Externé štúdium - učiteľka v MŠ a vychovávateľka

25. sep 2022

Zdravím všetkých, veľmi by som chcela pracovať ako učiteľka v škôlke. Práve študujem školu úplne iného zamerania, pretože som pred tým ešte nevedela, že by ma toto bavilo. Prestupovať z tejto školy už nechcem, tak mám takú otázku.
Dá sa tento odbor študovať externe? Viem, že je dvojročné pomaturitné štúdium, ale mňa zaujíma či sa dá študovať normálne 4 roky, lenže externe. A tak by som vlastne študovala tú školu na ktorú teraz chodím denne a túto externe (ak by ma prijali). Dalo by sa to?

kuba_art
25. sep 2022

Chces strednú školu alebo vysokú? Pokiaľ strednú tak si myslím, že na Slovensku na to nie je systém spravený aby to šlo ale.pokiaľ máš namysli vysokú tak vieš súčasne študovať 2 školy bezproblémov, prípadne keď budeš mať bakalára tak si vieš dorobiť DPŠ čo je podľa mňa viac výhodnejšie priateľka si to robí tento rok končí aj školu aj toto DPŠ a už pracuje normálne v škole ako vychovávateľka

autor
25. sep 2022

@kuba_art
Mám na mysli strednú školu. Práve chodím do 2.ročníka. Tak skúsim potom to pomaturitné... Díky za odpoveď

luccija
25. sep 2022

Staci Ti spravit externe 2 r pomaturitne

nikto2234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronika3110
26. sep 2022

Stačí to aj 2 roky pomaturitné, ale budeš mat naozaj nízky plat…
Externe sa študovať dá, trvá to 4 roky, samozrejme až po maturite, keďže to je VŠ a aj plat je vyšší, keďže budeš mat titul

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
29. sep 2022

@veronika3110 Ale tam sú oveľa ťažšie prijímačky, nie?

veronika3110
29. sep 2022

práveže vôbec.. na strednú pomaturitné sa robia talentovky (hudobná, literárna...) a na VŠ sa nerobí nič, len výsledy zo štúdia....a kedže ide o externé štúdium, ktoré je platené, väčšinou vezmú aj viac ľudí ako pôvodne chceli...
teda podľa toho na akú školu by si šla... každá môže mať iné podmienky a niekde aj VŠ robí prijímačky
V BB som robila testy, v PO nič - šla som nakoniec do PO kvôli tomu, že je to lepšie dochádzanie pre mňa a škola bola len v soboty a v BB bola aj v piatok

kate_cs
29. sep 2022

V mojich časoch sa na pedagogickú (VŠ) nerobili prijímačky, brali podľa vysvedčenia, alebo všetkých a v prvom ročníku sa to pretriedilo. Ale študuje sa 4 roky Bc. a potom 2 roky na Mgr. Keď by si išla externe, musíš si to platiť všetko, čo nie sú úplne malé sumy.
K pomaturitnemu dvojročnému štúdiu potrebuješ mat najskôr ukončenú strednú školu a urobiť prijímačky. Tiež sa za štúdium platí.

veronika3110
29. sep 2022

@kate_cs Mgr. je tiež dlhšie - 3 roky (externe) ja osobne som platila za Bc 750€ ročne a za Mgr. teraz platím 840€ - kolegyňa robila v LE pomaturitné (tento rok skončila) a tam to stálo nejakých 350€

autor
29. sep 2022

@kate_cs Podľa vysvedčenia zo strednej? Dúfam, že nie zo základnej, lebo vtedy som nemala veľmi dobré známky😓

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
29. sep 2022

@veronika3110 Fuuu... Nečakala som, že to je až také drahé. 😃 Ale mňa by to naozaj bavilo.
Uvidím ešte, že či pôjdem na pomaturitné 2- ročné, alebo na výšku (ak to budem ešte stále chcieť).

kvetinka75
29. sep 2022

@luccija ale ona maturitu asi ešte nemá, keď píše že je v 2.ročníku

veronika3110
29. sep 2022

no je to veru dosť.. 4 roky 750 a 3 roky 840 :D ale tak ja to beriem, že si zvýšim kvalifikáciu, budem väčší odborník a to školné sa mi raz vráti na plate :D dúfam :D
ale kedže učím od strednej, tak som hned po štátniciach videla rozdiel na výplatnej páske

autor
29. sep 2022

@kvetinka75 ešte nie

autor
29. sep 2022

@veronika3110 Tak to ste študovali ešte 7 rokov po strednej škole?

kvetinka75
29. sep 2022

tak si treba dorobiť maturitu a potom môžeš ísť externe študovať. Externé sú pre tých, ktorí už jednu maturitu majú a na škole študujú už iba odborné predmety

kvetinka75
29. sep 2022

@veronika3110 ale už sa má externé štúdium zase skrátiť na 5 rokov. Síce možno pôjdu poplatky hore,

veronika3110
29. sep 2022

no tento rok to je 6. rok - som akurát na MD, ale ten siedmy už dokončím :D

veronika3110
29. sep 2022

@kvetinka75 áno, je to už schválené, ale tento rok aj napriek tomu trvá štúdium dlhšie
a áno, nie len poplatky, ale tiež si myslím, žeby aj to štúdium bolo náročnejšie - pretože tie isté predmety treba stihnúť za kratší čas a tak...

kvetinka75
29. sep 2022

@veronika3110 ale kedysi bolo teiž 5 ročné a stíhalo sa. Viem, že až od budúceho roka je skrátené. Ja som za kratšiu formu. 7 rokov na výške je ozaj veľa.

veronika3110
29. sep 2022

@kvetinka75 samozrejme, ja súhlasím, len mne osobne je to takto pohodlnejšie, že idem len v soboty a aj to nie každú.. že je to proste také pohodovejšie a menej stresujúce..
jasné, že sa stíhalo.. ved ked sa musí, tak sa musí.. :D

danielle21
29. sep 2022

6 rokov na výške, plat v cistom 780 eur som mala, teraz som na MD, so strednou školou to bude ešte menej oveľa, uvidis ci ta bude baviť aj tak 😄 ja už rozmýšľam nad iným smerom, toto je otras

veronika3110
29. sep 2022

@danielle21 presne som na tom istom :D mňa to baví, inak by som to nerobila, preto každej kolegyni, ktorá k nám príde po strednej hovorím že rýchlo si dávaj prihlášku...
ja som bola frajerka, ked po strednej mi prvá výplata prišla 490€ (rok 2017) - samozrejme, že teraz je to viac, ale aj tak je problém vyžiť... vidím to teraz, ked treba platiť energie a hypotéku.... takže ak učiteľka, tak študovať a študovať, aby bol ten plat čím vyšší

autor
29. sep 2022

@kvetinka75 Viem. Ja si len zisťujem, čo by som mohla študovať ďalej, ak ešte stále budem chcieť ísť niečo ďalej študovať. Chcela som len vedieť, že či sa dá študovať dve stredné školy naraz, ale asi sa nedá, tak rozmýšľam nad tým štúdiom po maturite, alebo nad tou výškou.

lapersefona
13. okt 2022

Ja osobne ti odporucam kedze si este mladucka a bezdetna ist na Vš lebo pomaturitne 2 rocne budes mat nainozsiu platovu triedu. Ked chces v skolke robit staci ti iba 3 rocne bakalarske studium.