Ľutujete niečo vo výchove vášho (teraz už) pubertiaka?

mirkavic
3. okt 2019

Ahojte, rada by som založila diskusiu určenú pre mamičky, ktoré majú už staršie deti (v puberte/dospelé). Máte nejaké záležitosti, ktoré ľutujete že ste pre nich nespravili/nenaučili, ľutujete momenty prípadne zlozvyky, ktoré sa už nedajú vrátiť a spraviť inak?... Alebo ak máte nejaké škaredé alebo aj pekné spomienky a návyky z výchovy dieťaťa, ktoré Vám to teraz vracia či už v dobrom alebo zlom? Sem s nimi, budem veľmi vďačná a snáď si vezmem aj príklad ako to robiť alebo nerobiť 🙂 Ďakujem a myslím si, že táto téma bude zaujímavá aj pre veľa iných novopečených mamičiek 😉

monca0021
3. okt 2019

Pripnem sa určite sa mi bude dobre citat rady mamičiek (aj keď ešte dietatko nemám ale čakám)
Ja len za svojich rodičov myslím si že sú radi že som mala prísnejšiu výchovu lebo v dnešnej dobe nechať deti robiť si čo chcú podľa mna nieje ok.

janulka1802
3. okt 2019

Hm vyslovene žeby som niečo ľutovala to nie vychovávam s najlepším úmyslom aj poláskam aj pokricim aj po zadku dám určite robím aj chyby nejaké výsledky už vidím a som spokojná čas ešte ukáže ako sa mi to podarilo

janickacrazy
3. okt 2019

@mirkavic Ja mám 19-ročného syna a jediné, čo ľutujem, že som ho dala do školky, ked nemal ešte ani 3 roky, lebo to ťažko znášal a dlho plakal, každé ráno, no ja som už začala chodiť do práce, tak som myslela, že si zvykne, ale bolo to veľmi náročné pre obe strany, teraz by som ho dala neskor.

suzitok
3. okt 2019

Ja mam 20, 15 a 4 rocnych chlapcov...lutujem a neodpustim si, ze som prvych dvoch dala velmi skoro do škôlky, prvy mal 18mesiacov, druhy 2roky...stratila som najvzacnejsie chvile snimi, momenty, ktore mali patrit mne, dostávali učiteľky....veci, ktore som ich mala ucit ja, zdieľali snimi cudzie zeny...a áno, vratilo sa mi to neskor, ked boli starší, vzdy ma zabolelo, ked mi syn povedal "pamatas ako som prvy krat urobil toto, urobil tamto?" ...ja som len mlcky sedela a nemala zrazu odpoveď....
Neboli sme financne na tom nejako vynikajuco, ale nebolo to ani neúnosné, cize by sme to zvladli, aj keby som bola s chlapcami doma...
Najmensi je teraz druhy rok v škôlke, davam ho len na pol dňa, budem snim doma, kym nepojde do skoly...velmi si to uzivam, ale stale mam zle svedomie voci tym prvym dvom, ze toto som im nedala...

maminuska
3. okt 2019

Ja u svojich starších detí ľutujem to akého som im vybrala otca , to považujem vo vzťahu k nim za svoj najväčší prehrešok .
Neľutujem svoju prísno-láskavú výchovu , ani to že som struhla riadnu synovi v 16 rokoch keď sa nevedel zmestiť do kože , neľutujem ani to že som mala na deti vysoké požiadavky čo sa týka samostatnosti , dnes sa mi to v dobrom vracia , deti sa mi domov vracajú , volajú mi , keď je problém tak ma žiadajú o radu .
Takže za mňa nie liberálna výchova , ale skôr tá prísnejšia.

nikpa
3. okt 2019

@suzitok
@janickacrazy ,,potešilo,, ma to čo ste napisali. Syn bude mať 2 roky a okolo mňa väčšina mamiciek ktoré majú približne rovnako staré deti, už sú v jasliach alebo v škôlke. Keď sme doobeda na ihrisku, je tam doslova prázdno, naopak poobede je tam detí ako my neúrekom. Pýtam sa sama seba či som vadna keď som s ním ešte doma?! Ale nedalo by mi to, nemohla by som ho dať do škôlky v tomto veku. Keby som musela z finančného hľadiska, samozrejme nevybrala by som si. Ale hovorím si, že je to vek kedy ma potrebuje najviac a odlúčenie by bolo pre neho stresujúce a momenty ktoré teraz zažíva sa nikdy nezopakuju... prvé slová, objavovanie. Užívam si s ním každý deň kým sa budem musieť vrátiť do práce. A Vám ženy ktoré to teraz ľutujete, verte, mrzí ma to ale Vaše deti Vás určite milujú rovnako aj keď chodili do škôlky skôr ♥️😄 a ďakujem za Vaše slová. Uistili ma v tom že robím dobre.

