola a práca a zvládaš to?😳👍 Super. Ďakujem za skúsenost

pininka1
31. jan 2021

@la_vida_loca vycerpana aj vynervovana urcite budes, musis sa nastavit tak aby toho bolo co najmenej. A ano hegrik ma pravdu, minister chce aby opat bolo externe len tri roky.

kacena4
31. jan 2021

ahojko ja som bc. robila s 1/2r. dietatom (4te) zalezi vela od toho ake bude studium ci blokovou formou kedy si odkrutis prednasky cca 3-4x za semester + skusky, a ucis sa potom len doma, alebo bude treba chodit viac do skoly, teraz tiez studujem specialnu pedagogiu ak nie si odolna voci stresu je to dost narocne - ale ak si chces ist za svojim cielom zvladnes to

la_vida_loca
autor
31. jan 2021

@kacena4 ahoj, no podľa všetkého, ako som pozerala rozvrh pre tento moj odbor, 1.ročnik externe majú každú sobotu v letnom semestri prednášky od rana do večera... Raz týždenne teda.
No neviem sama posúdiť nakoľko som odolná voči stresu, lebo som v takto ťažkom životnom období ešte nebola, ako budem... Asi mi ostáva len vyskúšať a uvidím. Keď to budem musieť vzdať, že sa to nebude dať zvládnuť bez vážnejších "obetí", tak to proste nechám tak a skúsim neskôr. Asi by som si ale vyčítala, že som ani neskúsila.

hederamonstera
31. jan 2021

A naco ti bude taka skola? Pomoze ti to realne k nejakej praci?

detki
31. jan 2021

@pininka1 ahoj, prosím ťa aký rozširujúci odbor študuješ na VŠ a kde?

la_vida_loca
autor
31. jan 2021

@hederamonstera prekladetel, tlmočník atd...

sonnenshein
31. jan 2021

Dcera mala 2 mesiace a syn 20 mesiacov, ked som nastupila na vysoku. Da sa to zvladnut, samozrejme za predpokladu, ze mas niekoho kto Ti s detmi pomoze.

hederamonstera
31. jan 2021

@la_vida_loca a to sa neda v nejakom kratsom case?

la_vida_loca
autor
31. jan 2021

@hederamonstera urobit vysoku externe sa bohužiaľ v kratšom čase nedá.
Ak chcem mať úradnú pečiatku a živiť sa tým...

catalin
31. jan 2021

@la_vida_loca ja som to vystudovala ale v bb. Da sa to, ale je to narocne.my sme mali prednasky tiez kazdu sobotu.takze vela vikendov slo len na skolu. V poslednych dvoch rocnikoch sme mali dokonca piatky a soboty.na prednasky sme si my mamicky chodili oddychnut. 🙂 skuskove bolo samozrejme o inom.ale nic, co by sa nedalo zvladnut. Prvy rok bol najnarocnejsi, postupne sme si aj my zvykli na nejaky system, rodina aj na to, ze pred skuskovym hryziem 🙂 teraz pokracujem v mgr, kedze na peciatku potrebujes druhy stupen VS. Drzim palce, to das 🙂 mas tri deti, ked zvladas to, skolu das lavou zadnou 🙂

la_vida_loca
autor
31. jan 2021

@catalin ďakujem 🙏🏻 ďakujem moc🙏🏻 toto som potrebovala pocut 😏
A skusky su ako? Vzdy po jednom semestri? Ci aj pocas je skúšanie? Neviem ako to na VŠ chodí 😬

klariska1
31. jan 2021

@la_vida_loca Zaujímavá debata, prispejem aj ja svojou osobnou skúsenosťou. Školu určite zvládneš, ak budeš usilovná, bude Ťa to baviť a budeš chcieť doštudovať. Ale pozom r na to, ten odbor a škola, ktorú spomínaš, nie je priamo prekladateľský odbor, je tam veľa (gro) odborných predmetov z gramatiky, litertúry, histórie, predmetov zameraných na preklad minimum. Hotového prekladateľa z teba táto ani žiadna iná škola neurobí, na dobrého prekladateľa sa musíš vypracovať.
A tej úradne pečiatke - máš trochu skreslené predstavy. Na to, aby si získala úradnú pečiatku súdneho prekladateľa a tlmočníka, musíš mať síce VŠ (aspoň myslím, ale nie som si istá, poznám aj bez VŠ), ale vôbec nemusíš mať vyštudované prekladateľstvo. To je omyl. Štúdium prekladateľstva (čo ty vlastne ani študovať nebudeš) ti pri získaní pečiatky pramálo pomôže.... Na to treba ďalšie a ťažké skúšky. Robila som to cca pred 15 rokmi. Robísa tam právnické minimum (na akreditovaných pracoviskách) a potom odborná skúška z jazyka, a tá bola veľmi, veľmi ťažká. Väčšinou právnické dokumenty preložiť na čas (rôzne dokumenty zo súdu, rozhodnutia, lajstrá z ministerstva, a pod.). Tam bolo potrebné ovládať presnú terminológiu, presný formát, plus, samozrejme, všetko toto aj slovenčine (prekladá sa obojstranne). Veľa ľudí si na tom vylámalo zuby. A ak by si tú pečiatku mala, prekladajú sa odborné dokumenty - hlavne právo, sociálne veci, policajné dokumenty, ekonómia, stavebné dokumentácie a pod. Vieš, ako také veci vyzerajú v angličtine, alebo v slovenčine? Na to ti samotný jazyk stačiť nebude, lebo to nie je len o slovíčkach, ale o kontexte, človek musí vedieť, ktoré z tých slov použiť.... Prípadne tlmočenie na súde, to sa najlepšie robí právnikovii, ktorý do tej oblasti vidí, a super aj ovláda jazyk. A nehovorím o tom, že len úradné preklady ťa neuživia. Ja som bola prekladateľka na voľnej nohe, ale teraz som rada, že som zamestnance a preklady robím len popri a keď môžem. Táto práca vyzerá lákavo, ale má veľa, veľa, naozaj veľa úskalí....

