Mám sociálnu prácu, pedagogické minimum a chcem učiť

ika777
13. máj 2016

Ahojte, ak by sa tu niekto našiel kto mi vie poradiť, mám ukončenú Pedagogickú fakultu odbor sociálna práca, dorobené pedagogické minimum a chcela by som vyučovať slovenský jazyk a literatúru, ktorá sa dá rozšíriť cez Univerzitu Komenského v ba, štúdium je dvojročné a neviem či na základe toho po skončení štúdia budem oprávnená vyučovať SJ a L. Pýtam sa pretoč či tú náhodou nie je niekto kto takto študoval či si dorábal nejaký predmeť.ďakujem

svetluska82
13. máj 2016

@ika777 ano budes plne kvalifikovana

gir
13. máj 2016

So sociálnou prácou určite budeš učiť slovenčinu. Rozširovať nemáš čo, musíš mať ukončené vzdelanie odbor: slovenský jazyk a literatúra, 🙂

ginepra
13. máj 2016

Napíš si na študijné oddelenie UK

anega79
13. máj 2016

@gir az taku pravdu nemas, mam znamu co uci a doplna si vyucovanie dejepisu 2 rocnou skolou na UCM.

gir
13. máj 2016

Ako môže učiť slovenčinu, keď má skončenú sociálnu prácu? Môžeš si rozšíriť predmety ale aký predmet je sociálna práca?

zuska2001
13. máj 2016

ak más diplom vysokoškolský a pedagogické minimum a dorobíš si SJ, budeš plne kvalifikovaná na vyučovanie slovenčiny. Mám takto vyštudovanú AJ a okrem toho učím na vysokej, ktorá takéto vzdelanie sprostredkováva. Každý deň riešim podobné otázky.

lelocka
13. máj 2016

@gir tiez si myslim, ze je to nejake cudne, aby clovek, ktory vystudoval soc. pracu ucil slovensky jazyk. Kamoska studovala soc. pedagogiku, chcela ucit, zial mohla len rozsirujuce tie predmety, ktore spadali pod jej odbor. Tusim nejaka nauka o spolocnosti, ci co a pod. Cize nic poriadne z toho nemala. Tak sa dala opat na VS...
Ked si predstavim, ze clovek sa uci na VS momentalne 7 rokov slovensky jazyk a niekto len prebehne 2 roky, je to velmi malicko.
Neviem, podla mna sa to neda...skus napisat, alebo zavolat na studujne.. 🙂

svetluska82
14. máj 2016

dievcata ako clovek od fachu, Vam pisem ze moze.Zakladne vzdelanie je soc.praca, potom si doplnila ped.minimum, co ju opravnuje vyucovat. A nasledne si chce rozsirit aprobaciu o SJL. Podobne si ucitelia rozsiruju aprobacie o dalsie predmety. Bude plne kvalifikovana...Hold nase zakona

sorciera24
14. máj 2016

je to tak, ak mas dorobene pedagogicke minimum k soc. praci, naozaj ti na kvalifikovane vyucovanie SJL staci doplnit rozsirujucim 2rocnym studiom predmet SJL...a ano, robi to UK v BA

bianca
14. máj 2016

no a potom to tak vyzera ako vyzera na nasich skolach.

zuzana76
14. máj 2016

@lelocka slovensky jazyk sa studuje 7 rokov? nechapem

@ika777 ano, budes kvalifikovana

zuzana76
14. máj 2016

@bianca preco by si ucitelia nemohli rozsirovat pole svojej posobnosti? ja tiez studujem treti aprobacny predmet a mam mnoho kolegov, ktori napokon zakotvili a ucia nakoniec az ten treti aprobacny predmet, hoi maju v aprobacii aj ine predmety ako biologia, matematika, ale vystudovali anj a ucia napokon az to, preco by nemohli? a hovoria, ze v tom sa citia najviac doma.

bianca
14. máj 2016

@zuzana76 so socialnou pracou bo dvoch rokoch ucit zakladny predmet?Teraz neviem ci svitorý mne alebo sa len utvrdim,v prvom prispevku

loginexistuje
14. máj 2016

Kto vie, robí to. Kto to nevie robiť, učí to. Kto to nevie učiť, riadi to.