0silvia0
3. okt 2019

@mirkavic lutujem ze som ich viac nestiskala a nebozkavala ked boli mali, lutujem, ze som si ich viac nevedela vychutnat. Lutujem, ze syna som kojila len 18 mesiacov a nasilne ho odstavila. Dceru som kojila 3 roky a odstavila sa sama.
Jednoducho to, co mamy malych deti povazuju za problemy a starosti(nevyspatost, choroby, neustaly dohlad) s odstupom casu beru uplne inak prichodom inych starosti...

saskia_98
3. okt 2019

Moj oco do dnes sam sebe vyčita že nevidel bratov vyrastat. Ked boli malí, bol na kamione. Teraz ked mam ja syna, stale ked pride ocino domov sa snazim byt u mamky a oco si uziva tie chvile ked je s drobcom a stale ked ide zas na kamion, odchadza s plačom lebo mu moj maly darebačik 😁 jednoducho chýba. A moj manzel robi tu istu chybu ale nechce si dat povedat ze peniazmi nam jeho pritomnost nevynahradi 😔

nini1010
3. okt 2019

Lutujem ze som si dcerku ked bola babanko nevynosila viac na rukach tak,ako to teraz robim pri synovi.Mala som ju fantasticky naucenu,mala som popri nej cas aj na ine veci.Sme si dodnes velmi blizke ale niekedy si hivorim,ze by nebola na mna tak extremne nacickana a nevyzadovala tolko mojkania keby som jej ho dala este viac ked bola mala a teda zaspavala by mi na rukach.Neviem....Lutovat je ale asi prisilne slovo,lebo som v danej dobe robila to,co som povazovala za najspravnejsie.Ano a nekricala by som tolko.

0silvia0
3. okt 2019

@nini1010 ano, aj ja lutujem kricanie na deti, teraz to povazujem za hrozne trapne spravanie, vsetko sa da vyriesit v pokoji.

katkakub
3. okt 2019

@mirkavic krasna tema. este mam len 2 male kusy,.tak si rada precitam 🙂

miricka25
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminuska
3. okt 2019

@0silvia0 všetko sa nedá vyriešiť v pokoji , sú situácie kedy sa musí uplatniť rodičovské vedenie aj tvrdšie.

0silvia0
3. okt 2019

@maminuska ale rozhodne netreba hucat, bliakat alebo hystericky kricat. Staci razne a pokojne povedat - toto som mala na mysli.
Ja som niekedy bola az hystericka, co teraz lutujem.

maminuska
3. okt 2019

@0silvia0 tak to áno. Ja som síce kričala minimálne ale ráznosti bolo u nás viac, zväčša bliakali deti po mne aká som hrozná .

maminuska
3. okt 2019

Ale verte mi nie je nič krajšie keď vám 20 ročný vysokoškolák povie že mama ďakujem ti za to ako si ma vychovala , aj za tú facku čo si mi struhla zaslúžil som si . Aj za to že si trvala na angličtine aj za to že si drvila ruštinu , aj za to že si ma nepustila na chatu , kde potom bola záchranka čo sa spili do nemoty...

saskia_98
3. okt 2019

@maminuska neviem kolko mas rokov ale ja ked som bola v puberte, cca 14-15 tiez bola mama najhorsia. Skratka ma drzala na kratko. Kym moji rovesnici chodili pit a chaty ja som doma sedela. Vtedy som jej aj ja vykricala ze je najhorsia a bla bla. Dnes si mamku velmi vazim. Vychovala ma tak, ze mam 21 a mam svoju rodinu, svoje dieta zatial kym moje rovesničky nevedia ani len ryžu uvarit. A vazim si maminu narozdiel od rovesnikov. Cize vychovu si mala podobnu ako mamina ale bola to lepsia vychova ako tie co mali stale vsetko .. ☺

maminuska
3. okt 2019

@saskia_98 moja najstaršia dcéra má 24 rokov, takže by som ti mohla byť mama. 14-15-16 to je taký teľací vek , vtedy deti vykríkajú všelijaké veci .

