Ísť či neísť na vysokú školu?

22abigail22
27. apr 2019

U nás platí pravidlo, že pokiaľ chceme ísť na vysoku školu, musíme si to sami financovať (keďže nejde o "povinnú školu").

Moje plány boli také, že po maturite nepôjdem rovno na výšku ale zoberiem si rok voľno aby som mohla pracovať a zarobiť si na štúdium.
Uvedomila som si, že aj keby idem na denné štúdium, musím mať peniaze na napr. intrák, cestovné, obedy a pod.
Keby pracujem celý rok a šetrila by čo najviac, mohla som si všetko dovoliť a postupom čase si pokojne nájsť brigádu v meste kde študujem.

Pekne a premyslené plány, že?
Lenže kvôli rodinný dôvodov mi plán padol ako dom z kariet.

V poslednom dobe mi každý (kolegovia, súrodenci, známi), že by som mala ísť na výšku.
Teraz mám na to príležitosť.

Ja som však proti tomu aby som išla na výšku zo viacerých dôvodov:
1. Zmaturovala som v roku 2016. Už 3 roky som mimo štúdium a vôbec mi škola nechýba
2. Neviem na akú výšku sa mám prihlásiť. Nemám vysnívanú školu ani zamestnanie
3. Podľa mňa je lepšie sa prihlásiť na kurz. Zaplatíš zaň, si tam max rok, získaš si potrebné info/prax a na konci dostaneš certifikát.
4. Poznám veľa ľudí, ktorý študovali a úspešne dokončili vysokú školu a nezískali a nič lepšie zamestnanie. Robia napr ako čašníčky alebo v McDonald's.

Čo si o tom myslíte vy vážený? Ste za aby sa za vysoku školu ale proti?

evittam
28. apr 2019

@jatva Stale "tocis" svoje. Ako sa mu vyplatí a da do budúcna viac niekto kto nema paru o uctovnictve (teda len veľkú teóriu) a nema ani kde vo firme ziskat prax ked len vari kávu a vybavuje korešpondenciu a ine veci netykajuce sa uctovnictva?! O tom ja cely cas pisem. Ty pises uplne nieco ine-ano ak ma kde a ako sa zaucit napr.pomaha úctovnicke, mzdarke,......to je celkom nieco ine.

evittam
28. apr 2019

@hettinka Samozrejme, že som si to nevycucala z prsta. 😁😉 Uz som vyššie napísala.😉

jatva
28. apr 2019

@evittam tak ale to uz je na tom zamestnavatelovi. Ak trocha premysla, vie to vyuzit. Ak chce sekretarku na to, aby aby kukal pod suknu, jasne, ze mu staci babika, co nevie do 5 naratat a tej bude stacit aj menej. Ak vezme sikovnu babu a bude jej postupne davat zlozitejsie ulohy, tak moze a mal by do nej investovat viac. To je cele.

evittam
28. apr 2019

@jatva No lenže moze jej davat zložítejsie ulohy len do vysky jej možnosti a vedomosti. DP firme asi nespraví len na zaklade zadania poziadavky a vyššieho nároku zamestnavatela.😉

jatva
28. apr 2019

@evittam A to su naozaj tie vedomosti z ekonomky tak zle?

evittam
28. apr 2019

@jatva Tak teoria je jedna vec a prax uplne nieco ine. Pokial len študovala a nema ziadnu prax tak bohužiaľ.

amarilka26
28. apr 2019

Skus si pozriet viacere VS na internete, co ponukaju ake odbory. Hlavne ziadne pedagogicke a filozoficke. Ja som isla studovat 6 rokov po strednej a to strojarinu 🙂 len teda dialkovo, takze som mala 6 rokov postarane o program v sobotu. Ale nelutujem. Otvorilo mi to tak troska dvere. Ak by som isla teraz este studovat, tak urcite na STU Mtf Trnava a odbor kvalita...neviem ako presne bol ten odbor. Inak zo strednej zo strojariny ma vyhodili po roku lebo ma to nebavilo, ale asi mi to bolo sudene 🙂 no a vyberala som podla toho ze sa tam bralo bez prijmaciek 🙂))) bolo to velmi tazke pre mna na zaciatku studia, absolvovala som vela doucovania, ale velmi ma to chytilo a tak si povedala ze to dam aj keby co bolo 🙂 Urcite chod studovat.

jatva
28. apr 2019

@evittam a nie je ta teoria nakolko dobra, ze staci len natuknut ako sa to robi v praxi? Ze pozna princip a len sa uvedie do praxe?

hettinka
28. apr 2019

@evittam ani VŠ neurobí dnes z človeka hneď odborníka, hoci dnes už sú vysoké škole, kde študenti praxujú priamo vo firmách a minimálne pri diplomovke už musia spolupracovať s firmami. No prax musí nabrať potom priamo pri práci, VŠ mu dá ten všeobecný základ a ak chce, môže sa už počas štúdia viac profilovať.
Dnes už je nutné celoživotne sa vzdelávať, nech už človek robí čokoľvek ... neexistuje, že skobnčí VŠ a s tým si vystačí do dôchodku.
Ja som učiteľka a každý rok chodím aj na 2 vzdelávania + samoštúdium + webináre na nete a ďalšie veci, lebo inak by som deckám dávno nestačila.

jatva
28. apr 2019

@hettinka co ucis?

hettinka
28. apr 2019

@jatva nemčinu a angličtinu

evittam
28. apr 2019

@hettinka To asi nepatrilo mne.😉 Toto mne pisat nemusíš.
@jatva Myslim,ze uz som sa vyjadrila viac nez jasne.

jatva
28. apr 2019
eliska13
28. apr 2019

@amarilka26 prečo by si odporúčala STU v Trnave?

amarilka26
28. apr 2019

@eliska13 studovala som tam.

evaachesa
29. apr 2019

@evittamma skor s vyskou hypoteky, schvalit ti ju schvalia len ide o to ze aku sumu. Vtedy este davali 100% a jemu chceli dat 80%. Ked dolozil diplom, odklepli mu 100%. je to fakt na hlavu.

miriam11
29. apr 2019

@jatva nie, ja som to myslela tak, ze ak citi, ze sa chce ďalej vzdelavat a posunut sa trošku a nestačí jej maturita, tak nech ide. Ojojoj, ja poznam xy Ing. Blbcov, čo im školy doplatili rodicia. Ja som mala ten pocit, ze potrebujem ísť dalej. Ked vsak pozriem ponuky práce - vacsinou VŠ a jazyky požadujú. Možno by jej bolo s ňou lahsie. Netriedim si ľudí podla vzdelania, nechcela som sa nikoho dotknut.

simca06022011
29. apr 2019

@22abigail22 keď nemáš vysnívanú profesiu, neviem na čo by si tam mala chodiť. Ak len kvôli titulu, choď externe, popri práci v pohode stíhaš.