Jasne, ze je to blbost ucit zakladny predmet po dvoch rokoch a najma slovencina je i stylistika a je to narocny jazyk aj na vyucbu.

Ja si ale teda spominam na rekvalifikaciu ucitelov kedy sa hufne davali na informatiku a anglictinu a boli v tom lepsom pripade dve tri lekcie pred svojimi ziakmi ...

zuzana76
14. máj 2016

@bianca dobre, no ma socialnu pracu, ale ja som to pochopila, ze nikto, kto si svoje studium rozsiruje nemoze ho ucit, lebo to nie je plnohodnotne studium, kedze trva len dva roky, aj moje trvalo len dva roky a planujem na sebe nadalej pracovat a vzdelavat sa v tomto novom predmete, ale ked si precitas prispevky predtým, tak tie odsudzuju akekolvek dalsie studium dalsieho aprobacneho predmetu

zuzana76
14. máj 2016

@loginexistuje a jazykar robi co? ako by som to mala robit?

zuzana76
14. máj 2016

@loginexistuje prekladat, obcas prekladam , co ine sa da robit s cudzim jazykom?

zuzana76
14. máj 2016

a vzdy lepsie podla mna vystudovany cudzi jazyk na VS, aj ked len rozsirujuce studium, ako vseobecna statnica, u nas sa moze ucit aj len s obycajnou statnicou

sorciera24
14. máj 2016

@bianca ja som slovencinarka a je to fakt narocne studium, za 2 roky je to podla mna smiesne zvladnut...ale je to zakonom umoznene, kebyze si chcem dorobit nejaky predmet mimo mojej aprobacie (napr. biologiu, ...), tak toto je moznost, je zase fakt, ze didaktiku, pedagogiku, psychologiu uz mame a ma ju aj ona v tom pedagogickom minime.....ale nie je predmet ako predmet podla mna.......ale ked je to umoznene, tak moze si to tymto sposobom rozsirit a ano, bude plne kvalifikovana.....(potom uz je otazne, ci ju niekto zamestna, lebo slovencinarov vystudovanych je na mraky a myslim, ze riaditel uprednostni toho, kto studoval ten predmet 5 rokov, si myslim....ale tak nech skusi...)

zuzana76
14. máj 2016

so sociálnou pracou by si asi mohla ucit etiku, mozno nejaku obciansku nauku, neviem, to si uz treba zistit priamo u zamestnavatela, alebo odbore skolstva
@ika777

zuzana76
14. máj 2016

@sorciera24 podla mna riaditelovi to bude jedno, hlavne, ze ma papier a diplom z VS, vies kolko ludi uci len so statnicami? my sme mali kopec ludi ucitelov kedysi na strednej co boli Ing, vystudovane chemicke skoly a pod. a ucivo nevedeli podat

sorciera24
14. máj 2016

@zuzana76 ano, viem, kolko uci so statnicami, maju napr. archeologie, dorobia si DPS a ucia dejepis a pod. .....len ak chce riaditel kvalitu, tak......potom sa necudujme, ze fakt vystudovani ucitalia nemaju miesto.....ale zalezi od riaditela, niektorym je to jedno, beru aj tak po znamosti a nepomoze ti ani 10rocne studium, doktoraty a pod.;).....a potom to v nasom skolstve vyzera ako yvzera....no...ale to uz sme mimo temu....... v kazdom priapde, odpoved na jej otazku je jasna, ak si dorobi rozsirujuce, moze kvalifikovane ucit......