la_vida_loca
autor
31. jan 2021

@klariska1 viem ako to chodí, mamina je súdna prekladateľka. VŠ je pre mňa začiatok. Viem veľmi dobre, aka je cesta a čo všetko ma čaká potom 🙂

pininka1
1. feb 2021

@detki Presov, specialna pedagogika a vychovavatelstvo

catalin
1. feb 2021

@la_vida_loca my sme mali skúškové obdobie v priemere v 2 až 3-týždňovom okne, po skončení prednáškového obdobia, najprv zimný semester a potom letný semester. Počas prednášok sa zvyčajne neskúšalo, ale na hodinách sa hodnotilo zapájanie a aktivita, občas malý testík, seminárka a podobne.

hegrik
1. feb 2021

@la_vida_loca Ahoj, neboj ja tiez dokoncim skolu az v 30 :D, a planujem, ze si dorobim este zdravotnu sestru, studujem na FIf UK v Bratislave.

vlucifuk
1. feb 2021

@la_vida_loca Ja som študovala dva roky rozširujúce dvojročné štúdium s dvoma malými deťmi a teda mám už dávno po 40-ke...Tiež sme me mali prednášky najmä v soboty.Chce to dobrú organizáciu doma,zmieriť sa s tým,že nie vždy bude po víkende upratané,špeciálne počas skúškového a ono to celé rýchlo zbehne.Ja som to chcela mať za sebou,kým boli deti v škôlke,lebo prvý ročník v kombinácii s mojím štúdiom by bol asi väčší záhul,ale isto by sa zvládlo aj to.Ak máš chuť,odhodlanie a podporu partnera,choď do toho...Držím palce....
@pininka1 Jej,aj ja som študovala špecku v PO,končila som minulý rok...😉

tl999
14. feb 2021

@vlucifuk čo si študovala?

kikuska872
14. feb 2021

Ahoj, študujem už 2 rok denné štúdium (ošetrovatelstvo) .. A mám 2 a pol ročnú dcérku..... všetko sa dá ak sa chce a hlavne ak je podpora od manžela !!!! A popri tom staviame dom svojpomocne....

vlucifuk
14. feb 2021

@tl999 Špeciálnu pedagogiku.

pininka1
14. feb 2021

@vlucifuk ahoj, ake boli statnice, vela vas drvili

vlucifuk
14. feb 2021

@pininka1 Niekedy viac,niekedy menej,podľa nálady a dňa.Boli sme rozdelení na viac dní a každý deň,tusím,aj niekto štátnice neurobil,ale v auguste na opravnom už urobili všetci...

pininka1
14. feb 2021

@vlucifuk ja to tiez tak vidim, ze asi az august dam,hehe

vlucifuk
14. feb 2021

@pininka1 Určite do toho treba ísť,aj keď má človek pocit,že nie je na 100% pripravený.My sme spolu so štátnicami obhajovali záverečnú prácu,takže časť otázok bola z tej oblasti ako práca.

pininka1
14. feb 2021

@vlucifuk chapem, aj my to takto mame mat. Nechapem len to, ze do 22.5 mame.semester, mame mat 6 skusok a v polke juna statnice. To aj vy ste takto mali??

vlucifuk
14. feb 2021

@pininka1 Áno,presne,ale väčšina vyučujúcich chcela mať tie skúšky sama rýchlo z krku,tak sme dostávali termíny ku koncu semestra ešte pred skúškovým.Resp.namiesto skúšok sme mali odovzdať rozsiahlejšie seminárne práce,príp. sme robili online testy,pretože,tuším,akurát v tom období bol lockdown.Ale dali sme to všetko ešte pred skúškovým.Na štátnice a obhajobu sme už ale museli osobne.Rúško,rukavice a ideš.😉Nám celkom vyhovovalo,že nám kvôli lockdownu odpustili prax...To bolo veľké plus pre nás,keďže všetci sme z praxe.