saskia_98
3. okt 2019

@maminuska noo mohla ja mam 21 😁 ja som tym len chcela povedat ze si dala detom skvelu vychovu 😊

harmona
4. okt 2019

Suhlasim @saskia_98 🙂 Ale je to presne to, ze deti pochopia az neskor, ze rodicia im chceli dobre. Ze vsetko malo nejaky zmysel 🙂

zuzkavladko
4. okt 2019

To je krasna tema. Bilancovat zatial nemozem, drobec ma len tri roky. ALE ozyvam sa ako problemova pubertacka, ktora ma uz 36 rokov, manzela, syna, ... Ked som bola v puberte som vela krat vykricala mojej mame, ze ju neznasnam a ze budem ina mama ako ona. V puberte som sa vlacila so starsim chalanom, chodila poza skolu, mala na haku vsetky autority....kym mi moja mama nepovedala BUD/ALEBO a poslala ma robit do Francuzska, umyvat rite malym francuzom/au pair. To ma strasne vela naucilo a vdaka mojej prisnej maminke som teraz tam, kde som...btw okrem vsetkeho mgr titul z francuzstiny 😀

saskia_98
4. okt 2019

@harmona ja som to pochopila ked sa mi narodil moj syn 🙂 a najviac na com sa dnes smejeme je, ze cele tehotenstvo som hovorila mamči že nebudem taka matka aka je ona, ze budem lepsia a uprimne ? Som presne taka ista 😂 uplne sposoby vychovy syna mam tie iste. Ale som stastna ze mam taku mamku aku mám. ☺

januska20
4. okt 2019

@mirkavic super téma,som zvedavá na ďalšie príspevky

evkano1402
4. okt 2019

lutujem, ze som dovolila svojim rodicom najma mame zasahovat do mojej vychovy.

maminuska
4. okt 2019

@saskia_98 k tomuto mám perfektný zážitok zo včerajška ... 20 ročný syn sa mi vrátil zo školy domov , kým sa vybaľoval a hádzal mi veci do špinavého prádla , tak moja začínajúca 10 ročná pubertiačka mala kopec kecov o tom prečo musí spravit hento a tamto a že potom , až to synátor nevydržal a hovorí jej : Romana prestať , urobíš to a hotovo . Tak ako povedala mama.
Nad tým sa dokáže len človek pousmiať , lebo v tomto veku mi vykrikoval podobné .

via88
4. okt 2019

@maminuska 🙂 zlatee

patys123
4. okt 2019

Perfektná tema! Ja by som tak isto nedala prveho syna tak skoro do skolky i ked nasa financna situacia bola v tom case katastrofalna cize sa na to tak trochu vyhovaram, no ten cas so synom to nevrati to je fakt. Dalej by som sa snazila svoje deti viac pocuvat a prejavovat aj nadsenie z toho co hovoria a co je pre nich v tej chvili dolezite, precitit to tak ako oni. Nie zeby som nepocuvala ale povedzem si pravdu ze velakat popri inych povinnostiach to je jednym u chom dnu druhym von a ideme si vo svete doapelych. A dalej co mam odpozorovane z vychovy mojich svokrovcov vs. mojich rodicov je ked teraz vidim ako sa k rodicom spravaju moji bratia (dospeli) ze maju nasich na haku, mam pocit ze rodina im ani nechyba. Moj manzel so svojimi surodencami (a to su 30tnici) svojich rodicov zeru, co mama povie to je svate, vazia si ich a vzdy si na nich vedia najst cas jednoducho u nich vidiet silu a jednotu rodiny. Podla mna je to tym kolko casu im ako detom venovali, ze u nich boli jasne a tvrde pravidla no napriek tomu sa vsetko u nich doteraz riesi v klude, ziadne hystericke vylely ako to bolo velakrat u nas.

suzitok
4. okt 2019

@maminuska Presne toto! Ja som sa koľko naplakala a po nociach nespala kvoli mojmu synovi...dnes ma 20 a je to slušný človek a ked pride a len tak mi kupi nejaku drobnosť, alebo poďakuje za niečo, co som prenho pred rokmi urobila a uz aj zabudla...toto su najkrajsie chvile a vtedy vidim zmysel toho všetkého ☺️