Je tu školský knihovník alebo knihovníčka?

juliet86
21. jún 2018

Ahojte. Je tu niekto kto toto vykonava na skole a hodil by so mnou rec? Dakujem!!!!

juliet86
autor
22. jún 2018

Stale ta hladam ;) na slovensku je par tisic skolskych kniznic fakt sa tu jedna nenajde ;)

sammy
22. jún 2018

@juliet86 Školský knihovník je väčšinou zároveň aj učiteľ, vyskúšaj sa spýtať v skupine Učiteľky na MK.

loyda
22. jún 2018

Studovala som knihovnictvo, mozno pomozem ;)

0silvia0
22. jún 2018

@juliet86 skolskeho knihovnika robi hocikto, je to nenarocna funkcia a v kazdej skole je iny system fungovania...

0silvia0
22. jún 2018

@juliet86 tiež mám vyštudované knihovníctvo, takže bolo by možno lepšie napísať, čo konkrétne potrebuješ.

juliet86
autor
22. jún 2018

Nuz. Ide mi o oficialnu skolsku kniznicu. A sice taku co je zaregistrovana na ministerstve. Nasla som odporucanie ze aj pri malej skolskej kniznici do 250pouzivatelov by knihovnik mal mat 0.5 uvazku a administrativny pracovnik 1.0 uvazku. Na staranie sa o kniznicu. Treba mat statut urceny elektronicky system. Prirucka pre skolskeho knihovnika ma 150stran plus zakon 126 plus metodiky....
Plus pisat statistiky na ministerstvo plus odporucane priestory literatura atd atd. Plus mozna pokuta 2000eur pokial nieco nie je dodrzane? A ze na kniznicu ma istc5 percent z rozpoctu na ziaka..
Pride mi to administrativne a byrokraticky extremne narocne a unavujuce a plus iniciativa zachranme skolske kniznice uvadza statistiku ze vacsina knihivnikov to vzda po roku dvoch... ze knihovnik je akymsi strojom a uradnikom na tabulky a normy ze nepracuje s literaturou slovom a ziakom ale skor tymto. Zaujimal by ma vas nazor skusenost vedomost. Dakujem

juliet86
autor
22. jún 2018

@loyda
@0silvia0 caute baby moj dotaz vyssie

0silvia0
22. jún 2018

@juliet86 no ale toto nie je otázka na knihovníka, ale skôr na vedenie školy a zriaďovateľa.

juliet86
autor
22. jún 2018

@0silvia0 nuz samozrejme zriadenie je na nich ale mna zaujima ze nacitat zakon si viem a odporucania ale zaujima ma aka je na skolach ta prax. Ako sa to dodrziava, kontroluje ako realne to v praxi vyzera. Casovo a inak...

cacianka
22. jún 2018

Aj ja som pracovala v kniznici sice verejnej ale v budove ZS a skola toto vobec neriesila.deti chodili k nam

juliet86
autor
23. jún 2018

@cacianka chapem len mna zaujima specificky skolska ale dakujem

miculienka
23. jún 2018

Ja som školský knihovník, je to tak ako píšeš, hromada predpisov, príkazov, povinností, ja vediem knižnicu asi 14.rok, keď som začínala, bolo to jednoduchšie, výkazy sa robili jednoduchšie, nebolo treba viesť toľko záznamov ako teraz, deti chodili raz do týždňa v určenom čase, ja som mala príplatok za vedenie knižnice. Teraz vediem knižnicu ako krúžok cez CVČ, popri elektronickom spracovaní musím mať to isté aj papierovo, trávim oveľa viac času knižnicovanim ako predtým, plus keď je to krúžok, tak musím deťom chystať aktivity na podporu čítania, súťaže, aktivity, platená som cez CVČ.

juliet86
autor
23. jún 2018

@miculienka dakujem za info!!! Ty si presne osoba co hladam!!! Mozem sa Ta spytat z Tvojej perspektivy v com vlastne je vyhoda mat "oficialnu" skolsku kniznicu oproti "neoficialnej"?? Okrem toho ze skola sa ukaze pred ministerstvom kvazi??? Granty a podporu viem dostat aj odinakial... viem ze ta transformacia prisla po roku 2tisic.. fakt by som ocenila este viac tvojich skusenosti. Kolko napr ti to zaberie tyzdenne pri akom velkom fonde/ziakoch. Zvadzam teraz taky velky vnutorny boj sama so sebou a chystam sana rozhovor s riaditelom tak sa snazim co najviac zistit z praxe.. mozme aj sukromne ak chces...

miculienka
23. jún 2018

@juliet86 ja by som radšej takú neoficialnu, však keď ide o to, aby si decká požičiavali knihy a čítali, to sa dá aj bez týchto komplikácií - papierovačky a PC verzia, podľa mňa je toto úplne prehnané s tými všetkými povinnosťami, inak na fb je fajn skupina - milujeme školské knižnice, tam by si našla aj viac spriaznených týmto smerom , mňa inak tiež šéfka dotlačila povinne k elektronizacii, potom je to o tom, že z hora zadávajú projekty a kadečo, my sa zapájame aby sme boli aktívni a pod. a páni hore si odfajknu akciu

miculienka
23. jún 2018

@juliet86 každý týždeň mám knižnicu ako krúžok, takže okrem toho, že si požičiavajú musím pripraviť aj nejaké aktivity, takže 4hodky iste, pokiaľ robím akciu - pasovačka, burza kníh, čarovné popoludnie a pod. tak to aj viac hodín, potom ešte musím prirátať čas keď nahadzujem knihy do PC, keď sme ten projekt získali, tak som polroka denne nahadzovala kým som to urobila ešte aj s tehu bruchom, to bola najväčšia fuška