zuzana76
14. máj 2016

@sorciera24 len ja ti poviem, ze co k nam chodia teraz ti fakt vystudovani ucitelia, resp. este nie, praktikanti, tak je to strasna bieda

jana858
14. máj 2016

Ahoj, ja mám VŠ chemickú + ped. minimum, začala som učiť na ZŠ len CHEM a dorobila som si ďalší predmet - 3 roky UMB BB - matematika .... teraz učím len MAT + 3 hod. CHEM ....

sorciera24
14. máj 2016

@zuzana76 ved to je druha vec, o tom potom...len pri ziadostiach 20-30 slovencinarov na skolu, si ma riaditel moznost vybrat......ak ma samozrejme zanietenie, ponuku projektov, vynimocne schopnosti, tak ano......ale to je vsade tak🙂

zuska2001
14. máj 2016

ak poznámkam typu: tak to potom na našich školách vyzerá, ak sa študuje iba 2 roky - ja som mala presne tie iste predmety v takom istom počte ako denní študenti - vyučovanie dva týždne za semester celý den 8.00 - 18.00. kvalita veľa závisí od individuálneho človeka - učiteľa aj študenta. aj na dennom študiu su lenivci, čo prechádzaju s ečkami, aj učitelia nekvalitný. Na rozširujúcom zas často uvedomelí dospelí, čo vedia, čo chcu, vedia si zariadiť čas, nechodia večer piť do barov, ale študujú-.

lelocka
14. máj 2016

Mne by osobne vadilo, keby moje dieta mal ucit ucitel, ktory studoval soc.pracu a dorobil si nejake minimum na tak dolezity predmet... ved na obore soc. praci ani jeden jediny semester tento predmet nebol. To nie len si povedat chcem a idem ucit slovencinu. Je to tazky predmet a poznam vela uciteliek plne kvalifikovanych, co studovali celych 5 rokov na vs a stane sa, ze niekedy premyslaju nad ucivom. A nech si kazdy hovori co chce, ale fakt to tak potom vyzera na skolach... :(

moni73
14. máj 2016

Stav dnešného školstva je úbohý. Napriek tomu, nerozumiem prečo by ste mali vyhradu voči takejto učiteľke. Ja nevidím dôvod. Keď ma niekto 8 rokov SJ na zš, ďalšie 4 na gympli a k tomu pedagogické minimum, určite je kvalifikovaný učiť na zš. Skôr by som očakávala, že učitelia (aspoň zš učitelia) budú mať namiesto siahodlheho učenia sa predmetu, ktorý budú vyučovať, viac pedagogiky, psychológie,....

sorciera24
14. máj 2016

@zuska2001 ak si myslela mna, tak odporucam precitat si moj prispevok pozorne este raz....aj to patri ku kvalite ucitela...citanie s porozumenim.....tou poznamkou som myslela nieco ine, nie to, ze studujes dany predmet 2 roky.... skor som narazala na vyber ucitelov do skol......preto som doplnila, ak je to zanietena ucitelka, so schopnostami, super metodami, kt. dokaze motivovat ziakov a praca ju bavi,...preco nie a s tvojim prispevkom suhlasim, ze kopu ucitelov ani po 5 roc. studiu a 25 rocnej praxi podla mna nemaju niekedy podla toho, ako ucia a spravaju sa k ziakom, co robit.....
kym sa budu brat ucitelia po znamosti, tak je uplne jedno, kolko kto studuje;)
ale ja si aj tak myslim, ze na niektore predmety su 2 roky malo (aj keby bol rozsah uciva rovnaky....)

zuzana76
14. máj 2016

@sorciera24 suhlasim so vsetkym, zavisi ale od konkretneho cloveka a naozaj sme si presli vsetkym, co denni studenti, mnoho krat nas este chvalili, ze sme lepsie pripraveni, lebo nas by hanba fackovala prist na skusku nepripravených, kdezto ti 20 rocni tym to bolo casto krat sum a fuk, prisli len vyskusat, ci sa im zadari, este som aj diplomovku pisala